:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,768,614
Активни 317
Страници 25,081
За един ден 1,302,066

ДПС и БСП написаха цял закон, за да сложат свои хора в Сметната палата

Депутати от управляващото мнозинство внесоха проект на нов закон за Сметната палата. В мотивите си авторите силно критикуват сегашното ръководство на палатата и така оправдават предложенията си за промяна на модела на управление. Зад мотивите обаче прозира ясното намерение на БСП и ДПС да сложат свои кадри начело на върховния контролен орган в държавата, който трябва да следи как министерства, агенции, общини и фирми харчат бюджетните средства. Сегашният председател на Сметната палата Валери Димитров е на поста вече втори мандат, който изтича през 2017 г., а заместниците му Цветан Цветков и Валери Апостолов би трябвало да останат на постовете си до 2018 г.

Вносители на законопроекта са Йордан Цонев и Сергей Кичиков от ДПС и Румен Гечев и Петър Кънев от "Коалиция за България". Според тях опитът за реформа, направен от ГЕРБ с приетия през 2010 г. закон, се е провалил. Затова предлагат вместо сегашното трио ръководството на Сметната палата да се състои от председател и осем членове. Според авторите на проекта сега институцията се командвала еднолично от председателя, а управлението трябвало да бъде колегиално - тоест колективно.

Всъщност прокарването на нов регламент е единственият начин да бъдат освободени сегашните шефове. По същия начин преди 3 години ГЕРБ освободи тогавашното ръководство от 11 души, сформирано на квотен принцип от кадри на тройната коалиция, като запази председателя Валери Димитров. Тогава обаче като опозиция БСП и ДПС твърдяха, че ГЕРБ посяга на орган, защитен с мандатност и погазва Конституцията. А ето, че сега прилагат челния опит на противника си.

Още през декември "Сега" писа, че кадровата метла на БСП и ДПС няма да отмине и Сметната палата. Тогава представители от управляващите партии, пожелали анонимност, не скриха недоволството си, че одитите на палатата са беззъби, не вадят достатъчно ярки разкрития за управлението на ГЕРБ и не дават храна на прокуратурата. От партията на Бойко Борисов пък коментираха, че БСП и ДПС искат да сложат свои хора начело на одитната институция, за да направляват посоката на проверките и да прикриват неудобни за сегашната власт доклади.

Сега авторите на новия закон искат занапред Сметната палата да наблегне повече на анализа на харченето на публични средства, тъй като напоследък се била фиксирала в ревизии и финансови одити и така дублирала работата на Агенцията за финансова инспекция.



ОТ МОТИВИТЕ

Ролята на Сметната палата да подобри управлението на публичните средства и дейности беше съвсем неглижирана в последните години. Тази институция претърпя ретроградно развитие и от опитите да се превърне в модерен одитен орган премина към модела на инспектиращо ведомство, чиито усилия са насочени основно към разкриване на отделни случаи на нарушения и административното наказване.
4
1481
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
13 Февруари 2014 20:50
ДСБСП написаха цял закон за ДАНС за по-малко от една седмица, за да може Пеевското отроче да встъпи в нестандартната ситуация, та няма да напишат някакво си ню-ню законче, за да уредят свои хора в сметната палата. ДСБСП и сега разполага с необходимия ресурс, за да блокира цялата държава, само дето не разполага с ресурса да реши проблемите на българите. Ама това и не е на дневен ред. Сега трябва милиарди да се усвояват, милиарди!
13 Февруари 2014 21:14
Разшифроването на тази очевидна далавера следва да стане веднага след изритването им от управлението...
14 Февруари 2014 10:03
Не разбирам какви са тея ДАНДАНИИ относно НАЗНАЧЕНИЯТА !!!!!! Дане би власта да се намира в извършителите на физически труд !!!!!
ВСЯ ВЛАСТ народу......
14 Февруари 2014 12:18
Законодателни промени, за да се смени някой си е практика от много-много отдавна. Прилагаше я и Тодор Живков, после я прилагаха СДС, а след тях и другите партии. Нищо ново под слънцето, но все пак мандатността може да бъде и хубаво и лошо. какво правим, ако един Главен прокурор или един президент не са си на мястото? Как да ги сменим? Същото е и с Сметната палата, а там мандата май е доста години.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД