:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,211
Активни 768
Страници 28,776
За един ден 1,302,066
Сравнение

Седем причини защо Русия не е Съветският съюз

Който слага знак за равенство между тях, не познава съветската история или преследва користни цели
Марк Адоманис
Изданието "Нешънъл ривю" публикува твърде емоционална статия, в която има доста забавна фраза: "Русия е Съветският съюз в по-качествен костюм". Идеята, че Русия е все още Съветският съюз е доста популярна, особено сред десните. Не минава и ден, без някой да се оплаче от "съветския" характер на "неосъветската" политика на Путин, която Русия преследва в своята част на света.

Това мнение обаче е дълбоко погрешно и е твърде измамно. Докато съсредоточаваме вниманието си върху незначителни външни сходства между съвременна Русия и СССР, ние пренебрегваме множество факти, които правят Русия една наистина необикновена държава.

Нямам никакви илюзии, че ще успея да накарам хората да се откажат от навика си да слагат знак на равенство между Русия и СССР, но си мисля, че бих могъл да привлека вниманието на читателите към най-значителните различия между тях. В никакъв случай не искам да твърдя, че моят списък от различия е пълен и изчерпателен, но има седем важни причини, поради които не може да наречем Руската федерация Съветски съюз.

Първо, отделни части от бившия Съветски съюз в момента членуват в НАТО и в Евросъюза. Очевидно Русия безвъзвратно е загубила всичките свои "държави сателити" в Централна Европа, но



за Москва най-тежката загуба на влияние бе,



че днес част от западните блокове са някои държави, които бяха част от СССР. Балтийските държави може да не са били нещо съкровено за съветската власт, но те са били важни промишлени, технологични и военни центрове, в които днес входът за Москва е строго забранен. Някои други постсъветски държави (Азербайджан и Грузия) в момента сътрудничат със Запада по въпросите на сигурността, което е било напълно немислимо по времето, когато са били републики на СССР.

Второ, Руската федерация е много "по-руска" от Съветския съюз. Жителите на Запада имат навика да заменят думата "руски" с думата "съветски" и обратно - като че ли тези две думи са едно и също нещо. Но това не е така. В края на 80-те години етническите руснаци сред гражданите на СССР са били под 50 процента. В Руската империя до болшевишката революция е бил регистриран почти същият процентен дял етнически руснаци. От друга страна, етническите руснаци в днешната Руска федерация са около 80 на сто. Разбира се, малцинствата играят важна и все по-голяма роля в съвременна Русия и числеността им продължава да нараства. В същото време в културно, религиозно, езиково и числено отношение етническите руснаци играят в днешна Русия много по-голяма роля, отколкото са играли в Съветския съюз. Това не може по някакъв магически начин да разреши онези многобройни проблеми, които преследват Русия заради неруските й малцинства, но това доказва, че междуетническите конфликти днес силно се различават от аналогичните конфликти от времето на СССР.

Трето, нито една политическа партия в съвременна Русия няма монопол върху властта. По време на почти цялата съветска история съветската компартия е била единствената законна политическа партия. Всички останали политически формации и всяка друга политическа дейност, извършвана извън тази партия, автоматично са били смятани за незаконни. Затова не е изненадващо, че цялата система рухна отведнъж, след като Горбачов лиши партията от нейния монопол. СССР бе създаден и трябваше да функционира като еднопартийна държава. Влиянието на партия "Единна Русия" е значително, но не може по никакъв начин да се сравни с влиянието на съветската компартия.

Четвърто, Русия не е държава казарма. Съветският съюз е бил една от най-милитаризираните държави в историята на човечеството: властите му са харчили около 20-30% от брутния вътрешен продукт (БВП) за въоръжените сили. До ден днешен никой не знае какви са били истинските военни разходи на Съветския съюз, дори най-точните разчети допускат грешка от 1-2% от БВП. Но така или иначе, цялата съветска икономика в много отношения е трябвало да служи на въоръжените сили. Примерно предприятията, произвеждащи потребителски стоки, винаги е трябвало да бъдат с "двойно предназначение" - да имат техническата възможност във всеки момент да започнат производство на военно оборудване. На практика това винаги е оказвало отрицателно влияние върху качеството на продукцията. По данни на Стокхолмския институт за изследване на мира (SIPRI) Руската федерация



харчи за отбрана примерно 4-5% от своя БВП



Според международните стандарти това е малко над нормата, но това равнище изобщо не може да се сравнява с разходите за отбрана на Съветския съюз, а и руският военен бюджет е по-малък от разходите за отбрана на съвременна Америка.

Пето, Русия има конвертируема валута. Този аргумент е в основата на различията между Руската федерация и Съветския съюз. Властите в СССР контролираха изключително строго и изкъсо външната търговия и оборота на чуждестранна валута. Освен високопоставените партийни чиновници никой не можеше да влезе в чейндж бюро и да продаде рубли срещу долари. Това е било забранено. И макар курсът на рублата да бе твърде висок, което на пръв поглед правеше рублата силна, на практика процъфтяваше черен пазар, при който "реалната" цена на рублата бе нищожна част от официалния курс. Днес положението е съвсем друго. Курсът на рублата може и да се колебае, в момента дори тя отслабва, но хората могат да купуват и продават рубли по своя преценка.

Шесто, в по-голямата си част руската икономика е свободен пазар и това е едно от най-фундаменталните различия между СССР и Руската федерация. Икономическата система на Русия е несъвършена до голяма степен, което се дължи на слабостта на правните институции, корупцията, недостатъчно развития финансов сектор, а също на много други недостатъци. Но Русия не страда от това, от което е страдал Съветският съюз - от мащабната деформация на икономиката, породена от държавните субсидии и управление с укази. За да укротява инфлацията, съветското правителство не се е опитвало да вдига основната лихва или да ограничи банковото кредитиране - то просто бе обявило инфлацията за незаконна. Инфлацията бе забранена, а цените на повечето важни стоки бяха замразени. Отношението на Съветите към безработицата бе същото. Властите се опитваха да съкратят равнището на безработица не чрез данъчни облекчения или мека парично-кредитна политика - те просто бяха обявили безработицата за незаконна и накараха предприятията да повишат разходите за персонала. Може да се припомнят историите за съветските магазини, в които действаха четири различни вида купони и до 10 касиерки. Подобна несъстоятелност изобщо не беше някакво загадъчно въплъщение на източното варварство, тя бе предвидим резултат от съветската икономическа политика. Русия в никакъв случай не е рай, но спрямо равнището на държавна намеса в икономиката тя изобщо не може да се сравнява със Съветския съюз.



Цените на потребителските стоки са либерализирани,



пазарът на работната сила е либерализиран и много сектори на икономиката работят според принципите на свободния пазар.

Седмо, руските граници са отворени. "Желязната завеса" изобщо не беше някаква поетична измислица, а напълно реален начин да се ограничи свободата на движение на съветските хора. "Желязната завеса" бе необходима, защото комунистическите системи не можеха да предложат на своите народи онова равнище на живот, което преобладаваше на Запад. Ако на хората на Изток бе дадено правото на избор, те щяха да отидат на Запад, а това не само би унизило комунистическите правителства в Източна Европа, но и би застрашило самото им съществуване. Стотици, ако не и хиляди хора загинаха, опитвайки се да се измъкнат от страните на комунистическия блок и да заминат на Запад. Десетки хиляди все пак успяха да заминат, промъквайки се през телени огради, ровове, гранични кучета и снайперистите.

За да напуснеш днес Русия, не трябва да правиш нищо подобно. Всяка година хиляди граждани напускат Русия без никакви драми - те просто получават виза, купуват си билет за самолета и заминават. В Съветския съюз са действали извънредно строги ограничения за пътувания в чужбина, защото властите добре са разбирали, че отворените граници биха застрашили съществуването на цялата система. Русия с отворените граници далеч не е идеална, но различията й от Съветския съюз са повече от очевидни.

Разбира се, това, че Русия се различава от Съветския съюз, не я прави идеално място. Но между Руската федерация и Съветския съюз има много фундаментални различия. Русия не е СССР и всеки, който твърди обратното, или нищо не знае за СССР, или преследва някакви користни цели.



-----------------------------

* Авторът е получил образованието си в Харвард и Оксфорд, където е специализирал руска икономика и история. Дисертацията му е посветена на реформата в съветското и руското здравеопазване през 1985-2008 г. 30-годишният политолог работи като консултант във Вашингтон по управление на малки фирми и пише за "Форбс" и други издания.





СНИМКА: www. traveltipz.ru
Търговският център "Златният Вавилон" в Москва. Подобен обект бе немислим по съветско време.
СНИМКА: www. mosday.ru
Чейндж бюро в Москва. Свободната търговия с валута е сред основните разлики между Русия и бившия Съветски съюз.
79
8601
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
79
 Видими 
13 Януари 2014 19:59
..Авторът е получил образованието си в Харвард и Оксфорд..


Е, това обяснява всичко.
13 Януари 2014 20:15
По-детински "матрял" за Русия и СССР не бях чел досега. Вместо въпросното пишлеме да си тури дипломите от Харвард и Оксфорд където им е местото - "30-годишният политолог работи като консултант във Вашингтон по управление на малки фирми и пише за "Форбс" и други издания."
Вай, вай, вай!
Добре, че ве още има живи свидетели на процесите - след едно поколение ще останат само драсканиците на такива сороски тепигьозчета, които наУчно ще ни обясняват какво е топла вода и как е измислена у Америчко от Харвардски учЕн.
То... май, доцент Денев беше по-кадърен...
13 Януари 2014 20:17
Само за водката са си същите и преди и сега....
13 Януари 2014 20:22
30-годишният политолог

няма никакви лични впечатления от СССР, за който се изказва толкова авторитетно.
13 Януари 2014 20:27
Туй хубу. Ама на мен следното ми беше по-интересно:
http://antipropaganda.comxa.com/USSRGrowth.html
Не знам дали авторът му е завършил Харвард/Оксфорд или СУ.
*
А сравненията в исторически план по принцип са малко ала-бала. Примерно Южна Корея днес същата държава ли е каквато беше преди 25 години? А днешна Испания същата ли е като Испания на Франко? Цялата работа е, че времето тече само в една посока.
13 Януари 2014 20:30
"По-детински "матрял" за Русия и СССР не бях чел досега".
Напълно прав ви, "мятряла" е глупости на търкалета. Реално единствената съществена разлика от преди е 7: могат да напускат Русия безпрепятствено.
Има и една много важна външно-политическа разлика: Китай диша във врата на Русия. По времето на СССР не беше така.
13 Януари 2014 20:33
Много си е в час анализа, обаче, ка некой, ке ви казва на вас и акъл да дава, хеле па ако е възпитаник на Харвард или Кембридж, щото друго си е АОНСУ
13 Януари 2014 20:39
Статията е 'детинска" защото е писана за американци! Но е абсолютно вярна! Всичко което е написано по "детски" си е самата истина.

Кое не е така?

13 Януари 2014 20:40
ЗИП, тов. Марк Адоманис
13 Януари 2014 20:42
Русия е империя и преследва имперски цели.
13 Януари 2014 20:44
Всичко е вярно, но и седемте факта са с ниска значимост за реалностите в Русия и изобщо съвременния свят.
13 Януари 2014 20:49
А това какво общо има със статията? Човека говори за "политически системи". А че Русия е империя това е ясно. Ама тя е била империя и преди да дойде тов. Улянов-Бланк. При това с по-голяма територия. Но с несравнимо по-малко геополитическо влияние разбира се.
Но най-фундаменталната разлика между Русия и СССР е в парата( и двете ударения са валидни). Прекалено мноо пара отиваше у свирката едно време. Прекалено много разходи за откровени глупости.
13 Януари 2014 20:55
Прекалено много разходи за откровени глупости.

