Египетски студенти протестират срещу насилието на силите за сигурност, което е довело до смъртта на техен колега в Кайро. |
Студентите постепенно започнаха да се връщат към занятия след дълго отлагания старт на семестъра на 12 март и веднага с това започнаха отново протести срещу военното правителство в учебните заведения из цялата страна. След падането от власт на президента Мохамед Морси миналия юли силите за сигурност в Египет са потушили и разпръснали много публични демонстрации, убивайки 1400 души и хвърляйки други 16 хил. в затвора. Въпреки това студентите продължават да протестират масово.
"Шестнайсет души бяха убити в кампуса от септември насам, други петима бяха убити в затвора, а още 1347 бяха задържани от силите за сигурност", заявява млада жена с псевдоним Салма Салех. Тя е местен лидер в кампуса на университета в Кайро и е част от антивоенната група "Студенти срещу преврата" (ССП) и каза, че не иска да споменава истинското си име, тъй като това само би увеличило опасността да бъде арестувана.
И докато студентите настояват, че
ще продължат да разширяват своите протести,
правителствените сили за сигурност и администрацията в държавните университети правят всичко възможно, за да спрат размириците. През февруари съд отмени забраната полицаи да влизат на територията на кампусите. Администрацията на университетите разпуска студентски съюзи, отстранява водещи студентски активисти и уволнява професори, за които се знае, че подкрепят своите питомци.
Когато двамата със Салма вървим из кампуса, тя много се притеснява да не бъде чута. Казва, че повечето членове на нейната група подкрепят сваления президент Морси, но техните разбирания се разграничават от тези на организацията "Мюсюлмански братя", към която Морси принадлежи и която бе забранена заради терористична дейност.
"В момента ние издигаме основните искания на революцията", обяснява Салма, имайки предвид демонстрациите на площад "Тахрир" през януари и февруари 2011 г., които сложиха край на 30-годишното управление на президента Хосни Мубарак.
Двамата с нея постоянно се движим из кампуса, докато тя нервно се оглежда за полицаи под прикритие. "Искаме нашата свобода обратно", допълва тя. "Искаме хляб и социална справедливост", казва тя, перифразирайки лозунга на бунта, който свали Мубарак.
В университетите, както и в останалите части на Египет, разделението на страната, което се случи по времето на управлението на Морси, постави граница между ислямистите и либералите и левите опозиционери на военното заграбване на властта.
"Аз съм против "Мюсюлмански братя" и срещу управлението на военните",
казва Самех Ахмед, студент по инженерство в университета в Кайро. Той е и говорител на клона в кампуса на социалдемократическата Конституционна партия, която беше оглавявана от някогашния вицепрезидент Мохамед ел Барадей. Въпреки че групата на Ахмед споделя някои от вижданията на "Студенти срещу преврата", те не участват в протестите на ССП. "Аз съм против контрареволюцията, преврат срещу революцията", казва той, намеквайки за идеалите на младите хора от площад "Тахрир" преди три години. Но ССП се "противопоставя на преврата срещу Морси", допълва още той.
Според Ахмед Хосни, заместник-директор на "Ал Аджар", най-известния стар институт за религиозно обучение в Египет, протестите са извършвани от малка група студенти, контролирани от ръководството на "Мюсюлмански братя".
"Повечето студенти посрещат дружелюбно полицията и охраната (в кампусите)", казва той, твърдейки, че силите за сигурност биха влезли на територията на учебните заведения само ако там се извършва насилие или по молба на администрацията.
Когато студентите протестираха срещу офиса на Хосни, тежковъоръжени полицаи от Централните служби за сигурност чакат пред вратите на сградата по нареждане на самия вътрешен министър на страната. "Ал Аджар" е една от основните точки на възпламеняване на протестите.
Според Хосни студенти са били отстранявани само ако са участвали в прояви на насилие или са рисували графити в кампуса, а професори са били уволнявани за подстрекаване към подобни действия. Но след това добавя: "Ние винаги молим учениците да запазят протестите на територията на кампуса дори когато те излизат извън приемливите граници", казва Хосни. "Извън университета учениците са обикновени граждани, които не се ползват от протекциите на учебното заведение", добавя той.
Университетската администрация като тази в "Ал Аджар" се опитва да поддържа тънкия баланс между опита си да сложи край на протестите, които по думите на ръководството са свързани с националната политика и нямат място във висшите учебни заведения, така и с преодоляването на отприщването на необуздана вълна от репресии, която може да залее университетите в страната.
Според Хосни има група от университетски администратори, които подкрепят задържаните студенти и заклеймяват убийствата на двамата техни колеги. Според него тази група е осигурила освобождаването на 400 задържани студенти през последните месеци. Според ССП обаче това не е така.
И наистина има някаква огромна ирония в същността на този двубой.
Въпреки насилието в кампуса именно забраната униформени да преминават вратите на университета заедно с политиката на протекции на администрацията са предотвратили възникването на безредици, каквито има в останалата част на страната. На територията на учебните заведения има места, където студентите могат да протестират - малко са, но все пак съществуват.
"Някога имахме много голяма площ и улиците, но сега организирането в кампуса е по-добрият вариант за нас", казва Юсоф Салхен, говорител на групата на ССП в "Ал Аджар" и член на разпуснатия вече Студентски съюз. Докато той говори, стотици студенти се събират пред административната сграда, хвърляйки плакати от покрива и заклеймявайки службите за сигурност, призовавайки за освобождаването на затворници. Непоколебими тълпи от студенти викат възторжено, когато Салех, младеж с неоформена брада и описващ се като независим мюсюлманин, облечен с тениска, на която на английски пише "Мюсюлманска сила", заявява пред тълпата, че протестите ще продължат, защото недоволните в цялата страна искат да видят края на военното управление. Египетското вътрешно министерство отказа коментар.