Публичната инвестиционна програма "Растеж и развитие на регионите", голямата гордост в бюджет 2014, се оказа пълен институционален провал. В програмата няма нищо публично - напротив, тя с основание може да влезе в учебниците като брутален пример за безпринципно и непрозрачно управление на публичните финанси. Програмата не преодолява регионалните различия, а чертае нови, политически граници между регионите. Претенцията за генериране на растеж няма как да се реализира чрез проекти за ремонти на градинки и строителство на спортни площадки. А министерствата, които получават пари, отново са абсолютно неподготвени за харченето на милиони.
Направо не е за вярване спокойствието и наглостта, с която властта отказва да отговаря на въпроси за класирането на проектите. На фона на какви ли не доклади и наказателни процедури от Брюксел в областта на изразходването на публични средства управляващите
дори не желаят да имитират процедура.
Такава не съществува нито де юре (не броим пълното с дупки постановление за разпределението на парите), нито де факто. Ако имаше процедура, междуведомственият съвет, създаден за класиране на проектите, нямаше да е фантомна организация. Щеше да има протоколи от заседанията, публикувани решения, приложени списъци с одобрени и отхвърлени проекти. Щеше да е ясно колко дни е заседавал съветът, кой е участвал в него, какви са мотивите за отхвърляне на предложения. Абсолютно неприемливо е от работата на междуведомствения съвет да няма нито една хартиена или електронна следа.
Това, разбира се, не е случайно. Ако имаше ясни правила за работата на съвета и протоколи от заседанията, щеше да се види това, което така или иначе стана ясно на всички - че класирането на такъв брой проекти за такъв кратък срок е невъзможно. Твърди се, че крайният срок за предаване на проектите на общините от областните управители е бил 24 януари. Това също не е категорично, защото официален краен срок за внасяне на предложения не бе определен. При подадени от общините над 1100 проекта за над 2 млрд. лв., печелившите с предложения за 289 млн. лв. бяха обявени на 5 февруари. Просто няма как при такъв обем документация и 11 критерия за класиране комисията да е готова толкова бързо. С такива темпове на разглеждане и класиране на проекти България щеше да е усвоила еврофондовете още в първите две години от присъединяването си към ЕС.
Ако имаше ясна процедура за работата на съвета и по-сериозно участие на сдружението на общините, нямаше да възниква съмнението, че проектите са класирани от тясна група депутати от управляващото мнозинство. А
списъкът с отхвърлените проекти нямаше да е най-голямата тайна на държавата.
В момента и сдружението на общините, и куп медии се опитват, напълно безрезултатно, да получат информация за тях.
Самото разпределяне на 500-те милиона лева ресурс по типове проекти и региони като резултат е точно обратното на първоначално заявената идея. Фондът за растеж бе създаден с претенцията, че този ресурс ще се изразходва целенасочено и програмно, за разлика от начина, по който министерствата традиционно харчат парите за капиталови разходи. За да се случи това обаче, разпределението на средствата следваше да е предшествано от много сериозен анализ на нуждите на регионите и предварително разпределение на парите по приоритети. Както всъщност се изготвят оперативните програми за европарите. Тъй като това е национална програма за развитие на регионите, би следвало да има критерии поне на регионално ниво - примерно БВП на глава от население, брой население, процент на безработица и т.н.
Дори и минималното усилие в тази посока вероятно би дало по-добър резултат
от трошенето на милиони за проекти със съмнителен ефект
и върху общините, и върху регионите. Колкото и властта да се опитва да обяснява класирането на проектите с волята и готовността на самите общини да реализират точно тези дейности - един вид "Те искат градинка, ние какво да направим?", щеше да е много по-убедително, ако си бе свършила работата. Как така например решиха, че за най-бедния регион на страната - Северозападния, е достатъчно да бъдат одобрени проекти на стойност 42 млн. лв., докато Южен централен район, управляван преимуществено от ДПС, получава 75 млн. лв.? Как въобще правиш такова класиране без предварително разпределение на ресурса - оценяваш всички 1100 проекта за 2 млрд. лв. и после почваш избирателно да изхвърляш част от тях, докато стигнеш до наличната обща сума от 289 млн. лв. ли? Това просто е невъзможно и е повече от ясно, че някакъв макромодел е бил приложен. Тъй като той не е регламентиран никъде, никога няма да разберем какъв е бил. От финансовото министерство твърдят, че стремежът е бил да се дадат пари на максимален брой общини, тоест да се финансират много на брой малки проекти и пари да има и за малките населени места. В класирането обаче има и точно обратните примери - безумно скъпи проекти със спорна полза, както и необяснимо отсъствие от картата на куп общини.
Картината е още по-неприемлива при отпуснатите 160 млн. лв. за инвестиционни програми на 8 министерства. Истината е, че с изключение на три от министерствата, при които е ясно за какво се искат парите, програми всъщност няма. Има само заглавия - програма за решаване на проблема "сезонен и целогодишен воден режим", програма за подобряване на работната среда на съдилищата и т.н. Министерствата обясняват, че тепърва ще преценяват какво да влезе във въпросните програми, след като са разбрали какъв точно ресурс е отпуснат за тях. Така на практика Министерският съвет за пореден път
издава на министерствата празен чек
за реализиране на неясни намерения - точно обратното на това, което твърдеше, че ще постигне през инвестиционната програма. Поне тази част от постановлението на Министерския съвет за разпределянето на парите можеше да изглежда нормално, с приложени към него списъци с включените в програмите обекти.
На фона на всичко това единственото възможно заключение за целта на публичната инвестиционна програма е раздаване на пари преди изборите. Твърди се, че заради предстоящите през май избори за европарламент общините са получили указание да предложат максимално бързи за реализации проекти. Те вероятно ще създадат временна заетост, със сигурност при тези малки проекти ще има и пари и за по-малки строителни фирми. Няма как в общините, в които не влизат почти никакви пари за капиталови разходи от хазната, наливането на средства да остане незабелязано. Но това не е равносилно на добра публична политика и няма нищо общо с прозрачно управление на публичните финанси.
Репортаж
В Лудогорието хората искат работа, получават спортни площадки
Три малки селца в община Лозница получиха 570 000 лв. за изгражданe на спортни съоръжения
Село Манастирци се намира на 27 км южно от Разград и на 5 км от общинския център Лозница. Живеят 268 души. Първото впечатление на минувача е като декор от Станислав Стратиев: "Някъде - минерална вода, другаде - нефт, в селото (...) - изостаналост". Кал, порутени огради и усмихнати мили хора. "Ей на, това е животът ни - по цял ден тънем в тези неща", сочи мъж към изпражненията на кравите, които отглежда.
Само след около година на 100 метра от него би трябвало да се случи вълшебство. Трябва да се появи супермодерна спортна площадка за футбол, волейбол и баскетбол, с изкуствена настилка, осветление, огради, пейки и всички прекрасни достижения за спорт и отмора. Това е така, тъй като община Лозница е една от печелившите в правителствената програма "Растеж и устойчиво развитие на регионите". Тя получава 570 000 лв. за изграждане на три комбинирани спортни площадки в три села, едното от които е Манастрци. Сметката сочи, че средно за трите села една комбинирана площадка излиза 190 000 лв.
Община Лозница може да се похвали с активна работа по проекти. През лятото бе открит ремонтираният парк в градчето, 1.4 млн. лв. дойдоха по програмата за селските райони. Пейки, алеи, катерушки, амфитеатър - изглежда добре. Пак с пари по програмата за селските райони в ход е и проект за спортни площадки в още седем села. Ремонтират се и детски площадки.
Проблем, както навсякъде в страната, и особено в малките общини, е липсата на хора.
София, Варна, Разград и чужбина "изсмукват" жени и мъже.
В град Лозница сега живеят към 2200 души, в цялата община по настоящ адрес са под 10 000. По данни на НСИ от 2004 г. насам населението е намаляло с около 15%.
Както може да се предполага, лудогорската община е бастион на ДПС. Друга партия изключително трудно получава мандат в общинския съвет, а 36-годишният кмет Айхан Хашимов управлява трети мандат. Член е на Централния съвет на ДПС. Не е обаче да си няма проблеми. Преди две години прокуратурата обвини него и други общински служители за неправомерно използване на 627 272 лв. от комисията по бедствия и аварии. Делото бе отлагано многократно, а и връщано на прокуратурата от Разградския окръжен съд. Хашимов отказа да говори за съдебния процес.
Площадката в Манастирци трябва да се появи на гърба на на кметството, върху една поляна. Точно там преди години е имало игрище за волейбол. Останал е малко дребен камък по земята, както и ръждив пилон, на който е била опъвана мрежата. Наоколо - тръни, баир, крайни къщи сред започващата гора. Ако тук наистина се вдигне модерна спортна площадка,
ще изглежда като оазис сред пустош.
Но има ли все пак млади хора в Манастирци? Кой ще спортува на площадката? Нужна ли е? "Има, има. От над 280 жители половината са млади. 50 деца имаме в училищна възраст, всеки ден ги возят до Лозница с училищния автобус. По 4-5 деца се раждат на година", обяснява кметският наместник Мехмед Кьоров. Селото е помашко, младите са струпани край кафенето. Всеобщото мнение е, че който е заминал на гурбет - заминал, другите са си тук и ще останат.
Село Градина (336 души по настоящ адрес) и Студенец (466 души) са другите две села, в които ще има комбинирани спортни площадки, финансирани от правителството. "В тези села има много млади хора. Не си мислете, че общината ще даде предложение за финансиране на проект, който няма да бъде в услуга на хората. Когато станат готови проектите, ще ви се обадя на откриването да видите има ли млади хора, няма ли. Не си мислете, че сме хора, които кандидатстват, само и само да се дадат някакви пари", заявява кметът на Лозница Хашимов, подразнен леко от въпросите. Казва, че няма какво повече да са говори на този етап и като са готови нещата - тогава.
Безработицата в община Лозница е някъде около средната за страната, но бедността на местните личи от километри. На въпрос какво работят всеки втори отговаря: "на малините". Берат малини, имат работа, това е събитие! Но всъщност "събитието" трае само лятото, надникът е 15 лв. на ден. Колко ще съберат за 2-3 месеца? "Ами, какво да ви кажа? Ето, 200 лв. платих сега за осигуровки, не ни осигуряват. Като върнеш и борчовете, какво ти остава?", казва 57-годишната Емине Джамалова.
"Спортна площадка е хубаво нещо, ама
защо градината не оправят?
Детска градина ни трябва. Гледам майките, по тъмно чакат автобуса да се прибере с децата. Води ги от Лозница, там са на градина. Те, децата, малки, майките, станало вече 6-7 часа вечерта, гледат автобуса кога ще дойде, притесняват се. Ужас. А зимата си е страшничко, свечерява се бързо, студено е. Защо не си направим тук детска градина? Имаше преди", казва баба Емине. За градината ясно, но как ще се оправят нещата в България? Отговорът е познат: "Работа трябва да имат хората. Ама ония горе в парламента...".
"Работа трябва", потвърждава и 42-годишният Алиш Мельов. Има две малки деца, едното е бебенце. Заради него гледа крава и не купува мляко. "Това е смисълът от кравата - да не търся мляко за децата. Друг няма", казва Алиш. Радва се, че ще има спортна площадка, за емиграция не мисли. Засега - просто децата са малки.
Работа обаче трудно ще се намери. "Инвестициите са насочват към големите градове, тук липсва квалифицирана работна ръка", казва кметът Хашимов. Заместникът му Мехмед Билялов разказва за потръгналия поминък с малините - площите се разраствали, доста хора ги отглеждали напоследък. Наблизо имало хладилен цех, който ги съхранява. Това лято килограм малини се изкупувал средно за 3 лв. Но и Билялов е съгласен, че нещо кардинално трябва да се направи с поминъка. "Питаме се тук с колегите - всяка година държавата дави милиони за програми за временна заетост. Но ефектът е кратък. Не може ли държавата, примерно, вместо за такава заетост, да дава едната година парите за завод. Примерно във Видин. На следващата година - при нас. По-следващата - в друг беден район", чуди се Билялов.
Та такова е положението - малко малини, много бедни хора, работа няма, има спортни площадки. В проект.
Само след около година на 100 метра от него би трябвало да се случи вълшебство. Трябва да се появи супермодерна спортна площадка за футбол, волейбол и баскетбол, с изкуствена настилка, осветление, огради, пейки и всички прекрасни достижения за спорт и отмора. Това е така, тъй като община Лозница е една от печелившите в правителствената програма "Растеж и устойчиво развитие на регионите". Тя получава 570 000 лв. за изграждане на три комбинирани спортни площадки в три села, едното от които е Манастрци. Сметката сочи, че средно за трите села една комбинирана площадка излиза 190 000 лв.
Община Лозница може да се похвали с активна работа по проекти. През лятото бе открит ремонтираният парк в градчето, 1.4 млн. лв. дойдоха по програмата за селските райони. Пейки, алеи, катерушки, амфитеатър - изглежда добре. Пак с пари по програмата за селските райони в ход е и проект за спортни площадки в още седем села. Ремонтират се и детски площадки.
Проблем, както навсякъде в страната, и особено в малките общини, е липсата на хора.
София, Варна, Разград и чужбина "изсмукват" жени и мъже.
В град Лозница сега живеят към 2200 души, в цялата община по настоящ адрес са под 10 000. По данни на НСИ от 2004 г. насам населението е намаляло с около 15%.
Както може да се предполага, лудогорската община е бастион на ДПС. Друга партия изключително трудно получава мандат в общинския съвет, а 36-годишният кмет Айхан Хашимов управлява трети мандат. Член е на Централния съвет на ДПС. Не е обаче да си няма проблеми. Преди две години прокуратурата обвини него и други общински служители за неправомерно използване на 627 272 лв. от комисията по бедствия и аварии. Делото бе отлагано многократно, а и връщано на прокуратурата от Разградския окръжен съд. Хашимов отказа да говори за съдебния процес.
Площадката в Манастирци трябва да се появи на гърба на на кметството, върху една поляна. Точно там преди години е имало игрище за волейбол. Останал е малко дребен камък по земята, както и ръждив пилон, на който е била опъвана мрежата. Наоколо - тръни, баир, крайни къщи сред започващата гора. Ако тук наистина се вдигне модерна спортна площадка,
ще изглежда като оазис сред пустош.
Но има ли все пак млади хора в Манастирци? Кой ще спортува на площадката? Нужна ли е? "Има, има. От над 280 жители половината са млади. 50 деца имаме в училищна възраст, всеки ден ги возят до Лозница с училищния автобус. По 4-5 деца се раждат на година", обяснява кметският наместник Мехмед Кьоров. Селото е помашко, младите са струпани край кафенето. Всеобщото мнение е, че който е заминал на гурбет - заминал, другите са си тук и ще останат.
Село Градина (336 души по настоящ адрес) и Студенец (466 души) са другите две села, в които ще има комбинирани спортни площадки, финансирани от правителството. "В тези села има много млади хора. Не си мислете, че общината ще даде предложение за финансиране на проект, който няма да бъде в услуга на хората. Когато станат готови проектите, ще ви се обадя на откриването да видите има ли млади хора, няма ли. Не си мислете, че сме хора, които кандидатстват, само и само да се дадат някакви пари", заявява кметът на Лозница Хашимов, подразнен леко от въпросите. Казва, че няма какво повече да са говори на този етап и като са готови нещата - тогава.
Безработицата в община Лозница е някъде около средната за страната, но бедността на местните личи от километри. На въпрос какво работят всеки втори отговаря: "на малините". Берат малини, имат работа, това е събитие! Но всъщност "събитието" трае само лятото, надникът е 15 лв. на ден. Колко ще съберат за 2-3 месеца? "Ами, какво да ви кажа? Ето, 200 лв. платих сега за осигуровки, не ни осигуряват. Като върнеш и борчовете, какво ти остава?", казва 57-годишната Емине Джамалова.
"Спортна площадка е хубаво нещо, ама
защо градината не оправят?
Детска градина ни трябва. Гледам майките, по тъмно чакат автобуса да се прибере с децата. Води ги от Лозница, там са на градина. Те, децата, малки, майките, станало вече 6-7 часа вечерта, гледат автобуса кога ще дойде, притесняват се. Ужас. А зимата си е страшничко, свечерява се бързо, студено е. Защо не си направим тук детска градина? Имаше преди", казва баба Емине. За градината ясно, но как ще се оправят нещата в България? Отговорът е познат: "Работа трябва да имат хората. Ама ония горе в парламента...".
"Работа трябва", потвърждава и 42-годишният Алиш Мельов. Има две малки деца, едното е бебенце. Заради него гледа крава и не купува мляко. "Това е смисълът от кравата - да не търся мляко за децата. Друг няма", казва Алиш. Радва се, че ще има спортна площадка, за емиграция не мисли. Засега - просто децата са малки.
Работа обаче трудно ще се намери. "Инвестициите са насочват към големите градове, тук липсва квалифицирана работна ръка", казва кметът Хашимов. Заместникът му Мехмед Билялов разказва за потръгналия поминък с малините - площите се разраствали, доста хора ги отглеждали напоследък. Наблизо имало хладилен цех, който ги съхранява. Това лято килограм малини се изкупувал средно за 3 лв. Но и Билялов е съгласен, че нещо кардинално трябва да се направи с поминъка. "Питаме се тук с колегите - всяка година държавата дави милиони за програми за временна заетост. Но ефектът е кратък. Не може ли държавата, примерно, вместо за такава заетост, да дава едната година парите за завод. Примерно във Видин. На следващата година - при нас. По-следващата - в друг беден район", чуди се Билялов.
Та такова е положението - малко малини, много бедни хора, работа няма, има спортни площадки. В проект.