Поредният протест в Пловдив срещу връщането на карловската Куршум джамия на Главното мюфтийство бе окървавен вчера след сблъсъци между демонстрантите и полицията. В мелето между футболни фенове и жандармерия пострадаха поне 6-има души, а един бе арестуван. Пострада и сградата на местната Джумая джамия, която бе обстреляна с павета и бомбички от побеснелите ултраси.
Съдбата на джамията е повод за вълнения от октомври м.г., когато Пловдивският окръжен съд присъди собствеността върху нея на Главното мюфтийство. Това предизвика бурно неодобрение сред жителите на Карлово и опасения, че затвореният от около век храм ще стане действащ молитвен дом. Проведоха се няколко мирни протеста против съдебното решение, а карловската община обжалва пред Пловдивския апелативен съд.
Вчерашната демонстрация събра между 2000 и 3000 души от Пловдив, Карлово, Калофер, Сопот, Пещера. Сред лидерите й бе карловският кмет и бивш председател на СДС Емил Кабаиванов. Присъединиха се и активисти на ВМРО-БНД, които негодуваха срещу турския консул в Пловдив Шенер Джебеджи, който с писмо поиска карловският общински съвет да оттегли своя декларация. В нея се настоява за извинение от страна на Турция за българските жертви по време на Илинденско-Преображенското въстание и Балканските войни.
Подкрепата си дадоха пловдивски и софийски ултраси, начело с шефа на Асоциацията на футболните фенове Елена Ваташка. Чуха се и скандирания срещу ДПС и закани за крайни действия, ако съдът не чуе исканията на протестиращите.
Още преди края на съдебното заседание гневните демонстранти потеглиха по централния бул. "Шести септември" и разбиха с павета и камъни прозорците на Джумая джамия. Оттам шествието пое към турското консулство, но този път жандармеристите успяха да ги удържат на разстояние. Не успя и опитът на протестиращите да стигнат до местната централа на ДПС. Вбесеното множество се опита да си го върне на служителите на реда и ги засипа с камъни и бомбички. Първоначално полицаите се защитаваха само с щитовете си, но после нахлуха сред демонстрантите, за да разпръснат най-агресивните сред тях. Започна бой, който завърши с неколцина ранени. Сред пострадалите се оказа и шефът на местната организация на "Атака" в Стара Загора, който по информация на партията е бил бит от ултраси.
-------РЕШЕНИЕ
Апелативният съд трябва да обяви решението си в 30-дневен срок. Протестиращите обаче обещаха да се съберат отново, но този път в София на 19 февруари при паметника на Васил Левски. Лидерът на "Атака" Волен Сидеров заподозря в това провокация срещу готвеното от неговата партия шествие и настоя вътрешният министър Цветлин Йовчев да предприеме мерки. "Ако не реагира, може би ще трябва да отидем до МВР да го изнесем оттам, защото той показва, че е съучастник на вандалщината", обяви Сидеров.