:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,994
Активни 722
Страници 10,559
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Как се вади изпълнителен лист

Как мога да си извадя изпълнителен лист, след като имам съдебно решение в моя полза?

Ф.Х., София



Материята, свързана с изпълнителното производство в Гражданския процесуален кодекс, започва именно с изпълнителния лист и това изобщо не е случайно. Защото именно чрез него може да се премине например към събиране на вземания от длъжници, включително и чрез принудително изпълнение.

В чл. 404 от ГПК изрично са посочени изпълнителните основания - т.е. актовете, документите, които подлежат на принудително изпълнение. Като такива са посочени влезлите в сила решения и определения на съдилищата, осъдителните решения на въззивните съдилища, заповедите за изпълнение. Освен тях към принудително изпълнение може да се тръгне и след съдебно-спогодителните протоколи, решенията и заповедите за изпълнение, които подлежат или по които е допуснато предварително или незабавно изпълнение, както и решенията на арбитражните съдилища и сключените пред тях спогодби по арбитражни дела. Изпълнителни основания са и решенията, актовете и съдебно-спогодителните протоколи на чуждестранните съдилища, които подлежат на изпълнение на българска територия, без да има нарочно производство, както и същите документи, за които е допуснато изпълнение в България след специална процедура.

Ако човек разполага с такъв акт, то може да пристъпи към издаването и на изпълнителен лист. Последният на практика е съдебно решение, съдебен акт, който от своя страна удостоверява, че лицето, в чиято полза е издаден, разполага с право на принудително изпълнение за реализиране на своя претенция срещу длъжник. Това може да бъде просто плащане на сума, издръжка, невърнат заем. Може да е за премахване на незаконен строеж или пък за предаване на владян незаконно и срещу съдебно решение имот. След издаването всеки изпълнителен лист може да се занесе при съдебен изпълнител - частен или държавен, и той е длъжен да образува изпълнително производство и да реализира правото на носителя - да му върне парите, да го въведе в имота, да премахне незаконен строеж и т.н. Важно е да се знае, че всеки частен съдебен изпълнител все пак има район на действие. Това е мястото, на което той може да извършва принудително изпълнение. Районът съвпада с района на съответния окръжен съд, а за София - Софийски градски съд.

ГПК описва специално и процедурата по издаване на изпълнителен лист. Това става по писмена молба въз основа на някой от горепосочените актове. Изрично е посочено, че препис от молбата не се връчва на длъжника. Образец на молба за издаване на изпълнителен лист може да бъде видян например на адреса на Софийски районен съд - http://srs.justice.bg/srs/81-%D0%91%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B8%20%D0%B8%20%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D1%83%D0%BB%D1%8F%D1%80%D0%B8

Молбата се подава до първоинстанционния съд, който е разглеждал делото, или до съда, който е издал заповедта за изпълнение. Когато актът подлежи на незабавно изпълнение, молбата се пуска до съда, който е постановил решението или заповедта за изпълнение. Молбата въз основа на решенията на местните арбитражни съдилища и сключените пред тях спогодби по арбитражни дела се подава в Софийския градски съд. За присъдени суми в полза на държавата съдът издава служебно изпълнителен лист.

Молбата въз основа на актовете по чл. 404, т. 1 - съдебни решения, заповеди за изпълнение, протоколи от съдебни спогодби и т.н. (какъвто е и конкретният случай), се разглежда в 7-дневен срок в закрито заседание от съдия в съответния съд. Изпълнителният лист се издава, след като съдът провери дали актът е редовен от външна страна и удостоверява подлежащото на изпълнение вземане срещу длъжника. За издаването на изпълнителния лист съдията прави надлежна бележка върху акта, разпорежда още ГПК.

Според чл. 407. от кодекса разпореждането, с което се уважава или отхвърля изцяло или отчасти молбата за издаване на изпълнителен лист, може да се обжалва с частна жалба в двуседмичен срок. За този, който е подал молбата, този срок тече от връчването на разпореждането, а за ответника - от връчването на поканата за доброволно изпълнение. Обжалването на разпореждането, с което молбата се уважава, не спира изпълнението. Изпълнителният лист се издава в един екземпляр, подписан от съдия от съответния съд. ГПК разпорежда, че когато трябва да се предадат няколко отделни имота или когато решението е постановено в полза или срещу няколко лица, може да се издадат отделни изпълнителни листове, като се означи коя част от решението подлежи на изпълнение по всеки лист.

Трябва да се отбележат и някои детайли около снабдяването с изпълнителен лист по реда на т.нар. заповедно производство. При него може кредиторът да разполага с документи, които удостоверяват неговото вземане срещу длъжника - например извлечения от сметки, установяващи вземания на банките, държавните учреждения и общините. Може да са и нотариални актове, спогодби и други договори с нотариална заверка на подписите, ценни книги като запис на заповед или менителница. Тогава кредиторът може да попълни бланката на заповедта за изпълнение, като приложи към нея някой от горните документи и да я подаде до районния съд по седалището на длъжника или постоянния му адрес, когато той е физическо лице, като поиска незабавно изпълнение. В този случай съдът издава заповед и изпълнителен лист веднага.
20065
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД