:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,289
Активни 656
Страници 20,756
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Електронното гласуване би дало думата на българите в чужбина

Гласът на тези около един милион избиратели, пръснати по целия свят, няма как да бъде купен и контролиран и неминуемо ще разтърси идилията на олигархията, смята политологът Николай Найденов
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Николай Найденов
Николай Найденов е професор по политология в СУ "Св. Климент Охридски". Автор е на книгите "Феодализъм и патриархалност", "Антропология на патриархалния език", "Публика и политика". Член е на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда.





- Проф. Найденов, една година след февруарските протести как можем да оценим вълната на уличното негодувание през 2013 г. - като пробуждане на гражданското съзнание или болезнен спазъм на обществения организъм?

- Не беше просто спазъм. Фактът, че в продължение на много месеци хиляди хора излизаха по улиците, говори за трайна промяна в отношението на гражданите към начина, по който се управлява държавата. Умората на протестите не бива да заблуждава управляващите, че всичко ще мине като лек бриз. Враждебното отношение към олигархическия модел на управление съвсем безплатно се утаява в общественото съзнание и лесно може да се възпламени, така че да изчисти старите си сметки с лихвите.

- Покрай обвиненията, че протестите не са успели да произведат алтернатива, се видя, че обществеността се отнася с недоверие към всяка политическа инициатива, дори ако идва от средите на протестиращите. Възможна ли е при това положение политическа промяна "отдолу нагоре" в България?

- Този въпрос засяга дълбоко симптоматичното противоречие, в което изпаднаха протестите. От една страна, интензивният обмен на мнения между протестиращите изостря необходимостта от водачи. От друга страна, четвъртвековният олигархически модел на управление бе изчерпал кредита на доверие в политическите представители и всеки, които се опитваше да застане начело, беше набързо отхвърлян от обезверените граждани. Това придаде своеобразната сила на протестите, тъй като неутрализира всяка възможност за съглашателство с властта и не позволи те да бъдат овладени по най-евтиния за нея начин - като дискредитира или купи техните водачи. Но за сметка на това протестиращите се лишиха от онова острие, което е необходимо, за да се пробие дебелата броня на окопалите се във властта.

- А обвиненията, че протестиращите не знаят какво искат?

- Това е една от най-лицемерните лъжи на властта през последните 7 месеца. Как трябва да разбираш публичната отговорност, за да не възприемеш мощното отрицание на олигархическия модел на управление като политическо искане?! Да не видиш, че цяло лято улицата генерира повече идеи, отколкото целият дотогавашен преход?! Или да не трепнеш от хуманистичните, творческите и артистични акценти в протестите, които не могат да бъдат заченати от никаква партийна конспирация или срещу заплащане. Трябва да си генетически лишен от разум, морал и чест, за да кажеш, че протестиращите не знаят какво искат. Всъщност управляващите използваха израза "липсват конкретни предложения" като евфемизъм за липсата на предложения, които да могат показно и безболезнено да удовлетворят, а техните автори да омаскарят.

- Като университетски преподавател как гледате на окупацията на Ректората на СУ - като акция на политически осъзнати млади граждани или политически повлияни млади лумпени?

- Има ли някакво гражданско движение, винаги се отварят пролуки и за някакви политически амбиции. Но в същината си това беше протест на мислещи и отговорни млади хора, които носят идеята за един друг модел на политическо участие. Приказките за платените окупатори (арсенал от борбите на БКП през 40-те години) идват от политици, които виждат политическата си работа като битка за финансови и властови интереси. Именно този политически манталитет е предизвикателство за свободомислещия интелектуалец, за пробудилия се гражданин, за българина, който иска да спре източването на жизнените сили на нацията от вездесъщата олигархия.

- Ако гражданите мразят политическата класа, можем ли да кажем, че липсва връзка между политическата система и останалата част от обществото?

- В модерната демокрация малко хора представляват прекалено много интереси на много хора, а публичните политики са толкова сложни, че не могат да бъдат оценени от какъвто и да е отделен експерт. Това, разбира се, създава дистанция между политици и граждани. В посткомунистическа България обаче става дума не за такава технологическа, а за една специално конструирана политическа дистанция. Спомням си с носталгия как през 1989-1990 г. представителите на протестите срещу тоталитарната система стояха максимално близо до гражданите от улицата, като едни от тях. Но вратата към политиката се открехна за малко, колкото да се легитимират инфилтрираните от ДС лица сред тогавашната опозиция и да се завърти олигархичният модел на управление.

- Можем ли да кажем, че преходът от затворена тоталитарна политика към демократична публичност беше умишлено блокиран?

- Според мен най-тежкото наследство от комунизма е нестихващият стремеж да се контролира тотално, без никакви идеологически или морални скрупули, движението на финансови, технически и човешки ресурси. Целта е една: да не се допусне появата на силни и независими (т.е. непредвидими) икономически и политически играчи. Този манталитет блокира появата на устойчива култура на публична отговорност към гражданите от страна на политиците. Големите политически събития след 1989 г. са перманентен сблъсък между този манталитет (подплатен от приватизираното от него богатство) и жаждата на гражданите за политическо представителство, което да дава усещането за значимост и перспектива. За съжаление този тип представителство остана периферен мотив в политическия процес и се активираше само в периоди на протести или предизборна демагогия. Тоталната липса на контрол над политическата класа стигна до парадокса една лява партия да поверява на един медиен магнат ръководството на ключова за националната сигурност институция.

- Казват ли ни социалните науки как да се коригират подобни аномалии в политиката и държавното управление?

- Чуваемостта на гласа на социалните науки е в пряка връзка с чуваемостта на гласа на активното гражданство. Силата на научния аргумент е голяма само когато в обществото има достатъчно голяма група от хора, която се вълнува от истината. За съжаление в отговор на моралния патос на протестите управляващите артикулираха две-три, издаващи нечист морал и интелектуална немощ послания: ГЕРБ иска да дойде на власт; интелигенцията е платена; протестиращите са малко, за да ни свалят. Като документална хроника от зората на комунизма, властта активира раннокомунистическите технологии за насаждане на враждебно отношение към интелигенцията като неизбежно зло, чието значение трябва да се минимизира. Отново видяхме неизбежния вътрешен и външен "враг", появата на парите като единствено възможния мотив да се протестира срещу правителството и пр. Накратко: създава се контекст, в който аргументацията - оръжието на учения, е сведена до примитивен инструмент за политическа власт.

- Днес на мода са радикалните решения - свикване на ВНС, нова конституция, мажоритарен вот, задължително гласуване и т.н. Там ли е спасението от сенчестата политика?

- Няма такъв механизъм, който да гарантира бърза и радикална промяна. Законът е силен, когато има институции, които го спазват, и граждани, които го подкрепят. Но тъкмо тази визия за публичния ред кара облагодетелстваните от прехода да се чувстват като лодка в бурно море, без да знаят на кой бряг ще осъмнат. Все пак дискутираните промени могат да придвижат нещата към по-добро. Да вземем например електронното гласуване. То би дало за пръв път думата на всички българи, които казаха "не" на комунистическата система с нейните рецидиви и заминаха в чужбина. Гласът на тези около един милион избиратели, пръснати по целия свят, няма как да бъде купен и контролиран и неминуемо ще разтърси идилията на олигархическия модел на управление. Вътре в страната електронното гласуване също не е толкова уязвимо: то би разпръснало гласоподавателите по домовете им и дотолкова би затруднило традиционния колективен етнически и корпоративен вот. Има рационални моменти и в идеята за задължително гласуване за гражданите, живеещи в България. Нека инструменталистите, които виждат в това заплаха за правата на човека в изборния ден, да помислят и за политическите права на ? от избирателите, които могат да останат политически непредставени през всичките дни на един 4-годишен мандат.
83
5108
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
83
 Видими 
13 Февруари 2014 19:51
Гласът на тези около един милион избиратели, пръснати по целия свят, няма как да бъде купен и контролиран и неминуемо ще разтърси идилията на олигархическия модел на управление.

Няма нужда да бъде нито купуван, нито контролиран, но със сигурност ще бъде манипулиран. Това ли иска господин професорът?
13 Февруари 2014 20:01
за кого ще гласуват тези от чужбина е пределно ясно-за антикомустическаите партии. затова е тази бясна съпротива срещу електронното гласуване.
който се обявява против електронизацията , против техниеския прогрес няма място в обществения живот.
13 Февруари 2014 20:48
america1332002
13 Фев 2014 20:01
за кого ще гласуват тези от чужбина е пределно ясно-за антикомустическаите партии. затова е тази бясна съпротива срещу електронното гласуване.

Ма верно ГЕРБ била антикомунистическа партия? И изобщо струва ли си трошенето на народна пара за обхващането на ВСИЧКИ българи в чужбина, когато традиционно гласуват минимално количество. Справка - последните избори.
13 Февруари 2014 20:50
Значи,ще си печем задника на Карибите и от лаптопа ще казваме кой да управлява нас,простите балъци,дето сме туканка.
След измислянето на колелото и тирбушона крайно време беше за трети пробивТова е цитат от Весел Цанков.
Америка1332002,искам точен списък на антикомунистическите партии за да не се объркам.
13 Февруари 2014 21:45
Мнението на МНОГОЦИФРЕНАТА Америка по-горе е нагледно доказателство за правилността на решението на НС. Когато ще се гласува в чужбина не за, а против нещо, не мерси! Видяхме до къде ни докара този манталитет. Що се отнася до отговорите на този новоизлюпен професор, ако имаше ВАК и го представях там, убедено бих препоръчал да не го хабилитира. Ако това е менталното ниво на днешните университетски професори, жална ни майка! Демонстрираната площадна плакатност подхожда по-скоро на някой неук художник-примитивист, отколкото на преподавател в СУ.
13 Февруари 2014 21:50
Изгубих си времето, надявайки се да прочета нещо смислено, а то - клише до клише.
И г-н професорът учи студентите си на аналитично мислене?
13 Февруари 2014 21:51
Добре би било да се въведе както изискване за уседналост, така и горна възрастова граница (например 75 г.) и образователен ценз (поне завършено средно образование)! Не искам да ми избират ръководители на държавата хора, които не живеят тук (в повечето случаи и няма да се върнат), хора които не могат да четат и пишат и хора, които са към края на жизнения си път (въпреки че и аз отивам натам).
13 Февруари 2014 21:56
антикомунистически партии: ГЕРБ, реформаторски блок , за други не мога да си спомня.
електронното гласуване ще изпрати дпс и атака извън играта.
13 Февруари 2014 21:59
всяка дражава която се обявява против новите технологии, губи и изчезва.
13 Февруари 2014 21:59
дражава


Не искам да гласуваш
13 Февруари 2014 22:04
В България коя ли партия не е антикомунистическа?
Дори и лидерите на БСП да попитате и те ще ви отговорят, че не са комунисти и не искат да се завръща комунизма (не че някога и някъде е идвал).
13 Февруари 2014 22:11
Нищо му няма на менталността на професора, но безпристрастност не може да се очаква по понятни причини.
В такива случаи т.нар. "политолози" най-добре и най-коректно е да уточняват от коя позиция се изявяват - на политолози или на членове на определено сдружение с изявени политически действия и пристрастия.
13 Февруари 2014 22:11
За статията
От истината понякога боли, но лечението не е в отричането й .
13 Февруари 2014 22:13
но избирателите на бсп искат реставрация на комунизма. затова е тази непримиримост към сегашното управление. не толкова срещу самите управители, които са седесарски (орешарски, местан, бисеров, сидеров, таня на здравето), а срещу тези които представляват. като добавиш цигани турци картинката става още по-противна.
13 Февруари 2014 22:14
терминът дражава е въведен от станко тодоров.
13 Февруари 2014 22:18
терминът дражава е въведен от станко тодоров.

Ако не си забелязал, Станко Тодоров е покойник от 1996-та.
13 Февруари 2014 22:23
Е вече спокойствие при протестърите .... знаем кой предложи Пеевски и основната причина за протест ОТПАДА!!!!
Кой би могъл да прати Пеевски при Цветанов?
И кой би могъл да накара Цветан Цветанов да приеме Пеевски?
Кой, кой, кой, кой, бе?!
АФЕРА се сеща без жокер само за едно име.
Човекът от Банкя.
Цугцванг.
13 Февруари 2014 22:25
така ли? не знаех че е умрял. позарадвах се малко
13 Февруари 2014 22:41
така ли? не знаех че е умрял

Е зат`ва не трябва да гласуват "българите" в чужбина!
13 Февруари 2014 22:46
не трябва защото са антикомунисти и ще преобърнат политиката в българия в полза на евроатлантическите ценности.
13 Февруари 2014 22:49
"Значи,ще си печем задника на Карибите и от лаптопа ще казваме кой да управлява нас,простите балъци,дето сме туканка."
Не а така. А е така:
"Значи,ние ще си печем задника на Карибите и от лаптопа ще казваме кой да управлява вас,простите балъци,дето сте туканка."
Мога да те утеша. Поне 80% от емигрантите не гласуват в български избори.
13 Февруари 2014 22:59
america1332002
не трябва защото са антикомунисти и ще преобърнат политиката в българия в полза на евроатлантическите ценности.

Споко, ще изберат Гена Димитрова и Емил Димитров, а онези, що са комунисти, ще гласуват за Станко Тодоров, така че и да гласуват, и да не гласуват, все е тая. Но ще се РАДВАТ!
13 Февруари 2014 23:36

america1332002
2014-02-13 22:46:48
не трябва защото са антикомунисти и ще преобърнат политиката в българия в полза на евроатлантическите ценности.


Глупости!
Дори всичките 1 милион да гласуват само за една партия /което е практически невъзможно/ нищо няма да преобърнат.
Те го знаят това и поради тази причина не гласуват наред с основната, че не им дреме изобщо какво става в България.
Те са се "уредили" и само дават акъл по форумите. Истината е, че не желаят дори и телепатично да стане, а не електронно.
А за професора е ясно - "политолот".
14 Февруари 2014 00:18
В чужбина отдавна никой не се вълнува от комунисти и антикомунисти, подобен начин на мислене се среща само в БГ и сред някои изкуфяли "маккартисти", но те са екзотика...
А иначе изборите са точно това, да манипулираш и лъжеш колкото се може повече хора че ти си свестен а другите са лоши , та да те гласуват, няма ли го това манипулиране какво , всеки за роднините ли ще си гласува?
14 Февруари 2014 00:58
Трябва да си генетически лишен от разум, морал и чест, за да кажеш, че протестиращите не знаят какво искат.

Сиреч, трябва да си комуне....
Браво за статията!!!
14 Февруари 2014 00:59
Те го знаят това и поради тази причина не гласуват наред с основната, че не им дреме изобщо какво става в България.

Ще ти го кажа кратко и ясно:
Що не вземеш ДГД???
14 Февруари 2014 01:04
Значи,ще си печем задника на Карибите и от лаптопа ще казваме кой да управлява нас,простите балъци,дето сме туканка.

Танасе,
убави мезета правиш.....
За останалото - не коментирам!
14 Февруари 2014 01:20
Гласът на тези около един милион избиратели, пръснати по целия свят, няма как да бъде купен и контролиран и неминуемо ще разтърси идилията на олигархията

Дрън, дрън, ярини! За купуване може и да няма начин, но манипулирането на електронния вот е ахилесовата му пета! Май вкарването на 1 милион "мъртви души" в избирателната система е целта на професора!
14 Февруари 2014 06:37
в същината си това беше протест на мислещи и отговорни млади хора
ве, откъде ги намират все такива, ве? че и професУр. б*си!
при тази образователна система, на какъв друг хал да е територията?
14 Февруари 2014 07:28
И защо?
----------
Сайтът на Генек

14 Февруари 2014 08:04
Електронното гласуване би дало думата на българите в чужбина
Аман от полиподлози. Българите в чужбина да си гледат чужбината. То не може да си в разкрачено състояние. Аз лично съм само българите в България да гласуват, ама ДПС-то е зависимо от турците в Турция и затова няма да стане.
14 Февруари 2014 08:08
Не беше просто спазъм. Фактът, че в продължение на много месеци хиляди хора излизаха по улиците, говори за трайна промяна в отношението на гражданите към начина, по който се управлява държавата.
Този политоподлог защо не обясни, защо през летните и досега протести само софиенци излязоха, а провинцията остана мезмълвна. Да му обясня простичко, защото провинцията няма вяра на софийската гъзария. Хиляда или няколко хиляди гъзари не могат да решават съдбата на милиони българи. Ако не знае - мнението на народа може да се получи или чрез избори или чрез референдум, а не чрез протести.
14 Февруари 2014 08:12
но избирателите на бсп искат реставрация на комунизма. затова е тази непримиримост към сегашното управление. не толкова срещу самите управители, които са седесарски (орешарски, местан, бисеров, сидеров, таня на здравето), а срещу тези които представляват. като добавиш цигани турци картинката става още по-противна.
опаааа, пардон значи. Точно това е най-важния въпрос по който трябваше, пък и сега трябва да има референдум. Какво иска народът - социализъм или капитализъм.
14 Февруари 2014 08:24
опаааа, пардон значи.


Няма пардон! Или ще кажеш, че червените чугуни искат нещо друго?
Я си глейтете партийните конгреси, най-добре вкупом, и то от най-новото направление - Северна Корея!

ПС.
Абе кога щяха да тръгват тия, с еднопосочния билет към Марс? Понеже имаме тука една групичка, търсят да си построят някъде цоциализъм....Дъл шъ ги сместите и тях вътре?
14 Февруари 2014 09:13
но манипулирането на електронния вот е ахилесовата му пета!
електрониката трябва да се остави на специалистите по електроника и на едни математици специалисти в криптографията.
14 Февруари 2014 09:25
Точно това е най-важния въпрос по който трябваше, пък и сега трябва да има референдум. Какво иска народът - социализъм или капитализъм.
много удачен коментар. ще се опитам да отгатна резултата от подобен референдум: социализъм. това е което повечето от хората желаят. кои са тези хора е известно. само че тези хора живеят на гърба на останалите, на малцинстовото. та затова много не се натискат за подобен референдум. освен това има и един друг проблем и той е международното положение. за месеци, дори за седмици, икономиката на малка държава като българия ще се срине. глад, мизерия и холера. а едни съседи има българия, само си точат зъбите да си я разпределят. тези фактори комунистическата върхушка си ги ппознава много добре. не случайно те се орклазаха сами от комунизма и започнаха промените сами-нещо което никъде другаде, в нито една друга източноевропейска дражава не се случи, навсякъде другаде народите сами изринаха комунизма. дилемата е много сериозна и всъщност българия се движи по острието на бръснач.
народът(болшинството ) иска социализъм или комунизъм както се казва там. управляващите обаче не . и предишните и сегашните. всеки със своите съображения. на това се казва deadlock.
14 Февруари 2014 09:30
"най-тежкото наследство от комунизма е нестихващият стремеж да се контролира тотално, без никакви идеологически или морални скрупули, движението на финансови, технически и човешки ресурси. Целта е една: да не се допусне появата на силни и независими (т.е. непредвидими) икономически и политически играчи."

Ясно и точно. По-добре не може да се каже.
14 Февруари 2014 10:16
Какво иска народът - социализъм или капитализъм.


Това има ли някакво значение в гробищен парк България?

Ама ти продължавай да си нареждаш по темата, не пречиш никому
14 Февруари 2014 10:36
america...., прегледай си главата! ГЕРБ не е антикомунистическа партия, по- скоро нещо като финансова пирамида- хора събрани с обещания за финансов интерес от властта, които започват да зацепват че няма да управляват вечно. ДПС си е корпорация, добре организирана и с ясна йерархия. БСП е партията, която води последователна дясна политика: отстъпки за големите играчи и трохи за бедните да мирясат. Само дето не искат да облекчат административното бреме, ама това също е съвсем по капиталистически: ако държиш нещо, не го пускаш доброволно! И не забравяй кой въведе плоския данък!
14 Февруари 2014 10:40
А професора просто не си заслужава коментар: Всеки знае че всяко нещо което може да се отчита дистанционно, може и дистанционно да се манипулира. И не мога да разбера защо всички искат мерки за да гласуват тези които досега не гласуват? И в България гласуват 40-50%. На останалите никой не им пречи- да го правят и те!
14 Февруари 2014 10:59
Млънете малко, де. Емигрантите, повечето са модерни, смели, прогресивни хора, дето ще гласуват против комунистите, докато са живи. Децата им също, ако имат възможност. Има и червени мекерета, запратени да управляват пари. Не за тях ни е грижа, а за емигрантите по неволя. Пък всеки да гласува както иска.
14 Февруари 2014 11:30
"В модерната демокрация малко хора представляват прекалено много интереси на много хора"
Професоре, професоре.....?!
"В модерната демокрация малко хора представляват прекалено много интереси на още по малко хора"
14 Февруари 2014 11:33
Още в началото Найденов започва с лъжа, която после се разраства и разраства в останалата част на интервюто.
Проф. Найденов, една година след февруарските протести как можем да оценим вълната на уличното негодувание през 2013 г. - като пробуждане на гражданското съзнание или болезнен спазъм на обществения организъм?

- Не беше просто спазъм. Фактът, че в продължение на много месеци хиляди хора излизаха по улиците

Въпросът е за февруарските протести, а отговора е за всички протести, сякаш те са едно цяло, е те бяха три коренно различни протеста.
Първите протести бяха през февруари с самозапалванията срещу високите сметки.
Вторият протест беше против назначаването на Пеевски за шеф на ДАНС.
Третите протести бяха след това и продължиха много дни, но бяха организирани от Сините и поддържани от ГЕРБ, въпреки че те се опитаха да го прикрият.
Да се обединяват тези три протеста в едно, може да означава само едно - Сините пак се опитват да ни манипулират използвайки своите хора, издигнати преди 15-25 години в СУ, журналистите в много национални медии, вкл. държавните, съд и прокуратура, ...
14 Февруари 2014 11:36
Електронното гласуване би дало думата на българите в чужбина

Нормално е всеки привърженик на Сините да се опитва да се докопа до гласовете на българите в чужбина, които в повечето случаи са избягали от България в първите години след 1989-та и представите им за Сините са доста остарели и затова те все още гласуват за Сините, които в България вече са на бунището.
14 Февруари 2014 11:37
"То би дало за пръв път думата на всички българи, които казаха "не" на комунистическата система с нейните рецидиви и заминаха в чужбина."
Остана жив само Македонски, комуто единадесетте рани заздравяха и дясната ръка изсъхна.
Той сега е разсилен и мете с лявата ръка канцеларията... и тоя лев в Стара планина, и тоя герой на Гредетин, малодушно трепери сега пред гласа на грубия писар...
Една дълга агония!...
Бедни, бедни Македонски! Защо не умря при Гредетин?...
14 Февруари 2014 11:48
Хората искат справедливост, хората искат достойно заплащен за труда им, а не трохи както е сега. Това е основното, което искат хората навсякъде по света, но в България сме отчайващо далеч от тези справедливи искания. Николай Найденов сякаш е застинал в началото на 90-те - ние добрите и те /БСП/ лошите и борбата е между доброто и лошото. Доброто /ние/ ще победи, когато унищожим лошото /БСП/. С такива примитивни разсъждения стигнахме за 25 години до сегашното положение. Истината е съвсем друга - при демокрацията и пазарната икономика има малко на брой хора, които са много богати и огромен брой бедни, като вероятността да сме сред богатите е почти равна на нула, но неясно защо всеки си представя, че непременно трябва да е сред богатите и ако не е сред тях за това са му виновни ДС, БСП, марсианците, руснаците и какво ли не още.
Кое е основното - богати и бедни ще има, въпроса е богатите да използват средствата си както трябва и икономиката да се развива, което за съжаление в България не става и една от причините за това е непреставащото разделение на хората, каквото проповядва и този Найденов в това интервю.
14 Февруари 2014 11:58
Според мен електронното гласуване е добре да съществува, но в никакъв начин не е решение на проблема за гласуването на българите в чужбина. Всеки, който иска може да упражни правото си на глас в секциите, открити към посолствата/консулствата на България по света. Малцината, които нямат такава възможност поради географска отдалеченост надали съставляват и 1% от сънародниците ни по света. Въпросът опира по-скоро до желание.
Смятам, че са прави и форумците, които се опасяват от манипулации на електронния вот и докато не се покаже/обясни техниката, която ще позволи избягване на подобни, не е добре да се въвежда този вид гласуване.
Малко встрани от темата, но пак във връзка с гласуването. Знаете ли как се осъществява то в Италия? Всеки притежава т.нар. изборна книжка (прилича на старите шофьорски книжки в България) и ако смята да гласува на предстоящи избори/референдум е длъжен да я завери предварително. Гласуващите в чужбина трябва да я заверят в Италианското посолство в съответната държава. Това се извършва преди датата на вота (не съм сигурен дали месец или няколко седмици). Заверката гарантира, че името на гласуващия ще бъде в избирателния списък. Ако нямаш заверена книжка - не можеш да гласуваш. Не може да те впишат в деня на вота.
Дали е демократично? Не знам, но съм сигурен, че нямат 'мъртви души' в списъците. Освен това този процес показва и отношението на гражданите към държавата, особено на тези зад граница. Ако искат да са част от родината си, трябва да демонстрират поне малко уважения към нея и институциите и и да отделят време преди самия вот за регистрация. Може би това би ги накарало и да се заинтересуват с повече детайли за предстоящия вот, а не като някои писали по-горе да действат едно си americaбаба бае.


14 Февруари 2014 11:59
Да, да, ама не. Комунист не е годен за бизнес, ако не ползува връзки умирга. Мъчи другите около себе си. Всички са пищовлии, зер властта без кръв няма да дадат.
14 Февруари 2014 12:25
електрониката трябва да се остави на специалистите по електроника и на едни математици специалисти в криптографията.

Е, да, ама е в ръцете на политиците! Освен преноса на данни проблемът е и в удостоверяването на личността и дали волеизлеянието е доброволно и тайно!
14 Февруари 2014 12:33
Тайно е Паисийе. Заключваш се в нужника и гласуваш с телефона си.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД