:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,186
Активни 679
Страници 20,653
За един ден 1,302,066
Въоръжение

Идва ли краят на танковете?

Американската армия не иска повече бронирани машини, докато индустрията и Конгресът на САЩ настояват за увеличаване на броя им
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Американският Конгрес настоява производството на бронирани машини да продължи и дори отпуска милиони долари за това въпреки становището на военните.
Когато брониран автомобил събори статуята на Саддам Хюсеин в изключително важен момент по време на войната в Ирак, това предизвика гордост в завода на компанията BAE Systems в Йорк, щата Пенсилвания, където тежката машина е конструирана. Морските пехотинци, участвали в акцията, дори показаха уважение към работниците във фабриката. Тази връзка между работниците, търговците, подкрепящи войната у дома, и тези, които са на фронтовата линия, се е запазила от поколения - откакто танкът се смята за символ на военната мощ.



Демонстрацията на силата на САЩ



сега се плъзга по друга плоскост: емоционални дебати се водят между Конгреса, военните и отбранителната индустрия, която се опитва да приеме новите реалности в съвременното военно дело и в държавната хазна. Поръчките в сектора намаляват, а също така се свива и заводът на BAE Systems. Компанията постепенно съкращава броя на работниците си и затваря цехове. Град Йорк е обхванат от "тъга, защото човек, работил тук в продължение на 35 години и почти достигнал пенсионна възраст, е уволнен", казва Алис Конър, която е производствен директор в завода.

Производството на танкове - могъщи, но тромави машини - вече не е от съществено значение, казват военните. В съвременното военно дело армията трябва бързо да се разгърне и "разположението на сили да се проектира от големи разстояния". Необходими са подводници и бомбардировачи с голям обсег на действие.Бъдещето е в безпилотните самолети, които са бързи и тактически. Танковете са останки от миналото.

Американската армия разполага с около 5000 танка, като някои от тях не се използват или пък чакат да бъдат модернизирани. За служителите на BAE Systems в Йорк оставането на служба на бронираните машини означава, че и те ще имат работа. Именно работните места са това, което конгресмените искат да запазят в регионите, откъдето са избрани.

Армията обаче е само едната страна на това решение. Военните определят стратегическите си приоритети, но Конгресът е този, който



разпределя парите за покупки



А отбранителната индустрия иска да има влияние над военните и над Конгреса. "Отговорността на армията е да прави това, което е най-добро за данъкоплатците", казва Хайди Шу, която отговаря за доставките и логистиката за армията на САЩ. "Изпълнителният директор на корпорация прави това, което е най-добро за акционерите".

Армията напредва в усилията си, които могат да доведат поне до частично затваряне на два от заводите, които произвеждат бронирани машини. Плановете й могат да бъдат объркани от Конгреса, който не желае да отстъпи от позицията си, а и индустрията има влиятелно лоби. Те смятат, че ако тези производствени линии не функционират или бъдат затворени, това ще означава уменията и технологиите, усвоявани в продължение на десетилетия, да бъдат погубени.



Разцвет, а след това упадък



В продължение на десетилетия заводът на BAE Systems в Йорк произвежда самолетите "Херкулес", артилерийските установки "Паладин" и "Брадли" - най-известена бойна машина, която тежи 34 тона, може да побере до 10 души, да се движи с около 60 км/ч и да изстрелва снаряди. (Въпреки че "Брадли" прилича на танк, технически армията не го смята за такъв.). Заводът в Йорк започва работа в началото на 60-те години на ХХ век и от 2005 г. е собственост на BAE. В последните години фабриката не е произвеждала нови "Брадли"-та, тъй като е в ход програма за модернизиране на старите. През 2008 г. 2500-те служители на BAE в завода в Йорк пускат дневно по 7 модернизирани "Брадли"-та. По това време заводът е затрупан от работа, тъй като започва модернизирането на транспортните средства, върнали се от в Ирак и Афганистан. "Трябваше да наемем допълнително 600 служители за 12 месеца", обяснява Мел Нейс, оперативен мениджър в завода.

Заводът планира да започне производство на следващо поколение бойни машини. На BAE е възложено да направи бойни транспортни машини, включени в скъпата армейска програма "Бойни системи на бъдещето", представена като увеличаване на арсенала от безпилотни самолети, транспортни машини и роботи, свързани помежду си чрез мощна мрежа. Предприятието в Йорк е готово за подема и дори инсталира голяма, високоскоростна и изключително точна машина, която може да обработва, реже и комбинира почти всички материали от стомана до алуминий. Стойността й е 8 млн. долара.

ВАЕ и заводът в Йорк претърпяват сериозен удар, когато американската армия отменя



програмата "Бойни системи на бъдещето"



Частта от програмата, свързана с транспортните средства, която трябва да бъде реализирана съвместно от ВАЕ и компанията General Dynamics ще струва над 87 млрд. долара, твърди тогавашният министър на отбраната Робърт Гейтс. Оттогава армията подкрепя модернизирането на транспортните средства.

През декември ВАЕ започна нови уволнения. "Започнахме постепенно да затваряме", споделя производственият директор Алис Конър. Ако ВАЕ не получи финансиране за нов "Брадли" - или пък не спечели нови поръчки от търговски фирми или от чужди правителства, тази производствена линия ще бъде затворена през 2015 г.

Компанията General Dynamics, която конструира танкове край малкия град Лима, щата Охайо, е изправена пред същата дилема. Точно както завода, произвеждащ "Брадли", фабриката, която прави танковете "Ейбрамс", се развива бурно в последното десетилетие. В пика си в началото на 2009 г. от завода, който е собственост на правителството, но е ръководен от General Dynamics, излизат по повече от два модернизирани танка всеки ден. За първи път в историята си, компанията разнообразява производството си, като не произвежда само модернизирани "Ейбрамс", а също така и транспортни средства "Страйкър", както и прототип на бойно транспортно средство (може да се движи по вода и по земя), което е конструирано за флота, но по-късно поръчката е отменена.

През 2004 г. заводът започва да харчи милиони, за да обновява системите си, за да може да произвежда не само транспортни средства за флота, а също така и такива за армейската програма "Бойни системи на бъдещето". Фабриката се сдобива с производствена линия за 15.5 млн. долара, която заменя системата, инсталирана през 80-те години. Днес обаче заводът е в тежко състояние - има 500 служители, като в пика му те са били 1220. Спазвайки правилата на профсъюзите, са били уволнени новоназначените служители.



Движение напред



Военни казват, че внимателно се обмисля стратегията и армията просто не може да си позволи да плаща за повече модернизирани танкове. Ген. Реймънд Одиерно, който е началник на Генщаба, представи ситуацията пред Конгреса през 2012 г. "Не ни трябват танкове", заяви той. "Танковете, с които разполагаме в момента, са на средна възраст 2 г. и половина. В добра форма сме и не се нуждаем от още танкове". Армията е насърчена от ново проучване, което разглежда дали доставчиците, които са основни при конструирането на бойни машини, могат да бъдат заменени. Проучването, извършено от консултантската компания A.T. Kearney и отнело повече от пет месеца, установи, че малък брой компании са заплашени от затваряне и няма да е лесно да бъдат заменени.

Хайди Шу казва, че военните очакват производителите на транспортни средства и доставчиците да се насочат към други потребители и към други дейности. "Очевидно има трудни решения, които всяка отделна служба по веригата трябва да вземе", казва Шу. "Ние трябва да преценим кое е достатъчно добро". Армията обаче се сблъсква с опозиция от страна на Конгреса. За да запази съществуването на тези производства, Конгресът отпусна доста повече пари, отколкото военните поискаха - допълнителни 181 млн. долара за "Ейбрамс" за фискалната 2013 г. и около 140 млн. долара повече за "Брадли". Законодателите казват, че не искат парите, инвестирани в изграждането на възможностите на страната за строителство на транспортни средства, да бъдат прахосани. Няколкото стотици милиони долари, които струва това, им изглеждат по-малко от милиардите, които годишно се харчат за отбрана.

Индустрията също така настоява Конгресът да я подкрепи. Миналата година ВАЕ събра доставчиците си - 586 в 44 щата - във Вашингтон, за да щурмуват Капитолия, обяснявайки в неофициални разговори с конгресмените колко работни места осигуряват и настоявайки Конгреса да застане зад програмата за "Брадли". Критиците казват, че компаниите се опитват да се борят срещу това, което е неизбежно - упадък на стока, от която страната не се нуждае. "Изглежда, че те защитават печалбите си и използват заплашителната тактика за работните места", казва Анджела Кентърбър от Проекта за надзор над правителството. "Наистина не сме в безопасност, когато харчим пари за програми, които не отговарят на националната стратегия за сигурността, прилагана в момента".
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Шефът на американския Генщаб ген. Реймънд Одиерно е категоричен, че армията не се нуждае от повече танкове.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Производството на могъщите, но тромави танкове вече не е от съществено значение за армията на САЩ.
60
6148
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
60
 Видими 
13 Февруари 2014 20:52
Важна тема...
-----------------
Сайтът на Генек



13 Февруари 2014 22:28
ми важна е темата. искат да пробутат на американската армия още танкове, при условие, както става ясно от статията, че тя притежава достатъчно количество и на средна възраст 2,5 години /което не предполага модернизация на типа техника чрез замяната й с по-нови модели/. което означава, че или не се развалят достатъчно бързо /ми да ги правят по-чупливи/, или следва организиране на мероприятие, при което ще се изразходват бързо. като второто си е важно. твърде.
ПП странното е, че говорят основно за БТР, а не за танк.
13 Февруари 2014 23:10
УСА няма нужда от повече танкове. Много танкове са нужни при големи войни, когато се иска завладяване (а не разрушаване) на територии. Къде ще завладява територии УСА - в Канада или в Мексико?! Абсурд. Трите страни сега са така свързани икономически, като дупе и гащи. Търговията сега тук е по-силна и по-плодотворна от каквото и да е завладяване.
А сега войните са по-малки и се разрешават от авиацията и малки подвижни бойни единици с малко танкове. Ако трябва да се разруши дадена страна, без да се завладее (като Югославия) се ползва авиация. Ако трябва да се завземе малка страна, пак не са нужни много танкове. А ако започнат да се блъскат големите страни (не дай Боже!!!), то тогава много бързо ще се стигне до ядрено оръжие, и танкове пак не са необходими.
Виж, на Русия и Китай им трябват танкове и много артилерия: на Китай - за да завземе и задържи руски територии, а на Русия - за да се отбранява.
14 Февруари 2014 00:03
Къде ще завладява територии УСА - в Канада или в Мексико?!

Ще ги продава на Мексико разбира се. За да могат доброволните отряди, опълченци или както там ги наричат да преборят мафията, че с това единно икономическо пространство ще стигнат скоро до анархия на целия континент.
14 Февруари 2014 00:33
То някакъв израелски генерал беше казал след войната с хесбулла, че няма вече смисъл да се инвестират милиони в танк, ако някой кашик с ракета от 75 долара може да го направи на скраб, мястото им е в музеите.
14 Февруари 2014 02:15
Ние имаме опит с конверсията. Ще им помогнем да се ре-индустриализират и да произвеждат чайници, тигани, гърнета и т.н. в някогашните военни заводи.
@cisco - С ракети за 10'000 долара може да се направи на парчета самолетоносач, заедно със самолетите на него. Има ли нужда да се произвеждат още ?
14 Февруари 2014 04:12
Американците могат и да си купуват танкове и бетеери.
При това най-добрите, а не да се мъчат с танк с реактивен мотор.
Богатите американци си купуват хубави коли от същата фирма, а не американски...
14 Февруари 2014 07:28
Руфф,
да знаеш колко ми пука за американските танкове, армия и бюджетни нужди... Да се вълнуват ония с двете майки, дето си скъсват езика, за да оближат американския задник...
-----------
Сайтът на Генек

14 Февруари 2014 08:19
Когато брониран автомобил събори статуята на Саддам Хюсеин в изключително важен момент по време на войната в Ирак, това предизвика гордост в завода на компанията BAE Systems в Йорк, щата Пенсилвания, където тежката машина е конструирана. Морските пехотинци, участвали в акцията, дори показаха уважение към работниците във фабриката.
Абе гордеят се с една незаконна агресивна война, каквито са повечето агресии на САЩ.
14 Февруари 2014 08:42
5000 танка не е много, особено ако трябва да се защитава Европа. Иначе армия, която изпълнява само полицейски функции не е много добре. Никога не съм си представял, че НАТО е толкова зле във военно отношение, мислех ги за мощна организация. Една по-голяма държава ще ги смачка без особени усилия.
14 Февруари 2014 09:15
Ако американците имат излишък от танкове и БТР-и, очаквайте в скоро време Вашингтон да ни убеди каква голяма нужда има България от точно такава техника, за закупуването на която пък СБ ще е готова да ни отпусне необходимия кредит при много "изгодни" условия.
14 Февруари 2014 09:17
Тук май е трябвало да има друга статия, ама карай, и тая запълва доста място.
А по същество... нищо!
Танкове vs гранатомети(УРС, авиобомби, артилерия и др.) е доста отдавнашен спор, дори в Дискавърито имаше цял филм на тази тема.
В този си вид, танковете вече не стават за модерна война - тежки и неефективни брони, шумни и трудно-маневрени, ограничен ход и боекоплект, силно уязвими в градски бой, без поддръжка от пехотата са безполезни... и още много други слабости.
Който е служил като танкист, много добре знае всичко това.
Явно ще трябва да се търси нещо ново в тази област.
14 Февруари 2014 09:23
Танкът е бойна машина, явяваща се звено от сухопътните сили.
Липсата дори на един елемент от система понякога е решаващ.
Затова и Конгреса гласува и ще гласува разходи за запазване на достиженията на хАмерика в областта.

Натисни тук
Натисни тук
14 Февруари 2014 09:56
Нямали нужда от танкове - глупости!
Нямат пипе да произведат свестен танк, както и достатъчно количество стомана за целта.
Те затова вече са невъзможни дългите войни, иначе още да воюват с окопи и картечници, ама няма нито толкова олово, нито толкова мед...
Американските ейбрамси са допотопни машини, които могат да уплашат само аборигени. Чудовището с газотурбинен двигател с огромно топлоотделяне е прекрасна цел за всички противотанкови комплекси, а двигателя е недостатъчен, за да може да върти и купола, та са му присадили допълнителен двигател извън бронята, който може да се извади от строя даже и със снайпер. След това тежката машина става неизползваема и трябва да си ходи от бойното поле, докато не са я думнали с тандемен руски гранатомет.
Зареждането на оръдието става от чернокож "робот", докато на руските машини от 1975 тая роля се изпълнява от автоматика и екипажа е само 3-ма души, което го прави и по-нисък и с по-малък купол.
Единственото хубаво нещо в ейбрамса е... немското 120 мм оръдие. С американска лепенка, на която за успокоение пише "дезигнед ин Калафоня, мейд ин Джърмани"...
Изобщо, за танкове, фирмите са две - руски и германски.
14 Февруари 2014 11:14
танкове дрони роботи управлявани дистанционно без риск за загуба на жива сила
14 Февруари 2014 11:22
кьдето свьршва армията започва авиацията
кьдето свьршва авиацията започват ракетите
кьдето свьршват ракетите започват компютрите
кьдето свьршват компютрите спира токьт
14 Февруари 2014 11:26
На Ейбръмса слагат две различни оръдия. Едното е гладкостволното 120мм 55л на Круп за което спомена. Предимството му е че е евтино и използва евтини боеприпаси. Което прави другият танк с такова оръдие - Леопард 2 много конкурентен из бедните страни. Второто оръдие е нарезно 120 мм 70 л на Викерс . С такова са въоръжени британските Чалънджър 2. Скъпо и ползва скъпи боеприпаси. Идеологията е не да се пуца на заря а с един изстрел - едно поражение. Проблемът на газотурбинният двигател на Ейбрамса е огромният разход на гориво и сложната подръжка. Явно американците са му намерили цаката с логистиката щом ги разкарват по цял свят и бият тарамбуките с тях.
14 Февруари 2014 12:56
само да обърна внимание още веднъж, че в статията се говори за това, че Пентагонът няма нужда от ПО-ВЕЧЕ от наличните му 5 000 танка. а не, че няма нужда от танкове. за сметка на това, в статията се говори основно за "Брадли", което си е бронирана машина, но все пак не е танк.
ПП моето мнение е, че в момента по-добър танк от Леопард 2 няма. а това - един изстрел едно поражение зависи не само от боеприпаса... а старецът е добре запознат с проблемите при използване на танковете, сигурно от ВСВ. защото и тогава са били същите, а са произведени и използвани стотици хиляди.
14 Февруари 2014 13:15
Аха, потребителят вече не ще да потребява, вика: "Байгън, стига ми имам си достатъчно, нямам пари излишни ." Доставчикът обаче се цупи и се вайка пред Конгреса: "Оле, майко, отиде ми оборота, задължете военните да купуват танкове." Брях, къде отиде капитализмът?
Колеги, да питам: това "Брадли" да не е по - скоро САУ; те много приличат на танкове, обаче нямат купол и оръдието се движи само нагоре - надолу?
САУ - самоходна артилерийска установка.
Всъщност то САУ - то май отдавна е остаряло и не се произвежда. Я да проверя да не се излагам, зер войник съм бил.
14 Февруари 2014 13:21
в момента по-добър танк от Леопард 2 няма

