:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 118
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Анализи

Протестът – накъде и докога?

Искането за извънредни избори е належащо, но не ни освобождава от необходимостта да мислим какъв ще бъде изходът от тях: демократичен или антидемократичен
"Сега"
Антоний Тодоров
Едва ли съм единствен, който си поставя такъв въпрос. Той, доколкото разбирам и чувам, се дискутира вече много по-интензивно и в средите на самите протестиращи. Другаде, в НБУ, тече и семинар с подобно заглавие. Мнозина от наблюдаващите отстрани протеста също вероятно се питат вече същото.

Най-лесните отговори, които трябва да разделят споделящите ги на два непримирими лагера са: а) протестът продължава докрай, т.е. до оставка на правителството, разпускане на парламента и нови избори; б) протестът незабавно се прекратява, защото не може да постигне целите си, правителството се оставя да работи, та дано да свърши нещо полезно.

Това манихейско противопоставяне не оставя място за друга позиция - ако не си с едните, си с другите, ако наблюдаваш отстрани, си приканен настоятелно да заемеш позиция или се превръщаш във враг и на едните, и на другите. За да няма съмнение в моята позиция, веднага ще кажа, че смятам моралните основания на протестиращите срещу правителството за напълно основателни, защото не може никой да не е поел вече отговорността за позорното назначение на Делян Пеевски (оставката на този, който е отговорен, не се състоя, това повлече искането за оставка на цялата власт).

Това обаче не освобождава протестиращите от двата въпроса - накъде и докога? Какво следва, ако досега тази форма на протест не е довела до резултат? Ще бъде ли направена следваща крачка, ще бъде ли прескочен следващ праг? Докога - също е важен въпрос, защото най-големият риск на една протестна форма е тя да се банализира, да стане всекидневие - престават да й обръщат внимание.

Струва ми се, че част от ситуацията, която се превръща в един мащабен пат (никой няма полезен ход), се дължи на това, че замесените актьори не разбират нещо важно, всеки сам за себе си.



Правителството не разбира,



че е резултат на много случайно и крехко съотношение на политическите сили, че няма никакво истинско парламентарно мнозинство зад себе си, че има рекордно нисък рейтинг в обществото и поради това дори полезните му инициативи се отхвърлят като опит да се прикриват различни частни интереси. Не разбира също така, че го подозират масово в прокарване на лобистки интереси, дори и когато наистина не го прави.



БСП и ДПС не разбират,



че не са спечелили изборите и затова не могат да управляват така, сякаш са победители. БСП не разбра в частност, че напълно разочарова най-минималистичните очаквания за едно "нормално управление", което да замени правителството на ГЕРБ. ДПС не разбра в частност, че заплахата за етническия мир вече никак не може да оправдава търпението към такива казуси като Делян Пеевски или Христо Бисеров. Двете заедно не разбраха, че сегашният парламент, ако продължи да функционира в зависимост от благоволението на "Атака", именно заради това е вече много компрометиран.



ГЕРБ, от своя страна, не разбра,



че макар и първа по брой на депутатите партия, е изолирана от всички останали и именно затова не може да продължи да управлява, нито сама, нито в коалиция. Затова ГЕРБ не иска да приеме, че сега е в опозиция, търси реванш, но не разбира, че протестите не са за това Бойко Борисов да се завърне на бял кон. Дори това да се случи, ще е стечение на обстоятелствата, а не масовата воля на протестиращите. ГЕРБ не разбраха, че протестът отхвърля всички сегашни големи партии, включително и тяхната. ГЕРБ не разбират също, че когато работата на днешния парламент зависи също така от настроението на техния лидер, от капризите на депутатската им група, това дискредитира задълго изобщо представителната демокрация, както и евентуалното бъдещо парламентарно представителство.