Дааа!
"А знаят ли тия
нови пророци и вехти витии,
че ако речеш
свойте отворени вени да спреш
само месец,
само година,
само една петилетка -
и ти,
като старата Белгия,
със сапунена пяна свойте черни асфалти
ще четкаш?"
13 Януари 2014 20:56
и седемте факта са с ниска значимост за реалностите в Русия и изобщо съвременния свят.


Намери се измервател на Русия в Харвард... Оказа се 7-аршинна!

Тоя наперен младок от дребните фирмени офиси го тури седмостенен на Ф. И. Тютчев. Предполагам, би коментирал известното му двустишие с енергично въртене и разтръскване на главата, следвано от реплика: "I don't believe in Russia!"


13 Януари 2014 21:09
Да го чета ли тва?
13 Януари 2014 21:39
Да го чета ли тва?


Безвредно е. Пореден отличник в политологията. Седи на първата банка, точно срещу асистант-професора; инвентаризира в ноутбука старателно, изплезил езиче като на нимфет от умствено пренапрягане.
13 Януари 2014 21:45
Ми то за таквизи анализи още Патриарха на българската литература е писал:
"— Грешиш, синко, грешиш! Иди си вземи парите от даскала, който те е учил..."
13 Януари 2014 21:47
Безвредно е
Да, аз го прочетох. Като за млад американец - бива.
13 Януари 2014 21:53
Докато не се събуди поне веднъж под масата на руска кръчма...нищо авторитетно не може да каже за Русия
13 Януари 2014 22:23
Да, аз го прочетох. Като за млад американец - бива.


Даже е с нелошо чувство към актуалната Русия - доколкото инвентарен опис има чувства. Буда Искариотски също е прав. Усет, нюх, вкус, дъх, цвят, дух, даже обикновено обоняние - туй на описниците е чуждо.

Техен проблем. Не го имат за такъв и са вери хепи и съксесфул.

...

У лукоморья дуб зеленый;
Златая цепь на дубе том:
И днем и ночью кот ученый
Всё ходит по цепи кругом;
Идет направо — песнь заводит,
Налево — сказку говорит.

Там чудеса: там леший бродит,
Русалка на ветвях сидит;
Там на неведомых дорожках
Следы невиданных зверей;
Избушка там на курьих ножках
Стоит без окон, без дверей;
Там лес и дол видений полны;
Там о заре прихлынут волны
На брег песчаный и пустой,
И тридцать витязей прекрасных
Чредой из вод выходят ясных,
И с ними дядька их морской;
Там королевич мимоходом
Пленяет грозного царя;
Там в облаках перед народом
Через леса, через моря
Колдун несет богатыря;
В темнице там царевна тужит,
А бурый волк ей верно служит;
Там ступа с Бабою Ягой
Идет, бредет сама собой;
Там царь Кащей над златом чахнет;
Там русской дух... там Русью пахнет!
И там я был, и мед я пил;
У моря видел дуб зеленый;
Под ним сидел, и кот ученый
Свои мне сказки говорил...



13 Януари 2014 22:51
"Желязната завеса" бе необходима, защото комунистическите системи не можеха да предложат на своите народи онова равнище на живот, което преобладаваше на Запад. Ако на хората на Изток бе дадено правото на избор, те щяха да отидат на Запад, а това не само би унизило комунистическите правителства в Източна Европа, но и би застрашило самото им съществуване.

А това пък изобщо не е вярно, нали, червенократунести?
13 Януари 2014 23:02
Като за млад американец - бива.

Бе той малко естонец пада, та затуй и биографията му започва от Харвард.

Специално за Дорис Натисни тук
13 Януари 2014 23:07
Статията си е напълно коректна. Тя дори не е статия сама по себе си, а реплика към някакъв (види се) абсурден материал в "нешънъл ривю". Разбира се, писана е по англосаксонския тертип - максимално достъпна, което си е неин плюс.
13 Януари 2014 23:07
след едно поколение ще останат само драсканиците на такива сороски тепигьозчета, които наУчно ще ни обясняват какво е топла вода и как е измислена у Америчко от Харвардски учЕн.

До сега не съм срещал комуне, комуто да му хареса истината за измислицата "социализъм"........
13 Януари 2014 23:32
Автора:
14 Януари 2014 00:17
Основната причина Русия да не е СССР е, че Путин не е Сталин!
14 Януари 2014 01:13
Макар един от пишман- демократите във форума да изпадна в екстаз от статията, тя е по-скоро на ниво средно училище с материали от интернет. Може и да е писано като за тъпи американци, но все пак подобни мисли:
"Отношението на Съветите към безработицата бе същото. Властите се опитваха да съкратят равнището на безработица не чрез данъчни облекчения или мека парично-кредитна политика - те просто бяха обявили безработицата за незаконна и накараха предприятията да повишат разходите за персонала. Може да се припомнят историите за съветските магазини, в които действаха четири различни вида купони и до 10 касиерки." ме карат да се съмнявам в познаването на нещата в Съветския съюз и що е то държавна икономика. За кого ще са тези "данъчни облекчения или мека парично-кредитна политика" при 100% планирана държавна иконимика??? А това за "незаконната безработица" направо изби рибата! Ще излезе, че безработицата е нещо хубаво, но комунистите я обявили за "незаконна". А дали авторът е чувал за съществуващата тогава държавна система за разпределение и получаване на работа на завършващите специалисти със средно специално, полувисше и висше образование? Някакви данни каква ще да е била тази безработица? Тогава държавата се считаше задължена да осигури работа на всеки и считаше, че всеки трябва да работи. И преследваше неработещите. Някой да е чувал за опашки от безработни в СССР? Била харчила 30% от бюджета за отбрана? Е, да не би да е от добро? Ако никой не заплашваше СССР с унищожаване и вместо 30% за оръжия се харчеха само 4-5% от БВП и останалите пари се влагаха в икономиката нямаше ли да бъде различно? Нещата не са толкова прости, колкото ги описва авторът. Дано да е само за да слезе на нивото на американците и форумните пишман-демократи. Иначе язък му за титлите и дипломите.
14 Януари 2014 01:41
Ама е красив пък! И има бъдеще!...
14 Януари 2014 02:21
***
14 Януари 2014 02:58
joros
14 Яну 2014 02:21
Мнения: 209
От: Denmark


Мерси за обяснението!
Не стана ясно, като беше толкова велик, защо ссср вече го няма на картата?
А по-интересното е какво е бъдещето на тези, които го възхваляват?
Или някой има планове да го възкреси?
Може би в някое друго измерение?
Нещастни хорица, достойни за съжаление.....

За съжаление не мога да ти нарисувам картинки, за да разбереш за какво става въпрос. Затова ще опитам с прости изречения, като за човек с бетон в мозъка, да обясня:
Статията е на ниско ниво, писано за необразовани и неинформирани хора.
Затова всичко в нея е прекалено опростено и не съвсем точно.
Авторът има само дистанционна представа, основана на чужди мнения какво е ставало в СССР.
Никой не смята да възкресява СССР.
Лягай да спиш, защото мозъчната ти дейност клони към нулата.
14 Януари 2014 04:21
Дорис


У лукоморья дуб зеленый;
Златая цепь на дубе том:
И днем и ночью кот ученый
Всё ходит по цепи кругом;
Идет направо — песнь заводит,
Налево — сказку говорит.


Едно време знаех наизуст въведението на Руслан и Людмила, че и доста от самата поема. Млади бяхме, с празни глави
14 Януари 2014 05:38
Пропуснал е да спомене броя на населението:
СССР - 280 000 000
Руссия - 140 000 000
Наполовина.
14 Януари 2014 06:33
Да беха възложили комсомолско поръчение на тов.ЗИП ...не само повече от седем разлики между Русия и Савецкия союз щеше да открие,ами щеше даже кат нищо да ни убеди,че рублата в най-скоро време ще измести зеленийо гущер кат основна световна валута.
А не дай си Боже,Душко да се захване с анализа на матушка Рус!
***
Наскоро се зачетох в едно книжле от Робърт Каплан..."Balkan Ghosts", в което той споделя впечатленията си от Югославия/лека й пръст!/,Румъния,България и Гърция.
За другите държави не знам, но в частта за България писаниците му не се много-много отличават от стила на тов.Марк Адоманис ... кат се почне от историята на България,мине се през социалистическата действителност и се свърши с измишльотините за стотиците изнасилени жени и деца/мое бае ни Тодор да посегна на имената в гробищата,но лично аз не съм чувал и за един-единствен случай на гавра с жени и деца/ по време на нащо връщане към българския корен.
И вината не е само на тов.Каплан,ами и на придружавалия го български журналист,а именно Гилермо Ангелов.
Та....имам една молба към форумците и джурналята от вестника:
Некой от вас знае ли дали наистина съществува джурналист с това странно българско име и ако да ... дека е тоа гирой сиге и с какво се занимава?
Питам не за друго,а просто щото искам да му изпратим копие от това книжле,та сам да си види магарията,де я е сътворил.
Guillermo...Guillermo Angelov.
Герой нашего времени.



14 Януари 2014 07:01
Бай Хасане,

Ето ти малко за въпросния Гилермо и останалите Натисни тук
14 Януари 2014 08:18
Благодаря ти от сърце,ablepsia!

Повярвай ми ...въпреки фотото с плешивото теме и балтона,все си мислех,че тоа Гилермо Ангелов е некъв измислен от Каплан герой,но не би.
14 Януари 2014 08:33
***
14 Януари 2014 09:05
А най-паче Русия не е СССР по простата причина, че сега има несметни валутни резерви и БВП на калпак е около 15000 долара по номинал. Това е вече повече от Унгария, Полша, Латвия, Литва. Да не говорим за България и Румъния които са с около 7000 долара или близо два пъти по-малко!
Просто руския елит през 1991 реши да изрита "нахлебниците".
Винаги съм казвал, че това беше стратегически вярно решение, но тактически изпълнено посредствено.
Русия затова е велика защото сама може да решава по-какъв път да тръгва, кога да решава че тоя път не и харесва и да го захвърля без да се съобразява с абсолютно никой! Друга такава държава на света няма....

14 Януари 2014 09:10
Казах ви аз...тов.ЗИП е връхтът.
Е,все още смета БВП на руски калпак у гущери,но това е временно.
Венсеремос !
14 Януари 2014 09:16
Гущери, питони или саламандри нема значка. Това е количествен показател за благосъстоянието. Може и в трой унции да се сметне.
Но благодарение на това, че Русия изрита нахлебниците и прекрати дотациите за "двата концетрични кръга" - СИВ и бившите съвътски републики сега тоя ресурс отива за развитие на Метрополията!

Руснаците схванаха, че не е нужно да купуваш цели народи кат може просто да купиш техните елити. Така праат американците и добре правят!
14 Януари 2014 09:24
Освен част от по-старото поколение и комунистите, никой друг не желае връщането на социализма в Русия. Още по-малко управляващия кръг от чекисти около Путин. В Русия капитализмът е по-див, дори и от този у нас - не ми е ясно, защо нашите апологети на социализма разчитат на Русия и Путин, че ще върнат този строи и че днешна капиталистическа Русия ще играе ролята на някогашния СССР, който си "разрязваше вените", за да има за братските страни.
ПП. Ей на и ЗИП-а е казал същото малко преди мен, с по-други думи.
14 Януари 2014 09:30
В Русия няма див капитализъм. Там има "държавен капитализъм" от източноазиатски тип! Ама то требе и да се чете а не само да се пише.
Има още много социални придобивки които си седят.
Благодарение на високите цени на петрола и газа Русия извършва плавни реформи! Но населението е доволно. Рентата си капе. Цените на енергията за битови нужди са ниски.
А цените на петрола и газа ще бъдат високи докато има сътресения в Близкия Изток!

А сега сметнете две и две и си направете изводите кво се получи от 2003г насам и кой беше в основата на всичко.....

14 Януари 2014 09:47
А ако толкова искате да знаете къде лежи Русия като управление в политическата плоскост и имате в главите си само "европейски щампи" то Путин и неговата политика са десни консерватори. Ама истински десни, които се опират на религията. Нещо като ХДС ама от едно време. Или сегашната ФИДЕС в Унгария.
Кат казах Унгария то днес Орбан отива в Кремъл и се говори, че ще има истинска феерия. Но за това кат му дойде времето....

14 Януари 2014 09:49
Там има "държавен капитализъм" от източноазиатски тип!
Добре, поправям се. Див капитализъм имаше по времето на Елцин. Подполковника след това стъпи на врата на олигарсите и чекистите около него овладяха държавата и икономиката, което общо взето е почти същото. Някакви други социални придобивки за населението да посочиш, освен цената на бензина и газта (всъщност, мярка със съмнителен ефект, тъй като преди няколко години се създаде дефицит за горива, след като производителите предпочитаха да ги изнасят навън на по-добра цена)? Сещам се за някакви ваучери, раздавани напоследък за новородено, които могат да се осребряват при навършване на пълнолетие, но дотогава я камилата, я камиларя.
14 Януари 2014 09:59
Ракита,
Цените на тока, бензина, газта, водата и други комунални услуги е нещо фундаментално! Ако целия ти доход отива да покриваш тея разходи за какво семейство за какви деца може да иде реч!
10-15 хиляди долара за новородено е изключителен стимул, още повече, че има клауза и парите не се дават на ръка а се слагат в специална сметка и могат да се използват само за неща свързани с детето. Наскоро разрешиха с тях да може да се купува и жилище.
Ти какво повече искаш ? Засега толкова, който не му харесва както казва автора мое да си хване шапката по всеко време и да отиде в "Западния рай". Кат гледам статистиките нема наплив и дори напротив , Русия има положителен механичен баланс със страни като Германия, Израел, Гърция. Литва, Латвия, Естония и т.н.
14 Януари 2014 10:07
Засега толкова, който не му харесва както казва автора мое да си хване шапката по всеко време и да отиде в "Западния рай".
Все още хиляди руснаци напускат Русия. Наскоро научих, че в Турция и Египет имало няколко хиляди проституиращи рускини.
14 Януари 2014 10:12
Ама то и в Русия има хиляди чужди проститутки. Пък и коя рускиня коя украинка как да определиш? Виж със сигурност в Брюксел над 80% са българки и румънки.
Но аз не ползвам техните услуги затова тази информация не ме касае. При теб не знам как е?



14 Януари 2014 10:25
Да а а сеГА всеки дава ОООценка за нещо, което най малко знае /Колкото по малко знаеш ,мислиш че всичко знаеш.../ Та оно време ИСТОРИЯТА беше, която доваше реялна оценка за дадено НЕЩО...... Но сега е друго !!!!!! ВСЕКИ има възможност да напише/пренапише /историята естествено с неКОРЕСТната подкрепа на медии,партии,правителства ,фанатици и и и .... Но и каквото и да се пише-- Русия е била и ще бъде ФАКТОР на този РАЗНОЛИК и оооБЪРКАН свят....
проПУСНАХ--- дъррЖА моята оценка да не се използва за БАЗА .
14 Януари 2014 10:28
ЗИП
13 Януари 2014 20:39

Статията е 'детинска" защото е писана за американци! Но е абсолютно вярна! Всичко което е написано по "детски" си е самата истина.


14 Януари 2014 10:38
Има една-единствена "прилика" и тя стига - Русия беше имперското ядро на Съветския съюз. А колко и каква Русия е останала след Съветския съюз е друг въпрос.

И наистина разликите са огромни - СССР беше мастодонт, който след 22.06.1941 изгуби целта си и логично се разпадна. Сегашната Русия е много по-подмолна и ледоразбиваческа. В сравнение с нея СССР е като мамут до змия.
14 Януари 2014 10:41
Великата днешна Русия и валутните и резерви се крепят главно на цените на енергоносителите. Ако това е устойчиво развитие, здраве му кажи. Петър Велики се върти в гроба...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД