:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,294,266
Активни 326
Страници 1,834
За един ден 1,302,066
"РЕИНДУСТРИАЛИЗАЦИЯ"

Бюрокрация и закони от Живково време пъдят инвеститорите

Вместо да оправи бизнес климата, правителството обещава да спаси с одържавяване всяко закъсало предприятие
През 2011 г. посланикът на САЩ тогава Джеймс Уорлик посещава една от големите американски инвестиции у нас - заводът в Търговище. Удивен, че "ЕнерСис" България има забележителни резултати, дипломатът решава лично да види мощностите.


"Какво да коментираш? Навънка си и това е, без работа оставаш", примирено казва работник от завода за батерии "ЕнерСис" в Търговище. Той е един от 419-те души, които получиха предколедни честитки, че от 1 април догодина остават на улицата, защото американският инвеститор - най-големият производител на промишлени батерии в света, изтегля част от производството си от България. От 1 април там вече няма да се произвеждат тягови и стационарни батерии. Остава само производството на батерии за подводници, което ще спаси 114 работни места.

"В самия град обстановката е такава, че работа няма никъде", обяснява друг служител на "ЕнерСис". Работниците са лаконични. Страхуват се да не би да ядосат ръководството и да бъдат наказани с по-ниски обезщетения. В обезщетенията е съсредоточена цялата им надежда - поне да видят малко пари накуп, когато безработицата настъпи. Защото в град като Търговище никой не очаква посещението й да е кратко.



26 фирми от цялата страна са подали заявления за масови съкращения



в Агенцията по заетостта до 30 ноември 2013 г. (заявления се подават при уволняване на 50 и повече служители). Сухата статистика обхваща 3605 души. Обикновено при такива социално значими съкращения се намесва държавата - предлага обучения, търси работа на освободените. Те обаче са спасение за малцина, а въпросът кога и дали ще дойдат нови инвестиции предполага неприятен отговор.

Изпълнителният директор на "ЕнерСис" Ойген Петерханс е поредният чужденец, който оправда преструктурирането освен с тежката конкуренция на световния пазар и с родната бюрокрация, остарялото и непредвидимо законодателство, което напоследък се сменя по няколко пъти в годината. Срещу нея чарът на ниските данъци и евтината работна ръка, с които поредица правителства толкова се гордеят, съвсем повяхва.

Петерханс има съвсем конкретни проблеми. Едно от оплакванията му е намаленото работно време във вредните производства. "Когато този закон е писан и приет преди години, е било коректно да се иска намалено работно време. Но сега условията са доста по-модерни, внесени са нови технологии", казва Ойген Петерханс.



Затова американците редуцират инвестицията си у нас,



макар че според признанието на изпълнителния директор тукашните служители са били едни от най-добрите на света. "Казват, че ги притесняват данъчните процедури, екологичните изисквания", коментира местният лидер на КНСБ в Търговище Бисерка Боянова. Според работници производството се изнася към Полша.

"Не само чуждите фирми изнасят производството си навън. И български го правят, големи родни консорциуми. Отиват си големи инвеститори, стратегически заради неадекватните мерки в областта на околната среда например. Въвеждаме мерки и директиви на ЕС, без да се замисляме точно как да се прилагат, как да се спазват. Забележете, че бизнесът се изнася от България в Испания например. Пак страна от Европейския съюз, където важат същите правила", коментира Веселин Илиев от Българската стопанска камара. Той даде пример с германския бизнес, който вече е с отрицателен баланс у нас, т.е. повече са българските инвестиции там, отколкото немските тук. И това, при положение че ГЕРБ имаше цяла тригодишна програма за намаляване на административната тежест за бизнеса, стартирала през 2010 г., за която още през 2012 г., докато Трайчо Трайков беше икономически министър, отчете, че е изпълнена на 2/3.

А сегашното правителство вече лансира два пакета с мерки за административната тежест, голяма част от които са предложение на БСК и други бизнес организации и които започна да прокарва в нормативни актове. Според камарата обаче големият проблем е, че никой не прави анализ работят ли законите и наредбите и какъв ефект наистина имат върху бизнес средата. "С трудово законодателство от времето на социализма няма начин да се върви напред. Трябва да се направи изцяло нов кодекс, не да се променя този", смята Илиев. Сега се е стигнало дотам сравнително големи български фирми да създават изкуствено офшорки навън, за да могат да си осигурят някаква гъвкавост в България, казва експертът на БСК.