"Атака" също не разбра,



че вече не олицетворява най-радикалните проекти, че позицията на радикална опозиция срещу всички отдавна вече е разклатена - като подкрепяща дълго правителството на ГЕРБ и като подкрепяща от самото начало този парламент и относителното му парламентарно мнозинство. "Атака" също не разбра, че изказваните позиции на лидера й са много често челен удар с дори най-лаксистките възгледи за демокрацията като "всичко е позволено". Не, не е всичко и това "Атака" продължава да не го разбира.



Реформаторският блок не разбра,



че протестите не са автоматично в негова полза само защото мнозина скандират "Червени боклуци". "Старата десница" не разбра също така, че днешният протест не е просто "десен", не е ново проявление на "борбата с комунизма" и че дори никак не се интересува от комунизма - за повечето протестиращи комунизмът е много преди личната им история, за тях се намира някъде между Крум Страшни и Боримечката. Така от Реформаторския блок не разбраха, че губят вероятни, макар и временни, съюзници, като например различни либерали, нови леви или дори зелените. Изобщо някои партии в Реформаторския блок проявиха завидно сектантство - решиха, че продължава да е печеливша максимата: който не е с нас, е против нас. Не разбраха също така, че ако едни предсрочни избори им дадат парламентарно представителство, това не спестява сегашния отговор на въпроса: как си представят бъдещото правителство, кого ще подкрепят в бъдещия парламент?





Протестиращите също не разбраха,



че затягането на протеста започна да привлича хора, които или нямат занимание, или имат като занимание да манипулират протеста, защото зад тях стои някой, който не иска да се показва (най-вероятно, защото не е за показване). Протестиращите пропускат, че напълно защитимите им морални основания не ги предпазват от използване, без дори да забележат, поне отначало. Не разбират, например, че ако искат нови избори, е добре поне пред себе си да си представят как очакват те да завършат. За да не бъдат неприятно изненадани от евентуалните им резултати. Не разбраха, че бъдещите избори, за да бъдат наистина инструмент за обществено-политическо пречистване, трябва все пак да бъдат подготвени, а не да ни се стоварят неочаквано, в лош момент, когато никой от протестиращите срещу "мафията" и "олигархията" няма да е подготвен (за сметка на това други ще бъдат много добре подготвени, както винаги).

Най-сетне, онези, които дори наивно смятат, че една работеща демокрация може да се осъществи и в България, не разбраха, че освен днешната видима политическа битка



се задава една обща за всички демократи опасност



Тя е неофашистка, за да употребя един съвсем ясен термин. Но никак не приемам фините уточнения, че неофашизъм няма, още повече в България, където и национализмът бил някак си ограничен, дефанзивен и по-скоро безопасен. Тревожно е, че мнозина интелектуалци, които смятат себе си за десни, не смятат, че неофашизмът е истинска заплаха. Дори напротив, смятат, че това е аргумент на левите, за да отклонят исканията на протеста за оставка на правителството. Надявам се, че това разбиране, от своя страна, не прикрива симпатии към крайно десните.

Разбира се, че не трябва с оправдание като "може да дойде нещо по-лошо" (това е винаги една много реална възможност) да се отхвърлят исканията на протестиращите именно за нови избори. В крайна сметка изборите винаги са най-приемливият и демократичен начин да се излезе от една остра политическа криза, основана на криза в доверието към институциите. Предупреждението ми в случая е друго: искайки нови избори, да не забележим една много голяма заплаха, която е изобщо за демокрацията, дори и в нейната фасадна форма. Разчиствайки пътя към нови избори, да не открием пътя на нещо, което изобщо ще обезсмисли изборите. Припомням, че в Германия е имало избори през юли 1932, ноември 1932 и март 1933 г., след което не е имало избори чак до 1949. Не че ситуацията е сравнима с днешна България, но не е лошо да си даваме сметка, че изборите са инструмент на демокрацията в ръцете на демократи, иначе могат лесно да се опорочат и да станат инструмент на една прикрита, но все пак диктатура.

Накрая си мисля, че следващите избори ще са извънредни поради следните причини:

* Парламентът не може да работи нормално, и то не толкова заради протестите - той зависи от благоразположението на "Атака" или от капризите на ГЕРБ, поради това е и компрометиран.

* Правителството не може да отговори на големите очаквания за "нормално управление", поради съпротивата в обществото, поради натиска на лобистки кръгове, поради много крехката парламентарна опора.

* Обществото е настръхнало и дори и протестите да затихнат (най-малкото поради чувство за самосъхранение), една незначителна искра може веднага да разпали отново пожара на неподчинението.

Това не ни освобождава от необходимостта да мислим какъв ще бъде изходът от тези избори: демократичен или антидемократичен. Затова е нужна подготовка и малко време, предполагам. Най-честното е да се постигне съгласие за дата на изборите - например през май 2014 г., заедно с Европейските избори (студентите могат, например, да започнат национална подписка за свикване на референдум по въпроса за предсрочните избори). Това ще даде възможност на всички да се подготвят, може би. Дори и протестиращите, за да разберат за кого да гласуват евентуално и ако не виждат сега никого, да го създадат. Иначе е безотговорно да искаш избори, но да не отидеш да гласуваш, защото няма за кого.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Стотина перничани се включиха в шествието на крайните националисти в Перник в неделя срещу бежанците.
46
5937
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
20 Ноември 2013 19:41
От всичко това се разбира, че никой нищо не разбира, пък Антоний Тодоров е голям разбирател.
20 Ноември 2013 19:53
Кало07 20 Ноември 2013 19:41
От всичко това се разбира, че никой нищо не разбира, пък Антоний Тодоров е голям разбирател.

Щях да напиша почти същото. До гуша от гении в тая държава, а всички останали едни тъпи тъпи, че и дърти, че и грозни.
20 Ноември 2013 20:01
Три протеста пред Народното събрание,контрапротест и Бареков протестиращ пред Президентството.
Натисни тук
Натисни тук
20 Ноември 2013 20:02
Правителството не разбира,
че е резултат на много случайно и крехко съотношение на политическите сили, че няма никакво истинско парламентарно мнозинство зад себе си, че има рекордно нисък рейтинг в обществото и поради това дори полезните му инициативи се отхвърлят като опит да се прикриват различни частни интереси. Не разбира също така, че го подозират масово в прокарване на лобистки интереси, дори и когато наистина не го прави.

И аз не разбирам - по-предишното правителство (ако броим и служебното като такова) изобщо нямаше мнозинство зад себе си, също бе подозирано в масово прокарване на лобистки интереси и подозренията бяха основателни, но тогава всичко си беше муци, щото не е бил предложен Пеевски.
Тази логика ако някой може да ми я обясни в три изречения, ще съм зело благодарна!
20 Ноември 2013 20:03
необходимостта да мислим какъв ще бъде изходът от тях: демократичен или антидемократичен
---------------------------------------

Изходът.. или по-скоро Резултатът от едни избори Е ВИНАГИ ДЕМОКРАТИЧЕН ЗАЩОТО ТОВА Е ВОЛЯТА НА НАРОДА!
Комуто резултатите от изборите, и волята на народа .. и страховете, желанията ,мечтите, стремежите и нагласите за гласуване на хората, са му непонятни или са неприемливи ..е свободен да си избере ДРУГ НАРОД, КОЙТО ДА НАРЕЧЕ СВОЙ!
Този народ - е такъв ..и какъвто е той - такива ще са резултатите от изборите ... !
Резултатът .. Е ВИНАГИ ДЕМОКРАТИЧЕН!
20 Ноември 2013 20:06
ГЕРБ, от своя страна, не разбра, че макар и първа по брой на депутатите партия, е изолирана от всички останали и именно затова не може да продължи да управлява, нито сама, нито в коалиция. Затова ГЕРБ не иска да приеме, че сега е в опозиция, търси реванш, но не разбира, че протестите не са за това Бойко Борисов да се завърне на бял кон.


Май разбра - поне поотложи обездката:

20 Ноември 2013 | 19:27 | Агенция "Фокус"
София. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов ще се възстановява от травмата в коляното и операцията в следващите пет - шест месеца. Това е написал Бойко Борисов в профила си във фейсбук. "Благодаря ви на всички за хубавите пожелания, които сте ми изпратили. Днес ми свалиха дренажите от коляното. Предстои 30 дни шина и се надявам, че в следващите 5 - 6 месеца ще се възстановя. За съжаление, травмата се оказа по голяма отколкото очаквахме с доктора", това е написал лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в профила си във фейсбук.



20 Ноември 2013 20:17
За съжаление, травмата се оказа по голяма отколкото очаквахме с доктора", това е написал лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в профила си във фейсбук.


За теб съжаление, а за други радост.
20 Ноември 2013 20:19
Stripey oss му трябва на Рапона, да му тича на униформата.
(снимка: натиснете тук)

20 Ноември 2013 20:22
Мноооого обективен другар...По правилата на пазара...
--------------------------------------------
Сайтът на Генек

20 Ноември 2013 20:30
Значи, разбрахме, че никой не разбира докрай ситуацията.
Аз приемам, че терзанията на автора са истински. Но как да ме убеди, че резултатите от едни избори (значи на всички избори) могат да бъдат променени от едно хиперактивно малцинство, по-малко от половин процент от избирателите?!
Когато народът не може повече и се вдигне масово, всяко демократично правителство би трябвало да се оттегли. Има ли нещо подобно сега? Ами не. Въпросните по-малко от половин процент правят цирк след цирк и това е.
Вярно, че медиите преекспонират всичко, турят по някоя нула за бройките, но манипулацията се вижда, хората усещат.
И тук имам лошо предчувствие, не само аз, разбира се, че организаторите скоро ще преминат от безвкусни бутафорни батални сценки към истински.
Личното ми мнение, че това, което се вижда засега само като талибанщина (защото е удивителна тактическата прилика на "безгрешните и недосегаеми" студенти със студентите-талибани в Афганистан) може да се изроди в нещо по-лошо....дано не става.
20 Ноември 2013 20:38
баси и графомана.Писал писал, само глупости.Ако ще да си зажаднял за истинско мнение, това може да те довърши
20 Ноември 2013 20:39
За съжаление, травмата се оказа по голяма отколкото очаквахме с доктора", това е написал лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в профила си във фейсбук.

Нищо подобно. След първия месец трябва да хвърли патериците и шината.... След два или три е ОК. Имам близък, опериран за втори път от същото нещо при същия лекар. Нека Борисов не се прави на по-болен, отколкото е... Или това е опит пак да се скатае, щото протестите нещо спихнана, а?
20 Ноември 2013 20:39
Анализите в раздел "Наблюдател" заприличаха на развалена плоча. Всеки ден повтарящи се мантри, накрая авторите ще вземат да си повярват. По-добре е да научат що е то демокрация и да кажат дали последните избори бяха демократични.
20 Ноември 2013 20:39
***
20 Ноември 2013 20:42
Но как да ме убеди, че резултатите от едни избори (значи на всички избори) могат да бъдат променени от едно хиперактивно малцинство, по-малко от половин процент от избирателите?!

Много просто - чрез телевизора, който показва този половин процент през 90% от времето.
20 Ноември 2013 20:52
Европеец45
20 Ное 2013 20:39
Ха-ха-ха,
Докъде я докарахме, че след всяка политическа статия коментарът да се извърта към незначителните подробности от деня Му и вездесъщия страх "ББ да не се върне във властта" и да не избие кебапчето от зъбите на червените помияри и фесовете....
Нали ви обещаха вече 6 % преднина, защо не се съгласявате на избори, нищожества?

"да не избие кебапчето от зъбите на червените помияри и фесовете...." - вероятно направо с шината! Като миналия път, когато го нямаше на дебатите по здравословни причини пак. За сравнение, лидерът на НДП в Канада си проведе предизборната кампания с бастун и в последен стадий на борбата си с рака, но изведе партията си от киреча, няколко месеца по-късно почина.
А за преднината - ами тя май само се покачва, ако се съди по социолозите, на кого му трябва да се ходи на избори в този случай? Сети се сам!
20 Ноември 2013 20:54
"Демокрацията е опиум за Народа! А медиите(+ НПО-тата, социолозите, политолозите...) са спринцовката!"/§39/
20 Ноември 2013 20:55
Безумието на аферата Пеевски при цялата си грандиозност не може да надвиши основанията, с които избирателят изрита от законодателството разбитите авари и изпрати в ъгъла Борисов и шайката му. И едните и другите ще си излежат срока, колкото и да не им се ще, колкото и да хитруват, колкото и да бесуват. По това има обща воля, събрала в едно несъчетаемото - социалисти, турски и български националисти. Това е мнозинство с консенсус. Не стига. Не стига Костов да иде да си управлява рисковете в Драгалевци, а Борисов - да си лекува коляното в Банкя и да си наляга парцалите. Не стига. Не им покрива дълговете.
20 Ноември 2013 20:56
Като споменахте патериците - май пак ще излезе, че Мая Манолова е по-ербап от Бокаса
20 Ноември 2013 21:17
За сведение на тези, които следят протестите по телевизора:
Преди минути камерите от НС и от МС показаха нула протестиращи и свободно движение на автомобили. Любопитен съм какво ще покажат новините в 22.00.
20 Ноември 2013 21:43
Преди минути камерите от НС и от МС показаха нула протестиращи и свободно движение на автомобили. Любопитен съм какво ще покажат новините в 22.00.
Ти не си ли чувал проф.Вучков "Гледам и не вярвам на ушите си"?
20 Ноември 2013 21:59
Е, в събота по обяд и червените бабички разбраха, че правителството е на депесето.
След като Местан ефенди насред Орлов мост прегръщаше онова нещо с очилцата и слепците прогледнаха. Следваща такава сценка могат да направят и на Лъвов мост, ама насаме...
20 Ноември 2013 22:02
Искането за извънредни избори е належащо
смятам моралните основания на протестиращите срещу правителството за напълно основателни
ситуацията, която се превръща в един мащабен пат (никой няма полезен ход)
БСП не разбра в частност, че напълно разочарова най-минималистичните очаквания за едно "нормално управление", което да замени правителството на ГЕРБ. ДПС не разбра в частност, че заплахата за етническия мир вече никак не може да оправдава търпението към такива казуси като Делян Пеевски или Христо Бисеров.
Парламентът не може да работи нормално, и то не толкова заради протестите
Правителството не може да отговори на големите очаквания за "нормално управление", поради съпротивата в обществото

Глупости на таркалета за автопсихотерапия, защото дебили да гълтат приказки от 1001 нощ вече няма.

Най-честното е да се постигне съгласие за дата на изборите - например през май 2014 г., заедно с Европейските избори

Защо ти се иска толкова, а? Защото си демократ и сърцето те боли като гледаш как комунисти и червени боклуци режат от държавните поръчки на обезверените ти чорбаджии, а, гъди-гъди-гъди, ах ти, палавнико неправителствен!

Обществото е настръхнало

Глупости! Настръхнали са няколко лакоми изверга, за да одерат последната кожа на българите. Поради злощастно стечение тези изверги притежават медиите (естествено НЕ медиите на Пеевски).
20 Ноември 2013 22:06
За протеста може да се каже съвсем лаконично:
Мирните средства са изчерпани.
Насилствените нежелателни.
Следва период на мълчание. От което ще се роди я мир, я експлозия.
20 Ноември 2013 22:14
Мдаааа, не протестът, в сегашните му форми и мащаби, е факторът, който ще определи дали ще има предсрочни избори или няма да има. Този протест няма достатъчна идейна и физическа мощ нито да направи съществено преразпределение на електората на отделните партии, нито да осигури съществен електорат за нова управляваща партия, нито даже да увеличи процентът на потенциално гласуващите . Затова протестът се превърна в банална провокация и е в задънена улица.
Предсрочни избори ще има само в момента, когато управляващата коалиция е напълно сигурна, че ще получи мнозинство от над 130 депутати. А такъв момент не се очертава скоро- твърдите ядра на БСП и ДПС не ерозират,но и не растат, и продължават да осигуряват около 120 в парламента, поддръжката на ГерБ намалява, като част от нея отива към Реформаторския блок/потенциална патерица на ГерБ/, но и към Бареков, който едва ли ще се коалира следизборно а ла яне с ГерБ, Атака губи поддръжка/а това значи "не" на предсрочни избори/ и нейни превърженици отиват към формации със сходна националистическа платформа, но клонящи към ГерБ.
20 Ноември 2013 22:19
и продължават да осигуряват около 120 в парламента

Блажени (са) верующите ..... ако има царство небесно
Де факто меродавния измерител е доверието в правителството.
20 Ноември 2013 22:25
... днешният протест не е просто "десен" ...


Не само, че не е "просто "десен"", но и опита за зорлем превръщането му в такъв изгони повечето хора. Тая песен сме я чували...
20 Ноември 2013 22:36
20 Ноември 2013 22:37
Де факто меродавния измерител е доверието в правителството.



Айде бе! Наистина или просто приемане на желаното за действително?
Доверието в правителството е резултат от мнението и на гласуващите , и на негласуващите.
Разпределението на депутатите се определя само от гласуващите.

20 Ноември 2013 22:45
Айде бе!

Прекрасна обосновка на тема нелигитимно правителство.
Пояснявам. Като прибавим към гразувалите за други партии и негласувалите се получава едно солидно, почки конституционно мнозиство

А иначе всеки български гражданин е потенциален гласоподавател.
Или мислите че само "правилните" ще бъдат мотивирани. Да гласуват
20 Ноември 2013 22:59
нелигитимно правителство.


Според Тиквоний , ама той си има извинение- "Винету" не прощава...

20 Ноември 2013 23:02
Отлично е написаното, с много мисъл и спокоен разум. За автора -
20 Ноември 2013 23:07
Поредното разочарование от съвкупния професориат. Няма ли някой най-сетне да нагази по-дълбоко и да анализира същинските процеси. Омръзна ми да повтарям, че в момента България пак се пъне да извърши очакваната вече 135 години буржоазнодемократична революция и да сложи край на феодализма, който през всичките тези години е бил канавата на нашенското балканско общество. Лично аз не зная, как ще завършат тези напъни. Но май и този път ще сработи правилото, защо била невъзможна у нас гражданска война. Все пак буржоа означава гражданин, нали?
20 Ноември 2013 23:25
Ех тая петочленка на Иосиф Виссарионович Сталин за прогресивното и неминуемо развитие от първобитния към рабовладелския към феодалния през капиталистическия към комунистически рай-продължава да обяснява всичко на света.
20 Ноември 2013 23:38
Хубаво, Минаваш оттук, но добре е да с припомниш, че и Мафия е част от феодализма. Не че не го знаеш, но най-вероятно не си даваш сметка...
20 Ноември 2013 23:46
Анализи
Протестът – накъде


а иначе - ясно накъде.. след Йоло Денев, разбира се ....
.. - а Йоло - където Тангра го поведе ..!
водачът на Протеста
21 Ноември 2013 00:31
Никой нищо не разбрал, щото сме тъпи....
Една пстна пица не могат да разделят
21 Ноември 2013 11:42
***
21 Ноември 2013 11:48
Ами затова става въпрос. Да се проведат нови избори...
21 Ноември 2013 13:45
Горолом
21 Ное 2013 11:48
Ами затова става въпрос. Да се проведат нови избори...

Никой не е казвал , ЧЕ НИКОГА НЯМА ДА СЕ ПРОВЕЖДАТ НОВИ ИЗБОРИ ..
Ще се проведат - ей сега идват за Европейски парламент .. после - за кметове..
Ей го - във Варна имаше за кмет ...
Идват си - всякакви избори ... президентът Плевнелиев ще назначи дати!

21 Ноември 2013 14:45
студентите могат, например, да започнат национална подписка за свикване на референдум по въпроса за предсрочните избори

Ми може. Може първо да поискат и по-читав закон за референдумите.
21 Ноември 2013 14:46
Протеста е в задънена улица, няма изход, ще трябва да се саморазпуска.
21 Ноември 2013 15:02
Авторът добре е описал царящия хаос в държавата. Но той не е от вчера или днес (макар след 12 май интензитетът му да ескалира, след избухването на "бомбата Пеевски" ). Ама кой ли ще го чуе ...
21 Ноември 2013 16:54
Революцията на нашето поколение приключи с пълна победа на реакцията. Приключи с пълна реставрация. Овластените от БКП тайни служби иззеха политическата и икономическа власт в страната. Днес на власт са марионетките им. А наследниците на службите на низово ниво, в лицето на милицията, записват данните на протестиращите-нашите деца. Които пък се борят, защото разбират, че са прецакани завинаги-както ние бяхме на техните години и мислят, че могат да променят нещо-точно като нас. Не могат-в тази страна са останали не-повече от 10-20 хиляди свестни, честни, умни и красиви, които си позволяват да мечтаят нормално бъдеще-останалите съществуват вегетативно. Те, мечтателите, ще получат залъгалка-избори догодина, или по-догодина. Нали Черепа е дал обещал да върне пари прим на европеските дилъри на мръсни пари. Тези пари трябва да се изкарат, че и да има възвръщаемост. Имаме един милион галеници на комунизма-милиционери-низши и висши чинове, имаме толкова цигани, имаме пенсионери-социопати, дегенерати и кво ли не. Кой ще му попречи. Пет хиляди революция не правят. Демокрацията е такава, какъвто е моралът на болшинството. Но "Демокрацията трябва да продължи да съществува въпреки ограничения брой демократи." Хелмут Кол
Тези деца са първите светулки,, звездиците в мрака, който им оставихме. Не могат Данчо Ментата, Бисеров, Бойко Б, Моникостанишев, Местан, Волгин и Дачков да са носители и ментори за морал. Защото са точно обратното. Безграничната наглост минава за сила само при племената. А нали са минали 1300 години от тогаз-напразно ли.
21 Ноември 2013 17:56
Преди да се задава въпрос като този в заглавието, трябва да се уточнят понятията. "Протест" ли е наистина окупацията на Ректората и протяжните разходки по жълтите павета? Интервютата с повечето от "протестиращите" показват, че те са по-скоро срещу цялата система, отколкото срещу конкретната политическа конфигурация. Тези, които бият тъпаните, вероятно даже и не знаят защо го правят. Кукловодите са друга бира. "Накъде" и "докога" имат еднозначни отговори, както се вижда от последните месеци: 1/ По жълтите павета между Цар Освободител и Президенството; 2/ Докато застудее още малко. Нови избори няма да решат нищо, защото системата си остава същата, а политиците - същите. Просто може да се очаква присламчването на нови "черпаклии" до държавния казан.
21 Ноември 2013 20:09
Като прибавим към гразувалите за други партии и негласувалите се получава едно солидно, почки конституционно мнозиство

Това, цитираното, си е чиста проба манипулация! Не знам защо слагате негласувалите в един куп с гласувалите за други партии?! По-вероятно е сред тях гласовете да се развелят пропорционално по всички партии.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД