Появата на проекта на Георги Първанов АБВ и заявката му за участие в евровота през май предизвиква разместване в електоралните нагласи. Това констатират социолозите от "Алфа Рисърч" в последното си проучване от периода 18-22 януари. От сондажа става ясно, че ГЕРБ излиза с едни гърди пред БСП. А проектът на Първанов отнема около 20% от избирателите на соцпартията. Кандидатска листа на АБВ с водач Ивайло Калфин стартира с подкрепа от 7%. Според социолозите почти половината от поддръжниците за бившия президент идват от средите на соцпартията, а останалата е от центристки и националистически организации, както и от негласуващи.
Формацията на Сергей Станишев се радва на около 15% влияние, докато партията на Бойко Борисов събира 17.8 процента от гласовете. Оттеглилите подкрепата си за БСП са основно хора, разочаровани от поведението на партията след изборите, от зависимостта й от "Атака" или персонално неодобряващи лидера Станишев, смятат от "Алфа Рисърч". БСП запазва най-твърдия си електорат (53% от него са хора на възраст над 60 г., 38 на сто са жители на малки селища), но отстъпва част от периферията си - в средното поколение, служещите и в столицата, където критичността на левите избиратели към начина, по който БСП упражнява властта, е най-силна.
Според "Галъп интернешънъл" обаче БСП и ГЕРБ влизат в предизборната битка с равни сили с уточнението, че е рано за прогнози. Възможностите на ДПС са добри, а изгледи за влизане в ЕП имат Реформаторският блок и "България без цензура". НФСБ има своите шансове, а от днешна гледна точка за "Атака" ще е трудно да има евродепутат, констатират от "Галъп". Проучването е направено преди Първанов да обяви, че ще прави самостоятелна листа за вота през май.
Освен симпатизанти на БСП проектът на Първанов "отхапва" по малко гласове от ГЕРБ, ДБГ, НФСБ и партията на Николай Бареков "България без цензура", както и от средите на негласуващи, сочи още сондажът на "Алфа Рисърч". Профилът на избирателите му е близък до този на червения електорат, но е изтеглен леко към средните възрастови групи, хората със средно образование, по-големите градове и център-ляво, отчитат социолозите. Като основен проблем пред АБВ се очертава липсата на достатъчна спойка между потенциалните му избиратели и по-слабата им мотивация в сравнение с тези на БСП.
Бойко Борисов успява за първи път от 6 месеца да мобилизира симпатизантите си и да подобри позициите си, като подкрепата от миналия месец е нараснала с 2%. Известен спад се забелязва в подкрепата за Реформаторския блок, което може да се дължи както на разочарованието на част от сините избиратели заради проблемите около подписването на коалиционното споразумение, така и на появата на Ивайло Калфин като конкурент на Меглена Кунева. Блокът запазва обаче 5.2% и твърди шансове за един евродепутат, констатират от "Алфа Рисърч".
Ако вотът беше сега, ГЕРБ би имал 6 евродепутати, БСП - 5, ДПС - 3, АБВ - 2 и Реформаторският блок - 1.
----------ИЗНЕНАДИ
Отношението към правителството продължава да е силно негативно - 21 процента положително срещу 50% отрицание. Забелязва се и изненада - за пръв път от август 2013 г. делът на положителните оценки за работата на премиера Пламен Орешарски леко се повишава. През декември 21% от пълнолетните българи са одобрявали дейността му, а през януари - 24%. Но премиерът и министрите му не успяват да разширят влиянието си сред по-широки социални групи и подкрепата за тях остава затворена в тесния кръг от привърженици на БСП и ДПС, са категорични от "Алфа Рисърч".
|
|