Знаете ли как се прави сценарий за дълъг и успешен сериал? Нахвърля се в началото ефектна история, скицират се главните герои и сюжетните линии между тях, вкарва се огромен брой второстепенни характери, оставят се безброй възможности за различни колаборации и интриги, защото иначе няма как сериалът да е безкраен, и се започва. След заснемането на пилотното издание, което е внимателно планирано и репетирано, нататък драматургията върви кажи-речи на живо и зрителският интерес диктува съдбата на персонажите.
По същия начин върви развитието на всяка малка партия, добрала се до българския парламент, която желае да си осигури и бъдещо участие в политиката. Сериалът, който партия "Атака" предлага на зрителите обаче, със сигурност е най-зрелищният. И е без конкуренция за политическа "Златна малинка".
Малцина изглежда разбират какво се крие зад периодичните скандали, които депутатите, наричащи себе си "националист", предизвикват. А то е простичко -
те се борят за висок зрителски интерес на продукцията си,
който според последните социологически проучвания трайно заглъхва и не би помогнал да се минат 4-те процента при избори сега. За да генерира нови фенове, ядрото на партията трябва да прибягва до всякакви непопулярни ходове, включително силна агресия, която може да им струва имунитети и разследвания. Един свален имунитет обаче не значи нищо за ръководството на "Атака", ако това ще докара нови почитатели, разчели погрешно ситуацията като бунт на добрите срещу лошите. Всеки нов потенциален избирател е златен за партията, която би изчезнала в небитието, ако изпадне от парламента. Затова не бива ни най-малко да се рискува да се стигне дотам. Интересът на публиката трябва да бъде поддържан. Скандалът е най-добрата реклама и това го знае всеки начинаещ в пиара.
Затова името на Волен Сидеров се замесва в самолетни и ресторантски скандали, които често прерастват в дипломатически. Затова в медиите се появяват снимки на лидера по мускули, с лъскави бомбета, скъпи пури и на фона на блестящ интериор, в които няма нищо толкова компрометиращо,
като изключим дребния факт - с какви пари се постига това
По този въпрос шефът на "Атака" даде показателни обяснения два дни преди Нова година. Относно почивките си в чужбина той обясни пред Би Ти Ви: "Има хора, които винаги ще ми помогнат, както и приятели в чужбина, които са винаги готови да ме посрещнат. Има хора по света, които ме ценят истински. Имам влиятелни приятели, които могат да ме поканят и в скъпи хотели".
Като председател на парламентарната комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси, Сидеров би трябвало да е наясно, че плащането на пътувания от богати приятели е голям проблем. Бившият германски президент Кристиан Вулф изгуби поста си и в момента е съден за корупция заради 700 евро, с които приятел му платил нощувката в хотел. Приятелствата в политиката се наричат "търговия с влияние" и не е ясно защо прокуратурата не забелязва многобройните прояви на това престъпление в действията на актуалните политици.
В "Атака" може да наричат плащането на сметката от трето лице "жест", "приятелство" и както още си пожелаят. Европейското и в частност българското законодателство обаче говорят с наказателноправни термини по въпроса. Ирония на съдбата е, че лицето на ключовата комисия за борба с корупцията и конфликта на интереси няма представа за тези понятия.
Въпросът е изключително наболял и БСП и ДПС са длъжни мигновено да отговорят на въпроса:
докога ще държат лидера на "Атака" на този пост,
поставяйки го в оксиморонното положение да е длъжен да проверява сам себе си, при положение че не разпознава проблема в действията си.
"Човек трябва да има едно уважение към хората, които не желаят да бъдат експонирани, има човешко достойнство, което трябва да се уважава, не всичко е търговия в живота" - така Сидеров описва пред Би Ти Ви влиятелните си приятели и отношенията си с тях, уверявайки, че те не го молят да връща жестовете. Дори да е така, следва още един въпрос - защо тези жестове не са отразени в имотната му декларация пред Сметната палата, в която е задължен да декларира тези свои подаръци.
Сидеров сам каза, че заплатата му като народен представител е между 2300 лв. и 2400 лв. на месец. Той не пропуска да спомене, че живее под наем, а и всеки месец прави дарения на хора в нужда. Похвално! Само че според френския хотел "Четири сезона", цитиран от "Нова телевизия", сметката на атакистите за 6 нощи е била близо 15 хиляди евро - приблизително годишната заплата на един депутат.
За сравнение през 2009 г. лидерът на "Атака" не е имал налични пари или влогове над 5000 лв., няма странични доходи, нито декларирани разходи в своя полза от трети лица. Пред 2012 г. вече е спестил 30 863 лв. от заплата и има задължения по кредитна карта за 38 498 лв. А пътуванията? "Лични средства събирам, за да отида в една държава, на чийто лидер съм се възхищавал", изповядва се Сидеров за ходенето си до Куба преди месец. Само че - последно - с лични средства или плащания от влиятелни приятели са осигурени почивките? Не че има значение за прокуратурата и данъчните, тъй като и в двата случая има проблем. И ако главният прокурор търси основание за искане на имунитета на скандалджиите от самолета за Варна, то
неизяснената финансова ситуация е два пъти по-належаща от поредната хулиганска изява
След буйстването в самолета над Франкфурт и след изстъпленията в брюкселския ресторант със скандала във Варна сериалът върви към своята кулминация. Публиката е готова да види смъкнати панталони, свален имунитет и всички останали екстри, които продуцентът и режисьорът могат да предложат. Дали под маса или на маса, главните действащи лица от "Атака" са във вихъра си и след фазата "Извини се, бе!" вече са готови лично да раздават правосъдие. Затова Сидеров нахълтва в кабинета на началника на полицията да иска обяснения, обвинява прокуратурата в лъжа, ругае каруцарски журналистите и заплашва да съди и да се саморазправи с пострадалите от неговите избухвания... Поведение, което рязко контрастира с това на компетентните и политическите органи у нас, които не могат да съберат смелост да приложат закона. Полицията не смее да озапти развилнелия се на летището във Варна Сидеров, прокуратурата се чуди дали да го разпознае в "неизвестния извършител", бушонирал униформен и обикновен гражданин. БСП и ДПС, чийто кворум той крепи, са в поза щраус...
Всичко това накара френското посолство да зареже дипломатическия тон, да излезе с остра декларация и да призове българските власти да вземат мерки. А дано, ама надали!
Трагичното за нормалните граждани е, че диагнозата на "Атака" е диагноза на част от българския народ и точно на това се разчита. Докато има хора със симптомите на Сидеров, дотогава той ще има избиратели.
Брюкселският ресторант си е доста нещо манипулация на един сайт. Останалото е така... А за Сидеров средство за озаптяване няма, трябва да се използват познати - риза с дълги ръкави, студен душ, клизми...
---------------------------------------------
Сайтът на Генек