:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,763,910
Активни 396
Страници 20,377
За един ден 1,302,066
Гледна точка

От патриотизма до национализма и обратно

Не само диктаторите злоупотребяват с националните чувства, насъсквайки срещу предполагаемия външен враг. Демократично избрани лидери ги използват за политическо дисциплиниране
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
"Добрият" патриотизъм много лесно може да се превърне в "лош", в потенциално агресивен национализъм
Оживлението сред българските националисти напоследък тревожи много здравомислещи хора. Но национализмът е далеч не само български феномен. В момента светът внимателно следи възраждането на украинския национализъм и ответната реакция на руския, подсилен допълнително от олимпиадата в Сочи. В Турция премиерът Ердоган също обича да използва националистическата карта. Караниците между България, Гърция и Македония за историята, миналото, езика и името вече са анекдотични в Брюксел. А за новата велика сила Китай национализмът се превръща в основен политически инструмент. Една дискусия, която заглъхна след края на Студената война, отново се връща на сцената. Нека си припомним някои от главните аргументи.

Понятието "нация" се ражда, когато Просвещението и Революцията разрушават легитимността на свещения династически ред, смята историкът Бенедикт Андерсън. Според него нацията е въображаема политическа общност, която не съществува обективно, а само в главите на хората. Сходни възгледи застъпва и неговият колега Ърнест Гелнър, който обаче вижда произхода на съвременните нации най-вече в лоното на индустриалната революция. Когато се водеха югославските войни, Гелнър бе особено популярен с възгледите си за национализма. По същото време в Европа бурно се дискутираше разликата между патриотизъм и национализъм. Ако приемем обичайното определение, че патриотизмът е емоционална обвързаност с една нация, веднага ще открием разликата с национализма. Защото национализмът е възглед, а често пъти и обществено движение, което цели създаването и консолидирането на националната държава и осъзнатото идентифициране на гражданите с нея.

Германците се отнасят сдържано към патриотизма, припомня Петер Щурм във "Франкфуртер алгемайне цайтунг". Според него причините трябва да търсим не само в мрачния период между 1933 и 1945. "През 70-те и 80-те години на миналия век най-вече в германските университетски центрове доста хора по принцип отхвърляха всичко, което беше по някакъв начин "германско". При това те самите не знаеха точно защо", пише Щурм. Ето и част от неговото обяснение за разликата между национализма и патриотизма: "Патриотизмът се проявява в многобройни и най-различни форми. Безобиден и обикновено забавен е местният патриотизъм. "Чуждата кокошка е патка" - гласи една поговорка, която обаче не важи за местните патриоти. Напротив - тъкмо тяхното топло отношение към собствения регион най-плътно се покрива с такива вълнения като чувството за принадлежност и обичта към родината. Ако се качим обаче на по-горното равнище на цяла една държава, патриотизмът вече не изглежда толкова дружелюбен. Спортната публика в САЩ, например, в своя разпенен патриотизъм често забравя, че и спортистите от други нации постигат забележителни резултати. И изобщо патриотизмът в САЩ по същината си е прекалено приповдигнат и патетичен. Просто защото единствено в него се събират граждани от най-различни култури и етноси.

В Русия също живеят различни етноси, които отчасти говорят и собствени езици. На този фон държавата открай време се опитва да обедини гражданите под шапката на някакъв общ идеал, на един максимално широк патриотизъм, който крепи държавните устои. Русия и други подобни страни в крайна сметка винаги стигат до едно и също "решение": патриотизмът да сублимира във фигурата на вожда. Това обаче само демонстрира слабостта на една държава и слабостта на идеята. Крайния пример намираме в Северна Корея - държавата с може би най-отрицателни показатели в целия свят. В случая със Северна Корея обаче има и още нещо, типично за редица малки държави и народи - в тях националното чувство блика особено силно. В хода на историята малките нации обикновено винаги са се отбранявали срещу по-големи и по-могъщи съседи. Тъй че, за да опазят идентичността си, те открай време подсилват своето национално самосъзнание. Макар и не толкова малка, Полша дава добър пример за това, особено в годините (повече от столетие), в които не присъства на картата на Европа. И до ден днешен понятието "нация" в Полша е обгърнато от такава аура, каквато трудно ще открием другаде по света.

Лошо става обаче, когато в отделни страни патриотизмът се използва като инструмент за отграничаване от "другите". Особено ако политиката на съответната държава поощрява тази тенденция, "добрият" патриотизъм много лесно може да се превърне в "лош", в потенциално агресивен национализъм. Национализмът, който само се маскира като патриотизъм, и днес служи като легитимационна идеология на много места по света. Не само диктаторите злоупотребяват с националните чувства, насъсквайки срещу предполагаемия външен враг - дори демократично избраният турски премиер Ердоган посяга към този инструмент, усетил се притиснат до стената. В подобна ситуация тъй нареченият патриотизъм служи за политическо дисциплиниране. В Китай, например, за добър патриот се смята само онзи китаец, която не критикува правителството. Там се налага образът на една нация, която с всички възможни средства трябва да си възвърне полагаемото се място в света. Вярно, че това не е само китайски феномен, но поради големината на страната може да се превърне в една от най-големите опасности за световната политика в обозримо бъдеще. И както винаги става в подобни случаи, у потенциалните жертви се надига не само страх, но и агресивен контранационализъм."

Предупреждението на Петер Щурм звучи особено актуално, ако се вгледаме в политическите процеси по света днес.

11
2545
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
27 Февруари 2014 20:00
Дойче веле... А гласовете на чехи, руснаци, афганци, китайци и така нататък защо ли не ни дават да чуем...
--------------------------------
Сайтът на Генек
27 Февруари 2014 20:08
Eee генек изоставаш - рече Агоп - я Гаро пусни му линка.
Натисни тук
27 Февруари 2014 21:23
Сашко, Сашко, много дълбок анализ си направил...можеше само с едно изречение: Демократическия национализъм е убав, а авторитарния - льош.
27 Февруари 2014 22:20
Лошо става обаче, когато в отделни страни патриотизмът се използва като инструмент за отграничаване от "другите".
Ами то и данъците, и митата, че дори и войните и законодателството са "инструмент за ограничаване от "другите"". Къде е "лошото"?
Всъщност, най-често използваният инструмент за ограничаване на "другите" от хилядолетия е била пропагандата. И наистина лошо става, когато се води "черна" пропаганда - да се плюе по нещо (обикновено обществени традиции, сформирали общността) с цел всяване на страх, недоверие, омраза, каквато авторът демонстрира.
Крайния пример намираме в Северна Корея - държавата с може би най-отрицателни показатели в целия свят.
А търсихте ли в Зимбабве? В Сомалия, Бангладеш - все свободни пазари за движение на капитала!? Тия с какви положителни показатели са спрямо Сев. Корея!?
Така и не разбрах с това половинчато, но силно "избирателно" намиране какво иска да каже авторът. "Фигурата на вожда" (многократно преизбиран президент, канцлер, крал, император) исторически винаги е била плод на силата на една държава и споделяне на обща идея между "вожда" и "племето". Друг въпрос е дали идеята и силата на държавата са били благоприятни за съседите или за самото племе, особено когато идеята е проста алчност (банкстерите сега) или кръвожадност (маите преди).
27 Февруари 2014 22:47
Националната идея и сплотеността на народа са за него, като белите кръвни телца за тялото. Заразяването с всякакви зарази на чужди идеологии, разбиването на морала, етиката и обичайте целят унищожаване на отделните народи и нации.

Нещо повече - походът, обявен без всякакви задръжки и свян е главно срещу бялата раса. Да, добре четете. Прави се всичко, за сега не насилствено, тя да се подкопае, намали и в близко бъдеще да се унищожи. Раждаемостта в Европа е под 2 - т.е. няма възпроизводство, основното население намалява с все по-силни и бързи темпове. В същност - не, но това е заради "импорта" на всякакви чужди, напълно не интегриращи се маси извън континента.

Причината е, че на НСР не са необходими разсъждаващи, умни хора. Нужен е биологичен боклук. Нещо което вече се вижда и с просто око и не малко общественици, учени и граждани бият тревогата.
27 Февруари 2014 23:38
Човек трябва да има бая запаси от наглост, за да поднесе подобна глупост за четене. То бива ибрикчийство, ама дори в Работническо Дело щяха да го отсвирят този, че твърде много се натяга на чорбаджията си. Германският национализъм 'убав, а руският льош. Те това можеше по Twitter да го напише - за чий ни мори с цяла статия с глупости.
28 Февруари 2014 00:27
Самите "Дойче веле" са от подстрекателите и директните участници в "цветните" революции. За доказателство, разгледайте изявите и командировките за последните няколко години на нашите дописници и работници в "Дойче веле". Вкл. и на скандалната Е.Барух, Ивайло, Дичев и т.н.
"Дойче веле" е обикновена сорофска медия, която иначе би остала без работа.
28 Февруари 2014 01:52
Текст от много ниска проба. Като за победена страна, която трябва да се държи смирена.

Патриотизмът е чувството, национализма е идеологията. Идеология, която защитава обособеността на отделна група от хора и ги защитава колективно.

Проблемът е, когато осъзнатата обособеност и защитата на груповият интерес пред останалите и спрямо останалите обособени групи, се подмени с разрушителна за общността простотия насочена навътре към общността и акцентираща на белези, които я разпадат, а не я съграждат, разширяват и сплотяват. Българският "национализъм" на "Атака", НФСБ и останалите "патриоти" е точно такъв авторазрушителен сурогат. Сурогат, който няма нищо общо с национализма, а единствено с т.н."възродителен процес".
28 Февруари 2014 06:57
Патриотизмът и родолюбието в България станаха мръсни думи. Изискването да се спазват законите и задълженията към държавата от всички,независимо от ентоса се индетифицира като ксенофобия и расизъм.
28 Февруари 2014 10:44
В Русия също живеят различни етноси, които отчасти говорят и собствени езици. На този фон държавата открай време се опитва да обедини гражданите под шапката на някакъв общ идеал, на един максимално широк патриотизъм, който крепи държавните устои.

Ба! Андреев, като че ли си забравил (удобно, нали) САЩ-ите, където сУщо живеят различни етноси, говорят си своя език, а държавата ги интегрира... поинтересувай се за новия им "Закон за имиграцията" и проблемите на републиканците с него
28 Февруари 2014 19:02
Спортната публика в САЩ, например, в своя разпенен патриотизъм често забравя, че и спортистите от други нации постигат забележителни резултати. И изобщо патриотизмът в САЩ по същината си е прекалено приповдигнат и патетичен. Просто защото единствено в него се събират граждани от най-различни култури и етноси.
В САЩ всеки по-голям има нещо най-голямо за САЩ,- най-голям мол, най-голям мол в центъра на града, най-голям стадион, най-голям парк, и т.н. , а от там по някаква причина се приема, че е най-голям в света.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД