Главният прокурор се задоволи само с предупреждение към двамата: "Този евтин пиар е вреден за държавата, а в един по-късен момент може да се окаже вреден и за самите вас". |
Видимо дистанциране на ДПС от Пеевски пролича от интервю на Лютви Местан пред Би Ти Ви. Той няколкократно подчерта, че партията няма нищо общо с 40-те срещи между Пеевски и Цветанов, медийният магнат не е имал мандат за тях, те не са били "политически", а или бизнес, или лични. Лидерът на ДПС заяви, че не знае никакви подробности, тъй като Пеевски бил "непоколебим в дискретността си". Той дори го посъветва, като е тръгнал с разкритията от "а, б", да стигне и до "ю, я", защото това било оздравително. Местан изрично уточни, че справката, показваща колко пъти Пеевски е бил в МВР, е до март 2013 г., когато на власт бе ГЕРБ. От МВР съобщиха пред "Сега", че откакто Цветлин Йовчев е вътрешен министър, Пеевски не е влизал в министерството. Според справката първото посещение на депутата е на 3 ноември 2010 г., а последното - на 4 февруари 2013 г.
В същото време Пеевски продължи с нападките - пред "Пик" той заяви, че Цветанов му е оказал натиск "по определена тема" в кабинета си на 26 срещу 27 юли 2012 г. през нощта, когато депутатът имал рожден ден. Но засега не разкрива за какво точно става дума.
Не по-розово е положението на Цветанов, който два дни подред беше хладно отрязван от лидера си. Вътрешният министър от тройната коалиция Румен Петков коментира пред Нова телевизия, че Пеевски е унищожил и себе си, и медиите си, и Цветанов. "Редовият гербаджия е убеден, че когато той е водил битки с БСП и ДПС, г-н Цветанов си е осигурявал медийния комфорт", каза той. Петков внесе допълнително объркване, като заяви, че покрай историята с Пеевски МВР е забравило за обичайните си задължения. Той попита дали ведомството не е пропуснало да арестува извършителя и поръчителя на убийство, разкрито наскоро, но извършено отдавна. Петков не каза нищо повече, тъй като щял да изнесе класифицирана информация.
Бившият съветник в ДАНС Алексей Петров се включи пред "Блиц", че Цветанов ще бъде махнат на конгреса на ГЕРБ в неделя. Петров също разкри пикантерии - например, че през 2010 г. е бил в кабинета на Цветанов, за да обсъждат превенция на престъпността във връзка с немски проект, очевидно БОРКОР. На 7 февруари 2010 г. той обаче беше арестуван за "Октопод" и до края на годината не е могъл да посещава МВР. Срещата обаче беше потвърдена и от Цветанов в четвъртък, той дори заяви, че е присъствал и главният секретар на МВР Калин Георгиев.
Драмата влезе в ново действие и по втората си сюжетна линия. Цацаров показа справка от ДАНС, според която срещу неговия заместник Борислав Сарафов не е имало разследване на ГДБОП. Преди ден Цветанов заяви, че главният прокурор е прикрил сигнал срещу заместника си. Той отказа подробности, тъй като били класифицирана информация, а на въпрос защо е мълчал досега, отговори, че е изпратил информацията до Цацаров и че това било "комуникация между институциите".
МАСЛО В ОГЪНЯ
Петър Стоянов-Сумиста, подсъдим по делото "Килъри", обяви във Варненския апелативен съд: "Репресиите срещу мен и семейството ми бяха чудовищни". Той описа как Цветанов поискал от него плановете на Георги Първанов за движението АБВ. Стоянов отказал, след което властта почнала да го атакува. Сумиста заяви, че трябвало да подпише предварително написани показания за подготвяно покушение срещу Иво Прокопиев, което трябвало да извършат Маргините. Бизнесменът трябвало да бъде убит, защото постоянно "топил" Бойко Борисов пред американското посолство. Цветанов поискал от Стоянов да свидетелства и срещу Първанов.
ПРОТЕКЦИЯ
Бившият шеф на митниците Ваньо Танов обяви по Нова телевизия, че шефът на бюджетната комисия в НС Йордан Цонев протичал в разработка срещу уличени в злоупотреби митнически и данъчни служители. Според Танов става дума за 2005-2006 г. и имало данни за обаждане на министър до данъчен шеф, за да бъде възстановено ДДС от 1.6 млн. лв. на подставена фирма на Цонев. Служителят бил успокоен от министъра, че фирмата не се водела на Цонев, а на подставени лица. Танов не каза кой министър е звънял на данъчните. По принцип НАП е под ръководството на финансовото министерство. В момента Цонев оглавява временна комисия за проверка на случая "Мишо Бирата", чийто основен обект е Танов. "Твърденията на г-н Танов не отговарят на истината. Не се занимавам с икономическа дейност от дълги години. Ако има нещо спрямо мен, да го отнесе към компетентните органи. В противен случай ще се срещнем в съда", заяви Цонев.