"Енерго-Про" очевидно има сериозен проблем с плащането на съдебните разноски, след като дълговете бъдат разбити на малки части. Според дружеството това е схема за източване и злоупотреба с правото. |
През 2012 г. на двамата им хрумва идея как да взимат пари от монополите по законен начин. Един вид да работят срещу лошите в полза на добрите (потребителите) и същевременно да си изкарват прехраната. Правят го досега, и то успешно. Според Любомир справедливостта е на тяхна страна и дейността им е законна. От "Енерго-Про" - енергоразпределителното дружество на Североизточна България, наричат действията им "източване" и подават сигнали в прокуратурата и Министерството на правосъдието. По техни изчисления само за периода юни-ноември 2013 г. ЕРП-то е претърпяло вреди в размер на около 800 хил. лв., при положение че първоначалните задължения са били не повече от 94 хил. лв.
Велизар има регистрирани на свое име десетина фирми. Повечето са със специално подбрани имена, които навяват асоциации за някой като Робин Худ -
"Аватар ъф Джъстис", "Дефендър ъф Фейт", "Гардиън ъф трут",
"Прътект ди Инъсънт", както и "Агенция за защита на човешките права ООД". Според данните от Търговския регистър дейностите им са доста разнообразни - консултация, маркетинг и проучвания; посредничество и представителство на български и чуждестранни физически и юридически лица; гражданско и промишлено строителство; ремонт и поддръжка на недвижими имоти; проектиране, строителен и инвеститорски контрол; сделки с интелектуална собственост; трансфер на ноу-хау; рекламна и издателска дейност, както и всяка друга дейност, разрешена от закона.
Всъщност всичките тези дружества се занимават с изкупуване на дългове. Схемата е безотказна - Любомир и Велизар купуват от обикновени граждани съдебните разноски, които са им присъдени, след като са спечелили дела срещу ЕРП-то или друг монополист. Според Любомир, който е юрисконсулт на фирмите на брат си, това са разноски от дела, които дружеството е завело срещу абонати, обвинявайки ги в кражби на ток. Впоследствие са им направили корекция на електромерите и сметките са се увеличили в пъти. "Дали човекът наистина го е направил, дали може да се провери, никой не се интересува", казва той. Понеже дружеството не може да докаже злоупотреба, съдът присъжда в полза на абоната. В повечето случаи след края на делото
ЕРП-то дължи на гражданина около 500 лв. съдебни разноски
Дружеството обаче отказва да плаща доброволно и се стига до съдебно изпълнение. Според негов юрист, пожелал да не бъде цитиран, причината била, че клиентите не можело да бъдат намерени, за да им се плати. Което е абсурден аргумент, тъй като дружеството успява да намери същите клиенти без проблем, когато трябва да им спре тока или да им открие нарушения. Друг вариант, който ЕРП-то практикува, е парите да се приспадат от сметките на абонатите. Това обаче отнемало доста време. В официалната им позиция до "Сега" от "Енерго-Про" заявиха, че опитите им да разплатят задълженията се блокират от схемата, тъй като постоянно им образуват изпълнителни дела.
"До образуване на изпълнителни дела срещу "Енерго-Про Продажби" АД се стига, поради недобросъвестно поведение на три групи лица: на първо място адвокати, които водят дела срещу дружеството; на второ - на частни съдебни изпълнители и на трето място на клиентите на адвокатите, като въпросната схема може да се осъществи със или без тяхно участие. За съжаление никъде в закон или подзаконов акт не е уреден начинът, по който загубилата делото страна може да се свърже със страната, която е спечелила делото, и да изпълни доброволно своето задължение. В допълнение, не е предвиден и срок, в който добросъвестният длъжник, който желае да изплати своя дълг, да може да изпълни доброволно задължението си и едва след изтичането на този срок да бъде позволено образуването на изпълнително дело срещу него. Подобна възможност съществува и е предвидена едва след като срещу дружеството, в качеството му на длъжник, вече има образувано изпълнително дело. Срокът за доброволно изпълнение, предоставен от частен съдебен изпълнител, обаче не облекчава ситуацията на длъжника, попаднал в капана на описаната схема, тъй като със самото образуване на изпълнителното дело вече са начислени допълнителни разходи, които включват адвокатски хонорар и такса за частния съдебен изпълнител", казаха оттам.
Тук се появяват Любомир и Велизар.
Те изкупуват дълговете от хората,
като им плащат веднага 95% от сумата. Не го правят лично, а чрез няколко души, които имат задължение да следят за подобни дела. Според Любомир те работят на граждански договори и получават пари, когато открият дело. Един такъв "агент" е Йорданка. След като купи дълга, тя го разделя на 20 по-малки части и го продава на десетте фирми на Велизар. Така едно вземане от 400 лв. се разделя чрез цесии на 20 вземания от по 20 лв. За всяко едно от тях се начислява адвокатски хонорар от минимум 150 лв. и такса за частен съдебен изпълнител. Така един дълг от 450 лв. се превръща в 5000 лв. Впоследствие всички вземания минават през съдебен изпълнител. Той може да наложи запор на сметките на дружеството и така да го принуди да плати.
"Към момента е трудно да бъде установен какъв е точният брой на образуваните изпълнителни дела поради противоречивата информация, която получаваме от частните съдебни изпълнители, както и непрекъснато образуващите се нови и нови дела по същата схема", пише в сигнала на "Енерго-Про" до главния прокурор Сотир Цацаров. Той е разпределен в Софийската градска прокуратура, откъдето пък са разпоредили на СДВР да направи проверка по случая. Чакат се резултати. Правосъдното министерство пък е сезирано, тъй като тези дела минават през един и същи съдебен изпълнител - Мариян Петков от София. Отскоро обаче дела има и при негов колега.
Големият проблем на ЕРП-то в случая е, че законът наистина позволява подобно разделяне на дългове. Така че прокуратурата едва ли може да направи много. Любомир казва, че вече е викан в полицията за даване на обяснения, но толкова.
Най-важният въпрос в случая е "Кой плаща". От енергоразпределителното дружество не биха признали публично, но е твърде вероятно подобни загуби да се калкулират в сметките, така че фирмата в крайна сметка да не губи нищо. Самият Любомир също признава, че подобен сценарий е възможен. "Ако живеехме в нормална държава, монополите не би трябвало да го правят. Но след като едно дружество има 2 млн. потребители и им надпише по 2 лв. на сметката...", казва той.
Така на практика излиза, че отново потребителят плаща сметката. Това обаче не пречи на Любомир и Велизар да твърдят, че
справедливостта е на тяхна страна и работят в полза на хората
Според тях дружеството не може да се оплаква, че е източвано, след като не плаща доброволно на хората.
Така или иначе, схемата продължава да работи, а от "Енерго-Про" са започнали да търсят помощ от институциите. Според тях раздробяването на един дълг на малки парчета е "незаконосъобразно и представлява абсолютна злоупотреба с право". "Ако всеки един от цесионерите се присъедини в изпълнителното производство за вземане от по 1 стотинка и едновременно с това му бъде събрана такса за образуване и водене на изпълнително производство и минималния адвокатски хонорар за това, то при вземане по изпълнителен лист от 450 лв., крайната дължима сума по делото ще е в размер на 6 750 000. Дори да приемем, че вземането може да бъде раздробено на по 1 лв., то дължимата сума след начисляването само на минимални адвокатски възнаграждения е също внушителна сума от 67 500 лв.", пише в жалбата до прокуратурата.
Цялата схема започва със скромно финансиране - около 10 хил. лв. По думите на Любомир те идват от обезщетение от негов бивш работодател, когото осъдил заради неправомерно уволнение. Известно време обмислял в какво да ги инвестира и накрая му дошла идеята. Днес казва, че
и други са започнали да работят по този начин и вече има конкуренция
Смята, че дружествата сами са си виновни, тъй като не изпълняват съдебни решения и не си плащат на абонатите разноските, които им дължат. В противен случай схемата би била невъзможна. Освен с "Енерго-Про" те имат подобни дела и със софийската "Топлофикация". По думите му става дума за общо около 200 случая.
От ЕРП-то очевидно са доста притеснени. "Опасенията на дружеството са, че вредите вследствие на тези действия ще надхвърлят 1 000 000 лв., тъй като цесионерите продължават да депозират в деловодството на "Енерго-Про" уведомления за нови цесии", пишат оттам.
Не е ясно колко време ще продължи да функционира тази схема. Ако се мултиплицира, не е изключено да се стигне дори до законови промени в полза на ЕРП-тата, за да бъдат защитени. Фактите обаче са факти - ЕРП-то очевидно не плаща доброволно разноските по дела. Докато е така, изкупвачите на дългове ще печелят добре, а потребителите ще са доволни от тях.