Президентът Росен Плевнелиев не е разследван по делото срещу бившия шеф на комисията за конфликт на интереси Филип Златанов и дори не е разпитван като свидетел. Това обяви вчера главният прокурор Сотир Цацаров. В обвинителния акт срещу Златанов, внесен в съда във вторник, президентът се споменава като облагодетелстван от него, тъй като на сайта на комисията не било публикувано решението й, с което се прекратява преписката срещу Плевнелиев. Президентът веднага реагира, че не е облагодетелстван, а дори е ощетен, и призова всички факти да бъдат огласени от прокуратурата.
"В делото няма и елементарни догадки, че президентът участва в цялата процедура. Усещането е, че по-скоро той и другите (съветничката му Димана Ранкова и бившият одитор от Сметната палата Лилия Бунева - б.а.) са обект на манипулации и нечии планове", обясни Цацаров. Но от думите му се разбра, че фактите за президента ще станат ясни, когато делото тръгне в съда. Той отказа допълнителни коментари и така остана без отговор въпросът защо прокуратурата не изправи пред съда поръчителите, спускали директивите на Златанов. Не е ясно и защо обвинителите се концентрираха само върху случаите на Плевнелиев, Ранкова и Бунева.
Цацаров се изказа и по друга "гореща" тема - обвиненията на защитата на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, че е подслушван почти две години след престъплението, за което е подведен под отговорност. "Не е работа на главния прокурор да коментира защитниците на обвиняеми с 3 висящи дела", отсече Цацаров. Но все пак допълни, че Цветанов е подслушван с разрешение на съдия и "законът е плътно спазен". "Ако трябва да припомня на обвиняемия практиката от близкото минало, то тя му е толкова позната, колкото на мен не е", каза главният прокурор, явно визирайки обвиненията за незаконно подслушване срещу бившия вътрешен министър. И заключи, че "никъде в Закона за СРС и Наказателно-процесуалния кодекс няма разпоредба, че тези закони не се прилагат срещу Цветан Генчев Цветанов. Ако се налага да бъдат контролирани контакти със свидетели или други бъдещи обвиняеми - естествено, че ще бъдат използвани СРС". По думите на Цацаров и третото дело срещу Цветанов ще влезе в съда в близките дни - за присвояване на 50 000 лв. от МВР в полза на бившия шеф на антимафиотите във Велико Търново Орлин Тодоров.
КАЗУСИТЕ
Случаят на Ранкова фигурира в обвинителния акт, тъй като преписката срещу нея в комисията за конфликт на интереси е използвана, за да се попречи на номинацията й за БНБ. Срещу нея е подаден сигнал от председателя на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев на 8 февруари 2012 г. Решението за конфликт на интереси е чак от 20 септември 2012 г. То обаче е свалено от сайта след 4 часа, а Ранкова и прокуратурата не са уведомени. Но в медиите изтича контролирана информация и Ранкова е наречена "скандална" заради конфликта на интереси и не е назначена в БНБ. След настоятелните й искания тя е уведомена чак на 1 април 2013 г. Решението вече падна в Софийския административен съд, чака се решението на втората инстанция. Лидия Бунева е ръководител на екипа на Сметната палата, проверявал КФН. По същото време дъщеря й е назначена в КФН. Бунева е уволнена и уличена в конфликт на интереси, но решението е скрито. Намерено е при претърсването на кабинета на Златанов със забележка: "Мавродиев и Дянков се бият (да се коригира решението)".
ПОВИШЕНИЕ
ВСС избра председателя на Окръжния съд във Варна Ванухи Аракелян за шеф на Апелативния съд в града. Тя се спряга и за председателското място във Върховния касационен съд наесен. Преди гласуването Аракелян надълго и нашироко обясни защо е избрала Корпоративна търговска банка (КТБ) за обслужваща Окръжния съд и как след това е преместила ипотечния си кредит от 140 000 лв. в нея, а после е изтеглила и потребителски заем от 50 000 евро с преференциална лихва. За това писа през ноември в. "Капитал". Аракелян разказа как благодарение на смяната на банката в бюджета на съдебната власт са влезли не 1300 лв., а 370 000 лв. от лихви. Членовете на съвета останаха доволни от обясненията. Шефът на етичната комисия Ясен Тодоров дори обясни, че случаят се раздухва от "целенасочено злонамерени публикации в определени медии". Цацаров също обяви историята с КТБ за "умело дирижирана кампания" и индиректно обвини Калин Калпакчиев от ВСС, че стои зад нея. Конкурент на Аракелян беше съдия Вилиян Петров. На него му се наложи да обяснява как така съдебен състав, в който участва, е изпратил на страните по гражданско дело две напълно противоположни решения. Съветът се задоволи с версията, че става дума за техническа грешка.