Евелин Банев-Брендо често е разкарван като мечка на синджир из Съдебната палата, но досега това е стигнало само за присъда на първа инстанция |
Всъщност става дума за възприемане на доводи, които цели две години съдилищата отхвърляха. Още след задържането на Брендо на 16 май 2012 г. в Созопол МВР и прокуратурата, от една страна, и адвокатите започнаха да спорят доколко правомерен е арестът. Вътрешното министерство тогава твърдеше, че Банев е подслушан и
записан да казва на бившата си жена, че ще напуска страната незаконно
Затова и МВР, и прокуратурата поискаха той да бъде задържан за постоянно и съдът се съгласи. Това стана, въпреки че адвокатите цитираха осъдително решение на евросъда в Страсбург по делото "Данов срещу България". То е именно заради задържане по оперативна информация, че ще се напуска страната, без обаче да са събрани данни за реални действия.
В случая с Банев МВР предостави на съда записан със специални разузнавателни средства (СРС) на телефонен разговор между него и бившата му съпруга Моника Добринова, в който той казва: "Ще минаваме границата незаконно и т'ва е. Ако ни хванат - хванат", добавяйки "ако ни хване Интерпол, хване". Заради тези негови думи МВР го задържа и оттогава той беше в килия почти 2 години. Според държавното обвинение въпросният запис показвал намерение на Банев да се укрие от органите на съда и да осуети наказателното преследване срещу себе си, като блокира делото. Самият Банев не отрича, че има записан разговор между него и бившата му съпруга Моника, но той твърди, че се шегувал.
През 2012 г. обаче, за да мотивира оставането на Брендо в ареста, съдът обяви, че не вярва на обясненията му, че няма намерение да бяга. Тогава се оказа, че Брендо няма забрана за напускане на страната от 2009 г. насам и е можел да излиза напълно законно. "Излиза, че пред съда Банев може да излъже, но не и пред бившата си съпруга", твърдяха защитниците му. Съдът обаче не възприе аргументите им. Две години по-късно
точно тези доводи станаха основата да бъде пуснат под домашен арест
На 15 февруари 2013 г. Банев бе осъден от СГС на 7 години и половина затвор по обвинение за пране на пари от наркотрафик. На 9 юли същата година пък италиански съд постанови 20-годишна присъда за участието му в престъпна група за международен трафик на кокаин. В крайна сметка и двете съдебни решения са само на първа инстанция и тепърва предстои да бъдат разглеждани от горните инстанции. Затова и тези присъди няма как да послужат като основание той да продължи да стои зад решетките, реши САС. И още - подсъдимият имал перфектно процесуално поведение, не се е укривал и се явявал на всички призовки. Не че такова перфектно поведение нямаха и братя Галеви и Йосиф Йосифов-Йоско, а тях сега Интерпол ги търси из целия свят.
Трябва да се отбележи, че пак апелативният съд отказа да прати Евелин Банев-Брендо в Румъния. И то само дни преди да бъде пуснат под домашен арест. В случая с Румъния магистратите отмениха решението на СГС, с което преди месец бе разрешена екстрадицията на Брендо. Румънските власти искат екстрадицията, за да го съдят, че през 2011 г. е организирал доставка на тон кокаин в северната ни съседка. Прокуратурата обаче поиска първо да приключат висящите му дела у нас.
Банев определено е целунат от съдбата
и най-вече от бавното правосъдие в Италия и в България. Защото уж властите го обявиха за кокаинов крал, а пък не могат да го осъдят толкова години. Брендо е разследван от далечната 2007 г., когато е първото му задържане по делото за пране на пари. Тогава обвинения са повдигнати и на Десислава Дишлиева, която е вдовица на разстреляния в центъра на София шеф на финансова къща Константин Дишлиев, както и на Моника Добринова (бивша съпруга на Банев и сестра на Дишлиева). Пет дни след ареста на Брендо в дома си бе открита мъртва Йорданка Запрянова - свекърва на Дишлиева, смятана за основен свидетел срещу Брендо и снаха си. Няколко месеца по-късно Брендо излиза на свобода срещу 20 000 лв. гаранция.
Година по-късно в една от малкото си публични прояви - в Нова телевизия, Банев твърди, че бившият вътрешен министър Румен Петков го убеждавал да свидетелства срещу братята Красимир и Николай Маринови-Маргините. Те бяха окончателно оправдани през февруари 2012 г. за подготовката на убийствата на ген. Любен Гоцев, финансиста Никола Дамянов и Иван Тодоров-Доктора. Твърденията на Банев обаче не бяха потвърдени от никого.
След сравнително дълго затишие около него
дойде и арестът му на 16 май 2012 г. Тогава и службите, и МВР се активизираха. Вътрешният министър Цветан Цветанов го обяви за "кокаинов крал". Последва екстрадирането му в Италия, където бе осъден на първа инстанция. И после дойдоха мистериите с неговото връщане у нас. Преди половин година СГС го пусна под домашен арест, но после апелативният съд отмени определението и Банев дори не успя да напусне килията. Сега същият съд го пусна.
Тези действия пораждат много въпроси - как един път се приема, че няма да избяга и да извърши друго престъпление, друг път - точно обратното. Когато Банев бе арестуван в Созопол през 2012 г., бе обявено, че задържането е станало в неговия автомобил, докато пътувал край морето. Колата била оборудвана като суперлуксозен офис с всичко необходимо - сателитни връзки, телефони, факс, лаптопи... Пак там били открити и документи, представляващи част от международна оперативна полицейска разработка срещу самия него. Така поне твърдяха от МВР. И ако е така, идва въпросът дали е все едно къде е едно лице, което може от колата си да върти бизнес за стотици милиони - в килия или под домашен арест. И как така един съдия смята освобождаването за супер опасно, а пък друг за напълно безопасно?
Всъщност и легалният бизнес на Брендо е огромен - той включва хотели, собственост на десетки, стотици и дори хиляди имоти, търговия с луксозни и много скъпи стоки, финансови услуги и още много неща.
И влиянието му в България не е за подценяване
Сега постоянно го спрягат като човек, който разкривал кокаинови канали, и затова властите били по-снизходителни към него. В същото време обаче в мотивите към италианската присъда съдът изрично отбелязва, че той е единственият, който категорично отказал всякакво съдействие. И затова законът трябвало да бъде най-суров към него. Нещо, което се вижда и от тежката му 20-годишна присъда.
Неразкрито остава и отвличането през 2013 г. на 10-годишната дъщеря на Брендо - Лара. След близо 50 дни в плен тя изненадващо бе освободена, като не стана ясно дали е платен откуп за свободата й. Не е известно и кой уби Дишлиев, Запрянова, Бретона и т.н. Не е открита и "къртицата" на Брендо, за която МВР твърдеше, че е бивш служител на вътрешно министерство, а в момента е действащ държавен служител, който му докладвал за действията на властите в Италия, Швейцария, България.
Мистериите около Брендо са доста опасни заради убийствата, отвличанията, обвиненията за пране на пари за десетки и стотици милиони, замесването на магистрати и политици. И едно е сигурно - тази история изобщо не е приключила.