Управляващите продължават да вземат популистки решения, без да са наясно колко ще струват те и без да дадат възможност за широк обществен дебат. Вчера те предложиха да бъдат освободени от данък хората с най-ниски доходи в страната. Идеята е работещите с чист годишен доход от 4080 лв. (340 лв. чисто на месец) да получат обратно през 2015 г. авансово удържания им през 2014 г. 10% данък. За хората с доходи над този праг не се предвижда никакво облекчение. Решението ще бъде прокарано при второ четене на закона за държавния бюджет при вече одобрени промени в данъчните закони за 2014 г. Според експерти новата идея е необоснована и несправедлива и ще доведе до разрастване на сивата икономика.
От БСП считат новото данъчно облекчение за прелюдия към отмяна на плоския данък. "Това е първата стъпка към въвеждане на прогресивно подоходно облагане и БСП не може да бъде упреквана, че не спазва предизборните си ангажименти", обяви вчера депутатът от БСП Корнелия Нинова. Срещу това категорично досега се обявяваха ДПС и премиерът Пламен Орешарски.
Идеята бе обявена изненадващо от председателя на бюджетната комисия в НС Йордан Цонев пред Нова телевизия, а после доразвита от премиера Пламен Орешарски на форум за борбата с бедността. Премиерът обяви, че след консултации с ръководствата на двата големи синдиката и с партиите, подкрепящи кабинета, правителството е решило да заложи на нова схема за данъчно облекчение на най-ниските доходи. "Предвижда се възстановяване на платения през 2014 г. данък върху минималната работна заплата. Техниката на този тип данъчен кредит предполага еднократно възстановяване на удържания за 2014 г. налог след подаване на годишна данъчна декларация в началото на 2015 г. Така бюджетът за следващата година няма да се коригира, а ефектът от облекчението ще се планира в бюджета за 2015 г.", обясни министър-председателят. Според него предложената преференция ще увеличи разполагаемия доход на хората с ниски заплати, без да води до разходи за фирмите за труд и без да се посяга на плоския данък. Орешарски допълни, че прилагането на облекчението ще бъде обвързано с бъдещи увеличения на минималната работна заплата, т.е. максималният праг за доходите, под които ще се възстановява данък, ще расте.
От коментарите вчера се разбра, че детайлите по модела още не са ясни и тепърва ще се изчислява колко точно хора ще засегне той. Според председателя на бюджетната комисия в НС Йордан Цонев облекчението ще обхване между 250 000 и 400 000 души. По официални данни хората, които от 1 януари 2014 г. ще работят на минимална работна заплата от 340 лв., са 286 000. Но кръгът на засегнатите ще е по-голям, защото ще се отчита чистият доход, т.е. парите, получени след удържане на осигуровки. Орешарски обяви друго число - 200 000 души. По груби сметки облекчението ще намали приходната част на бюджета с около 150 млн. лв. От финансовото министерство вчера отказаха каквито и да е разяснения с аргумента, че срокът за внасяне на промени по закона за държавния бюджет изтича утре, 21 ноември.
Според представители на работодателските организации и експерти приемането на подобно решение ще е безпринципно и ще тласне част от доходите в сивата икономика. "Въвеждането на подобно облекчение ще доведе до косвено вдигане на възнагражденията, но Българската стопанска камара счита, че при плосък данък всички доходи трябва да се третират еднакво. Ако правителството иска да провежда политика към хората с ниски доходи, нека го прави чрез други инструменти, а не през данъчната политика. Ефектът ще се види много ясно - ако има увеличение в броя на хората, заети на минимална работна заплата", коментира изпълнителният председател на БСК Божидар Данев.
Сходно мнение изразяват и икономисти. "Това е изключително несериозно, непремислено решение. Ако се въвежда необлагаем минимум, нека се въвежда за всички данъкоплатци. Това обаче е скъпо за бюджета и правителството предлага като алтернатива едно популистко, несправедливо решение", коментира Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии. Според него големият проблем на подобен модел е, че хората с 1 лв. доход над прага ще трябва да платят данък върху цялата сума. "Хората с 4081 лв. доход ще трябва да платят 408 лв. данък заради този 1 лв. над определения праг. Това е пределна ставка в размер на хиляди проценти. Ще започне масово договаряне на по-ниски заплати", изтъкна Ганев. Според него не е ясно и как новото облекчение ще се комбинира с обещаното семейно подоходно облагане за втората половина от мандата.
"Трябва да видим конкретните текстове, но идеята звучи като поредната популистка мярка и отстъпление от плоския данък. То въвежда допълнителна несигурност в данъчната политика и увеличава тежестта върху активните хора, които трябва да поемат поредния дефицит в хазната. Но явно правителство, което е лишено от доверие, е обречено да върши глупости", коментира и Владислав Горанов от ГЕРБ.
Вчера не стана ясно какви точно преговори са текли между БСП и ДПС и как са еволюирали позициите на партиите по темата. Искането за въвеждане на някаква форма на необлагаем минимум е на синдикатите, но до миналата седмица властта не даваше никакъв знак, че възнамерява да се съобрази с тях. По този повод финансовият министър Петър Чобанов нееднократно обясни, че възможностите на бюджета не позволяват подобно облекчение и промени в плоския данък не се предвиждат. На въпрос дали промяната се прави заради обявения за днес синдикален протест премиерът Пламен Орешарски отрече с дежурния аргумент, че уважава правото на протест. Против промени в плоския данък досега се обявяваше и ДПС. От движението в прав текст обявиха, че са категорично против поетите от БСП предизборни обещания за преминаване към прогресивно подоходно облагане.
ПРОМЕНИ
На второ четене на закона за държавния бюджет ще бъдат приети и други промени. Финансирането на ваксините ще бъде изключено от разходната част на бюджета на НЗОК и прехвърлено към бюджета на здравното министерство, като за целта ще бъдат предвидени допълнително 29 млн. лв. Други 21.5 млн. лв. ще бъдат отпуснати на висшите училища за стимулиране на качеството на образованието. БАН ще бъде включена в списъка с институции, които ще получат бюджета си на 100% без задължителния за останалите буфер от 5%. При изчисляване на майчинските за първата година ще се отчитат доходите за предходните 18 вместо 24 месеца. Ще бъде намален, без да стане ясно с колко, и бюджетът на новата агенция за контрол на СРС-тата "Технически операции". В момента заложеният й бюджет е 49.5 млн. лв.
Как е възможно да се правят толкова големи промени между първо и второ четене на даден закон?? Тия законите, законът за бюджета за нищо го нямат.
Защо просто не въведат необлагаем минимум? Или защо напrаво не напишат в закона, че връщането ще е от следващото правителство? А и познайте какви опашки ще има в данъчните...
Отделно прекалено малко ще станат хората които пълнят бюджета. Повечето само потребяват, а малкото плащащи данъци ще плащат много. Натисни тук