ВИЗИТКА
Стела Банкова е родена на 11 март 1950 г. в монтанското с. Тлачене. Завършила е българска филология и по професия е преподавател. Беше водач на листата на НДСВ в Ловеч, но по предложение на Симеон Сакскобургготски беше изключена от жълтата група и стана независим депутат
- Г-жо Банкова, Конституционния съд реши, че правата на независимите депутати не са нарушени с отстраняването им от парламентарните комисии. Какъв е вашият коментар?
- Първата реплика, която ми идва на ум, е, че решение на Конституционния съд не може да се коментира, защото това е най-висшата инстанция, която дава последна присъда за какъвто и да е правен казус в България. Извън цялото ми уважение към тази институция, бих искала да разсъждавам на глас и да попитам как е възможно да се толерира трикратното нарушаване на конституцията в парламента? В предишни Народни събрания има прецеденти, при които независими депутати не само не са изваждани от комисиите, но е запазено и ръководното им място в тях. Отстраняването ни от комисиите не прави ли лоша услуга на демократичния процес, който мислим, че се развива у нас в момента? Когато течаха дебатите в пленарна зала, аз се обърнах към колегите и ги призовах да се разделят с политическия реваншизъм, който упражняват спрямо нас. Защото се оказа, че за първи път от 1989 г. в парламента се упражняват политически репресии на едни народни представители спрямо други. Какъв проблем съществува едни депутати да продължат да изпълняват законодателните си работи в комисиите?
- Политическите репресии не са ли в разрез с предизборните заявления на премиера?
------------------------------
- Вече за всеки човек, дори от последното селце в България, е ясно, че всичко, което управляващото мнозинство обеща, се разби на пух и прах. От него няма и следа. Та ние с Елка Анастасова бяхме извадени от парламентарната група на НДСВ, защото помолихме да изпълним предизборните обещания. Нещо повече - когато разговарях с премиера, той заяви, че аз съм срам за парламента и трябва тутакси да напусна.
-------------------------------------------
Питам какви са мотивите за подобни думи. След март аз получих изключително мощна подкрепа от избирателите си и това всеки може да го провери. Излиза, че се получава голяма пропаст между оценката на партийния лидер и хората.
- Вие бяхте една от най-приближените на Симеон Сакскобургготски по време на предизборната кампания. Как ви се вижда той година и половина по-късно?
- Тази преценка я дава целият наш народ. Тя се вижда в спадналия рейтинг на НДСВ, в отчаянието, огорчението и неверието на хората.
- Премиерът ли се промени или ние не сме го познавали добре?
- Аз самата не мога да се ориентирам. Мога само да разсъждавам върху това, което излиза в публичното пространство. За мен и досега остава загадка как може да бъдем извадени от групата на НДСВ заради загрижеността ни, че не се изпълняват обещанията. Не разбирам как се стигна до там, че вече да не говорим за обещания, а за намерения и да казваме, че, видите ли, хората са имали твърде големи очаквания. Ами те имаха твърде големи очаквания, защото сегашните управляващите им ги дадоха по време на предизборната кампания.
Аз съм смаяна и от още няколко много тревожни симптоми. Вече в две интервюта, нашият народ е наречен от премиера "черноглед".
---------------------------------
Питам кой има моралното право да нарича един народ черноглед, след като този народ живее под екзистенц-минимума и едва оцелява? Това хората нито ще го приемат, нито ще го простят. А тяхната присъда е най-важна, защото в крайна сметка всички сме тук заради тях.
Преди дни пък в интервю за гръцкия вестник "Вима" Симеон Сакскобургготски заяви, че най-голямата пречка за осъществяване на вижданията му е българският начин на мислене и липсата на желание за диалог. В никакъв случай не мога да приема това.
--------------------------
Липсата на желание за диалог не може да бъде вменена на българския народ, а на управляващите. Хората отдавна казват, че няма диалог с властта, няма чуваемост. Изобщо не искам да коментирам думите, че някому може да пречи мисленето на един народ.
Нямам коментар и на изявлението му, че измежду 8 млн. българи не можел да намери 5 свестни, които да влязат в комисията по сигурността на информацията. И думата обида по отношение на това твърдение е много мека.
Никой няма право да хули собствения си народ. Независимо колко е тежка ситуацията. Не можеш да хулиш народа си, че е отчаян и затънал в грижа за насъщния. - Искате да кажете, че Симеон си позволи да охули българския народ?
- За мен е страшно. Не може и не трябва така. Ние трябва да сме максимално почтени към хората, защото сме им задължени. Те ни повярваха, те ни избраха и те ни пратиха тук.
Вярвам в мъдростта на нашия народ и знам, че той ще си каже думата, когато дойде времето.
- Ако преди година и половина знаехте това, което научихте за година и половина, щяхте ли да се включите в НДСВ?
- Разбира се, че не. Господ така е наредил човешкото ни битие, че не можем да знаем какво ще ста
не. Но от изпитанията, през които преминах, затвърдих позиция, от която няма да отстъпя на никаква цена. От много неща се поучих.
- Отвратена ли сте от политиката?
