:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,240
Активни 668
Страници 20,707
За един ден 1,302,066
Спорт

Деца за продан? Хиляди вече са изтъргувани

ФИФА наказа ФК "Барселона", но това е само върхът на айсберга. Покупко-продажбата на непълнолетни е стандартна практика в европейския футбол от години
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Президентът на ФК "Барселона" Хосеп Мария Бартомеу бе нападнат от журналисти часове след огласяването на санкцията на 2 април. Босът веднага обяви, че клубът ще обжалва решението на всички инстанции.
На 2 април 2014 г. земята се разтвори под краката на един от най-могъщите футболни клубове в света - "Барселона", и неговата всеизвестна люпилня на таланти - школата "Ла Масия". Това бе денят, в който международната футболна федерация ФИФА съобщи, че испанският клуб е признат за виновен в нарушаване на чл. 19 от "Наредбата за статута и трансфера на играчи" по не по-малко от 10 случая.

Въпросният параграф засяга защитата на непълнолетни футболисти, а вината на "Барселона" е, че е клубът е купувал млади играчи от дестинации като Корея и САЩ въпреки изричната забрана на ФИФА за междуконтинентални трансфери на деца под 18-годишна възраст. Заключението позволи на дисциплинарната комисия на ФИФА да "санкционира клуба с трансферна забрана на национално и международно ниво за два последователни трансферни периода, заедно с глоба от 450 000 швейцарски франка. Допълнително клубът има срок от 90 дни да узакони статута на всички засегнати непълнолетни лица."

Това се случи, защото комисията прецени, че: "Интересът да защитаваме пълноценното и здравословно развитие на децата като цяло трябва да надделява над чисто спортните интереси." ФК "Барселона" моментално заяви намерението си да обжалва наказанието и ако се наложи, да отнесе жалбата до международния арбитражен съд на спорта (CAS) в Лозана, Швейцария. Тема, която ще бъде засегната малко по-късно.



ВСИЧКИ ГОЛЕМИ ОТБОРИ ГО ПРАВЯТ



Но защо ФИФА изчака досега, за да се намеси? Футболната федерация наказа шестима от вече десет "незаконни" играчи още през февруари 2013 г., макар и всички те да продължиха да играят за клуба и след това. А за всеки с вътрешен поглед във футболната индустрия е добре известен факт, че организираната търговия с малолетни играчи в преследване на новите Лионел Меси, Кристиано Роналдо и Неймар тече от години.

Основните нарушители са водещите клубове от Испания, Португалия, Франция, Италия, Гърция и Белгия, които "жънат" талантливи деца най-вече от Южна Америка, Африка и Азия. Вече повече от година - от март 2013-а насам, датското списание "Спорт Екзекютив" следи и отразява международната търговия на деца и задава регулярно на ФИФА въпроса защо не се намесва. Но само за да получава уклончиви отговори.

ФИФА дори създаде специална комисия за надзор над непълнолетните играчи и контрол върху системите за следене - TMS (Transfer Matching System) и ITC (International Transfer Certificate), които би следвало да защитават младите футболисти. Проблемът е, че досега ФИФА остава сляпа за очевидни нарушения на правилата и дори не регистрира международните трансфери между клубовете, ако става дума за деца под 12-годишна възраст.

Напук на правилата, изобретателните системи и затегнатия контрол чак на 2 април 2014 г. ФИФА реагира на факта, че хиляди невръстни момчета се търгуват и доставят в Европа от различни континенти. Тогава "Барселона" бе наказан заради своите десет малолетни играчи. Но е публична тайна, че "Барселона" всъщност притежава поне 38 "нелегални" млади футболисти, "Атлетико" (Мадрид) има поне 24 такива, "Интер" (Милано) минимум 18, "Реал" (Мадрид) - поне 13, "Рома" - поне 6... А нататък следва безкраен списък от други клубове, които участват в организирана търговия на подрастващи, но просто не предоставят достатъчно информация за своите младежки формации - нито на официалните си интернет сайтове, нито при телефонни разговори.

В такъв случай задълбочен обществен контрол е напълно невъзможен. Какво, например, правят 11-годишният Сандро Рейес от Филипините в "Барселона", 9-годишният Нинте Натер Карухал от Гвинея в "Атлетико" (Мадрид), 10-годишният Шейх Фал от Сенегал в "Интер" (Милано) или 10-годишният Такухиро Накай от Япония в "Реал" (Мадрид)?

