Обвинителите са в особен вид интелектуално робство - никой освен главния прокурор не е независим и свободен,
обяви апелативният прокурор на Варна Васил Миков на конференция за промени в конституцията. Централизмът е доведен до крайност, а подчинението на всяка спусната отгоре заповед е висша добродетел, обвини Миков. Докато в Европа въвеждат децентрализация на обвинението и свобода на преценката на отделния прокурор, у нас Филчевото ведомство е забранило да се обжалват постановленията на по-горния началник, твърди Миков. Според него обаче проблемът не е институционален, а персонален. Затова прокуратурата трябвало да остане в съдебната власт, но да се премахне нейният централизъм и да се дадат нови права на обвинителите по отношение полицията и следствието.
Слага се знак на равенство между 1200 квалифицирани юристи и главния прокурор както навремето между партията и Ленин, обяви и и. д. шефът на НСлС Румен Георгиев. И той е против местенето на прокуратурата и следствието в други власти, понеже проблемът не бил конституционен. Основният закон не давал привилегирован статут на главния прокурор, не изисквал централизация на ведомството, нито пречел да се създадат независимо обвинение и разследване на магистрати.
Съдията Румен Ненков пък поиска да се създаде възможност за прекратяване на несменяемостта на магистрати, които не си вършат работата.
Конституцията трябва да се промени - да се махнат имунитетите, следствието да отиде в изпълнителната власт, а прокуратурата да е частично независима, каза пък зам.-шефката на СДС Екатерина Михайлова. Модел за частична независимост било главният прокурор да се избира от парламента, но в никакъв случай да не е и правосъден министър.
Мястото на прокуратурата е в съдебната власт, но трябва да се намери механизъм тя да работи ефективно и да не е подвластна на политически влияние, обяви правосъдният министър Антон Станков. Необходимост от промяна има, надяваме се парламентът да отговори, каза министърът.
|
|