Фонд "Научни изследвания" е класирал неправомерно 22 от проектите в скандалната сесия от 2012 г., когато на власт бе правителството на Бойко Борисов. Това става ясно от решение на петчленен състав на Върховния административен съд. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Делото бе заведено от Института за модерна политика на бившия депутат от "Новото време" Борислав Цеков, след като негов проект за 460 000 лв. бе класиран, но по-късно отменен.
През 2012 г. бяха класирани 95 от 1064 участвали проекта, които получиха общо 14.8 млн. лв. Оказа се, че значителна част от колективите са на близки до тогавашната управа на фонда и на министъра на образованието от ГЕРБ Сергей Игнатов. Скандалната сесия на фонда стана причина учените да излязат на безпрецедентни протести, довели до оставката на Игнатов. След проверка новият министър Стефан Воденичаров отмени 22 проекта в областта на педагогиката и мултидисциплинарните изследвания. Тези две направления бяха добавени в конкурса в нарушение на изискванията той да е в пет приоритетни области - зелена енергия, биотехнологии, нови материали, ИТ и културно-историческо наследство.
Част от ощетените, сред които и Институтът за модерна политика, обжалваха заповедта на министъра. Дело срещу заповедта на Воденичаров води и братът на Цеков - Калин, който също получи финансиране в размер на 150 000 лв. от фонда чрез фирмата си "Хидропрогруп". На първа инстанция през лятото съдът се произнесе по 11-те жалби в полза на министерството.
Сега върховните магистрати потвърждават решението на своите колеги от тричленния състав по жалбата на Института за модерна политика с мотива, че заповедта за отмяна на класираните проекти е правилна. Работна група, назначена от премиера на 19 декември 2012 г., е извършила проверка по сигнали за допуснати нарушения при провеждането на конкурса и докладът е предоставен на министър-председателя, се посочва в окончателното решение на съда.
До подаването на оставката на правителството "Борисов" акад. Воденичаров успя да освободи Изпълнителния съвет начело с анголския професор Рангел Гюров и управителя Христо Петров. След това сесията трябваше да бъде повторена без участието на класираните, а само с отхвърлените 1064 проекта. Предвидените средства бяха около 12 млн. лв. Конкурсът обаче бе внезапно прекратен през лятото още преди да изтече срокът за кандидатстване, а новоназначеният тогава министър на образованието Анелия Клисарова спря финансирането на проекти и поиска оставката на Изпълнителния съвет. Оттогава няма нито един проект, финансиран с пари от фонда.
-------РЕАКЦИЯ
От правната дирекция на министерството на образованието обясниха, че част от делата още не са приключили. След окончателното решение на съда по всички жалби ще се обсъдят възможните варианти, по които ведомството и фондът ще си търсят неправомерно раздадените средства, поясниха юристите на просветното ведомство.
За сметка на това, родната ни наука се обогати със следните знания: http://ebox.nbu.bg/unclo10/