- От една страна - да. Но от друга - нямам право да кажа, че съм отчаяна и да свия знамената, защото знам колко много хора стоят зад нас и разчитат на нас. Помня как преди година и половина хората от цяла България казваха, че за последен път си дават доверието. Това звучеше като заклинание. Нима то може да се забрави? Затова нямаме право да говорим с емоционални категории.
- Ако сравнявате предишното и настоящото управление, кое е по-малкото зло?
- Трудно ми е да отговоря. Ако си позволя някакво сравнение то ще е на базата на това какво обещахме и какво правим.
Обещахме, че дневният ред на парламента ще е дневният ред на обществото, а за всички е ясно, че това не се случи. Притеснително е, рейтингът на НДСВ катастрофално се срина толкова скоро след идването на власт, а сред управляващото мнозинството не се забелязват никакви симптоми на тревога. Напротив, то се раздира от вътрешните скандали.
- Опозицията твърди, че се размива ролята на институциите и сочи за пример факта, че правителството не се съобрази с решението на парламента за АЕЦ. Вие имате ли такова усещане?
-------------------------------------
- Разбира се, че имам усещането, че се неглижират и бламират институциите. Това е първият случай в демократичната ни история, когато се погази решение на парламента.
------------------------------------
- Как си го обяснявате?
- С една друга цел на идване на власт на тази политическа сила.
- Каква цел?
- Все още не мога да разбера, но резултатите говорят за много тревожна тенденция. Как е възможно да потънат 500 000 подписа в защита на АЕЦ, които дойдоха в парламента?
Каква е и тази упоритост, с която управляващото мнозинството пази от неудобни въпроси премиера и министрите и не позволява те да отговарят пред парламента? Това е тенденция за неглижиране и бламиране на Народното събрание, а вероятно и на други институции.
- На какво се дължи това - на факта, че премиерът се изживява като цар или че той се почувства достатъчно силен с властта, която има?
- Всички вкупом са отговорни за това. Министрите не могат да се крият зад премиера, както и той не може да се крие зад тях.
- Николай Бучков предложи всички течения в НДСВ, включително и независимите депутати, да се обособят като отделни субекти и да подпишат споразумения с мандатоносителите. Как гледате на идеята му?
- С удивление, за да не кажа с насмешка. Това са смехотворни напъни, някакви индулгенции или измиване на гузни съвести. Какво им пречи те да имат смела и открита позиция в рамките на парламентарната група? Какво им пречи да не подкрепят закони, които са направени само за един човек? Кому е нужен съюз? В името на какво?
Тези смехотворни опити не могат да залъжат никого. Виждам, че колегата Бучков ангажира всички столични медии с изявлението си, че вече е направил този съюз и връщането на независимите в групата на НДСВ е в кърпа вързано. Аз не мога на никаква цена да се върна в тази група, защото партийният им лидер е казал тежката си дума. И групата анблок подкрепи позицията му за изхвърлянето ни.
- Как си обяснявате факта, че в НДСВ перманентно някой се обявява за инакомислещ, представя мащабни проекти и накрая нищо не излиза?
----------------------------------
- За какво инакомислие става дума? Ти или имаш честна позиция, или нямаш. Не е нужно да се правят групички на инакомислещите около този или онзи. Ако говориш за различна позиция, но нямаш смелостта да я отстояваш и с приведен гръбнак гласуваш според партийното решение, с какво ще ти помогне едно групиране в самата група?
-------------------------------------
- Как ще гласувате по внесените от опозицията вотове на недоверие?
- Ще остана вярна на критичната си позиция към икономическата и социалната политика на правителството. Ще разговарям с избирателите от моя регион и тогава ще взема своето решение. Но в никакъв случай няма да вляза в общия хор и да си затворя очите пред прекъснатия диалог, пред липсата на чуваемост между управляващи и управлявани.
- Възможно ли е правителството да си отиде предсрочно?
- Не бих се наела да прогнозирам, защото съдбата на едно правителството не е само в неговите ръце. Тя е и въпрос на консултации с останалите политически сили дали моментът е подходящ или не за предсрочно прекратяване на мандата.
---------------------------------
Имам обаче чувството, че хората ще изпреварят договорките и консултациите с отделните политически сили. Не знам дали ще свалят правителството, но съм убедена, че този път ще реагират. В тях се нагнетява нещо, което ще даде плод.
-------------------------------
- Какво политическо бъдеще има партията НДСВ?
- Много ми е трудно да намеря някакъв йезуитски отговор на този въпрос. Но ще бъде много интересно, ако попитате хората за това. Знаете ли какви отговори ще получите? Смайване. Те ще ви кажат, че не се интересуват от партия. За тях има значение фактът, че хората, които ги навестяваха по села и паланки по време на изборите, сега им обърнаха гръб.
- Май ще се сбъдне прогнозата, че царят беше посрещнат на бял кон, а ще бъде изпратен с омраза?
- Мисля, че сегашното управление е едно голямо изпитание за българския народ. На мен ми е интересно да наблюдавам какво се случва от гледна точка на народопсихологията. Струва ми се, че заради големия възход и бързото падение на доверието в НДСВ, е дошло времето да се свърши с великото българско търпение. Реакцията на хората няма да закъснее. Кога и в какъв вид, предстои да видим.
|
|