Висшият съдебен съвет (ВСС) настоява за законова промяна, която да ограничи външните назначения в съдебната система. В момента с конкурс, ако отговаря на условията за стаж, всеки юрист може да стане от районен до върховен съдия и прокурор.
Идеята на съвета е външно за системата назначение да се допуска само в първоинстанционните органи, т.е. районно и окръжно ниво. Така щяла да се осигури последователност при кариерното развитие на магистратите, което щяло да е стимул и признание за труда им.
Критици на идеята обаче изтъкват, че и без това съдебната системата е достатъчно капсулирана и малкото външни назначения са полезна глътка въздух. Освен това е спорно дали например един наказателен съдия би станал по-добър върховен административен съдия от адвокат, който 20 години се явява по административни дела.
Съветът обаче има и още една идея за намаляване на външните назначения. Сега законът е запазил 20% от свободните места в системата да се заемат с конкурс от външни юристи. Предложението на ВСС е делът да не е твърдо 1/5, а до 20%. Друго предложение на съвета е да отпаднат конкурсите в сегашния си вид при преместване в друг равен по степен районен съд или прокуратура, както и при преместване на по-ниска длъжност.
ОТНАЧАЛО
Върховният административен съд (ВАС) отмени решение на ВСС, с което през септември м.г. бе прекратен конкурсът за прокурори във Върховната касационна прокуратура (ВКП). ВАС дава указания вече допуснатите за участие кандидати да бъдат изпитани отново, след като първият изпит е бил опорочен. При първия конкурс за място във ВКП се беше класирала бившият зам.-шеф на спецапелативната прокуратура и неуспял кандидат за конституционен съдия Галя Гугушева. Тя имаше оценка 5.94, с която заемаше последното четвърто свободно място. После обаче съветът прие, че конкурсът е бил опорочен, защото в двата поредни дни на изпита са задавани едни и същи въпроси. Самата Гугушева атакува това решение на съвета и сега ще трябва отново да се яви на изпита.