Така бе посрещнат в София Симеон Сакскобургготски през 1996 г. Сега наследникът на българските монарси чака решение срещу България в Страсбург заради мораториума върху т.нар. царски имоти от 2009-а. |
През декември 2009 г. парламентът прие мораториум върху правото на Сакскобургготски и сестра му да се разпореждат със земи и имоти, върнати им като наследници на бившите царе. Мораториумът би трябвало да действа временно - докато се приеме специален закон. Явно следвайки максимата, че временното е най-трайно, и досега депутатите не са приели специален закон. Сакскобургготски води дело срещу България в Страсбург заради мораториума, което по всяка вероятност ще спечели. Като се има предвид, че на евросъдиите в Страсбург им отнеме около 4 години, за да излязат с решение, то това по делото на Сакскобургготски вероятно ще излезе в близките месеци.
Задължението на парламента да реши въпроса с царските имоти датира още от 1998 г. Тогава с решение №12 Конституционният съд (КС) обяви за противоконституционен Закона за обявяване за държавна собственост на имотите на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис и на техните наследници от 1947 г. Конституционните решения обаче нямат реституционен ефект. Правните последици от обявените за противоконституционни актове трябва да се уредят от органа, който го е постановил, т.е. от парламента. Но стъпвайки на това решение на КС, Сакскобургготски и сестра му настояват да получат именията "Кричим", "Царска Бистрица", "Врана", "Ситняково" и "Саръгьол", както гори в Рила и земи край софийското с. Лозен.
През юни 2012 г. приключи съдебната сага за двореца "Кричим", започнала 4 години по-рано. До това дело се стигна, след като тогавашният областен управител на Пловдив Тодор Петков отказа да им възстанови собствеността. Преди това Сакскобургготски получи дворците "Царска Бистрица", "Ситняково" и "Саръгьол" с решение на правителството на НДСВ, а областният управител Олимпи Кътев, който по-късно стана депутат от НДСВ, ги деактува. Дворецът "Врана" му бе върнат от тогавашния столичен кмет Стефан Софиянски.
Три съдебни инстанции отхвърлиха иска на Сакскобургготски и сестра му срещу държавата за признаване на собствеността върху имота "Кричим". Основен въпрос по това дело бе за статута на Интендантството, което е в акта за собственост на имота. Съдиите приеха, че то е уникален публично-правен институт, държавно учреждение, а служителите му - държавни.
Междувременно през 2011 г., след като спечели битката за "Кричим" и 370 дка ниви край него на две инстанции, държавата заведе още пет дела срещу бившия премиер. Четири от тях - за "Бистрица", "Ситняково", "Саръгьол" и за гори в Рила, са в Софийския окръжен съд (СОС), а петото - за имението "Врана", е в Софийския градски съд (СГС). Отделно пък Сакскобургготски и сестра му имат иск срещу държавата за 1414 дка в регулация, които граничат с "Врана". Част от земята е в активите на "Врана" ЕАД, чийто едноличен собственик е земеделското министерство. Искът е заведен в СГС в края на 2008 г. Първото открито заседание по делото е през април 2009 г. Оттогава досега е има близо 20 заседания, следващото е насрочено за 16 юни, когато Сакскобургготски има рожден ден.
Колкото до делото за "Врана", то продължава на 24 юни. По него държавата опитва да си върне от царските наследници имението, в което влизат централна сграда от 2013 кв.м, горска къща, оранжерии и 992 дка поземлен имот в местността. По това дело Сакскобургготски настоява, ако съдът признае собствеността на държавата, той да получи 1 580 000 лв. за подобренията, които е правил в имота, и да получи правото да го владее, докато те не му бъдат платени.
Сходна е ситуацията и с делото за "Царска Бистрица". Това имение включва 210 дка земи, както и няколко постройки - стар и нов дворец, електрическа централа, гараж, жилище за персонала, конюшня и караулно помещение. Освен за имота държавата претендира за 875 хил. лв. - на толкова експертите са изчислили получените добиви от сеч, приходи от входни такси и за наема на всички имоти заедно с лихвите до завеждането на делото през 2011 г. Парите може да бъдат присъдени, ако имотът бъде признат за държавен. Адвокатите на Сакскобургготски и сестра му пък искат, ако съдът им отнеме двореца, да получат по близо 200 000 лв. за подобренията и инвестициите, които са правили в него - външно измазване на двореца, поправка на покрива, ремонт на стаите и баните, подмяна на тръби и т.н. В тази сума се включват и разноските им по опазване, възстановяване и поддръжка на горските насаждения. По делото за "Бистрица" досега е имало 8 заседания, показва справка на Окръжния съд за "Сега". Процесът продължава на 21 май, когато трябва да бъде изслушана експертиза.
В спора за собственост беше намесен и Светият синод, след като защитата на бившия премиер представи в съда протокол от 1904 г. и обясни, че дворецът е бил църковен, а после е продаден на княз Фердинанд. За да докажат, че монархът е имал достатъчно лични средства, за да го купи, адвокатите на внуците му депозираха пред магистратите и писмо от майката на Фердинанд княгиня Клементина. От него става ясно, че князът е получил 1 млн. франка заем от майка си.
Държавата твърди, че е придобила "Бистрица" по силата на Закона за горите от 1897 г. Предлага се и алтернатива - Интендантството на цивилната листа като държавна институция е придобило имота по давност. "Дворците "Царска Бистрица" и "Кричим" са две различни теми. Проблемът се преекспонира", коментира Сакскобургготски неотдавна след заседанието по делото за "Бистрица". Той припомни, че съдът решава въз основа на доказателства, а не на прецеденти. "По доказателствата се решава, а не някак си верижно", каза той. Сакскобургготски припомни, че когато през 1998 г. държавата им върна имотите, той и сестра му Мария Луиза Хробок са дарили 900 дка от двореца "Врана". "В този момент никой не ни каза - къде сте тръгнали, това не е ваше. Благодариха и се прие. Намирам, че има противоречие във всички опити сега да се докаже, че това не е било наше", заключи той.
Другият имот, обект на правен спор, е дворецът "Ситняково". В него се включват централна сграда от 580 кв.м - дворец със здание за свита и за прислугата, караулно помещение от 199 кв.м и кухня от 81 кв.м, построени върху имот от 20 368 кв.м. И в тази искова молба държавата твърди, че е придобила имотите по давност и сградите са построени през 1904 г. с държавни средства от Интендантството. Тезата на Сакскобургготски пък е, че сградите са били построени върху общинска земя от цар Фердинанд и са били негова собственост до абдикацията му на 3 октомври 1918 г. След това са били владени от цар Борис III, а след смъртта му от царица Джованна Савойска - лично и като законен представител на Симеон и сестра му. Освен това имотите не били ползвани за нуждите на монархическата институция, за лични и семейни цели на Фердинанд. Осмото заседание по този казус е насрочено за 29 април.
Централната сграда на имението "Саръгьол" има 14 стаи, кухня и столова - общо 454 кв.м. Има и още една сграда от 142 кв.м, конюшня и караулно помещение. По това дело държавата търси и по 15 хил. лв. от Сакскобургготски и сестра му - обезщетение за ползването на имота. В исковата молба на държавата се твърди, че сградите в "Саръгьол" са изградени, стопанисвани и поддържани със средства на държавния бюджет от Интендантството на цивилната листа - държавно учреждение, чиито функции били да управлява имуществото, предоставено за издръжка на българския монарх и царския двор. Поредното, девето заседание по това дело ще бъде на 28 април.
През 2011 г. държавата заведе и процес за 16 500 дка гори в Рила. Този процес бе отлаган 8 пъти, без изобщо да му се даде ход. Въпросните 16 500 дка са в общо 66 имота. Някои от тях са продадени на три фирми - "Хастингс", "Агротуризъм" и "Бороспорт" и шансът да бъдат върнати на държавата, дори тя да спечели съдебната битка за останалите, е минимален. Горите бяха дадени на Сакскобургготски през 2002-2003 г. от поземлената комисия в Самоков, докато той беше министър-председател. Този процес продължава на 13 май.