:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,608
Активни 656
Страници 21,075
За един ден 1,302,066
МЕРКИ

Беларус стяга редиците заради Майдана

Режимът на Лукашенко взима превантивни мерки заради предстоящите президентски избори в страната
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Спонтанен протест срещу високите цени на горивата през 2010 г., организиран в интернет по примера на България, накара още на следващия ден Лукашенко да намали цената на бензина.
Един от съседите на Украйна е особено разтревожен от събитията там. В случая обаче не става дума за Русия, а за Беларус, където от десетилетия управлява един от "последните диктатори в Европа" в лицето на Александър Лукашенко. Беларуските политици се опасяват, че киевският Майдан може да се повтори в Минск през есента догодина, когато са предвидени следващите президентски избори. Именно за това местните депутати бързат да приемат по-строга версия на закона "За военното положение", който ще разшири това понятие и ще даде на властите възможността за твърда реакция на момента при евентуални масови народни протести. Първоначално народните избраници и официалните медии въобще отричаха съществуването на този законопроект, но после той бе открит на националния юридически интернет портал Pravo.by и се оказа, че той е бил внесен още миналия декември, веднага след като протестите в Киев започнаха да се радикализират. След това вече никой не отричаше за неговото съществуване.



"Законът се намира в парламента от 9 декември м.г.



Ние го открихме случайно, докато търсихме проекта за закона за алтернативната гражданска служба", разказа пред белоруски медии координаторът на кампанията "За алтернативна гражданска служба" Михаил Пашкевич. "Ако допълнителният вариант на военния закон бъде одобрен, то при случай на въвеждането на военно положение силовите структури ще получат картбланш за всякакви действия. Като се има предвид, че законопроектът е бил внесен през декември, и то по инициатива на самия Лукашенко, то аналогията с Украйна е налице. Ако поправките бъдат одобрени, то жителите на Беларус ще станат заложници на властимащите", убеден е той.

Новите промени са заложени още в самото начало на документа с определението на понятието "военна заплаха", която се явява основание за въвеждането на военно положение. За такава заплаха вече ще се счита не само евентуално нападение срещу Беларус, както беше и досега, но и "действия, чиято цел е инициирането на



масови безредици в страната,



против нейната независимост, териториална цялост и конституционния ред на Република Беларус". Предвижда се и промяна на пътуванията в страната. Досега това засягаше само чужденците и лицата без гражданство. След внасянето на поправките това вече ще засегне всички: "при военно положение се въвежда специален ред за допускане на физически лица, транспортни средства и товари през държавната граница на Република Беларус". Преди не се предвиждаше ограничаване дейността на банките, което сега се променя и при евентуално военно положение вече ще се "ограничават или спират банковите операции и други дейности на банките и кредитно-финансовите организации". В сегашната версия на закона просто се ограничава свободата на печата "с помощта на предварително одобрена цензура с указани условия и как тя ще съществува, както и въвеждането на военна цензура при пращането на писма и други съобщения през пощата, контрол на телефонните разговори и установяването на особен ред при акредитациите на журналисти". Някои от тези наредби си остават, просто новите промени сега предвиждат "в период на военно положение да се забрани работата на всички средства за масова информация". В старата версия на закона се предвиждаше при предприемането на тази военна мярка да се уведоми незабавно генералният секретар на ООН за временните ограничения на правата и гражданските свободи на хората и за причините на взетото решение. След новата редакция това положение въобще ще отпадне от закона.

Най-много обаче впечатлява новата редакция на точка 18 за



"Използването на оръжия,



бойна и специална техника". Тя гласи: "Военнослужещите и сътрудниците на военизираните организации, които се привличат за осигуряване на режима на военно положение, не носят отговорност за вредата, която причинят, когато използват физически сила, специални средства, бойна и специална техника. Използването на оръжие е заложено в настоящите закони и други законодателни актове". Това ще касае следните случаи:

- Ако служители на реда не са превишили границите за необходима отбрана или мерките, които са необходими за задържането на лица, които са извършили престъпление.

- Когато са изпълнявали задължителна за тях издадена заповед или разпореждане.

- Когато са действали в условията на обоснован риск или крайна необходимост.

По този начин в Беларус вече ще бъде достатъчно лесно протестните акции да бъдат определяни като "масови безредици". Беларуските власти и без това постоянно намират "чуждо участие" в уличните акции на опозицията още от 90-те години. Така беше и при протестите след последните президентски избори през 2010 г. След приемането на новите поправки в този закон властите просто вече ще могат да обявяват военно положение в случай на масови протести и да ги смажат с помощта на армията. Тоест да направят това, което сваленият украински президент Виктор Янукович така и не се осмели да направи. "Първоначално законът за военното положение бе написан в случай на въоръжен



конфликт с друга държава



Но сега той се трансформира по такъв начин, че ще може да бъде използван при масови демонстрации вътре в страната", заяви беларуският политолог Виктор Демидов. "През 2010 г., след откровените фалшификации на президентския вот, протестите бяха масови, но хаотични. Сега беларусите се нагледаха по телевизията на различни протести в другите страни, научават нови неща в интернет и разбраха, че ако добре се организират, имат шанс да влияят на властта и дори да я свалят. Именно за да се предотврати подобна организираност в самия й зародиш бе редактиран новият закон за военно положение", убеден е Демидов.

От комисията за национална сигурност в парламента на Беларус съобщиха на кореспондента на Газета ру, че основният автор на новия законопроект е министерството на отбраната. Дали е съвпадение или не, но на 21 февруари военният министър на страната Юрий Жадобин заяви дословно: "Въоръжените сили на страната бяха и си остават главен гарант на вътрешната стабилност в страната. Задължителен атрибут на съвременните войни се явяват непреките действия, като организирането на масово безредици и провокации", каза Жадобин. Тоест министърът директно си каза, че в случай на повтаряне на масовите протести отпреди четири години, срещу демонстрантите може да бъде хвърлена армията. При това напълно законно. Това потвърди и лично президентът Александър Лукашенко. По време на последния прием по случай Деня на защитниците на отечеството на 23 февруари той заяви: "За нас Майдан не само не е приемлив.



Майдан в Беларус просто няма да има"



Няма съмнение, че беларуските депутати ще приемат новата редакция на закона "За военното положение", тъй като след 1999 г. няма такъв прецедент, при който народните избраници да не гласуват единодушно това, което е предложил Лукашенко. Въпросът е кога ще стане това. Но, както признават някои депутати, законът ще бъде приет до дни, и то вероятно на закрито заседание на парламента.

 Беларуски милиционери влачат протестиращ гражданин в центъра на Минск след президентския вот преди четири години.
 Александър Лукашенко смята да използва армията за потушаването на бъдещи улични протести.
21
2734
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
27 Февруари 2014 19:53
Всичко е ясно за Беларус. Само ей тая графика не е съвсем ясно как се получи: Натисни тук Къде при толкоз рев, че там е диктатура и бедност, икономическите им показатели са по-добри от нашите, където е свобода, демокрация и ЕС.
27 Февруари 2014 20:10
Неразбира за какъв Index става дума. Според Human Development Index България е на 61 -во, Румъния на 63 -то, Белорусия на 68-мо, Русия на 71-во и Украйна на 85-то място.
27 Февруари 2014 21:27
Чета прогнозата na HDI за развитието на България до 2025 От 61-во место България ще се качи на 43-то.
27 Февруари 2014 21:33
Чета прогнозата na HDI за развитието на България до 2025 От 61-во место България ще се качи на 43-то.

Салман, от твоите уста в Божийте уши! Но мисля, че има и по-качествено написана фантастика... Дано ти да си права, а аз да съм опроверганата циничка! От все сърце!
27 Февруари 2014 22:08
За бутылку с "газировкой" - пуля в лоб.
27 Февруари 2014 22:18
67, честно казано и на мене ми се вижда малко science fiction - ама кой знае ?‌ Тези от HDI може да виждат нещо което ние простосмъртните не виждаме в България. Дано да го доживея това чудо -ти си млада и ще го видиш. ‌
27 Февруари 2014 22:20
И на тебе ! ‌ Салман
27 Февруари 2014 23:02
Не разбира за какъв Index става дума. Според Human Development Index
Нямаше ли да правим свободен пазар и демокрация? С обективно измеряеми параметри като БВП, производителност, себестойност. Щото субективни критерии като "кредитен рейтинг", HDI и преди имаше - развит социализъм, по-развит социализъм; низша степен, висша степен; заслужил, по-заслужил, народен. Или историята субективно винаги се повтаря?
27 Февруари 2014 23:29
Неразбира за какъв Index става дум
Предполагам, че "неразбира", понеже "нечете". Упоменат е точния източник на данните, малко под графиката. HDI включва много фактори. Аз лично предпочитам на БВП на калпак (по покупателен паритет) да сме по-добре, ама се оказва, че не сме. К'во пра'им?
28 Февруари 2014 00:31
Газета. Вру е сорофска медия. Лукашенко няма нужда да стяга редици. Майдан в Беларус е няма да има. Като изтече президентския срок на Путин, рашките ще изберат Лукашенко за президент на Евразийският Съюз.
28 Февруари 2014 03:33
Място Държава GDP (PPP) за 2012г.

6 USA 51,704
58 Russia 17,518
64 Belarus 15,479
67 Mexico 15,363
69 Bulgaria 14,103
106 Ukraine 7.295

Натисни тук
28 Февруари 2014 07:15
Ех, баби, ами при теб по-зле откоркото при батька! При това на един... граничен камък от земния рай! Двамата с арпаджико сте живи за оплакване!
28 Февруари 2014 07:34
Батько не е рецидивист.
Ако москалите не бяха инсталирали рецидивист-болшевик в Киев - и Украйна щеше да е спокойна.
Рецидивистът-болшевик е като страшно приридно бедствие -
краде, обръща в злато, краде, обръща в злато, краде, обръща в злато, краде...
28 Февруари 2014 09:56
Аз пък предпочитам HDI - а не BNT (PPP). Според БНТ(ППП) Нигерия е много, ама много по напред от България, Турция pred Швейцария, Саудитска Арабия и Швеция,

Something must be wrong, isn´t it ?
28 Февруари 2014 10:08
Как Лукашенко мачка психологически седерастите.
Как Лукашенко проучил Немцова и Хакамаду и Немцов обосрался
Натисни тук
28 Февруари 2014 10:40
...икономическите им показатели са по-добри от нашите...

Има си хас. Там заплатите са в мильони. Лошото е, че нема екскурзии до този соц-рай...
28 Февруари 2014 10:45
Аз пък предпочитам HDI
Хубу де - на ти HDI за миналата година: Натисни тук: Беларус е на 50то място на България на 57мо. Е, как да бъде?
*
Въпрос с понижена трудност е къде беше страната ни по HDI преди 24 години.
28 Февруари 2014 11:16
02.01.2012г.
"От първия ден на новата година в съответствие с решение на правителството минималната месечна заплата в Беларус стана 1 милион беларуски рубли, съобщи ББС.
Според официалния курс на беларуската националната банка тази сума е около 120 долара. Според министерството на труда и социалната защита в Минск става дума за начислени суми. На ръка след удържане на данък общ доход, пенсионните отчисления и други удръжки минималната заплата ще бъде под 1 милион рубли.
За работодателите минималната заплата, която трябва да пращат, е с над една трета по-голяма. В момента работодателите плащат във фонда за социална защита на населението 35 на сто върху сумата, която плащат като брутна заплата.
Една от причините за увеличаването на минималната заплата, според ББС, е рязкото разтваряне на "ножицата" между приходи и разходи, след като през 2010 г. беларуската рубла се обезцени почти три пъти.
По официални данни за 11-те месеца на миналата година цените на хранителните стоки в Беларус са се увеличили с 56 на сто. Според независими експерти, цитирани от ББС, беларусите харчат 80% от доходите си за храна."
28 Февруари 2014 11:26
Yantar,
човек трябва ама поне малко да разбира от това за което говори.
28 Февруари 2014 12:15
Yantar,
човек трябва ама поне малко да разбира от това за което говори.
Това със сигурност е така. А по възможност и да не прави голословни твърдения непотвърдени с данни и факти. Проблемът е, че бая хора не се съобразяват с това и не си взимат бележка.
28 Февруари 2014 14:12
Something must be wrong, isn´t it ?


Все просто. MINT.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД