Кметът на София Йорданка Фандъкова има осем заместници. Преди месец общинският съвет по нейно предложение одобри да се разкрие позиция за заместник по здравеопазването. Така София постигна непостижимото - доближи се до Виена, но само по този показател. За онези, които не помнят, когато Борисов беше кмет, отиде до австрийската столица, видя завода за боклук и каза, че до 2 години София ще стане Виена. Оттогава минаха 7 г.
Нужни ли са на Фандъкова осем заместници или това е начин да се трудоустроят "наши" хора?
Идеята за зам.-кмет по здравеопазването е добра, номинацията на Фандъкова - също. Още преди да предложи на Столичния общински съвет да се разкрие новият пост, тя представи и човека, който иска да го заеме - доскорошния директор на Военномедицинска академия ген. Стоян Тонев. Генералът чисто по военному веднага стъпи с двата крака в дълбокото и предложи амбициозни идеи за общинското здравеопазване. Ангажиране на частните болници с изпълнение на обществен дълг, здравна карта на София, специализирана общинска спешна помощ и други.
Общинският съвет одобри предложението
Но за да разкрие поста зам.-кмет по здравеопазването, кметицата го отдели от досегашния социален ресор, за който отговаря Албена Атанасова.
И ако за ген.Тонев оценките са еднозначни, същото не може да се каже за други заместници. Например зам.-кметът по правните въпроси Юлия Ненкова. Тя започва работа в общината през 1980 г. като юрисконсулт на дирекция "Правна". През 1991 г. става старши юрисконсулт, а две години по-късно - главен юрисконсулт. През 1994 г. става началник на отдел "Правен", а през 1999 г. - директор на същата дирекция. По времето, когато Бойко Борисов бе кмет, тя му бе заместничка по направлението "Европейска интеграция, законност и обществен ред". Сега е зам.-кмет по правните въпроси. Неслучайно анализът на работата на кметския екип трябва да започне с нея, защото Ненкова може би е най-непознатото лице, въпреки че престоят й в общината е достатъчно дълъг. За повечето хора нейният пост е истинска мистерия, а тя самата може да се определи като фантом. Ненкова не смята за нужно да си губи времето с работа в общинските комисии и заседанията на общинския съвет, много рядко внася доклади за гласуване. Само за пример - зам.-кметът по строителството Ирина Савина, по транспорта Любомир Христов, по финансите Дончо Барбалов и останалите почти на всяка сесия имат доклади и редовно присъстват на заседанията.
Разбира се, кметицата има и заместници, чието положение би трябвало да се преосмисли заради резултатите от работата им, а не заради това, че не е ясно какво точно правят. И то във важни ресори като екологията, за който отговаря Мария Бояджийска. Тя също има натрупан стаж в общината - от 2005 г., когато Бойко Борисов стана кмет. Именно на нейните плещи тежи един от най-големите проекти на София - заводът за боклук. За съжаление, той стана известен не с друго, а
с непрекъснати проблеми
Скандали имаше и около заместника по транспорта Любомир Христов. Заради "грешно" изчислена лихва общината за малко да плати на транспортния бос Миролюб Столарски, близък до ГЕРБ, 2.6 млн. лв. После се оказа, че става дума за 630 хил. лв. Фандъкова обаче не поиска оставката му, а само нежно го порица. Порицание получи и Дончо Барбалов, който бе съвносител на доклада за изплащане на лихвата.
Все по-видно става, че голяма част от дейностите се припокриват. Ако общината например иска да построи път, за него отговаря заместникът по транспорта. Ако е канализация или колектор, строежът вече става грижа на заместника по строителство и инвестиции. За строителството на завода за боклук отговаря заместникът по екология. Нищо че е все строителство. За ремонтите на детски градини и училища естествено отговарят и заместникът по строителство, и образователният.
Правните въпроси пък са обект освен на Ненкова, и на още три дирекции - "правно-нормативно обслужване", "координация, контрол и прием на граждани", както и Дирекция за обществени поръчки и концесии. Направлението по финанси и стопанска дейност също има няколко дирекции, но те като че ли са по-оправдани, защото все пак управляват бюджета на най-голямата община. В последните години София твърди, че свива административните разходи. Надали.
Между управлението на община Виена и община София съществува една съществена разлика, а именно – Виена традиционно е ЧЕРВЕНА, сиреч управлява се от социалисти още от преди войната, а "демократична" София от десни бандюги! По тази причина във Виена повече от половината жилищен фонд е ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ, а в софийската община демократично се приватизира, защото общината/държавата е лош стопанин. Част от жилищния фонд във Виена е собственост и на социалното министерство, в който се настаняват крайно нуждаещи. Там няма проблем за места в детските градини и нито една за разлика от София не е приватизирана! Nobody is perfect и трябва да се каже, че не всичко е идеално в община Виена, където персоналът е предимно с червен партай бух и често прагматизиран, т. е. не може да бъде уволнен до пенсия, освен ако не напусне по собствено желание или осъдителна присъда. Иначе Wien ist anders …, т.е. друга бира, както се рекламираше доскоро, апропос бирата good besser Gösser! Натисни тук!
P. S. В община Виена няма договори с фалшифициран подпис на кмета ...