по адрес на предлаганото съвецко бронирано барахло Сердюков викаше: по-добре да купим Леопард 2, втора ръка....
14 Февруари 2014 13:38
Аха, видях в Google: "Брадли" се води БМП - бойна машина на пехотата (макар, че каква пехота има сега, ама нейсе) и прилича на БТР. То сигурно заради тази прилика колегата по - горе е споменал БТР.
Не знам доколко Google е компетентен по тези въпроси, но все пак трябва да се започне от някъде.
14 Февруари 2014 14:13
Илия Николов,
не заради приликата, а поради предназначението. нарича се бойна машина на пехотата, защото служи за това - да транспортира пехотно отделение, да го предпазва от поражения на леко стрелково оръжие и осколки. съвременните БТР-и имат и допълнителни екстри - защитават от отровни вещества, радиация, оборудвани със свързочни средства и т.н. на-важното е, че на тях са монтирани бордови картечници или оръдия /поради което в известна степен профилът им прилича на танк/ за огнева поддръжка на пехотата. специално "Брадли" е нахакано и с една камара електроника, която да облекчава екипажа при изпълнение на задачите.
14 Февруари 2014 14:49
в момента по-добър танк от Леопард 2 няма
Мноо тежък бе - 65 тона!
Т-90 е 46...
14 Февруари 2014 14:55
Благодаря, ruff, за изчерпателното мнение.
Честно казано в казармата не съм виждал БМП; (аз служих в артилерията), но БТР съм виждал.
14 Февруари 2014 15:11
е то БМП - бойна машина на пехотата, е БТР - бронетранспортьор, с въоръжение.
14 Февруари 2014 15:38
Все пак на мен, като горнобанец, ми е тъжно! Отива си една цяла епоха! Чувствувам се като кавалерист от преди 75 години!
14 Февруари 2014 15:58
Най-масовия руски танк Т70:
http://nvo.ng.ru/upload/medialibrary/f9d/39-10-2.jpg
14 Февруари 2014 18:08
Да се изтъква наличието на система за автоматично зареждане, като предимство на някой танк не винаги е основателно. Такива системи са реализирани на бойните кораби много отдавна и не представляват технологичен проблем за нито една държава с развито танкостроене. На пръв поглед предимствата им са направо очеизваждащи. Един член на екипажа по-малко във френския Льоклерк например е позволил да се намали бронирания обем до 17 куб.м. без да пострада комфорта. При германския Леопард бронирания обем е 21 куб.м., което го прави по-тежък. На всичкото отгоре, пак по същата причина по-лекичката френска машина има цели 7т. повече броня от Леопарда. Недостатъци при тази схема обаче също не отсъстват. Един човек по-малко при авария под обстрел, в повечето случаи може да се окаже критична. Това е бил главния аргумент на великия танков генерал Исраел Тал срещу монтирането на такава система при проектирането на Меркава.
Друг недостатък на такива системи е, че изискват оръдието да е с определен наклон при презареждане, което често ги прави по-бавни от човек. Бързото презареждане не е без значение в съвременния бой. Нещо повече, не малка част от боекомплекта не се намира в автомата и когато предварително поставения за автоматично презареждане се изчерпи, скорострелността спада още повече.
Специално при руските машини има и още нещо неприятно, което французите избегнаха с касетъчния си автомат. При руснаците той е барабанен тип и купола на танка всъщност е изграден около него. През 70-те год. на 20-ти век се е считало, че танкова броня с издържливост надхвърляща еквивалента на 750мм. бронева стомана е невъзможно да се реализира на подвижна машина. Най-добрите противотанкови боеприпаси са подкалибрените. При тях бронепробиваемостта е пропорционална на дължината. Руските автомати могат да приемат снаряди при които съотношението калибър/ дължина е 1/16. Те чудесно се справят с брони еквивалентни на 750мм. стомана, но междувременно металокерамиката и обедненият уран увеличиха издръжливостта на танковата броня почти до еквивалента на 900мм. стомана. В танкове които нямат автомати или такъв автомат е предварително замислен да приема по-дълги снаряди, вече се използват подкалибрени боеприпаси със съотношение 1/ 22, а такъв в руските барабанни автомати не може да се зареди. На руснаците вероятно ще им се наложи изцяло да препроектират куполите на танковете си, щото те и до днес се придържат към вече добре отработената си схема. Може разбира се и да не им се наложи. Вече има активни и реактивни системи за защита, които доста добре предпазват танка от дългите снаряди. Руската "Контакт" например добре би защитила танк от американски подкалибрен снаряд, германците СЕГА въвеждат една също доста обещаваща система на фирмата "Райнметал", та бъдещето на тези снаряди също не е много ясно...
Бъдещето на системите за автоматично презареждане в танковете обаче е ясно. Калибърът на оръдията със сигурност ще расте, което означава, че щат не щат, на всички ще им се наложи да ги въведат, понеже и снарядите ще станат прекалено тежки за човек.
Относно краят на танковете пък...айде моля ви се!
14 Февруари 2014 18:48
Времето на танковите битки отмина, отдавна вече не се случва танк да стреля по танк, функциите им са предимно защита на по леко бронирани машини, често поемаики удара. Вижте съвременните войни, танковете ги унищожават с противотанкови ракети, предимно от въздуха, безполезни са.За какво ти е оръдие с броня и вериги, като съвременната артилерия стреля по точно и на по голямо разтояние с по големи снаряди, разните бронетранспортни машини на пехотата имат предостатъчно въоръжение и дават почти същата , но на по голям брой пехотинци защита? Няма вече тичащи след танка кашици, дори новите системи за динамична защита предвиждат около танка да няма пехота от своите, че ще се поминат от "приятелски огън" ,тоест противоположното на Гудериановите стратегии.....
14 Февруари 2014 19:16
Воцко, убркал си се нещо.
M1 Abrams носи само Rheinmetall.
Канада не се занимава с глупости като американците, ами си купува най-доброто. И оръдието и танка.
Ако Челинджър ставаха за нещо, канадците немаше да купуват най-доброто...
14 Февруари 2014 19:23
emo1971
Само да добавим, че в Т-72 няма гилзи на зарядите.
Един пробив и екипажът е като порция от KFC...
14 Февруари 2014 19:30
cisco 14 Февруари 2014 18:48

Докато има бойни задачи които могат да бъдат решени единствено от много добре защитена подвижна бойна платформа със сериозен огневи потенциал, танковете ще съществуват и ще продължат да се модернизират. Възможно е да поолекнат, но да изчезнат?!? Мисля, че точно новите системи за динамична и активна защита са най-същественият фактор гарантиращ бъдещето на такива машини. Активната система на "Райнметал" за която споменах, според рекламите унищожава на няколко метра от танка, не само приближаващи ракети или гранати и дори не само високоскоростните кинетични подкалибрени снаряди, но даже и комулативна струя тип "ударно ядро". "Бронята" е на път да вземе преимущество пред поразяващите средства...
14 Февруари 2014 19:57
То и на бронетранспортна машина може да се сложи такава защита, и да се оборудва с далеч по далекобойните и ефикасни ракети, глупавият топ на танка е отживелица, бил той Крупп или а5м70 ! Според мен бъдещето е на машини тип БМПТ, без оръдие или с автоматично малокалибрено , с ракети|Въобще вече не се случва противникови танкове да се доближат един от друг на по малко от 4-5 километра. А бронята...то борбата е вечна, но се обезсмисля самата стратегия, вместо танка да пази пехотата се превръща в безполезен подвижен бункер който другите машини трябва да пазят...
14 Февруари 2014 20:46
Мнозина са имали неблагоразумието да се отказват от глупавите топове. После са размисляли. Не винаги е ставало дума за танковете, макар и при тях да се е случвало. В СССР например навремето са опитвали с танк въоръжен само с управляеми ракети, но са преценили, че не е добра идея. Днес има нови разработки, които ще направят оръдията много по-опасни и ще им дадат някои предимства недостижими за ракетите. В САЩ работят върху електромагнитни, но на мен ми се струват безперспективни. Има интересни разработки на оръдия с течно гориво вместо барут. Много перспективни изглеждат и компресорите/ оръдията на Войтенко. В НАСА с такъв са надхвърлили скорост на проектила от 40 хил. км/сек. Рано е още топовете да бъдат отписвани. Дори осъществените до днес модернизации са впечатляващи. Нови видове барут, полимерни пояси, тефлон, миниатюаризирани управляващи системи. Вече е реализиран дори управляем куршум 50-ти калибър за снайперска пушка, а какво остава за 120мм. оръдие.
Ами ако все пак се случи противникови танкове да се доближат на по-малко от 4-5 км? Защо редица държави продължават да проектират нови танкове? Южно корейците например с тяхната нова "Черна пантера", турците с "Алтай", германците вече говорят за Леопард 3, руснаците...
14 Февруари 2014 21:03
А, то и щиковете са все още на въоръжение....
От изброените примери ясно се вижда постепенната "ракетизация" на топовете.Не че не може да се постигне приемлива далекобойност и със съвременните танкови оръдия, но е безсмислено, това е задача на САУ-то.А ракета и от близо поразява, както и от далече.
14 Февруари 2014 21:24

cisco
14 Фев 2014 21:03
Мнения: 3,208
От: Italy
Скрий: Име,IP

Напълно си прав! Танкът е преди всичко оръжие за близък бой, което трябва да може да се справи с всяка излязла му насреща цел, подлежаща на унищожаване. Отказа на руснаците от чисто "ракетен" танк е предизвикан от много по-голямата цена на ракетите и по-големите им размери, което съществено намалява носимия боекомплект. Напоследък кинетичните снаряди се оказаха по-добри от ракетите и при поразяването на брони. Американците бяха конструирали противотанкова управляема хиперзвукова ракета с кинетично действие, но се отказаха от разработката по същите причини като руснаците и се върнаха към обикновените оперени кинетични снаряди. В боекомлекта на Абрамсите точно такива снаряди преобладават, понеже руснаците винаги са имали повече танкове. В американската концепция поне досега, танка е основното противотанково средство на бойното поле. Туй, че мачкат предимно от въздуха разни иракчани, не е показателно за облика на техен конфликт със сила разполагаща с модерно ПВО. Югославяните пък нагледно демонстрираха някои недостатъци на авиацията при борбата и срещу танковете, дори и без да могат да спрат самолетите на НАТО.
14 Февруари 2014 21:43
А, цената на ракетите е висока спрямо снаряда, но спрямо танка? Нали за това израелците писнаха от меркавите им , цената на един танк е колкото стотици, ако не и хиляди АТГМ.
Няма "ракетен" танк, махнеш ли му топа отпада и купола, става много бронирана машина , но престава да бъде танк, поне това е условното правило, макар да е имало и "картечни" танкове, и БМП с топове.На шаси от 55-тица или 72 има всичко, от системи за залпов огън до подвижни кухни вероятно, но не са танкове
14 Февруари 2014 21:48
Е те танк са му викали:

Натисни тук
14 Февруари 2014 21:50
Оправих го линка!
14 Февруари 2014 22:06
Танкът все пак трябва да може да поразява и други цели, а не само противникови танкове. Управляеми ракети изстрелвани през ствола на оръдието са реализирани, вярно с не особен успех, за пръв път от американците при танка Шеридън. Опитват и при една от версиите на М60, но после се отказват в полза на кинетичните снаряди. По-късно руснаците правят по удачни системи. Днес освен при руските танкове, управляеми ракети през оръдието могат да изстрелват Меркавите и Леопардите. За южнокорейската Черна пантера пък се разработва управляем снаряд атакуващ танковете отгоре. Никой обаче не избързва вече, да захвърля топа.
14 Февруари 2014 22:24
Танкоизтребител би трябвало да му е името - ИТ1 е Истребитель Танков 1 , вероятно са го наричали просто ракетен танк.Но това е екзотика.
14 Февруари 2014 22:35

cisco
14 Фев 2014 22:24
Мнения: 3,210
От: Italy
Скрий: Име,IP
Танкоизтребител би трябвало да му е името - ИТ1 е Истребитель Танков 1 , вероятно са го наричали просто ракетен танк.Но това е екзотика.


Вярно! Ето и нещо германско донякъде наподобяващо ИТ1:
Натисни тук
Проблема е, че е точно и само изтребител на танкове. Истинските танкове освен изтребители на танкове, изтребват доста успешно и други неща.
14 Февруари 2014 22:36
Едно време полевата артилерия за право мерене е била основното в армията.Вече има само в музеите ....е , още има по нещо безоткатно монтирано по джипове, но отминаха.Това е съдбата на топовете, и това обезсмисля самите танкове.Хубаво, яка машина,но какво, по други танкове вече не стреля, по пехотинци топа е смешен, по "укрепления" ....само за яката броня го ползват, но подвижна крепост за няколко танкиста не си струва.
14 Февруари 2014 22:41
Виж войната в Грузия, с по няколкостотин танка от двете страни на съвсем малък терен и един танк думнат от друг няма!
14 Февруари 2014 22:53
Превръщането на БМП в заместител на танковете предполага много голям брониран обем на машината. При ниво на брониране като на танк, това би увеличило масата и до невъзможност да се движи. Евреите се се опитали да решат този проблем, възползвайки се от оригинална компоновка. Свободната кърма на Меркавите им позволява да натъпчат вътре до 10 десантника или 2 носилки с ранени, но е свързано с редица неудобства за десанта, пречки за екипажа и по-малък боекомплект на танка. Рядко го практикуват. Има и юридически пречки в ДОВС. Там танкът трябва просто да си е танк.
14 Февруари 2014 23:02
Недостатъците на танковите оръдия при борбата им с пехотата са забелязани. Вече има редица разработки на снаряди напомнящи картеча. По-ефективни са от картечниците, донякъде по въздействие върху кашици укриващи се в леки полеви укрепления, се доближават до възможностите на малокалибрената скорострелна артилерия. То като се замисля, при френския АМХ е имало сдвоено с основното оръдие и още едно- 20мм. автоматично. Всички модели Меркава пък имат минохвъргачка, при последните модели с нея може да се стреля и без някой да се показва от люка.
14 Февруари 2014 23:05
120 мм / 125 мм танково оръдие е най-доброто лекарство срещу снайперист и/или бандити.
В градски условия сирийците удачно използват като прикритие на танковете и Шилки, които при най-малкото мръдване правят всичко на сол.
С авиация може да се разбие противникова армия. Но контрол върху територията може да осигури само бронетанкова част.
14 Февруари 2014 23:12
Махни купола и топа и ще олекне доста....но остави тази хибридизация, дори да местиш двигателя от пред е сложно, виж нещо Натисни тук такова ще се разработва в бъдеще.
14 Февруари 2014 23:18
Не мога да отворя линка. Посочи го като започнеш от www, само така се получава!
14 Февруари 2014 23:27
Стана! Благодаря!
Това го знам. Добро е. Франсетата също разработват нещо подобно. Ама ако се придържам към твоята класификация, то това също си има купол демек е танк, само дето топовете са по-малки. Последният модел руски "Терминатор" даже се е получил по-тежък от Т-72. Ще потърся линк за новите танкови снаряди срещу пехота и укрепления, но не обещавам, че ще открия. Има разработки, които са тандемни. Първата част е комулативна, пробива стената на укреплението след което втората част- осколъчна или термобарична, влиза и експлодира вътре. За такова нещо се иска по-сериозен калибър или скъпа ракета.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД