Предложението на ГЕРБ депутатите да замразят заплатите си от 1 февруари до 31 юли, което партията на Бойко Борисов внесе вчера в НС, срещна полуразбиране от БСП, категоричен отпор от ДПС, а "Атака" се изказа предпазливо. Идеята на бившите управляващи е възнагражденията на народните избраници да се върнат до размера им от 2009 г., когато бяха 2196 лв. В началото на януари "Сега" разкри, че те нямат намерение да удължат срока и така от началото на годината парите им скочиха с 350 лв.
В деня на нов протест на Ранобудните студенти пред МС лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обясни, че предложението на партията му е сходно с искането на студентите. Младежите се възмутиха от повишението в депутатските възнаграждения на фона на 340 лв. минимална заплата. "Това е подигравка с повече от седем месеца протест и с цялото българско общество. Подигравка, която няма да бъде подмината", зарекоха се те.
Същите доводи използваха и герберите. "Няма как човек, гледайки как работи този парламент, да не изпита неудобство, изведнъж пък и да му се увеличи заплатата. Като направим и съпоставка с 354-те лв., с които се увеличава заплатата, с 4.50 лв., с които ще се увеличат пенсиите, и то от юли, минималната заплата, която е 340 лв., всеки сам може да си направи изводите и ако някой смята, че това е популизъм, да го приема като такъв", заяви зам.-шефът на ПГ на ГЕРБ Димитър Главчев.
Мая Манолова от БСП обяви, че лично тя подкрепя искането на ГЕРБ, то трябва да се приложи и към министерските заплати, но парите на служителите, чиито възнаграждения са обвързани с депутатските, не бива да се пипат. Става въпрос за 27 държавни институции, сред които са президентът, членовете на правителството, шефовете на върховните съдилища, конституционните съдии, работещите в държавните регулаторни органи и др. "Лично според мен в тази си част решението на парламента може да бъде преосмислено", каза Манолова. Преди дни шефът на НС Михаил Миков бе категоричен, че въпросът за замразяване на депутатските заплати не стои на дневен ред. Вчера той не бе открит за коментар, но неговият заместник от ДПС Алиосман Имамов коментира пред "Сега", че предложението на ГЕРБ е популистко и абсурдно. "Ще трябва да се промени цялата система на заплащане в държавните институции. Може да се стигне до парадокси, при които министри да взимат по-малко от шефовете на дирекции в управляваните от тях ведомства", възмути се Имамов.
"Заплатите на депутатите са достатъчно високи, ние можем да живеем с тях", заяви Деница Гаджева от "Атака". Колежката й Магдалена Ташева пък се тросна, че когато получи "една неразмразена заплата", ще каже дали подкрепя мярката.
------УВЕЛИЧЕНИЕ
"Държавата трябва да се замисли за по-високи заплати на ръководните кадри в държавните дружества", заяви министърът на икономиката Драгомир Стойнев. Повод за неговото изказване бе напускането на шефа на НЕК Йордан Желев, който си тръгва заради в пъти по-солидна заплата. Желев бе назначен на поста преди три месеца. Мястото му ще заеме Екатерина Истаткова.
Стойнев се оплака, че страната ни губи много ценни кадри заради скромно заплащане. Според него висшите кадри трябва да бъдат стимулирани, защото носят огромна отговорност, но вдигането на заплатата трябва да е свързано и с конкретни условия - дали предприятието е печелившо и дали то се развива добре.
Парламентаристите не си дават лесно увеличението на заплатите
че кой си дава лесно увеличението на заплатата? ако я дава лесно - значи не я е заработил с достатъчно труд и не се чувства достоен.