:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,284,381
Активни 275
Страници 15,073
За един ден 1,302,066

Президентът не бил разпитван по делото за тефтерчето на Златанов

В законите няма разпоредби, че не важат срещу Цветан Цветанов, обяви главният прокурор
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Новият градски прокурор Христо Динев (вляво) и шефът на столичната полиция Ивайло Спиридонов обявиха на брифинг, че двама младежи са задържани и обвинени за грабежа и убийството на свекървата на съдия Нели Куцкова. Междувременно ВСС освободи досегашните зам. градски прокурори и назначи шестима нови заместници на Динев - Явор Димитров, Куман Куманов, Емилия Русинова, Чавдар Ангелов, Зорница Таскова и Николай Русинов.
Президентът Росен Плевнелиев не е разследван по делото срещу бившия шеф на комисията за конфликт на интереси Филип Златанов и дори не е разпитван като свидетел. Това обяви вчера главният прокурор Сотир Цацаров. В обвинителния акт срещу Златанов, внесен в съда във вторник, президентът се споменава като облагодетелстван от него, тъй като на сайта на комисията не било публикувано решението й, с което се прекратява преписката срещу Плевнелиев. Президентът веднага реагира, че не е облагодетелстван, а дори е ощетен, и призова всички факти да бъдат огласени от прокуратурата.

"В делото няма и елементарни догадки, че президентът участва в цялата процедура. Усещането е, че по-скоро той и другите (съветничката му Димана Ранкова и бившият одитор от Сметната палата Лилия Бунева - б.а.) са обект на манипулации и нечии планове", обясни Цацаров. Но от думите му се разбра, че фактите за президента ще станат ясни, когато делото тръгне в съда. Той отказа допълнителни коментари и така остана без отговор въпросът защо прокуратурата не изправи пред съда поръчителите, спускали директивите на Златанов. Не е ясно и защо обвинителите се концентрираха само върху случаите на Плевнелиев, Ранкова и Бунева.

Цацаров се изказа и по друга "гореща" тема - обвиненията на защитата на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, че е подслушван почти две години след престъплението, за което е подведен под отговорност. "Не е работа на главния прокурор да коментира защитниците на обвиняеми с 3 висящи дела", отсече Цацаров. Но все пак допълни, че Цветанов е подслушван с разрешение на съдия и "законът е плътно спазен". "Ако трябва да припомня на обвиняемия практиката от близкото минало, то тя му е толкова позната, колкото на мен не е", каза главният прокурор, явно визирайки обвиненията за незаконно подслушване срещу бившия вътрешен министър. И заключи, че "никъде в Закона за СРС и Наказателно-процесуалния кодекс няма разпоредба, че тези закони не се прилагат срещу Цветан Генчев Цветанов. Ако се налага да бъдат контролирани контакти със свидетели или други бъдещи обвиняеми - естествено, че ще бъдат използвани СРС". По думите на Цацаров и третото дело срещу Цветанов ще влезе в съда в близките дни - за присвояване на 50 000 лв. от МВР в полза на бившия шеф на антимафиотите във Велико Търново Орлин Тодоров.



КАЗУСИТЕ

Случаят на Ранкова фигурира в обвинителния акт, тъй като преписката срещу нея в комисията за конфликт на интереси е използвана, за да се попречи на номинацията й за БНБ. Срещу нея е подаден сигнал от председателя на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев на 8 февруари 2012 г. Решението за конфликт на интереси е чак от 20 септември 2012 г. То обаче е свалено от сайта след 4 часа, а Ранкова и прокуратурата не са уведомени. Но в медиите изтича контролирана информация и Ранкова е наречена "скандална" заради конфликта на интереси и не е назначена в БНБ. След настоятелните й искания тя е уведомена чак на 1 април 2013 г. Решението вече падна в Софийския административен съд, чака се решението на втората инстанция. Лидия Бунева е ръководител на екипа на Сметната палата, проверявал КФН. По същото време дъщеря й е назначена в КФН. Бунева е уволнена и уличена в конфликт на интереси, но решението е скрито. Намерено е при претърсването на кабинета на Златанов със забележка: "Мавродиев и Дянков се бият (да се коригира решението)".



ПОВИШЕНИЕ

ВСС избра председателя на Окръжния съд във Варна Ванухи Аракелян за шеф на Апелативния съд в града. Тя се спряга и за председателското място във Върховния касационен съд наесен. Преди гласуването Аракелян надълго и нашироко обясни защо е избрала Корпоративна търговска банка (КТБ) за обслужваща Окръжния съд и как след това е преместила ипотечния си кредит от 140 000 лв. в нея, а после е изтеглила и потребителски заем от 50 000 евро с преференциална лихва. За това писа през ноември в. "Капитал". Аракелян разказа как благодарение на смяната на банката в бюджета на съдебната власт са влезли не 1300 лв., а 370 000 лв. от лихви. Членовете на съвета останаха доволни от обясненията. Шефът на етичната комисия Ясен Тодоров дори обясни, че случаят се раздухва от "целенасочено злонамерени публикации в определени медии". Цацаров също обяви историята с КТБ за "умело дирижирана кампания" и индиректно обвини Калин Калпакчиев от ВСС, че стои зад нея. Конкурент на Аракелян беше съдия Вилиян Петров. На него му се наложи да обяснява как така съдебен състав, в който участва, е изпратил на страните по гражданско дело две напълно противоположни решения. Съветът се задоволи с версията, че става дума за техническа грешка.
5
2255
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
06 Февруари 2014 19:57
Господин Главен Прокурор,
За държавен глава не се говори в подобен Стил,
Според както бутате общата ни Държавност,
Човек почва да се чуди, защо още не сте задържали Президент Плевнелиев под стража, за няколко часа поне...
06 Февруари 2014 20:42
В законите няма разпоредби, че не важат срещу Цветан Цветанов, обяви главният прокурор

Така ли? А защо не му направихте полицейска регистрация, съгласно закона и изричната наредба? Нито при първото му обвинение, нито при второто, нито при третото.
06 Февруари 2014 21:05
За държавен глава не се говори в подобен Стил


beagle, знаем те ние тебе с кого се обдушвате подоопашно. Изтекоха СРС-та Натисни тук
07 Февруари 2014 09:36
Много е интересно да се знае повече за всичките задкулисни обвързаности.Коя е Димана Ранкова : Любимата "калинка" на Плевнелиев и Прокопиев.Близка приятелка на Иво Прокопиев,Ранкова се превърна в една от герберските калинки във финансите, като за кратко прехвърча между УС на Банката за развитие, председател на борда на "Проектна компания Нефтопровод Бургас - Александруполис - БГ" и КФН.
След като излетя от надзора, Ранкова беше взета под крилото на вече станалия президент Плевнелиев като негов съветник. Плевнелиев стигна дотам, че предложи Ранкова за член на УС на БНБ при положение, че за нея Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси установи нарушение.
Ранкова е влязла в ярък конфликт на интереси именно с процедурата по приватизация на двете ЕРП от групата на EVN. Като държавен служител и член на КФН тя е присъствала и лобирала на форум за продажбата на дела от 33%.
07 Февруари 2014 11:53
Цацаров постави Цецо на мястото му и сега трябва да довърши делото си и да го вкара в затвора. А Плевела трябваше да бъде разпитан не само за тефтерчето, но и за много други неща, защото е част от всички схеми на Бойко и ГЕРБ!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД