БСП готви промени в закона за референдумите, обяви зам.-шефът на НС Мая Манолова след заседание на Изпълнителното бюро на соцпартията. Тя не навлезе в подробности, но от думите й се разбра, че допитване по сега действащия закон ще е злоупотреба с мнението на хората, тъй като трудно се преодолява условието за валидност на референдума. А то е повече от половината гласове, получени на последните парламентарни избори. По неофициална информация посоката, в която се работи, е освен намаляване прага за валидност, да се снижи и броят на подписите, необходими за провеждането на допитване. По сегашните правила референдумът става задължителен при събирането на 500 хил. подписа, а при 200 хил. остава за решаване в парламента.
Мая Манолова бе категорична пред "Сега", че целият сегашен закон е за основен ремонт. Един от последните спорни казуси, който възникна, бе, че няма срок Народното събрание да се произнесе по искане на президента за провеждането на национално допитване. През януари м.г. заради искания от БСП референдум за "Белене" се наложи ЦИК да дописва закона, защото нормативният акт препраща за нерешени въпроси към Изборния кодекс.
Лидерът на БСП Сергей Станишев допълни, че партията му не се е отказала от ангажимента си да облекчи условията за допитванията, поет след провеждането на референдума за "Белене" преди повече от година. Според него обаче това трябва да стане разумно, а не с 50 хил. гласа да се решава изходът от подобно допитване. От думите му се разбра още, че се чака решението на партията по неговата идея да се питат гражданите за отмяната на плоския данък. Станишев, който като премиер въведе универсалната ставка от 10% за всички доходи, поде инициативата за отмяната й, но срещна отпор от страна на ДПС. С подобен "контрареферендум" социалистите смятат да отговорят на президентското предложение за допитване по изборни въпроси.
--------------------- ПОДПИСКА
Инициативният комитет за свикването на референдум за изборните правила вече е събрал над 300 000 подписа и очаква до края на месеца да събере изискваните 500 000, за да направи задължително провеждането на допитването, съобщи председателят на комитета Георги Близнашки. Подписката е изцяло в подкрепа на президентското предложение за референдум, който да реши дали да бъде въведено задължително гласуване на изборите и в допитванията до народа, дали да бъде въведен мажоритарен елемент в избирателната система и дали да може да се гласува и дистанционно по електронен път. "Тя е инициирана от господин Плевнелиев и се обслужва от Реформаторския блок и други присъдружни патерици", коментира по този повод соцлидерът Станишев.
Според Близнашки пък допитването за данъците, за което говори БСП, е недопустимо и не е предвидено в закона.