Преходът в България приключи и от него се роди нов тип човек. Това заключиха видни наши социолози, които се събраха на дискусия, организирана от Института за социални ценности и структури "Иван Хаджийски".
Според Андрей Райчев има 3 доказателства, че периодът на трансформация е приключил. Едното е, че у нас вече има ясно оформени класи и представителите им осъзнават своето място. Другото е, че политиката вече се е еманципирала като отделна сфера. Навремето отношенията между СДС и БСП се възприемаха като отношения между хората, а сега - като отношения между елитите, каза социологът. Третото доказателство е, че митовете, от които се нуждаят преходните периоди, у нас вече са свършили. Според него митовете за велика Русия, която ще се стабилизира и ще ни оправи положението, за комуниста и за царя вече са в миналото.
Петър-Емил Митев пък подчерта, че навремето хората превърнаха личното си и работно ежедневие в политическо, а вече е обратното. Според него преходът е родил нов млад човек, при когото ключовият момент се премества от държавата към гражданското общество. "Героят, роден от прехода, е разкрепостен, меркантилен и готов да влезе в ЕС. Той предпочита да работи в частна фирма, приема за нормално съжителството без брак, интересува се от политика, доколкото тя има отношение към бизнеса, изучава английски, настроен е проевропейски и проатлантически и е готов по-лесно да се прости с националните символи", заяви социологът.
Кънчо Стойчев изтъкна, че една от най-големите характеристики на края на прехода е появата на третия полюс. "Това не значи, че СДС и БСП няма пак да печелят, а че вече няма да взимат 60% от гласовете", заяви той.
Според Юлий Павлов най-яркото доказателство, че преходът е приключил, са частичните местни избори в Русе. Тогава левицата издигна кандидат, който е земеделец, а СДС заложи на бивш член на БКП.
Най-важният елемент на край на прехода е, че хората са осъзнали, че няма връщане назад, обясни Живко Георгиев. Според него периодът на трансформация е породил минималистична психика и дори най-висшата ни класа има по-ниски претенции.
каре
РАЗМЕСТВАНЕ НА ПЛАСТОВЕТЕ
27% от българите са останали в същата класа, в която си били през 1989 г. 68% обаче са тръгнали надолу. 20% от тези, които в началото на прехода са били над средното ниво, и 37% от средната класа вече са преминали към дъното. Почти никой, който е бил в ниската класа през 1989 г., не е преминал към сегашната висша. 1/4 от българите още са в паника, че декласирането може да продължи.
|
|