Вицепремиерът Бюлент Арънч говори с премиера Реджеп Ердоган, докато двамата слушат изказване в парламента в Анкара. Арънч изпадна в немилост заради несъгласие с Ердоган. |
От няколко дни елитът на Турция се тресе
В безпрецедентна полицейска акция бяха задържани най-малко 52-ма души, сред които държавни чиновници, известни бизнесмени и синовете на трима министри - на вътрешните работи, на икономиката и на околната среда. Арестите са във връзка с три големи разследвания. Едното е за предполагаем престъпен кръг, включващ азербайджанския бизнесмен Реза Зараб, в който министри от кабинета са получавали подкупи, за да прикриват подозрителни финансови трансакции към Иран през управляваната от държавата Халкбанк. Според турската информационна агенция "Доган" при претърсването на дома на генералния мениджър на банката Сюлейман Аслан полицаите са намерили 4.5 милиона долара, скрити в кутии за обувки в неговата библиотека. Второто разследване се върти около сина на министъра на околната среда Абдула Огюз Байрактар, за когото се смята, че е организирал престъпен кръг и е получавал рушвети от големи компании в замяна на разрешителни за строителство в райони, за които е отговаряло министерството. Третата линия проследява подозрения за това, че защитени части от истанбулския квартал "Фатих" са били застроени незаконно в замяна на подкупи и че районният кмет Мустафа Демир е разрешил строежа на хотел, пренебрегвайки отрицателните доклади на инженери и държавни институции.
Задържаните са Баръш Гюлер, Салих Каан Чаглаян и Абдула Огюз Байрактар. Те са синове на министрите на вътрешните работи Муамер Гюлер, на икономиката Зафер Чаглаян и на околната среда Ердоган Байрактар. И тримата министри внезапно отмениха всичките си ангажименти за няколко дни. Полицията е претърсила централата на управляваната от държавата Халкбанк в столицата Анкара и е задържала ръководителя й Сюлейман Аслан, съобщиха източници на агенцията от държавната администрация и банковия сектор. Акциите на банката поевтиняха на борсата с над 8%. Халкбанк е една от банките, движещи плащанията за енергийните сделки с Иран, и в понеделник иранският посланик Али Реза Бикдели каза, че тя ще остане ключова за търговските отношения между двете страни. Но за деветте месеца на 2013 г. турският износ, две трети от който са злато и ценни метали, се срина на 3.4 млрд. долара (при почти 10 млрд. година по-рано) заради международните санкции срещу Иран, забраняващи използване на злато като разплащане за петролни доставки. Полицията е претърсила и офисите на "Агаоглу груп", собственост на строителния магнат и милиардер Али Агаоглу. В разследването е обхваната и TOKI - станалата благодарение на Ердоган изключително мощна държавна компания за жилищно строителство, която е подчинена директно на кабинета на министър-председателя. Акциите на нейното поделение за имоти EKGYO се обезцениха във вторник с 12%.
На следващия ден след арестите обаче
петима полицейски началници, ръководили шокиращите арести,
бяха уволнени. Това са шефовете на звената за финансови престъпления, организирана престъпност, контрабанда, антитерористичното и звеното за публична сигурност. Наблюдателите разтълкуваха случващото се като знак за драматичен разрив в турската политика, доминирана от ПСР на Реджеп Ердоган. Според наблюдатели разследването и арестите са предприети от последователи на ислямския духовник Фетхуллах Гюлен. Макар че живее над 10 години в самоналожено изгнание в САЩ, всички в Турция говорят за огромното влияние, с което разполага Гюлен върху турската политика. Предполага се, че той има свои хора в повечето важни институции като тайните служби, полицията и съдебната система. От години Гюлен и неговите хора бавно проникват във властта и заменят старите кемалистки структури. Всъщност възходът на ислямистките партии в Турция през последните десетилетия - партията на покойния вече Неджметин Ербакан и управляващата в момента ПСР, в които настоящият премиер Ердоган играе ключова роля, се дължи основно на Гюлен, твърдят западни коментатори.
През последните месеци отношенията между хората около Ердоган и поддръжниците на основаното от теолога движение "Хизмет" драстично охладняха. Причина за това е стремежът на турското правителство да затвори частните училища в страната, включително тези на "Хизмет". Те са част от глобална мрежа за влияние, създадена от Гюлен и наброяваща близо 500 религиозно-образователни институции в целия свят.
По същото време депутатът от ПСР и бивш футболист Хакан Шукур напусна партията на Ердоган в знак на протест срещу враждата на Ердоган с Гюлен. Самият Шукур е поддръжник на Фетхуллах Гюлен и движението му "Хизмет". Той заяви, че е лично обиден от "враждебните мерки" срещу движението. "Над 20 години познавам и обичам "Хизмет", каза Шукур в изявление. "Да третираш тези хора, които са подкрепяли правителството във всяко отношение, като врагове, е неблагодарност", казва бившият футболист на "Галатасарай", "Интер" и "Блекбърн". Медии коментираха, че напускането на Шукур е най-ярката илюстрация на конфликта между Ердоган и Гюлен.
Премиерът Ердоган отказа пряк коментар, но в реч в Коня каза: "Никой, вътре или извън Турция, не може да залага капани в моята страна. Турция не е страна, където може да се правят подобни операции. Това не е бананова република или третокласна племенна държава." В изявление след арестите
премиерът обеща да не се поддава на никакви "заплахи"
или "мръсни съюзи", целящи провокирането на разцепление в неговата управляваща партия. Говорителят на ПСР Хюсеин Челик заяви, че всички са равни пред закона и че организацията е изключително чувствителна, като стане дума за корупция.
В сряда на пресконференция в Анкара с гостуващия унгарски премиер Ердоган нарече зрелищното разследване за корупция "мръсна операция" и макар да не спомена поименно Гюлен, нарече хората, стоящи зад разследването, "престъпна банда". "Ситуацията в момента е такава, че тези банди се опитват да станат държава в държава", заяви Ердоган, цитиран от в. "Ню Йорк таймс".
За първи път от години съдебната власт в страната, която досега действаше в пълен унисон с намеренията и плановете на премиера Ердоган, се задейства срещу него.
"Това е предупреждение от Гюлен срещу Ердоган да не се кандидатира за президент. Събитията в Турция са доста сериозно разместване на пластовете. Започва безпощадна битка между движението на Гюлен и поддръжниците на премиера", коментира Тимъти Аш от лондонската "Стандард бенк груп". "Това е много дързък ход от страна на движението на Фетхуллах Гюлен, такъв, който не може да се пренебрегне. Това е битка да се свие властта на другия", коментира Ахмет Шък, журналист, който беше задържан за повече от година заради книгата си за живота и влиянието на Гюлен. "Тези събития ще предизвикат повече от политическа нестабилност, вълни от несигурност и гъста мъгла плъзват над Турция... Единството в партията на Ердоган е разбито. Целият мит, който захранваше консервативното движение, се изпари", коментира Атила Йезълада, базиран в Истанбул анализатор за "Глоубъл сорс партнърс".
В. "Уолстрийт джърнъл" обяснява, че арестите са разтърсили политическия и икономическия елит на Турция, а ефектът се е усетил и на борсата. "Това е конфронтация в началото на дълъг цикъл от избори в Турция, започващ с мартенското гласуване за местна власт, президентския вот през август и избора за парламент през 2015 г.", коментира Волфганго Пиколи, анализатор в Лондон на "Тенео интелиджънс". Пред в. "Файненшъл таймс" финансовият анализатор Юлас Акънчълар обаче коментира, че случващото се е по-скоро ограничено като битка вътре в управляващата партия и в крайна сметка двете фракции ще се споразумеят. "Ако сте нерелигиозен, единствено ви остава да си вземете пуканки, да се облегнете и да се наслаждавате на шоуто. Хората не са в паника, макар инвеститорите да са изнервени. Повечето не знаеха, че гюленистите са толкова силни", уточнява той. Според Волфганго Пиколи от враждебността между Ердоган и подкрепялият го близо 10 години Гюлен "плъзва и към деловите среди и има потенциал да влоши бизнес климата в страната."
(По материали на чужди медии)