Необикновен полицейски отряд за борба с безредиците бе създаден в южния руски град Ростов на Дон, който е съставен само от еднояйчни близнаци. Отрядът бе замислен в този формат, след като три двойки близнаци се записали едновременно в него. Вече се радва на толкова голям успех, че и други близнаци са на път да се присъединят към него. Новите кандидати в момента преминават през специални тестове за психологическа съвместимост с другите бойци от местния ОМОН.
Обмисля се дали да не се създаде специална част, която да се състои само от близнаци. Не е много ясно как въобще се е родила подобна идея. В Кремълския полк например войниците се избират не само по ръст, но и по цвета на очите и за това там също често се срещат близнаци. Някои обясняват идеята за отряда от близнаци с ефекта на изненадата - например по време на спецоперация единият от близнаците нахлува през вратата, а другият се появява на прозореца - чисто психологическа атака срещу противника, който ще реши, че му се привижда. Има обаче един проблем. По време на почти всички подобни операции бойците от различните спецчасти носят маски на лицата по ред причини. Тогава какво е предимството на братята близнаци?
"Първоначално нямаше въобще такава цел да се формира отделен отряд от еднояйчни близнаци", обяснява заместник-командирът за работа с личния състав на ростовския ОМОН Роман Вашенко. Просто първо дойдоха братята Александър и Николай Мацина, които имат много добра физическа подготовка, защото са се занимавали с кикбокс и са служили в разузнавателна рота в руската армия. Почти едновременно с тях се появили и близнаците Покидови и Севрюкови. Интересното в случая е, че и при тези две двойки еднояйчни братя имената им са Александър и Павел. Четиримата също се оказаха отлични бойци и още по времето на тренировките командирите им забелязаха, че
те действат в пълен синхрон и сплотено
Причина за това е и фактът, че са израснали заедно и на тях им е достатъчен един жест или един поглед, за да се разберат без думи. "Именно заради това те вече участват в различни спецоперации изключително по двойки", обяснява Вашенко. Ако обаче единият от двамата се разболее? "Всеки от тях е отличен боец сам по себе си, но ако се случи някое непредвидено обстоятелство, всеки от тях може да работи и сам. Но заедно близнаците вече показаха, че са истинска бойна машина", подчертава Роман Вашенко.
Всяка двойка има специфични умения. Мускулестите Александър и Павел Покидови са силовият блок. След тренировките те не престават да се майтапят, като си подхвърлят като перце бронираните жилетки или каската, която тежи 2.5 килограма. Обичат също така да се шегуват, че толкова си приличат, че обичат да заблуждават момичетата и преподавателите. Те смятат скоро да постъпят в юридически институт и ако решат да се женят, то това задължително ще стане в един ден. "Така сигурно са действали и в разузнаването", подхвърля Павел Севрюков от другата двойка близнаци. Те пък са стройни и слаби мъже с интелигентни лица. Единият от тях наскоро отслабна с цели "два килограма", което се оказа достатъчно командирите им вече да не ги бъркат. "Всъщност ние не сме близнаци, а тризнаци, защото имаме и една сестра", разкрива Павел. Саша и Коля Мацина са т.нар. "висотници". Така в руските специални подразделения наричат тези, които незабелязано се промъкват в помещения и сгради, където са блокирани престъпници. Бойците трябва да неутрализират вражеските елементи или да осигурят прикритие за момчетата от основната група при евентуален щурм. Братята не са много високи, но затова пък са страшно пластични и маневрени. Когато на различни показни мероприятия на регионалното МВР трябва да се демонстрират определени образци на военното въоръжение, изборът пада именно на Александър и Николай. Двамата красиви бойци, с еднакви лица, при това в пълна камуфлажна униформа, предизвикват двоен ефект сред публиката.
Инструкторите харесали начина, по който двойките работят като отбор. "Трябва само да го погледна, за да знам какво ще направи той", казва един от близнаците за брат си. Въпреки че тяхната прилика може да бъде полезна,
те нямат право да я използват
за собствени цели. Никой не е опитвал да вземе изпитите, представяйки се за брат си например, както понякога правят еднояйчните близнаци в училище. Поне така смятат офицерите от отряда за борба с безредиците.
Когато тези полицаи от спецчастите са облечени в цивилни дрехи, те приличат повече на обикновени студенти. Но когато дежурят в пълна екипировка по време на футболни мачове, то много ултраси ги предизвикват с реплики "Нищо не струвате - ОМОН", признава Александър. "Но ние сме все пак полицаи и трябва да се отнасяме учтиво с тези граждани", казва близнакът. Той обаче признава, че когато футболните фенове прекрачат границата и нарушат закона, "те повече не се смеят". Това, че членовете на ОМОН трябва да са високи, мускулести чичковци, е вече остарял стереотип. Най-важното при тях е тяхната маневреност и функционалност. Командирът им подкрепя тези думи с една случка. "Наскоро братята Мацина задържаха престъпник, който беше толкова як, че белезниците не му ставаха. Но те се справиха отлично", каза той. На въпрос дали чувстват помежду си невидима връзка, близнаците свиват рамене и казват, че се отнасят по братски към всеки боец от родното им подразделение. Естествено, всеки от близнаците е готов да направи всичко възможно за брат си, за да не провали тандема. "Кръвта вода не става", споделя Николай Мацина.
|
|