:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,984,864
Активни 227
Страници 1,888
За един ден 1,302,066
Изобретателност

На терена на монополите се появи Робин Худ

Частни фирми печелят добре от събиране на дългове на клиенти от "Енерго-Про". ЕРП-то се оплака в прокуратурата, че е ощетено с 800 хил. лв.
СНИМКА: БГНЕС
"Енерго-Про" очевидно има сериозен проблем с плащането на съдебните разноски, след като дълговете бъдат разбити на малки части. Според дружеството това е схема за източване и злоупотреба с правото.
Любомир е на 27 години, юрист. Работи от дома си и казва, че е служител във фирмата на брат си Велизар. С прилична заплата.

През 2012 г. на двамата им хрумва идея как да взимат пари от монополите по законен начин. Един вид да работят срещу лошите в полза на добрите (потребителите) и същевременно да си изкарват прехраната. Правят го досега, и то успешно. Според Любомир справедливостта е на тяхна страна и дейността им е законна. От "Енерго-Про" - енергоразпределителното дружество на Североизточна България, наричат действията им "източване" и подават сигнали в прокуратурата и Министерството на правосъдието. По техни изчисления само за периода юни-ноември 2013 г. ЕРП-то е претърпяло вреди в размер на около 800 хил. лв., при положение че първоначалните задължения са били не повече от 94 хил. лв.

Велизар има регистрирани на свое име десетина фирми. Повечето са със специално подбрани имена, които навяват асоциации за някой като Робин Худ -



"Аватар ъф Джъстис", "Дефендър ъф Фейт", "Гардиън ъф трут",



"Прътект ди Инъсънт", както и "Агенция за защита на човешките права ООД". Според данните от Търговския регистър дейностите им са доста разнообразни - консултация, маркетинг и проучвания; посредничество и представителство на български и чуждестранни физически и юридически лица; гражданско и промишлено строителство; ремонт и поддръжка на недвижими имоти; проектиране, строителен и инвеститорски контрол; сделки с интелектуална собственост; трансфер на ноу-хау; рекламна и издателска дейност, както и всяка друга дейност, разрешена от закона.

Всъщност всичките тези дружества се занимават с изкупуване на дългове. Схемата е безотказна - Любомир и Велизар купуват от обикновени граждани съдебните разноски, които са им присъдени, след като са спечелили дела срещу ЕРП-то или друг монополист. Според Любомир, който е юрисконсулт на фирмите на брат си, това са разноски от дела, които дружеството е завело срещу абонати, обвинявайки ги в кражби на ток. Впоследствие са им направили корекция на електромерите и сметките са се увеличили в пъти. "Дали човекът наистина го е направил, дали може да се провери, никой не се интересува", казва той. Понеже дружеството не може да докаже злоупотреба, съдът присъжда в полза на абоната. В повечето случаи след края на делото



ЕРП-то дължи на гражданина около 500 лв. съдебни разноски



Дружеството обаче отказва да плаща доброволно и се стига до съдебно изпълнение. Според негов юрист, пожелал да не бъде цитиран, причината била, че клиентите не можело да бъдат намерени, за да им се плати. Което е абсурден аргумент, тъй като дружеството успява да намери същите клиенти без проблем, когато трябва да им спре тока или да им открие нарушения. Друг вариант, който ЕРП-то практикува, е парите да се приспадат от сметките на абонатите. Това обаче отнемало доста време. В официалната им позиция до "Сега" от "Енерго-Про" заявиха, че опитите им да разплатят задълженията се блокират от схемата, тъй като постоянно им образуват изпълнителни дела.

"До образуване на изпълнителни дела срещу "Енерго-Про Продажби" АД се стига, поради недобросъвестно поведение на три групи лица: на първо място адвокати, които водят дела срещу дружеството; на второ - на частни съдебни изпълнители и на трето място на клиентите на адвокатите, като въпросната схема може да се осъществи със или без тяхно участие. За съжаление никъде в закон или подзаконов акт не е уреден начинът, по който загубилата делото страна може да се свърже със страната, която е спечелила делото, и да изпълни доброволно своето задължение. В допълнение, не е предвиден и срок, в който добросъвестният длъжник, който желае да изплати своя дълг, да може да изпълни доброволно задължението си и едва след изтичането на този срок да бъде позволено образуването на изпълнително дело срещу него. Подобна възможност съществува и е предвидена едва след като срещу дружеството, в качеството му на длъжник, вече има образувано изпълнително дело. Срокът за доброволно изпълнение, предоставен от частен съдебен изпълнител, обаче не облекчава ситуацията на длъжника, попаднал в капана на описаната схема, тъй като със самото образуване на изпълнителното дело вече са начислени допълнителни разходи, които включват адвокатски хонорар и такса за частния съдебен изпълнител", казаха оттам.

Тук се появяват Любомир и Велизар.



Те изкупуват дълговете от хората,



като им плащат веднага 95% от сумата. Не го правят лично, а чрез няколко души, които имат задължение да следят за подобни дела. Според Любомир те работят на граждански договори и получават пари, когато открият дело. Един такъв "агент" е Йорданка. След като купи дълга, тя го разделя на 20 по-малки части и го продава на десетте фирми на Велизар. Така едно вземане от 400 лв. се разделя чрез цесии на 20 вземания от по 20 лв. За всяко едно от тях се начислява адвокатски хонорар от минимум 150 лв. и такса за частен съдебен изпълнител. Така един дълг от 450 лв. се превръща в 5000 лв. Впоследствие всички вземания минават през съдебен изпълнител. Той може да наложи запор на сметките на дружеството и така да го принуди да плати.

"Към момента е трудно да бъде установен какъв е точният брой на образуваните изпълнителни дела поради противоречивата информация, която получаваме от частните съдебни изпълнители, както и непрекъснато образуващите се нови и нови дела по същата схема", пише в сигнала на "Енерго-Про" до главния прокурор Сотир Цацаров. Той е разпределен в Софийската градска прокуратура, откъдето пък са разпоредили на СДВР да направи проверка по случая. Чакат се резултати. Правосъдното министерство пък е сезирано, тъй като тези дела минават през един и същи съдебен изпълнител - Мариян Петков от София. Отскоро обаче дела има и при негов колега.

Големият проблем на ЕРП-то в случая е, че законът наистина позволява подобно разделяне на дългове. Така че прокуратурата едва ли може да направи много. Любомир казва, че вече е викан в полицията за даване на обяснения, но толкова.

Най-важният въпрос в случая е "Кой плаща". От енергоразпределителното дружество не биха признали публично, но е твърде вероятно подобни загуби да се калкулират в сметките, така че фирмата в крайна сметка да не губи нищо. Самият Любомир също признава, че подобен сценарий е възможен. "Ако живеехме в нормална държава, монополите не би трябвало да го правят. Но след като едно дружество има 2 млн. потребители и им надпише по 2 лв. на сметката...", казва той.

Така на практика излиза, че отново потребителят плаща сметката. Това обаче не пречи на Любомир и Велизар да твърдят, че



справедливостта е на тяхна страна и работят в полза на хората



Според тях дружеството не може да се оплаква, че е източвано, след като не плаща доброволно на хората.

Така или иначе, схемата продължава да работи, а от "Енерго-Про" са започнали да търсят помощ от институциите. Според тях раздробяването на един дълг на малки парчета е "незаконосъобразно и представлява абсолютна злоупотреба с право". "Ако всеки един от цесионерите се присъедини в изпълнителното производство за вземане от по 1 стотинка и едновременно с това му бъде събрана такса за образуване и водене на изпълнително производство и минималния адвокатски хонорар за това, то при вземане по изпълнителен лист от 450 лв., крайната дължима сума по делото ще е в размер на 6 750 000. Дори да приемем, че вземането може да бъде раздробено на по 1 лв., то дължимата сума след начисляването само на минимални адвокатски възнаграждения е също внушителна сума от 67 500 лв.", пише в жалбата до прокуратурата.

Цялата схема започва със скромно финансиране - около 10 хил. лв. По думите на Любомир те идват от обезщетение от негов бивш работодател, когото осъдил заради неправомерно уволнение. Известно време обмислял в какво да ги инвестира и накрая му дошла идеята. Днес казва, че



и други са започнали да работят по този начин и вече има конкуренция



Смята, че дружествата сами са си виновни, тъй като не изпълняват съдебни решения и не си плащат на абонатите разноските, които им дължат. В противен случай схемата би била невъзможна. Освен с "Енерго-Про" те имат подобни дела и със софийската "Топлофикация". По думите му става дума за общо около 200 случая.

От ЕРП-то очевидно са доста притеснени. "Опасенията на дружеството са, че вредите вследствие на тези действия ще надхвърлят 1 000 000 лв., тъй като цесионерите продължават да депозират в деловодството на "Енерго-Про" уведомления за нови цесии", пишат оттам.

Не е ясно колко време ще продължи да функционира тази схема. Ако се мултиплицира, не е изключено да се стигне дори до законови промени в полза на ЕРП-тата, за да бъдат защитени. Фактите обаче са факти - ЕРП-то очевидно не плаща доброволно разноските по дела. Докато е така, изкупвачите на дългове ще печелят добре, а потребителите ще са доволни от тях.

СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
В повечето случаи съдът решава делата в полза на абонатите, тъй като дружеството не може да докаже злоупотреба или манипулация на електромера.
32
12955
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
13 Февруари 2014 20:01
Хитро! И най-хитрите свраки - с двата крака. Никак не ги съжалявам Енерго-про...
13 Февруари 2014 20:15
Съмнявам се, че в Брюксел ще разрешат да се променя законодателство, изключително в полза на монополист.
Още повече, че в случая работата е с тяхните камъни по тяхната глава. Толкова ги разглезиха, че когато им хрумне могат да обвинят който и да е в кражба и да му начислят колосални суми директно при съдия-изпълнител. Доказателства? Ами те са над тях. Но започват да си намират майсторите.
13 Февруари 2014 20:35
Този, който взима пари с шашми от друг шашмаджия, не става автоматично добър.
Въпрос на време е несъмнено иновативната схема на младежите да се обърне не само срещу "злите монополисти", а срещу всеки, имал нещастието да се окаже с действително или не задължение.

Ключът от палатката е тук:
За съжаление никъде в закон или подзаконов акт не е уреден начинът, по който загубилата делото страна може да се свърже със страната, която е спечелила делото, и да изпълни доброволно своето задължение. В допълнение, не е предвиден и срок, в който добросъвестният длъжник, който желае да изплати своя дълг, да може да изпълни доброволно задължението си и едва след изтичането на този срок да бъде позволено образуването на изпълнително дело срещу него. Подобна възможност съществува и е предвидена едва след като срещу дружеството, в качеството му на длъжник, вече има образувано изпълнително дело. Срокът за доброволно изпълнение, предоставен от частен съдебен изпълнител, обаче не облекчава ситуацията на длъжника, попаднал в капана на описаната схема, тъй като със самото образуване на изпълнителното дело вече са начислени допълнителни разходи, които включват адвокатски хонорар и такса за частния съдебен изпълнител...

Защо над 5 (пет) години от приемането на любен-корнезовия нов Гражданско-процесуален кодекс законодателят все така не благоволява да реши този въпрос, можем да питаме всички парламенти, партии, омбудсмани и прочие слуги на народа.
... не е изключено да се стигне дори до законови промени в полза на ЕРП-тата, за да бъдат защитени.