Дори КНСБ индиректно признават, че вероятно има сериозен проблем с бизнес средата у нас, тъй като питат защо дружества с добри производствени резултати, които стоят стабилно на нашия и международния пазар, преустановят дейността си у нас. "Големият въпрос е защо американски инвеститори напускат страната сега, в условията на обявената реиндустриализация. Какво мисли правителството за това и може ли то да даде компетентен отговор", коментират от синдиката в официалната си позиция за съкращенията.

Синдикалната дейност обаче очевидно е сред големите проблеми на икономическата среда у нас, тъй като голяма част от предложенията за подобряването й са свързани с ограничаване правата на работещите.



Но те срещат сериозен отпор от профсъюзите



"В резултат на редица прокарани от синдикатите инициативи безработицата у нас се увеличава. Приемат се мерки, които задълбочават кризата на пазара на труда, вместо да го подобряват", категоричен е Веселин Илиев. От Българската търговско-промишлена палата тези дни изпратиха писмо до премиера Пламен Орешарски също с мерки за подпомагане на бизнеса. Сред основните искания е да се спре с административното определяне на доходите - минимална заплата, минимални осигурителни прагове, максимален доход. Сред настояванията са още ограничаване правата на синдикатите и синдикалните членове, дейността на които в момента трябва да бъде подпомагана от фирмите, премахване на хартиените документи и т.н.

Работодателите отдавна обясняват, че добрата бизнес среда ще привлече силни и коректни инвеститори, които разбират, че нямат сметка от демотивирани работници и служители, и сами им бранят правата. Според тях в момента проблемите на работещите идват основно от факта, че при подобни регулации, данъчни и трудови закони успява да оцелее само сенчестият бизнес. Докато в Търговище например мениджърите обещават поне по 4 заплати обезщетение и преговарят как да подходят според проблемите на всеки служител - дали е пред пенсия, с какви кредити е, дали някой в семейството работи, новите, неясни още собственици на "Бургаските корабостроителници" в началото на декември изгониха на улицата 120 души без обезщетения и дори без да им изплатят дължимите забавени заплати. Предприятието е обявено в несъстоятелност и дали ще има пари за тях е под голям въпрос. Уволнените 200 души от друга американска инвестиция - ихтиманския завод "ЕСАБ - Електроди", имат само обещания за по две заплати, но ако собственикът успее да продаде активите си.



----------каре-------

Заводи за осиновяване



В момент, в който дори мощни чуждестранни инвеститори затварят производства у нас, защото са притиснати между Сцила и Харибда - трудна икономическа конюнктура и типично нашенски особености на бизнес средата, български министри и депутати обикалят градове и села и разказват красиви утопии за възкресяване на отдавна загинали предприятия. Един от последните примери е "Химко".

Според няколко поразени от бацилус демагогикус политици от БСП държавата само трябва да осигури някак наливането на 50 млн. лева (примерно) и торовият комбинат пак ще е един от най-великите на планетата като по времето на социализма, когато правеше 3% от световното производство на карбамид. Ако беше толкова просто, защо цяла върволица частни инвеститори се изредиха като спасители на "Химко" и всичките се провалиха?

През последните седмици министър Драгомир Стойнев и червени депутати



разнасят из Враца тайнствен план за нов живот на комбината



и вече броят бъдещите работни места - 550 щели да работят във възроденото производство, още 300-400 - по обслужването. Дори във Враца, където още страдат за разгрома на "Химко", не вярват на тези кроежи.

Още през 1996-97 г. "Химко" се мъдреше в списъка на съсипаните държавни предприятия, които трябваше или да бъдат приватизирани, или да бъдат ликвидирани. След няколко мъчителни опита най-накрая през 1999 г. се намери безстрашен инвеститор, който даде милион и обеща да погасява дълговете на разгроменото предприятие - офшорката "Ай Би И транс ъф Ню Йорк" на украинеца-американец Юрий Литвиенко. "Химко" продължи да загива и след като и други инвеститори се пробваха да го оздравят, бе обявено във фалит. Бе му даден втори шанс - бе образувано "Ново Химко", което трябваше да изпълни оздравителен план. И отново последва провал, а през март 2011 г. по искане на НЕК и "Булгаргаз" - основни кредитори, процедурата по несъстоятелност бе възобновена.

Само на НЕК и на "Булгаргаз" "Химко" дължи 75 млн. лева, има да дава милиони и на НАП и това са борчове от много години. А сега управляващите твърдят, че държавата трябва още да даде на "Химко".

Според някои социалисти най-лесно можело да стане, ако някоя от фирмите в холдинга БЕХ осинови фалиралия химкомбинат и започне да го лекува с финансови инжекции. В БЕХ са точно НЕК и "Булгаргаз", на които "Химко" е длъжник. Точно те ли ще го спасяват, при положение че те самите са във влошаващо се финансово здраве, благодарение на други "мъдри" управленски решения?



Ако едно предприятие агонизира близо 20 години



и цяла върволица собственици не успяват да го възродят, как държавата ще успее? Върнете лентата назад и се опитайте да откриете поне едно предприятие, която е било хронично болно и грижите на държавата са успели да го оздравят. "Химко", "Кремиковци", авиокомпания "Балкан" загинаха не защото бяха приватизирани, а защото бяха приватизирани прекалено късно. В злощастното си битие на държавни предприятия те бяха източени, натоварени с колосални задължения и чак след това попаднаха в ръцете на неособено качествени - всъщност единствени - инвеститори.

Днес, вместо да се опитва да възкресява мъртъвци, като пилее бюджетни средства, държавата трябва да се постарае да задържи живите инвеститори и да улесни работещите предприятия. Нима министър Стойнев не е чувал кои са кошмарите на бизнеса в България - бюрокрация, корупция по всички етажи на властта, натрапчива шуробаджанащина, лоши пътища, непрекъсната смяна на правилата, зле работеща съдебна система.

Има толкова работа за вършене, а държавата си прави експерименти с парите на данъкоплатците. Ето че заплахите за стачки родиха поредната лудост - да се одържави "Ремотекс". Предприятието в Раднево, специализирано в ремонт и производство на резервни части за минно, транспортно и енергетично оборудване, дължи само за заплати и осигуровки над 6 млн. лв. Нима някой вярва, че национализацията ще реши проблемите му, трупащи се с години.



ВМЗ-Сопот е крещящ пример за безплодните усилия на държавата майка



Под задушаващата опека на цяла върволица министри и различни правителства предприятието едва крета. Миналата година към 800 души напуснаха завода. Голяма част си намериха работа не къде да е, а в приватизираното през 2002 г. лагерно производство, което бе част от държавните Вазовски заводи. Сега то се нарича "СКФ Берингс България" и е собственост на световния лидер в производството на лагери - шведската група SKF. За разлика от държавното ВМЗ шведското предприятие се справя добре в кризата. Скандинавците твърдят, че са особено доволни от качествената работна ръка. Но са удивени, че искат да разширят дейността си, а процедурата за придобиване на терен се точи цяла година.

Според кмета на Сопот Веселин Личев има и друг проблем - пътят до предприятието. Инвеститорите се оплакват, че комуникацията им е трудна. "Ние го кърпим колкото можем, но трябва цялостен ремонт за около 200 000-300 000 лв. Проект сме направили, казали сме, че сами не можем да се справим, но от години чакаме държавата да помогне", коментира Личев. Поредна илюстрация колко малко трябва да направи държавата, за да помогне на бизнеса.
 Дори във Враца не вярват, че "Химко" отново може да задими. Но икономическият министър Стойнев залага на реиндустриализацията, което в случая означава изливане на пари в предприятие, което 20 г. не може да заработи.
СНИМКИ: БГНЕС
Протест с искане за незабавно изплащане на възнагражденията от последните 10 месеца в радневското предприятие "Ремотекс". Протестите продължават цял месец.
27
3897
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
15 Декември 2013 19:48
Едно от оплакванията му е намаленото работно време във вредните производства. "

Тука е прав : в Гана и Дахомей такива проблеми няма. Там вредните производства имат увеличено работно време.
А това, че трудовото ни законодателство е от времето на социализма е неква архиглупост.
15 Декември 2013 20:06
Що не са казали къде си изнася производството тоз тъй голям и добър чужд инвеститор? Пък тогава да поразсъждаваме за причините.
15 Декември 2013 20:23
Бюрокрация и закони от Живково време пъдят

Толкова години ни управляваха най-демократичните възможни правителства от най-големи демократи Софиянски, Костов, Божков, Борисов, Дянков, Цветанов и легион, подкрепени от Международната общност и Медиите, що не ги отмениха тия пусти "закони от Живково време"?
Не съм чул вестникът да роптае срещу "закони от Живково време" когато управляваше Слънчицето боцо. Значи тогава "законите от Живково време" са били добри, а сега изведнъж са станали лоши.
И сега вие искате баш комунягите, добарали властта, на седмия месец да ги отменят.
Няма логика, няма, никаква логика няма!
Изчакайте няколко седмици до следващото демократично правителство, и от него искайте да отмени законите от Живково време ВЕДНАГА!
15 Декември 2013 20:49
Голяма част си намериха работа не къде да е, а в приватизираното през 2002 г. лагерно производство, което бе част от държавните Вазовски заводи. Сега то се нарича "СКФ Берингс България" и е собственост на световния лидер в производството на лагери - шведската група SKF. За разлика от държавното ВМЗ шведското предприятие се справя добре в кризата. Скандинавците твърдят, че са особено доволни от качествената работна ръка. Но са удивени, че искат да разширят дейността си, а процедурата за придобиване на терен се точи цяла година.


ами така ще е, щом не знаят на кого и колко да "кихнат"...
шведи, кво да ги правиш...
15 Декември 2013 20:55
Кодексът на труда е от началото на промемите май и плаче за промяна. И какви са тия минимални заплати в развития свят има само минимални ставки, а заплата колок ще получиш зависи колко ще работиш. Но ятук назначи някой на работно време дего го няма в кодекса на труда, ще те спука от съдене после, да неговорим колко бумащина ще свършиш само за едно работно място. Ако пък ще трябва да уволняваш някой тогава започва нова сага... зарежи никакъв бизнес, никакви работни места, никакви осигуровки, график на отпуските на двама д уши, оценка на работната среда на офиса и други простии , сбогом
16 Декември 2013 00:52
'Нима министър Стойнев не е чувал кои са кошмарите на бизнеса в България - бюрокрация, корупция по всички етажи на властта, натрапчива шуробаджанащина, лоши пътища, непрекъсната смяна на правилата, зле работеща съдебна система. '
Събрано в едно изречение...
16 Декември 2013 01:09
Много точна статия!
Ама в чугунени правителствени кратуни акъл не можеш да вкараш.....
Пък асолизираните им поддръжници и ще те оборят - по научному, сиреч - по цоциалистически...
16 Декември 2013 01:54
Правилна статия. Чугунените тикви обаче не вдяват.
16 Декември 2013 02:12
Откровено манипулативна статия. Живков виновен, синдикатите...
Да споделя от първа ръка впечатления защо две големи международни компании (наши възложители) си обраха крушите от България, като едната предпочете (забележете!) Румъния:
1) (първо и по значимост) Срамежливо смоменатото в статията "непредвидимо законодателство, което напоследък се сменя по няколко пъти в годината" (няма да коментирам как хем е старо хем постоянно се променя). Как може някой да очаква една сериозна компания, която има намерение за дългогодишни инвестиции в БГ да предприеме необходимите стъпки без стабилна нормативна база. Кой неспекулант би закупил, например, терен за 20 млн лева и вложил пари за инфраструктура за още толкова с очакването че ЗУТ (закона за устройство на територията) междувременно ще претърпи поне 2-3 промени. Като споменах ЗУТ там промените се случват през 3-4 месеца. Аз лично ги следих до едно време след което се отказах.
Ще попитате защо се сменят:
- В 'демократичния' жаргон на българските политици думата 'реформатор' стана равносилна на 'добър политик'. Всеки ахмак дошъл на власт се втурва да променя законите само и само да се закичи с желаната титла 'реформатор'. Масло в огъня наливат и журналистите, които при всеки инцидент: убийство, катастрофа, авария, запек на детенце от детската градина и т.н. задъхани питат същия тоя ахамак: "Какви законови промени ще предприемете?'. Промяна на закони е и най-лесния начин да се отчете НС за свършена работа
- Новото на политиците ни от експертна гледна точка е меко казано жалко. Какво може да очаквате от хора като Лили Талпата или Дуловската гаубица. Закони се приемат на принципа стрелба по прилепи в тъмното. Ако не 'проработи' до 2-3 месеца давай нов!
-Не на последно място законите трябва да обслужват тоя-оня за това-онова.
2) Нефункционираща съдебна система. тука е безмислено да давам обяснения. Кавито закони и да се гласуват прилагането им се гарантира в крайна сметка от българския съд.
3) невероятно високи нива на феодализация и мутризация в България. Не съм можел да повярвам до каква степен отделни сектори са рапределни между няколко хора и външен човек (бил той мултинационална компания) няма как да се намести.
4) корупция навсякъде и на всички нива - като се почне от чичкото на бариерата в завода (който ме е изнудвал за кутия плодов сок) до най-високи държавни позиции (там искат малко повече)
5) бюрокрация (най-сетне да дойдем на тона от статията), но не тази от Живково време, а много по-развита и по 'европейски' нагла. Един колега (кавам го съвсем сериозно) вдъхновен от вица за професора, студента и броя на крушките в залата, си носеше разпечатан проект в 2-3 варианта за да може като го върнат щото нещо трябвало да бъде така, а не иначе, веднага да затапи с 'ето, имам го и иначе'.
6) Още много други фактори като лошо състояние на инфраструктората, ниско ниво на подготовка на специалистите и т.н.

16 Декември 2013 09:10
Тайно /ще споделя само с форума/ подозирам, че истината е много прозаична. През 1985-86 г. изцяло бяха подменени мощностите за производство на тягови и стационарни батерии. Ако не ме лъже паметта за поскането на оборудването отговаряше някаква английска фирма, а оборудването бе изцяло "второ направление".
---
Та, нормално е за 25-27 г. това оборудване да се амортизирало и да има големи трудности с осигуряването на резервни части /поне са достатъчно скъпи/ и идва момента да вложат доста средства за подмяната на оборудването. Най-простото и евтино решение в такива случаи да се затвори завода, който вече е "изсмукан" и да се купи от друг балама завод в по-добро техническо състояние.
16 Декември 2013 09:27
Инвеститори - гастрольори. То е като да твърдиш, че прелетните птици отлитат, щото условията не им понасят. Ами да така е. Е, и? Не им хващам вяра аз на обясненията на изнизващите се инвеститори. Нямат особени причини да са откровени за бизнеса си и намеренията си. Да се оплакват от регулации и от "нетолериращи" ги администрации едва ли имат основания. По-скоро обратното - толерантността им се е поизчерпала след многократни нарушения и са взели да прилагат закона - както по отношение на безопасните условия на труд, така и по отношение въобще на изискванията на КТ. Гастрольорите са си направили сметките, че както са я карали доСЕГА май няма да могат да я карат отСЕГА и ... бай-бай, Марийке. Отиват да гастролират другаде.
16 Декември 2013 09:48
Наивно е да очакваме читави инвеститори от САЩ. Самите Щати са територия за огромни инвестиции от Япония, Китай, Южна Корея, Германия. Защото просто са най-големият пазар. Те биха "инвестирали" едиствено ако могат да поограбят някоя корумпирана държавица , като България. Да й наложат да им изкупува скъпия ток, да им прибират златото и волфрама срещу жълти стотинки и т.н.
16 Декември 2013 12:01
Статията е много на място и абсолютно правилно отразява проблемите на инвеститорите у нас.

Не са един или два случаите, когато общински власти размотават кандидат-инвеститорите за подходящи парцели или пък нарочно не ги допускат за да държат заплатите в района ниски заради техните си хора. За корупцията - да не говорим. Лошата инфраструктура също има дял в ниските инвестиции.
Имам няколко конкретни примера.
16 Декември 2013 12:22
Обаче на златарите от "Дънди прешъс металс" ич не им пречи бизнес климата у нас май, май!!

16 Декември 2013 12:26
Firmin 16 Декември 2013 09:27
Не ти е силата в бизнеса личи си от сто километра
16 Декември 2013 12:36
Alan Shor
Firmin 16 Декември 2013 09:27
Не ти е силата в бизнеса личи си от сто километра

Боя се, че и ти не си много силен в тази област. А Firmin-а е прекалено деликатен, като нарича "гастрольори" агресивните спекуланти, които се самообявяват за "инвеститори". Нито "бюрокрацията"(която е със средна тежест по евро-показатели), нито нормативната база, са причините за липсата на интерес от инвестиционните компании към страната ни...
16 Декември 2013 13:01
Alan Shor,
КТ си беше такъв и когато тези "инвеститори" са правили инвестицията си. Бих казал, че с малки изключения, козметичните промени направени през последните години в трудовото законодателство са по-скоро в полза на работодателите, отколкото на работниците.

Работодателските организации пък да си затвалят устите - вместо да критикуват, да вземат да направят конкретни предложения, а не просто да хвърлят в пространството общи изцепки от сорта на "остаряло законодателство". Че в нашето има безумия - има ги, но затова има тристранен съвет, където участват и работодателски организации, за да се предлагат конкретни решения, за които да се търси и обществена подкрепа.
16 Декември 2013 13:30
Alan Shor, минималната работна заплата в България е свързана с осигуровките. Вдигаш я, вдигат се постъпленията в пенсионния фонд, оттам може да говориш и за увеличение на пенсиите. Много хора в частния бизнес са осигурени върху нея
16 Декември 2013 13:33
Така е zaro, чугунените тикви обаче не вдяват.
16 Декември 2013 13:41
То само трябва да видиш дебила дето търси сметка от вестника що бе бил писал еди какво си по времето на Боко и ти става ясно какво им е нивото на чугуните.....
16 Декември 2013 13:49
КОДЕКС НА ТРУДА. в сила от 01.01.1987 г.

Честито. Това май е живково време. А на форУМНИЦИТЕ, фирмин и прочие, да земат да съберат по некой лев за безработните, които остават след чуждите спекуалнте, изнизващи се под строгия поглед на Фикусов, пардон Ореш-Пеев-Цв.Василев.
16 Декември 2013 14:37
съвременната форма на мародерство"чуждестранен инвеститор"идва в БГ не да инвестира и работи,а за да ...гепи. И га нема какво да краде....отива в друг кошер. Ама в ЕС неи сме последния такъв..
16 Декември 2013 14:49
Абе къде могат да се сравняват чуждите инвеститори с нашенските мутри-бизнесмени? И заплати високи дават и осигуряват на реалната заплата...
16 Декември 2013 16:13
Бе мани ги тия чужденци. Добре че си имаме наши родни предпиемачи, успели по наследство или полов път - като др. председател на БСП Пловдив - др. Георги Гергов
16 Декември 2013 16:57
Идеални условия и хора няма никъде, затова истината се познава от сравнението.
Има бизнес, който би предпочел друга страна, но има и такъв, който би предпочел България.
България не е лоша база, стига да не търсиш клиенти в страната. Сред циганията все още се намират оазиси, и то доста подценени.
Що се отнася до корупцията - да, тя е ужасна, но пък ти дава предимства, когато знаеш как да се възползваш от нея.
17 Декември 2013 06:58
цяла върволица частни инвеститори се изредиха като спасители на "Химко" и всичките се провалиха?
Тук има един нюанс. НЕ всички бяха допуснати да се изредят на Химко. Имаше един сериозен с позиции и гарантиран пазар - Норск Хайдро. Обаче в бизнескултурата на викингите , за зла участ , отсъствало понятието "Откат" или на прост български бизнесезик - не пуснали гювеч на отговорният министър. Та затова заводът отиде в мазните кунки на Литвиенко за когото се знаеше че ще го нареже и продаде за скрап. Ама нали си бе платил където трябва човекът. Затова по южните брегове на Дунава доживява последните си поколения най-бедното , най- простото , най-нещастното и най-необразованото население на Европа. Защото с тъпа упоритост си избира най-големите душмани да го управляват.
20 Декември 2013 00:53
Правилно заглавие, има и други фактори,но най-лошото е,че след 23 години преход повечето българи не знаят,дали да отиват напред,или назад.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД