Президентът Първанов изрази съмнение дали българите действително имат реален мотив да искат присъединяване към ЕС и дали знаят какво предстои по пътя към членството. Той призова преговарящите с Брюксел да огласяват действията си "не хаотично и по повод".
"Не съм убеден дали високата подкрепа за членство в съюза - около 80%, е реално осмислена от населението", каза държавният глава. И отново предупреди, че влизането ни в ЕС ще е свързано с жертви. Първанов конкретно обърна внимание, че предстоят нови реформи в селското стопанство, свързани с уточняване проблемите на кадастъра и създаването на реален пазар на земята. Той обаче избегна темата за промени в конституцията, които да позволят на чужденци да купуват земя у нас.
Президентът настоя в "пътната карта" на България за членство в ЕС да се фиксират 3 дати: 2003 - като край на преговорния процес: началото на 2004 - за подписване на присъединително споразумение; и 1 януари 2007 - като крайна дата за членство в съюза.
"Някой трябва откровено да каже на хората за какво става дума", заяви Първанов по време на семинар за структурната политика на ЕС, който се проведе в Бургас вчера. Това трябвало да става винаги след като България поема някакви ангажименти - например със затварянето на дадена глава от преговорите. Следобед президентът заведе посланиците на страните-членки и кандидатки за ЕС в бургаско училище, където присъстваха в час по евроинтеграция.
Приемам коментара на президента за преговорите с ЕС и смятам, че оттук насетне всички ангажирани институции трябва да засилят информационната си политика, коментира говорителят на МС Димитър Цонев.
|
|