Промените са нужни, но не в полза на ЕРП-тата, за да бъдат защитени те, а в полза на всички длъжници, за да бъдат защитени от недобросъвестни кредитори и подобни балкански "робинхудовци".
13 Февруари 2014 20:57
глупости, форца. ключът е, че ерп-то си е набелязало жертва, която 1. не е успяло да осъди и 2. на която не иска да плати присъденото от съда. погледни това по-долу:


Дружеството обаче отказва да плаща доброволно и се стига до съдебно изпълнение. Според негов юрист, пожелал да не бъде цитиран, причината била, че клиентите не можело да бъдат намерени, за да им се плати. Което е абсурден аргумент, тъй като дружеството успява да намери същите клиенти без проблем, когато трябва да им спре тока или да им открие нарушения. Друг вариант, който ЕРП-то практикува, е парите да се приспадат от сметките на абонатите.
13 Февруари 2014 21:18
onzi,
глупости са предположенията, че ЕРП-то си набелязва за жертва и нарочно не плаща на някого, който, ако не утре, то вдругиден ще дойде със съдия-изпълнител и ще си вземе парите до последната стотинка, че и лихвите.
Ако предпочиташ - вярвай си, но, ако си склонен да рискуваш, опитай се да помислиш малко и не се литкай евтино по журналистическото (не)мислене:

1) Ти си ЕРП и имаш абонат с известни адрес и електромер, комуто дължиш 500 лв. Как ще му платиш бързо и доказуемо, ако той не си потърси парите сам?
Ще му ги пратиш по електропровода?
Ще му ги приспадаш от следващи сметки - т.е. в бъдещ период?
Ще му ги оставиш в плик в пощенската кутия като сметката или под вратата на адреса? Евентуално с пощенски запис, за който ще разчиташ да бъде надлежно и своевременно съобщено и получателят да отиде да си вземе парите.
Ако нямаш банковата му сметка, спукана ти е работата в подобна ситуация.

2) Как би се почувствал ти, ако твой кредитор ти спретне същата схема?
Кое гарантира, че схемата може да се прилага само срещу лоши монополисти?

Тук става дума за очевидна недобросъвестност, подкрепена от безразличието на съдиите-изпълнители и пропуски в закона.
13 Февруари 2014 21:41
форца,

тук става дума за очевидно нежелание на ерп-то да си прати задълженията. първо, може да покани спечелилият делото за уточняване на тези въпроси веднага след приключването му; второ, след като ерп-то има точните адреси на всички имоти на собственика, спечелил делото, нищо не му пречи да проверява периодично кога собственикът си е на адреса и да ходи да се моли за банкова сметка; трето, пощенският запис си е документ, удостоверяващ плащането - от кого, на кого, кога и къде е изпратен е видно.

само желание липсва.
13 Февруари 2014 21:43
по второто - тук не става въпрос за хипотетична ситуация с хипотетичен кредитор, а за дело, което е стигнало до съдия-изпълнител. сиреч, кредиторът ми трябва да ме осъди, аз да не платя нищо /трудно можеш да си представиш, че нямам данните на кредитора си, нали/ и тогава да се задейства схемата.
13 Февруари 2014 21:47
Не е ясно колко време ще продължи да функционира тази схема. Ако се мултиплицира, не е изключено да се стигне дори до законови промени в полза на ЕРП-тата, за да бъдат защитени.
Ъ! Че защо пък държавата да си дава зор да променя закон, само и само да защити 100% частна компания(станала такава след "далновидната" бабуинска продажба на 33%-я държавен дял в нея на самата нея) от "бой по главата с нейните камъни"? Може би само защото авторът така е решил, че е нормално?

П П:

А за момчетиите намерили начин да обърнат създаденото да обслужва паразитите т.нар. "право" срещу тях самите -
13 Февруари 2014 21:47
между другото, форца, ако ерп-то има желание, винаги може да пребори схемата, щото схемата плаща 95% от дължимото. ерп-то просто трябва да извади 100% от парите и готово.

макар че, като усетят жегата, робин худовците може и 150% да плащат, за да са в играта
13 Февруари 2014 22:00
Ако дружеството плати дължимото , то адвоката гори със съдебните разходи, какво като е раздробил дълга и е завел хиляда дела , с доказателство за преведени пари не само че няма да осъдят дружеството да плати, но и адвоката ще трябва да плати съдебните разходи на дружеството.Номера минава защото всички хитруват, ЕРП-тата разчитат да те мотаят и да те накарат да се откажеш да си търсиш парите, затова тази схема работи
13 Февруари 2014 22:09
Този, който взима пари с шашми от друг шашмаджия, не става автоматично добър.


Спор няма, но все пак е добре шашмаджиите да си намират майстора. Ако си го намираха в ролята на държавата, щеше да е най-добре. Така е по-добре от нищо.

Освен това, може спокойно да се изпрати нотариална покана от страна на ЕРП до клиента да предостави банкова сметка или прочие начин за уреждане на дълга. След това като се стигне до съд, не вярвам да могат да ги осъдят, че не са искали да платят.
13 Февруари 2014 22:41
Енерго – Про Продажби с 23 млн. лв. печалба

Натисни тук



„Енерго-Про” искат скок в цените на тока

Натисни тук

Натисни тук

Натисни тук

13 Февруари 2014 22:45
ГПК
Чл. 433. (1) Изпълнителното производство се прекратява с постановление, когато:
1. длъжникът представи разписка от взискателя, надлежно заверена, или квитанция от пощенската станция, или писмо от банка, от които се вижда, че сумата по изпълнителния лист е платена или внесена за взискателя преди образуване на изпълнителното производство; ...

всички дела са в исков процес и енергийния монополист знае имената и адреса на другата страна - с един обикновен пощенски запис се освобождава от каквито и да били изпълнителни дела и РАЗНОСКИ... да ама не -що да го правим - нека ни съди който иска, а ние си надписваме ли надписваме ...
13 Февруари 2014 23:06
Онзи, ти не отговори на тези два въпроса: "Как би се почувствал ти, ако твой кредитор ти спретне същата схема?
Кое гарантира, че схемата може да се прилага само срещу лоши монополисти?"

13 Февруари 2014 23:15
"Онзи, ти не отговори на тези два въпроса: "Как би се почувствал ти, ако твой кредитор ти спретне същата схема?
Кое гарантира, че схемата може да се прилага само срещу лоши монополисти?""

Тъй нарешената "схема" е неприложима, винаги когато длъжника има желание да си плати, когато няма желание... си заслужава "схемата".
Никой не може да ти спретне такава "схема", можеш сам да си я спретнеш - ако си монополист, ако имаш милиони лева печалба, стотици хиляди абонати - крепостни селяни и не на последно място - огромен юридически екип - е тогава можеш да си позволиш да не плащаш на крепостните селяни, които са те осъдили.
Това не може да се случи и срещу несъстоятелни длъжници, тъй като няма да има от кого да се съберат ( възстановят ) направените разноски по изпълнението.
13 Февруари 2014 23:34
ъ?


пп - мълчанието е злато! нар.поговорка
13 Февруари 2014 23:34

Копеуе.. тия двамата ги номинирам за мъж на годината- не разни Чехли, Гоцета, Пожарникари и ритнитопковци...
13 Февруари 2014 23:42
14 Февруари 2014 00:05
Става дума за няколко вида мошеници. Монополистите, юристите-комбинатори, съдиите-изпълнители, анрешковците-потърпевши, независимите съдии, адвокати и прокурори, а най-паче законодателят-некадърник! Всички изброени са паразити, които използват за недоброволен гостоприемник добросъвестния гражданин. Който вече е на привършване.
14 Февруари 2014 00:35
Ако тези ЕРП бяха наистина "частни" дружества с отговорен собственик или управител никога нямаше да допусне да се стигне дотам,най -много би изгорял само един път-първия.
В случая на огромни акционерни компании,дето липсва индивидуален собственик на контролен пакет от акции,обикновенно се достига до бюрокрация ,незаинтересованост,дори откровенна некадърност при ръководните кадри.А да не говорим и ако са монополисти.В такива дружества се приземяват на ръководни позиции бивши политици или "наши" момчета на управляващите(в цял свят е така),а те от своя страна се заобикалят с верни,но и не дотам кадърни кадри.И какво да очакваме от такива служители-да тръгнат да търсят някой си за да му се издължат!?
Че нали няма да ги накажат за бездействие,нямат и никаква лична изгода,и затова не си дават зор да си размърдад задниците.
14 Февруари 2014 01:17
След като енергийното дружество продължава да не плаща присъдените на потребителите суми и приема съществуването на такива хитреци като Любомир и Велизар, значи сумата, която все пак му остава от подобни дела, е по-голяма от събраното от двамата "предприемачи" и техните новопоявили се колеги.
14 Февруари 2014 06:59
От 2008 г. по схемата "дълг" - монополист-ЧСИ законно се отнемат пари и имоти в България. Справка: гражданско сдружение на ЧСИ Димоларова и Халаджова в София. Халаджова направо си изтегля парите от банковата ти сметка. Това, че изпълнителният лист е на едно име и един апартамент, а тя взема парите на друг човек /защото играе със служител от банката/ е възможно, защото всички са зад гърба и: камара на ЧСИ, министерство на правосъдието, инспекторат на това министерство. В моето изпълнително дело редовно се преномерират страниците, изчезват пълномощните на адвоката ми. Като отидеш за справка в кантората те заплашват, тормозят и принуждават да подписваш всичките им глупости- представят се ту за юристи, ту за деловодителки-последния път казаха, че са пощаджийки. От 2008 г. в нашия вход починаха 7 човека, тормозени от тези двете кучки и служителите им.
14 Февруари 2014 07:48
Има отрасли в икономиката които не би трябвало да се продават/предават в ръцете на частниците. там конкуренцията се превръща в крадене.
Енергоразпределение, производството на енерегия, горива, банки, застраховане, военно дело+ полиция, добив на полезни изкопаеми, суровини.
може би има още. в крайна сметка АЕЦ е строена с наши пари. как така ще се дава на частник.

14 Февруари 2014 08:23
а това е топлинната инсталация, с която Топлофикация София ме отоплява от 2001 г., осъдила ме е, че не си плащам сметките и ЧСИ Халаджова ми е изтеглила парите от ПИБ, за да ми покрива "дълговете". През ноември 2013 пак са завели дело, защото по документи ме отопляват със същата инсталация- а това, че съм на климатици и камина с еко брикети и през този отоплителен сезон въобще не съм в жилището-трябвало да се докаже.

Жалко, че в. сега не допуска да се публикува снимката на отоплителната инсталация.
14 Февруари 2014 08:25
(снимка: натиснете тук) (снимка: натиснете тук)
14 Февруари 2014 09:29
marlex посочи:
ГПК
Чл. 433. (1) Изпълнителното производство се прекратява с постановление, когато:
1. длъжникът представи разписка от взискателя, надлежно заверена, или квитанция от пощенската станция, или писмо от банка, от които се вижда, че сумата по изпълнителния лист е платена или внесена за взискателя преди образуване на изпълнителното производство; ...
аз допълвам:
ГПК
Постъпления по изпълнението
Чл. 455. ал.(3) Когато взискателят и длъжникът не са посочили сметка за превод на постъпилите суми, те остават по сметката на съдебния изпълнител до поискване.

Та пак питам, кое ги притеснява народните изедници, че не можели да си платят?
14 Февруари 2014 09:32
Остава схемата да започне да се прилага от банки и кредитни къщи.
Веселба.

Необходими са корекции в Закона, непозволяващи подобни възможности.
14 Февруари 2014 10:38
monopol2012, ако се опитваш да ни покажеш снимка от компютъра, първо трябва да я качиш на някой сайт за публикуване на снимки, например тука и после да сложиш линк във форума.
14 Февруари 2014 11:17
гошо
Освен това, може спокойно да се изпрати нотариална покана от страна на ЕРП до клиента да предостави банкова сметка или прочие начин за уреждане на дълга. След това като се стигне до съд, не вярвам да могат да ги осъдят, че не са искали да платят.

Нотариалната покана не ти върши работа. Платил ли си - не си = прашшай, серьога, ЧСИ взима кинтите!
После можеш да гониш кредитора за вреди от недобросъвестни действия, но вече - ти гониш!

marlex обаче можеше да e права (донякъде) за пощенския запис - това можеше да е възможно решение.
Можеше, ако ЧСИ четяха ГПК като marlex, само че те искат парите да са ПОЛУЧЕНИ или изрично отказани от адресата, а това хич не зависи (само) от волята на длъжника. "Не е намерен на адреса" не върши работа...
Прави или не, нарушаващи ГПК или не, ЧСИ четат "платени" не като предадени на пощенската станция, а като получени от кредитора. И като ти вземат веднъж кинтите, иди се обяснявай кой крив, кой прав и какво значи "платени".

Та така, друзя.
Няма място за радост и ликуване, въпросът за пропуска / неточността в законодателството остава.

Meat, Swans
14 Февруари 2014 18:00
Преди близо 10г изгорях от ЧЕЗ - на мой бизнес-обект електромерът бе изнесен в табло монтирано на тротоара извън имота. Ние имахме достъп до таблото само до прекъсвача, в случай на нужда да се спре тока, а вътре електромерът бе зад втора врата с прозорче, от която ключ имаше само ЧЕЗ. Въпреки това в един прекрасен ден ми спретнаха "куркапан" - звънят ми по телефона: "ние сме техници от ЧЕЗ, можете ли да дойдете, че има проблем?".
Отивам там, а те ме чакат заедно с две баби от Федерация на потребителите и ми дават да подпиша констативен протокол - откачена фаза от ел.мера. Естествено отказах, защото аз нямам достъп до там. Затова бяха бабите - те се подписаха като свидетели и всичко мина "по закон". Бабите естествено не са могли да знаят, че същите юнаци са минали по-рано, откачили са жичката, след което идват вече и "официално констатират".
Начислиха ми някакви утроената консумация за 6 месеца назад за сума от 10 000 лв!, като за да пуснат тока трябваше да платя веднага 20% - такса. Водих борба месеци наред, като аргументът ми беше, че "след отстраняване на нарушението" сметката ми така и не се промени, т.е. - никаква манипулация не е извършавана. В крайна сметка след години на ежемесечно изнудване, със заплахи от ново прекъсване на тока, съм платил на много части около половината.
Поздравления на досетливите момчета и съжалявам, че не съм ги познавал навреме!
14 Февруари 2014 23:21
чудесно решение! поздравления за братята!
Още няколко двойки такива изтребители в България и ЕРП-тата ще развеят белия байрак, ще почнат да говорят за разумност, за права на потребителя, за доказани, а не написани на хартия инвестиции, за функционирането на връзката - потребител-доставчик в полза на първия и все такива неща
17 Февруари 2014 09:20
Сега му е времето да се постави въпроса за фонд, в който можеш да си внесеш задължението, а кредиторът също от него да си го потърси. В други държави има държавен фонд за потърпевши и те от там си получават присъденото. Не би имало пречка в такъв фонд да можеш да си внасяш и присъдените разноски. Само че истината е, че се снишаваме и ослушваме, та евентуално да изтече погасителната давност.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД