:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,069
Активни 628
Страници 25,634
За един ден 1,302,066
Сините искат частично независимо обвинение

Прокурорите били в интелектуално робство

Филчев и подчинените му са като партията и Ленин, обвини следовател
Снимка: НИКОЛАЙ ДОЙЧИНОВ
Обвинителите са в особен вид интелектуално робство - никой освен главния прокурор не е независим и свободен,

обяви апелативният прокурор на Варна Васил Миков на конференция за промени в конституцията. Централизмът е доведен до крайност, а подчинението на всяка спусната отгоре заповед е висша добродетел, обвини Миков. Докато в Европа въвеждат децентрализация на обвинението и свобода на преценката на отделния прокурор, у нас Филчевото ведомство е забранило да се обжалват постановленията на по-горния началник, твърди Миков. Според него обаче проблемът не е институционален, а персонален. Затова прокуратурата трябвало да остане в съдебната власт, но да се премахне нейният централизъм и да се дадат нови права на обвинителите по отношение полицията и следствието.

Слага се знак на равенство между 1200 квалифицирани юристи и главния прокурор както навремето между партията и Ленин, обяви и и. д. шефът на НСлС Румен Георгиев. И той е против местенето на прокуратурата и следствието в други власти, понеже проблемът не бил конституционен. Основният закон не давал привилегирован статут на главния прокурор, не изисквал централизация на ведомството, нито пречел да се създадат независимо обвинение и разследване на магистрати.

Съдията Румен Ненков пък поиска да се създаде възможност за прекратяване на несменяемостта на магистрати, които не си вършат работата.

Конституцията трябва да се промени - да се махнат имунитетите, следствието да отиде в изпълнителната власт, а прокуратурата да е частично независима, каза пък зам.-шефката на СДС Екатерина Михайлова. Модел за частична независимост било главният прокурор да се избира от парламента, но в никакъв случай да не е и правосъден министър.

Мястото на прокуратурата е в съдебната власт, но трябва да се намери механизъм тя да работи ефективно и да не е подвластна на политически влияние, обяви правосъдният министър Антон Станков. Необходимост от промяна има, надяваме се парламентът да отговори, каза министърът.
636
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД