:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 125
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Операция "Ощипани моми" в енергетиката

Докато управляващите се мъчат да задържат цените, ще изпуснат инвеститорите
Калоян Стайков
В България по традиция се търсят виновните, а не решенията за даден проблем. По тази причина сегашните управляващи обвиняват предишните, че са водили неразумна политика в редица сфери и сега управлението на страната е много трудно. Предишните пък обвиняваха тези преди тях за "тежко наследство", "договори в чекмеджета" и т.н. В същото време всеки успех е лична заслуга на дадено правителство и никакви обстоятелства, най-малко свършената работа от предходни правителства, или международното положение не могат да имат пръст в тази работа.

Подобна сцена се разиграва и в енергетиката, където се вихрят спорове между трите електроснабдителни компании и НЕК. По някое време през март държавната компания реши да се оплаче на ДКЕВР, че крайните снабдители й дължат над 300 млн. лв., което поставя под заплаха сигурността на електроенергийната система. Ситуацията беше представена по следния начин: в един слънчев ден (изминалата зима беше необичайно топла) крайните снабдители решават, че няма да превеждат всички задължения към НЕК, което пък не позволява на държавната компания да се разплаща коректно с производителите на електроенергия. Това, че НЕК има краткосрочни задължения към края на септември 2013 г. (последни официални данни) в размер на 2.2 млрд. лв. и че хронично бави плащания към всички в системата, удобно се пренебрегва - и от компанията, и от регулатора ДКЕВР. Само за сравнение - целият публичен дълг, включително този на общините, възлиза на 13.7 млрд. лв. към края на септември.

Друго, което беше пренебрегнато, е, че става въпрос за



прихващане на вземания срещу насрещни задължения,



което е позволено с чл. 103 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). С други думи, крайните снабдители удържат само и единствено суми, които НЕК им дължи и не плаща навреме.

Какви са тези задължения на НЕК ли? Това са задълженията за изкупуване на електроенергия от ВЕИ по преференциални цени. Няма съмнение, че НЕК трябва да плати. "Енергийните предприятия имат право да предявят искане за компенсиране на разходи, произтичащи от наложени им задължения към обществото (включително) за изкупуване на електрическа енергия на преференциални цени", гласи законът.

Само че НЕК просто не може да си покрива задълженията - заради лошо финансово управление и заради поддържаните изкуствено ниски крайни цени за потребителите.

След като стана ясно какъв е проблемът, решението е повече от очевидно, макар и неприятно. Необходими са по-високи цени, които ще позволят на НЕК да се разплаща коректно не само с трите крайни снабдителя, но и с всички производители, ЕСО, БЕХ и т.н. Това означава въвеждане на механизъм за разсрочено изплащане на натрупаните задължения за изкупуване на електроенергия от ВЕИ до средата на 2013 г., които са в размер на над 415 млн. лв. В него трябва да влязат и сумите, които ще бъдат натрупани в периода 2013-2014 г., тъй като разходите за покриване на задълженията към обществото бяха занижени с очакваните приходи от продажба на квоти за въглеродни емисии. Прогнозата за тези приходи обаче беше силно надценена и поради това се очаква дефицит от не по-малко от 200 млн. лв. Заедно с това е необходим и механизъм за разплащане или поне за значително свиване на останалите близо 1.8 млрд. лв. краткосрочни задължения на НЕК.

Толкова е просто - има проблем, изясняват се причините и се намира решение. Именно това трябваше да направи ДКЕВР. Именно за това трябваше да настоява Министерството на икономиката и енергетиката, което е принципал на НЕК. Вместо това двете институции тръгнаха да търсят "виновни" и "лоши", заговориха за прокурори и за отнемане на лицензии, "натопиха" предходното правителство.



Ако ще търсим виновниците, трябва да се върнем по-назад



Малко преди новия ценови период 2012-2013 г. ДКЕВР се оказва изненадана от големия обем ВЕИ мощности, присъединени към мрежата, който значително се различава от прогнозите на електроразпределителните дружества от март 2012 г. По-големият им дял в производството означава по-високо увеличение на крайната цена, т.е. по-високо от 13-те процента, които преживяхме. От комисията (или правителството) не са склонни да посрещнат общественото недоволство и ограничават увеличението, като решават, че НЕК ще компенсира изкупуването на електроенергията от ВЕИ само до прогнозните количества от март, а всичко останало ще е за сметка на крайните снабдители, тъй като те не са си свършили работата. Успокоението е, че тази разлика ще бъде включена в цената за следващия ценови период (ако дружествата не са фалирали дотогава).

Много скоро става ясно, че крайните снабдители няма откъде да покрият този допълнителен разход. Затова в средата на септември 2012 г., за да бъдат осигурени необходимите приходи, ДКЕВР въвежда такса за достъп на ВЕИ централите до преносната и разпределителната мрежа. Но въпросната такса бива определена от съда за незаконосъобразна на 13 юни 2013 г. на първа инстанция и на 17 юни - на втора инстанция. ВАС постановява събраната такса да бъде върната на производителите на "зелена" електроенергия. Така към гореспоменатите механизми за разсрочени плащания на задължения на НЕК трябва да се добавят още 300 млн. лв. Т.е.,



ако се търси вина, тя определено е в регулатора,



тъй като, вместо да взима независими и съобразени със закона решения, ДКЕВР плаща "данък обществено мнение" и се опитва да замазва проблемите.

Регулаторът трябва да е независим и да се води от обективни фактори, които подробно са разписани в Закона за енергетиката. Но тъй като ДКЕВР не определя енергийната политика на страната, в някаква степен вината му е насадена. Всъщност проблемите в сектора датират не от 2012 г., а по-отдавна - от 2007-2009 г. Именно тогава бяха приети много високи цени за изкупуване на "зеления" ток и много дълги периоди за задължителното му изкупуване. Още през 2008 г. парламентът тръгна да поправя Закона за възобновяемите енергийни източници от 19 юни 2007 г., в който задължителното изкупуване е за период от 12 години. Само година и половина по-късно мнозинството пожела да удължи срока на 20 г., но (според някои твърдения било печатна грешка) в крайна сметка се стигна до 25 гарантирани години за фотоволтаичните централи и 15 години за вятърните централи.

Ето защо е крайно време днешните управляващи, които бяха на власт и през 2007-2008 г., да престанат да се правят на "ощипани" моми" и да говорят как всички проблеми започват и свършват с ГЕРБ.

ДКЕВР няма избор и трябва да признава и занапред разходите, както са предвидени по закон и според договорите. А управляващите не само могат, ами и трябва да се намесят в тази ситуация - не като държат на къс повод ДКЕВР, а като предоговорят условията с производителите на скъп ток. И ВЕИ централите, и "американските тецове" са показали готовност за такива разговори. Но действия в тази посока няма.

Смешно е да се мисли, че ако системата е стабилна, за 2-3 години може да бъде докарана до критично състояние. Истината е, че днес енергетиката бере "плодовете" на сбъркана държавна политика, водена вече доста години. Изходът от ситуацията е ясен, но той не е удобен на никое правителство. Затова ще продължава хвърлянето на прах в очите с кухи заплахи за прокурори и отнемане на лицензии. Лошото е, че така управляващите отблъскват инвеститорите. Същите инвеститори, за чието привличане предни правителства работиха години наред.

 ...
43
4179
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
08 Април 2014 19:52
Калоян Стайков, Институт за пазарна икономика
Без коментар
08 Април 2014 20:33
ще изпуснат инвеститорите


ИПИ-тата пак не разбрали: ма ние баш това искаме - да ги упущим тез пущини "инвеститори" да си ходят, откъдето са дошли. Чиба!
08 Април 2014 21:02
е ако ще гоним инвеститорите да изгоним и тези, които се точат за ХИМКО, а? или те са добри а ЕРП-тата са лоши?
08 Април 2014 21:21
А, от Института на Посредствените Икономисти пак са се обадили, естествено в защита на зелените измамници и вражеските ЕРП-та.
Десетилетия наред български организации снабдявате без проблеми българите с ток, и сега не можем да разкараме кръвопийците с 35 000 евро заплати ли?
Можем, и още как!
08 Април 2014 21:25
Опа, червените тролове веднага наскачаха.
За коментара на Стайков
08 Април 2014 21:28
е ако ще гоним инвеститорите да изгоним и тези, които се точат за ХИМКО, а? или те са добри а ЕРП-тата са лоши
Разликата е, че едните смучат, а другите си идват с газа. Ако искаме да има изобщо индустрия във Враца и доста българи да получават хубави заплати, изходът е един - руски инвеститор, защото само той ще си докара и евтина газ. Без енергия няма индустрия, а нещо не виждам хиляди американски газовози наоколо...
Докато чуждите ЕРП-та спокойно можем да ги изритаме от България, и няма даже да забележим разликата, освен стотиците милиони, които ще ни останат, защото няма да заминат да пълнят пенсионните фондове на Чехия и Германия.
08 Април 2014 21:36
do han:

ако си дойдат с евтиния газ по принцип е хубаво, нищо не казвам за това. но каква е гаранцията, че ще си плащат данъците в българия, и няма да си изнасят печалбата в чужбина. (което всъщност си е съвсем легално, даже се практикува с голям размах от един друг руски инвеститор в наш голям черноморски град с нефтопреработвателен завод). а днес цял ден това чета, че ерп-тата изнасяли печалбата си в чужбина и затова трябва да ги махнем. затова не можах да разбера защо едните са добри а другите не?
08 Април 2014 21:39
ако си дойдат с евтиния газ по принцип е хубаво, нищо не казвам за това. но каква е гаранцията, че ще си плащат данъците в българия, и няма да си изнасят печалбата в чужбина.

Няма гаранция.
Както знаеш, гаранция има, най-общо казано, само за едно нещо. И то съвсем не е място в 'Орландовци'.

Но в случая - поне ще има работни места, вероятно и платени осигуровки.
08 Април 2014 21:48
а ерп-тата не плащат ли заплати и осигуровки и не създават ли работни места?
08 Април 2014 22:37
ИПИ? А стига бе!
Нямаше ли нищо по смислено?
08 Април 2014 22:43
Браун, мисля че се опитваш да сравниш чушки с ябълки. Можеш и да не си караш колата - има велосипеди. Но как ли ще я караш без ток?
Освен това - непрекъснато ни се обяснява с колко трябва да се увеличи цената на тока, за да има за инвестиции. Излиза, че аз предварително трябва да платя инвестициите без да получа нищо в замяна.
Ми за чии ми е този "инвеститор"?

А и да не забравя - плащат и заплати и хонорари. Пожелавам всекиму такива хонорари!
08 Април 2014 22:46
ЩЕ ИЗПУСНАТ ИНВЕСТИТОРИТЕ???

Сериозно ли бе, а Цайс?
08 Април 2014 22:46
Инвеститорите искат евтина електроенергия и една от причините за намаляване на чуждите инвестиции е високата цена на тока по времето на Баце.
08 Април 2014 23:37
Само че НЕК просто не може да си покрива задълженията - заради лошо финансово управление и заради поддържаните изкуствено ниски крайни цени за потребителите.

Мисля, че само за едно такова изречение трябва да има някаква остра форма на санкция, санкция за платено медийно развращаване, за гнусна неморална манипулация. Тези цени на тока у нас са резултат от множество национални предателства, като се започне от с нищо необоснована разпродажба на националните активи с престъпните договори за закупуване на енергията на преференциални цени. ПРЕСТЪПНИЦИ са не само преките изпълнители, а и всички, които оправдават престъпленията им. И ТОЯ умник започнал да реве за инвеститорите, ами защо ИВН-тата не си тръгнат от България со кротце и со благо, след като се оказват ЕНЕРГИЙНИ ВАМПИРИ. Защо да храним чуждите пенсионери, и да оставаме нашите да умират в глад и студ. Докога ще се заблуждаваме, че България има някаква полза от ЧУЖДИТЕ ИНВЕСТИТОРИ, тези в банковото дело, в търговските вериги, в концесиите и в покупката на земеделска земя. Докога това журалистическо безочие, при толкова убийствени факти.
09 Април 2014 02:08
Цирк за наивници. Никой няма интерес да допусне евтина електроенергия в системата, която да отнеме печалбите на тарикатите.
09 Април 2014 02:39
Защото,спартакисти и тп "захлупени" пролетариатисти,марксополивци и тп и тп,НE МОЖEТE да управлявати и една сергийка за компири, камо ли заводи,комбинати и копорации в ерата на СВEТОВEН СВОБОДEН ПАЗАР ! Във времето на мракобесния комсоц такива науки нямаше и не можеше да има ! ЗАТОВА !
09 Април 2014 08:07
заради поддържаните изкуствено ниски крайни цени за потребителите


Тоя "пич" с очилата малце манипулира. Изкуствено се поддържат цените на зелената енергия. Там е заровено кучето. Нали са институт за пазарна икономика? Къде се врат там, където я няма, а именно в енергетиката?
09 Април 2014 08:58
Опа, червените тролове веднага наскачаха.

мда. не коментират написаното, а автора. Колко симптоматично...
09 Април 2014 09:19
И кво иска да ни каже аФторчето от двустайната ФОНДАЦИЯ ИПИ ? Че ЕРП-тата са си в правато си да си прихващат дължимото ? Да, в правото си са ! Но проблемът не е толкова в ЕРП-тата, колкото в смахнатите или корумпирани политици, определили цената на тока от ВЕИ и обема на присъединените ВЕИ. Но като велик пазарник за определянето на цените от ВЕИ на пазарен принцип, а не законодателно, за това "икономистът" не пише нищо.
А това е фундаментално:
След като стана ясно какъв е проблемът, решението е повече от очевидно, макар и неприятно. Необходими са по-високи цени, които ще позволят на НЕК да се разплаща коректно не само с трите крайни снабдителя, но и с всички производители, ЕСО, БЕХ и т.н.

А бе, фондационери, кво да ги праиш ! Вместо цени на пазарен принцип, вдигайте цените за да пълним гушите на производителите на зелена енергия.
09 Април 2014 09:34
А бе, фондационери, кво да ги праиш ! Вместо цени на пазарен принцип, вдигайте цените за да пълним гушите на производителите на зелена енергия.


Не си пожелавайте пазарни цени на електричеството ,че може да ви се сбъднат желанията.
09 Април 2014 09:43
Не си пожелавайте пазарни цени на електричеството ,че може да ви се сбъднат желанията.

Що бе, Лунатик ? На колко се изкупува зелената над тази от АЕЦ ? Или над МИ - 2 ? Инсталираните мощности от АЕЦ, ТЕЦ (в т.ч. 1 и 3 на мариците) и някоя и друга ВЕЦ, са ни напълно достатъчни за вътрешното потребление. Ама искате износ, изнасяйте си зелената, ако има глупаци да я купят. А не да я продавате на българите, като най-платежоспособни !
09 Април 2014 09:49
braun100
08 Април 2014 21:36

"…затова не можах да разбера защо едните са добри а другите не?"

Не бих разсъждавал кои са добри и кои – лоши. Но бих поразсъждавал за ползата.

Ползата от някога нашите ЕРП-та беше, че работеха добре, отчитаха над 100 милиона печалба годишно, която оставаше в България и осигуряваха работа на много хора.
След като бяха подарени срещу общата сума около 700 милиона, доколкото си спомням, започнаха да работят с много по-малка печалба, някои дори обявиха загуби; съкратиха 3-4 пъти работните места и продължават да ги съкращават; с нищо не се подобри електроснабдяването; претендират непрекъснато за увеличение на цената на електроенергията аргументирано с уж инвестиции, чиято възвръщаемост би трябвало да са им е осигурена с гарантираната им печалба – в началото беше 16%, после май им я намалиха, но остана доста над обичайната по света от около 8%; да не говорим за това, че това не изглежда много обичайна практика – да искаш предварително компенсация за бъдеща инвестиция – обикновено хората инвестират и после си възстановяват разходите от печалбата. Иначе каква "инвестиция" е това – истинската инвестиция носи някакъв риск. И като черешка на тортата са изнесените от България пари по законен и не дотам законен път, които вече многократно превишават цената на покупката.
Как стои въпросът с Химко? Ползата от него през последните около 15 години е никаква – не работи, разграбва се и ръждясва без да има каквато и да било надежда, че някога ще тръгне само с усилие на българската държава.
Ако се появи желание у някого да възстанови поне отчасти работата на комбината, той ще трябва наистина да инвестира много пари и съвсем не е задължително българската държава да участва. А стойността на наличното на площадката на комбината едва ли има кой знае колко висока стойност, освен като скрап. Печалбата разбира се пак ще се изнася.
Ползата най-малко е, че ще се отворят работни места, които силно липсват на Враца.
09 Април 2014 09:51
БирникЪ,

няма нужда да повтаряш глупостите с които прълъгваха бабите да гласуват за АЕЦ "Белене".
Ако се либерализира пазара, ти като консуматор с примерно 300 kWh на месец да не мислиш че ще се доредиш до тока от АЕЦ "Козлодуй".
От пазарни цени на тока ще спечелят големите и средни фирми,които сега плащат по-скъп ток, за да може да е евтин за населението.
09 Април 2014 09:54
лунатик,

те големите и средните и сега са си на пазара. тези, които имат високоволтов далекопровод, могат да си пазаруват директно от аец.
09 Април 2014 09:57

лунатик,

те големите и средните и сега са си на пазара. тези, които имат високоволтов далекопровод, могат да си пазаруват директно от аец.


Ако следиш пресата, ще видиш че АЕЦ "Козлодуй" горе долу на всеки 6 месеца приплаква да и увеличат квотата която може да продава на свободния пазар, защото на регулирания продава за 45 лева MWh а на свободния двойно. Доколкото знам(може и да се бъркам) в момента е 80% регулиран къмто 20% свободен.
09 Април 2014 09:58
БирникЪ,

няма нужда да повтаряш глупостите с които прълъгваха бабите да гласуват за АЕЦ "Белене".


За пък Белене пък къде съм писал ? Просто смятам, че зелената ни е скъпа и излишна. Това означава да не ни я включват в микса, да не я изкупуват задължително, а които реши да я произвежда, да го прави на свой риск и отговорност. Т.е., да намери на кой да си я продава на цена каквата му бъде платена. Така по-ясен ли съм ?
09 Април 2014 09:59
Написаното е абсолютно вярно, но на троловете това не им харесва, ако червените бандити не бяха променили закона и задължителното изкупуване от ВЕИ беше останало 12 години, щетата нямаше да бъде толкова голяма. Освен това никой и досега не каза КОЙ и КАК определи цената за изкупуване на тока от ВЕИ и още нещо, когато тройните лайна загубиха властта, по коридорите на НЕК се продаваха празни подписани договори за присъединяване на ВЕИ и естествено гербаджийските бизнесмени си ги накупиха. ДКЕВР и досега не са направили нито една проверка за да разберат примерно, че 50% от фотоволтаиците са построени на земеделска земя(което е забранено по закон), така че в ДКЕВР и тези които стоят зад нея е вината, а не в ЕРП-тата. В НЕК и ЕСО има цели етажи с назначения от ДПС(казват им етажите на ДПС). По време на служебното правителство излезе една новина за изнесен и продеден ток от НЕК за 980 000 долара,които са платени но парите не са постъпили в НЕК, някой от вас да е чул нещо по въпроса сега -НЕ!, няма и да чуете. Л@йното трябва да се разрови, за да се разбере, КОЙ го е иср@л.
09 Април 2014 10:02
Поправка - числото е 980 000 000 долара.
09 Април 2014 10:04
Бирник, днес разочароваш нещо..,
И кво иска да ни каже аФторчето от двустайната ФОНДАЦИЯ ИПИ ? Че ЕРП-тата са си в правато си да си прихващат дължимото ? Да, в правото си са ! Но проблемът не е толкова в ЕРП-тата, колкото в смахнатите или корумпирани политици, определили цената на тока от ВЕИ и обема на присъединените ВЕИ. Но като велик пазарник за определянето на цените от ВЕИ на пазарен принцип, а не законодателно, за това "икономистът" не пише нищо.

Сигурно си пропуснал това:
Всъщност проблемите в сектора датират не от 2012 г., а по-отдавна - от 2007-2009 г. Именно тогава бяха приети много високи цени за изкупуване на "зеления" ток и много дълги периоди за задължителното му изкупуване. Още през 2008 г. парламентът тръгна да поправя Закона за възобновяемите енергийни източници от 19 юни 2007 г., в който задължителното изкупуване е за период от 12 години. Само година и половина по-късно мнозинството пожела да удължи срока на 20 г., но (според някои твърдения било печатна грешка) в крайна сметка се стигна до 25 гарантирани години за фотоволтаичните централи и 15 години за вятърните централи.

Изглежда, че ще остане само отношението към "аФторчето". Което със сигурност не е стила ти.
09 Април 2014 10:05
Т.е., да намери на кой да си я продава на цена каквата му бъде платена. Така по-ясен ли съм ?


Да.
09 Април 2014 10:37
Анализи за цената на тока без да е показано как се формира тя по цялата верига от централата до лампата в къщи не искам да чета.
С разтягане на локуми, без точни числа колко пъти се увеличава цената от производителя до крайния потребител нищо не може да се разбере.
Посочете точните числа и тях коментирайте господа от всякакви комисии, холдинги и клубчета по интереси.
09 Април 2014 10:49
Просто смятам, че зелената ни е скъпа и излишна. Това означава да не ни я включват в микса, да не я изкупуват задължително, а които реши да я произвежда, да го прави на свой риск и отговорност. Т.е., да намери на кой да си я продава на цена каквата му бъде платена. Така по-ясен ли съм ?

Toва е най-доброто, но да не забравяме, че има един Закон за ВЕИ, който изключва както такава възможност, така и възможността за рязко поевтиняване на зелената енергия. Промяната на този закон със задна дата ще ни донесе само известен брой осъждания на държавата.
09 Април 2014 10:55
Тези от ИПИ какпък от всичко разбират! И цялата статия с много приказки и твърде малко числа
09 Април 2014 11:55
Повече от 30 години работя в системата на строителствотона територията на София. Откакто са продадени ЕРП-тата не ми е известен нито един случай за построен и захранен с кабели СН трафопост от ЧЕЗ. Практиката е така нареченият възложител, за да захрани с електроенергия новопостроения си обект, да се бръкне в джоба и да си построи трафопост.Разбира се строителството, мощността му са предписани от ЧЕЗ. След това започва ходене по мъките, за да го включат в системата. То не са отстъпване на право на преминаване през имот, претенции за участие в Държавната приемателна комисия и предявяване на претенции по отношение на вече съгласувани от тях проекти и т.н. Да не говорим, че комуникация с отговорните по определен проблем хора няма. Някои от тях са с въпиюща некомпетентност. Липсва връзка между отделните дирекции. Занимаваме се с стоене пред гише на ЧЕЗ и разговор с деловодител. Процесът се точи с месеци. Оставаш с впечатление, че тези хора просто не искат да продават електричество. Изкупуването на въведените в експлоатация съоръжения се осъществява след няколко години и на цени, каквито те ти определят, а не на основание представени от възложителя фактури. През това време на същия този възложител, който има собственост в захранения с електричество обект, му продават електроенергия!! Е, кое се нарича тук инвестиция?!
09 Април 2014 12:36
"Защото,спартакисти и тп "захлупени" пролетариатисти,марксополивци и тп и тп,НE МОЖEТE да управлявати и една сергийка за компири, камо ли заводи,комбинати и копорации в ерата на СВEТОВEН СВОБОДEН ПАЗАР !"

Интересно навремето СОМАТ и "Химимпорт" кой ги управляваше?
Да кажете нещо за ДЗУ; все пак явно сте от Стара Загора.
09 Април 2014 14:04
СКЪПИЯТ ТОК В ЕС: ОТ БОРБА ЗА НАСЪЩНИЯ ДО ДЕИНДУСТРИАЛИЗАЦИЯ

Натисни тук
09 Април 2014 14:55
Какви инвеститори, какви "Ощипани моми", какви управляващи?! В тази държава всеки си прави каквото си иска, а печелят ей такива като Доган и Пеевски, които си траят и знаят как да си постигат целите! Направо изобщо не ми се коментира тази енергетика... Така става, като ни управляват счетоводители...
09 Април 2014 15:27
Момчето започва първата половина, дори първите две трети от текстчето с напълно верни и коректни твърдения прилежно събрани от интернет и добре систематизирани. Това им е станало шаблон. След това следва поприкрита гнусотията на поръчката. Вакханалията с ВЕИтата стана след промените в закона направени от ГЕРБ. Колкото и да се плямпат глупости, при срокове за изпълнение на разрешително до 2 години и масово включване на такива инсталации в средата на 2012 дори и "пазарен" "икономист" може да сметне от кога точно е далаверата. Тези преди ГЕРБ не са целите в бяло, но договорите ги сключиха именно вождовете на народните стражи. В случая обаче околовръстните икономисти доста трябва да се гърчат между зеленюгите фотоволтайковци на плевнелиев-прокопиев като спомоществователи и собствениците златните ТЕЦове които също ги имаше в списъка на едрите спонсори на ипиотчетата. Тези златни ТЕЦове също имат да получават доста стотици милиони, но просто няма откъде да си прихващат, та май се долавя ипиотска песен държавата от данъците да плати, само и само да не се засегнат другите спонсори от зеленюгите.
09 Април 2014 15:32
Аааа, сакън, налгедахме се и на "инвеститори"!

Иначе извън това заключение, съм склонен да стисна ръката на автора.
09 Април 2014 18:05
Силно поръчкова статия!
09 Април 2014 18:26
Силно поръчкова статия!
Не се сърдете на момшето. То за това се плаща на НПО-то с гордото име Институт по пазарна икономика, който институт сигурно се намира в някой апартамент. На тях туй либералната пазарна икономика им идва отвътре. Вчера беше единм, днес друг. С такива статийки оправдават доларите, които получават. Може и да плащат на вестника да ги печатат. Държавата се чуди как да се отърве от ЕРП-тата дето ни ги натряскаха царедворците, този за нови инвеститори плаче. Абе ден да мине, статия да излезе, самун да загине, ама доларите да текат откъм зад океана.
10 Април 2014 01:05
Конкретно - кои са тези инвестори? Колко са инвестирали? И колко са изнесли род разни форми? Че то има ли един нормален инвестор в България?Като например Ейпъл, Самсунг, Дженерал мотърс и прочее.
10 Април 2014 01:06
Забравих - основните инвестиции са -дрога, контрабанда и прочие сериозни инвестиции.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД