Председателят на Софийския градски съд (СГС) Владимира Янева е длъжна да предостави информация кои са забавените граждански и наказателни дела и кои са магистратите, които ги мотаят. Това следва от решение на Върховния административен съд (ВАС) по дело за достъп до информация, водено от журналист от "Сега". ВАС окончателно отменя отказа на Янева да даде данните, поискани през февруари м.г. Без решенията и мотивите процесите, макар и формално приключили пред градския съд, не могат да се придвижат по инстанциите и да се стигне до окончателното им решаване. От данните за забавените дела би станало ясно не само колко са затлачените процеси, но и дали има магистрати, чиито нарушения се толерират, докато провиненията на други се използват за саморазправа с тях, когато станат неудобни.
Аргументите на Янева да откаже справката бяха, че данните за наказателните дела с ненаписани мотиви и за гражданските процеси с необявени решения са служебна информация, която няма самостоятелно значение и че тя се ползва единствено при дисциплинарните производства срещу магистрати. Както и първата инстанция, така и тримата върховни съдии отхвърлят мотивите на Янева като неоснователни и неправилни.
"Исканата информация има самостоятелно значение. Тя отразява изпълнението на задълженията на съдията по постановяването на актовете в разумен срок, което заедно с постановяването на правилни актове е гаранция за добро правосъдие, т.е. за качествено изпълнение на предоставената му от държавата правораздавателна власт", са записали в решението си върховните магистрати Таня Вачева, Соня Янкулова и Иван Раденков. От решението на ВАС излиза още, че ако се приеме тезата на Янева, че информацията има значение само за дисциплинарни производства, то шефката на СГС предполага, че всички магистрати там постановяват актовете си извън законовите срокове.
Съдиите се съгласяват с аргумента на адвокат Александър Кашъмов от "Програма Достъп до информация", който се занимаваше с делото, че изнасянето на информация за забавените процеси е с надделяващ обществен интерес. "Според практиката на Европейския съд по правата на човека общественото доверие в съдебната система е един от стожерите на демократичното общество. Прозрачността и информираността на гражданите, включително по въпроси, свързани със забавяне на дела и с начина, по който функционира съдебната система, е от първостепенно значение", пледира Кашъмов. Прокурор Динка Коларска също настоя, че данните за забавените дела трябва да бъдат публични.
Янева, която е семейна приятелка на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, оглави СГС през май 2011 г. по времето, когато ГЕРБ бяха на власт. Изборът й на ключовия пост разтресе съдебната система, а двама от членовете на тогавашния съдебен съвет го напуснаха като знак на протест срещу дефектиралата му и порочна кадрова политика. През септември м.г. "Сега" разказа, че Янева е писала мотиви за присъда 1 година и 4 месеца, а за други две дела са й били нужни съответно 9 и 10 месеца. Законът дава на съдиите до месец, за да мотивират присъдите. Такъв е и препоръчителният срок за решения по граждански дела. Заради голямото натоварване в СГС за разумни се приемат и малко по-големи срокове.
Ако Янева не изпълни съдебното решение да предостави информация, може да бъде глобена с от 200 до 2000 лв.
Ей, къде са червените активисти, тва е благодатна тема за слючене по Цветанов и герб ....?
Или четат опорни точки по казуса Сидеров ... ?