В 14-страничното защитно писмо до ФИФА "Барселона" заявява, че само в Каталония по осреднени данни "има 15 000 непълнолетни играчи, родени извън Испания и регистрирани в своите федерации, които според критериите на ФИФА би следвало да се третират с подобен неоторизиран статут". Това може и да звучи силно преувеличено, но разследването на "Спорт Екзекютив" установи, че ежегодно в европейския футбол се извършват хиляди трансфери на деца. И това продължава от години.



НЕОБХОДИМА АЛАРМА ЗА СЪБУЖДАНЕ



"Това се случва открито във всички водещи клубове, не е само "Барселона". Всички те дори не се опитват да прикрият следите си - казва Мадс Оланд, член на борда на директорите на световния профсъюз на играчите ФИФпро. - И никой не прави нищо по въпроса все още, въпреки че правилата са създадени, за да се спазват. Но какво всъщност може да се направи? Ако ФИФА смъкне долната възрастова граница в сертификата за международен трансфер на 10 г., клубовете просто ще започнат да преследват 9-годишните... Основният проблем е, че играчите са превърнати в стока, те не се третират като човешки същества, независимо от своята възраст. Футболистите днес имат толкова абсурдна търговска стойност, замесени са толкова много пари, а облагите от една сделка са така астрономически, че единственото правилно нещо е да се преразгледа из основи цялата трансферна система. В момента тя е извън контрол и рано или късно ще приключи катастрофално."

Европейската футболна федерация УЕФА също посрещна радушно присъдата над "Барселона". УЕФА отдавна пледира за забрана на правото на собственост от трета страна, което в последните години се изроди именно в търговия на деца в европейския футбол. И допълнително занижи възрастта на "преследваните футболни таланти".

"Решението хвърля необходимия лъч светлина върху случващото се в европейския футбол. Там, където "Защитата на непълнолетните" изглежда като правило само на хартия, което клубовете просто заобикалят. Без значение от крайния изход в случая с "Барселона", това трябва да доведе до повишена загриженост за реалната ситуация в преследването на млади футболни таланти. Всички заинтересувани страни във футбола сега ще трябва да спазват целия набор от правила, за да осигурят по-силна защита на непълнолетните, включително на много малките деца. Това трябва да е алармата за събуждане на целия футболен свят. Ние просто трябва да започнем дискусия за моралните устои на футбола", казва норвежката Карен Еспелунд, член на изпълкома на УЕФА и бивш генерален секретар на футболната федерация на Норвегия (NFF).

Датският член на изпълкома на УЕФА и бивш президент на футболната федерация на Дания (DBU) Алан Хансен също осъзнава, че това нещо трябва да се случи.

"Повдигал съм въпроса пред юридическия директор на ФИФА Марко Вилигер, а DBU поддържа официален контакт с ФИФА по темата. През януари ФИФА ни съобщи, че в момента в централата преценяват дали има нужда от затягане на правилата въз основа на някои от случаите, които вие разкрихте - заяви Хансен пред "Спорт Екзекютив" в края на февруари 2014 г. - Вариантите са например да бъде намалена долната възрастова граница или клубовете да бъдат задължени да внасят документи за абсолютно всички свои играчи. Ние имаме намерение да продължим да следим случая, като лично аз продължавам да вярвам, че колкото по-млад е един футболист, толкова повече защита му е необходима."



ТОВА Е КОНСПИРАЦИЯ



ФК "Барселона" е озадачен от присъдата. Както споменахме, клубът произведе 14-странично писмо в своя защита, подчертавайки, че на практика всички клубове действат в разрез с наредбата на ФИФА. Испанският клуб също така настоява, че "Ла Масия" всъщност трябва да бъде освободена от правилата на ФИФА, понеже осигурява изключителни възможности за грижа за децата. Затова и "Барселона" обжалва решението - засега във ФИФА, а по-късно вероятно и по целия път до CAS в Лозана. А това означава, че клубът ще може да осъществява сделки през летния трансферен прозорец, понеже решението няма ефект, докато не бъде разгледана жалбата, което може да отнеме месеци.

Междувременно от "Барселона" се гневят срещу присъдата със словесни порои като този, публикуван на официалния клубен сайт FCBarcelona.com:

"Гледаме отвъд това, което се случва, и когато успеем да го покажем на всички, ще имаме последната дума. Има много хора, които не могат да приемат факта, че "Барса" спечели всичко и беше едноличен лидер в световния футбол през последното десетилетие. Наистина, това трудно се преглъща, но ние няма да стоим със скръстени ръце. И нашият отговор ще бъде могъщ, това го гарантирам", декларира клубният вицепрезидент по икономическите въпроси Хавиер Фаус.

Той е подкрепян от президента на "Барселона" Хосеп Мария Бартомеу: "Ние в "Барса" сме съгласни с правилата на ФИФА за защита на непълнолетните играчи. Това е и наша философия. Благодарение на "Ла Масия" ние сме пример за много страни по света. А сега сме жертва на една жестока несправедливост. Не сме готови да се откажем от нашия образователен модел и ще браним всички деца в нашата система. Посланието, което искаме открито да отправим, е, че никой не може да докосва нашата школа!"

Според Бартомеу той вече е установил контакт по телефона със своя колега начело на ФИФА Сеп Блатер и си е уредил лична среща, на която проблемът да бъде обсъден на четири очи. Дали и как двамата президенти ще успеят да намерят обща позиция относно чл. 19 от "Наредбата за статута и трансфера на играчи" предстои да стане ясно. В CAS, изглежда, нямат никакви съмнения, ако се съди по изказаното мнение от говорител на спортния арбитраж пред испанския в. АС:

"Клаузата е стриктно контролирана и от ФИФА, и от CAS, където в крайна сметка ще приключи това дело. Въпросното правило е написано с изключителна загриженост от отговорни хора и в двете институции, поради което те ще бъдат непреклонни, каквато е позицията им и в момента."



ФИФА СИ ЗАРАВЯ ГЛАВАТА



По време на катаклизмите ФИФА запази пълно мълчание. Организацията не е обелила и дума по случая след 2 април. Затова "Спорт Екзекютив" зададе й четири въпроса:

1. Защо наказахте "Барселона" за 10 "незаконни" непълнолетни играчи, при положение че в "Барселона" има поне 30 непълнолетни футболисти от всички континенти, които продължават да играят въпреки правилата?

2. Разследва ли ФИФА други клубове за същите нарушения? Ако да - кои? Ако не - защо?

3. Обсъждате ли въвеждането на "международен трансферен сертификат" за малолетни играчи под 12-годишна възраст? И вашата комисия ли ще го контролира?

4. Смята ли ФИФА да наказва собствеността от трета страна, за да затвори вратичката, използвана от клубове и частни футболни академии?

Полученият отговор в редакцията на "Спорт Екзекютив" от медийния отдел на ФИФА бе подписан от Силия Дънкан и гласеше: "Скоро ще се свържем с вас."

Все още чакаме...
СНИМКА: WIKIPEDIA.ORG
Втората най-популярна футболна школа за деца в Испания е тази на "Реал" (Мадрид) - "Ла Фабрика". Според неофициална информация в нея също се извършват нелегални трансфери.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Детската школа "Ла Масия" предлага невиждани условия за подготовка на млади футболни таланти.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
"Не докосвайте "Ла Масия"!", пишеше на огромен транспарант, който бе опънат на ст. "Камп Ноу" дни след обявеното решение на ФИФА да санкционира "Барселона".
СНИМКА: АРХИВ
От школата на "Барселона" са излезли почти всички титуляри в днешния мъжки отбор на каталунците, включително левият бек Жорди Алба (на снимката в средата).
4
2243
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
25 Април 2014 00:57
Да бе!
Как така някакви талантливи деца ще имат шанса да се обучават в модерни школи и училища,да ги хранят колкото могат да ядат.
Да си стоят в техните си държави,да работят от малки за хляба,вместо да ритат топка-да шият топки,да лепят маратонки и да ходят боси.
Питайте Етоо!
Дори и да не станат големи футболисти,пак ще имат повече шанс в живота отколкото там където са се родили.
25 Април 2014 08:05
и от CAS, където в крайна сметка ще приключи това дело.

Още повече, че вече има прецедент в съда. И той не е в полза на ФИФА. Тогава възниква въпроса защо беше този цирк?
25 Април 2014 12:00
Не е посочено основното,тези деца отиват по собствено желание и със съгласието на родителите си.При повечето случаи на родителите също се изкарва разрешително за престой и работа .Фирми и бизнесмени близки на клуба ги уреждат с работа.
25 Април 2014 12:20
Предпочитам да съм на местото на което и да е от "нещастните" дечица.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД