Мъглата, която покри страната ни в последните седмици, е замърсила въздуха в почти всички по-големи градове. Това коментира пред "Сега" началникът на отдел "Мониторинг на въздуха" Валери Серафимов от Изпълнителната агенция по околна среда. "При наличието на атмосферни замърсители и мъгла се получава смог, при който концентрациите на фини прахови частици са над 5-6 пъти над нормата. В последните няколко дни наблюдаваме много високи концентрации почти в цялата страна, като в София са най-високи", обясни Серафимов.
В столицата е регистрирано най-силното замърсяване на въздуха - до осем пъти е завишена нормата на фини прахови частици във въздуха през последните дни. Вчера например в района на "Хиподрума" и "Павлово" регистрираното увеличение е било осем пъти над нормата, но увеличение има във всички райони на София, като това е всеки ден от началото на годината. Мъглата е основен виновник, защото според данните на ИАОС за първите дни на миналата година толкова големи отклонения от нормите не са регистрирани. Наред с мъглата за по-мръсния въздух допринасят колите и отоплението с твърдо гориво.
Проблеми има и в другите големи градове. На 3 януари, когато за 25 области в страната беше обявен жълт код заради мъглата, наднормено запрашаване е регистрирано в 18 града, а месец по-рано - само в три града. Тази тенденция продължава и по данните на агенцията в последните дни въздухът е по-мръсен във Варна, Горна Оряховица, Пловдив, Плевен и Русе и др.
В София въздухът е сред най-мръсните в Европа и без мъгла. През 2012 г. изследване на центъра за устойчиви политика "Екополис" показа, че 176 дни в годината равнището на твърдите частици във въздуха в столицата е над нормата. В Европейския съюз е прието само 35 дни в цялата година да са с наднормено замърсяване на въздуха. В световен мащаб страната ни е на трето място по смъртност, причинена от замърсената атмосфера. Причините най-често са фините прахови частици. Най-замърсените столични райони са около Орлов мост, "Павлово", "Дружба" и "Надежда", където има най-голям трафик на автомобили и най-много семейства се топлят с дърва. Районът около столичния булевард "Ал. Стамболийски" м.г. беше рекордьор по мръсен въздух заради високите сгради, които пречат на бълваните от автомобилите газове да се разсейват, а трафикът е изключително наситен.
По данни на ИАОС за 2012 г. най-мръсният въздух в страната дишат в Перник и Видин. В миньорския град 215 дни в годината равнището на твърдите частици във въздуха е над нормата, а във Видин - 213 дни. След тях се нарежда Враца - със 185 дни в годината със замърсен въздух, следван от Пловдив - 148 дни, и София - 134 дни (данните на "Екополис" са за по-стар период).
СЪВЕТИ
При мъгла в никакъв случай не трябва да се отварят прозорците. Това каза пред БНР д-р Камен Плочев от ВМА. "Ако няма мъгла, е хубаво да се отварят прозорците. Но условието на чистия въздух е, след като се затвори прозорецът, да се почисти помещението с вода, защото това, което е паднало на земята, ще се вдигне като прах след това", обясни специалистът. Плочев съветва още при мъгла да се диша през носа или през шал, но не повече от 15 минути, защото частиците се натрупват в материята и тя става инкубатор за вируси. Добре е веднага след прибиране вкъщи шалът да се изпере, съветва докторът. По думите на специалиста хората с хронични белодробни заболявания са най-уязвими при наличието на мъгла, но тя прави и борбата с грипа много по-трудна.
Да ви се невиди хмъглата,
Това е СМОГ бре, тарикат-малоумници в хполитиката, че и хсиноптици, ниедни...