Депутатите превърнаха дебата за езика, на който да се води предизборната кампания, в добре изигран спектакъл вчера. Разгорещените спорове по текстовете от Изборния кодекс предизвикаха театрално напускане на залата, взаимни упреци и ефектни реплики. Предложението на ДПС да се използва и майчин език бе отхвърлено със 116 гласа "против", 36 "за" и 61 "въздържали се". Текстът бе оставен за размисъл още в четвъртък вечер, но вчера представителите на движението демонстративно не се регистрираха, а незачитането на желанието им предизвика лидера Лютви Местан да заключи, че с този си акт НС орязва и правата на нашите сънародници в чужбина. По-късно той уточни, че ще настоява за преразглеждане на това решение, но е убеден, че това няма да стане. ДПС обаче ще продължи да държи на искането си, ако не в този парламент, то в други, за да отговорим на препоръките на Венецианската комисия. Но не обясни дали има предвид предсрочни избори.
Залата бе взривена от изказване на Хюсеин Хафъзов - бивш главен секретар на мюфтийството. "Аз ще вървя по пътя на Осман Калъч, Ахмед Давутооглу, на Нури Адалъ и на Ахмед Доган. Аз съм за демокрация, без значение вашето отношение към демокрацията и малцинствата в страната", отсече той. Заради споменаването на Давутоглу депутатите от ГЕРБ и "Атака" освиркаха Хафъзов и напуснаха залата. Зам.-шефът на БСП Янаки Стоилов пък запита дали депутатът на Местан има предвид външния министър на Турция Ахмет Давутоглу, чието име се свърза със създаването на доктрината на неоосманизма. Хафъзов поясни, че става дума за български гражданин, лежал в затвора по време на тоталитаризма.
В суматохата Десислав Чуколов поиска поименна проверка и обяви, че "Атака" напуска залата. Проверката установи, че кворум няма, и заседанието бе прекратено. Депутатите ще заседават извънредно в понеделник и вторник.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов видя в случващото се постановка и обяви, че управляващите са здраво свързани заради интересите си.
--------В ИМЕТО НА РАВЕНСТВОТО
След като временната комисия отхвърли възможността за получаването на медийни пакети за партиите и коалициите без субсидия, депутатите все пак върнаха тази възможност в Изборния кодекс. Мотивът е - равнопоставеност на кандидатите, което е трудно постижимо, тъй като претендентите на партиите в НС ще разполагат с в пъти повече пари. Забравен бе и другият аргумент за предишния отказ - че хазната ще трябва да отдели допълнителни суми в условия на криза. Депутатите решиха държавата да отпусне по 40 хил. лв. за медийни изяви при избори за президент и по 5 хил. за европейски и парламентарни избори. Изискването е партиите и комитетите да са регистрирали кандидати във всички райони.
Провокация - добре изготвена. Може би подготовка за разпад на коалицията...
------------------------
Сайтът на Генек