:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,761,927
Активни 542
Страници 18,394
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Вавилон наопаки

Калин Донков
Без всякакво съмнение тук някой път съм споменавал Вавилон и странното, почти нереално "отскачане" до неговите, може би най-символични за съвременния свят, руини. Така и каза човекът от посолството, който ни заведе там: "Ще отскочим - рече, - за повече нямаме време." И този отскок между Тигър и Ефрат се състоя със скорост и организация, която по онези места и днес изглежда извънземна. Край пътищата палми се прегъваха под вятъра, танцуваха на място, покланяха се без раболепие и понякога се обръщах да видя дали не гледат след нас. Спирахме в някакви градчета, влизахме в знаменити джамии, златните им куполи грееха в белезникавия следобед. Във Вавилон се стоварихме на свечеряване, пред портите му тихо заръмя.

Снимахме се пред първата от тях, веднага реших, че съм я виждал вече в Пергамон музеум. По сините гледжосани плочки тичаха или се протягаха същите зверове. (След време реших за по-сигурно да сравня снимките от двете места, но не стана - снимката от Берлин се беше загубила.) Подтичвахме из нощния Вавилон, за да хванем остатъка от дневната светлина. Но все пак накрая пред изваянието на Семирамида с лъва щраках вече на светкавица. На фотото групата се блещи срещу светлината, каменните фигури зад нея обаче изпъкват, а вавилонският мрак пристъпва в задния план като жив.

Този мрак в онази нощ бе като главно действащо лице, обвиваше руините и сякаш ги довършваше в дълбочина. Сякаш някъде зад него се издигаше кулата от картината на Брьогел Стария в мига преди да се срути. И сякаш мравунякът от хора в нейното подножие, добавен от фантазията, огласяше околността с възбуден говор на своя все още общ език - преди да го загуби. Мракът разстилаше всичко това в невидимата дълбочина на пейзажа, в дълбочината на легендата, а и на въображението.

Странно, но



миналото също има перспектива,



обърни се назад и ще видиш колко далече се простира това назад.

А тогава, пред бързо падащата нощ, като стъпвах несигурно и боязливо, изпукването на изсъхналите зимни треви и търкулването на късчета безсмъртна зидария под нозете ми се струваха като изветрял в хилядолетията отзвук на думите, които народите са загубили веднъж завинаги. Общите думи, с които са градили първата велика кула на човечеството. И последната обща кула, която, ако беше построена, щеше да ги изведе до небето. Оттам насетне - различни езици и различни кули. Сринати понякога единствено поради тази разлика.

В края на миналия век отпечатах тревожното есе "Сънувате ли Вавилон?". Беше точно за това - за загубата на общия език, езика на градежа, на напредъка. Тогава страната бе разделена сякаш на два различни народа. Едните не разбираха езика на другите, нито аргументите им, нито призивите им, нито чувствата им. Страхувах се, че ще се повтори онова, което вече се беше случило с българите: като разделиха езика ни, от Коминтерна разделиха и нас. Това заплашваше да се случи пак, вече в границите отечеството. Тук всеки, който говори на различен език,



нито бива слушан, нито бива разбиран



Дълго време вървяхме по ръба на бръснача, междувременно някои хора направиха пари като преводачи, после започнахме някак да се чуваме, да се разбираме - в повечето случаи погрешно. Диалогът ни има различен речник, различни интонации, различни понятия за добро и зло. Сякаш сме първият народ, който живее на различни планети - посланията ни, каквито и да са те, гаснат в безвъздушното пространство. Или се превръщат в проклятия и закани.

И все пак, това бе може би най-големият успех за нацията, по-голям от влизането в ЕС и в НАТО - ние се спасихме, като продължихме да си говорим. Говорим си криво-ляво и сякаш още съжаляваме за това. Съжаляваме, че



в нашия Вавилон нямаше кой знае какво за разрушаване,



че нашите кули нямаше да оставят следа в човечеството и паметта за тях щеше да изчезне заедно с нас. Оставихме, каквото оставихме, но не и важния, единен език, с който децата ни да започнат отново. Имаме нужда от нов българско-български речник, от елементарна граматика, от достъпен правопис. За да го превърнем в инструмент на бъдещето...

И не щеш ли, такъв език зазвуча в българското пространство. Езикът на онези, които по начало "звучат" под нашето небе. Какво говорят другите, чиято дума не се чува, ние не знаем. Та появи се, значи, език, който всички вкупом заговориха, заговориха го обиграно и сочно, сякаш го владеят от рождение.



Това е езикът на омразата



Този език е зловещото българско есперанто - единственият, на който общуват цели пластове от днешното общество. Те си мислят, че са най-горните пластове, но точно този език ги разполага на националното дъно. Езикът на омразата в България се предава по въздушно-капков път. Той замърсява пространството, съсипва дробовете на поколения от нас, щипе в очите и съсипва съзнанието. С него си служат за демагогия, за мракобесие, за груба, безсрамна лъжа, за насаждане на вражда и човеконенавист, за посяване на отчаяние и безверие. Може би ние сме първите, които ще изобретим Вавилон наопаки: не загубата на общия език, а именно появата на такъв ще съсипе усилията и надеждите, ще послужи не за съзидание, а за разрушение - дори на непостроеното още, за десетилетия напред. Ще рухнат всички кули, както вече ви намекнах. Нашите, и на поколенията. И отговорни ще бъдем и ние, ако го оставим да ни превземе, да ни обземе и да ни подчини. Дори ако само си запушваме ушите в днешния му предизборен разгул.
21
7219
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
24 Април 2014 22:14

ВАЛЕРИ СТАНКОВ


МРЪСНО


Мирише на плесен.

Мирише на мръсен клозет.



Залезът се разкапва като пита изгнил слънчоглед.

Изгревите се раждат недоносени - в седмия месец.

За какво да ви пея?

За чайките,

дето си цвъкат на кея?

Толкова много години от устата ми капа мед.

Толкова много години бях домашният ви поет.

Настана време на собствените си стихове да се обеся.



Мирише на плесен.

Мирише на мръсен клозет.



В душата ми трака на зимата празният фризер.

Сънувам планини от пари.

Жена ми се чуди сърцето си за вечеря

на децата дали да не сготви.

Как един не дойде и не каза:

- Момче, вземи тия два чувала с мръсни пари

и пери!

Да пера и да пея!

Мръсни пари - като мръсни войнишки партенки и потници.



Мирише на плесен.

Мирише на мръсен клозет.



А по мокрите покриви на града

звездобройците станаха кът.

Сомнамбули сноват.

Нали виждате, че се разминаваме като сомнамбули?

Ако пеех фалшиво,

преди ме очакваше съд.

А сега сякаш бивол

мучи в мойта гръд.

Някой да ме е виждал скоро със светулка на чело през юли?



Мирише на плесен.

Мирише на мръсен клозет.



Да си ходим ли вече, Господи?

Свърши ли се отреденият ни живот?

Изпяхме ли песента си? Виното си изпихме ли?

Изядохме ли си хляба?

Залезът се разкапва.

Изгревът се лигави като кварталния идиот.

Безполезното слънце виси на небесния свод.

Но едва ли на слънцето някой се радва.

Освен някой начинаещ поет.



Мирише на плесен.

Мирише на мръсен клозет.



24 Април 2014 22:52
Поклон, майсторе!
И не се учудвай, че няма (много) коментари. Няма и да има - твоят език, в който думите се леят като планински поток, огрян от утринната зора НЕ Е новобългарското Есперанто на омразата и неговото чародейство остава неразбираемо...
24 Април 2014 22:54
Езикът отразява опита (според доктрината на НЛП). Чрез репрезентативната функция на езика ние създаваме модел на личния си опит. А този модел на личния опит отразява света, в който живеем. Този свят не е общ, той е индивидуален, специфичен за всеки. Но колкото и да е специфичен, той съдържа и общи елементи - те са които правят комуникацията възможна. Вероятно на някакъв етап съществен (комуникационен) елемент се е оказала омразата. Споделената омраза. И тази конфигурация на споделена и после обобществена самоорганизирана омраза се е оказала учудващо стабилна. Стабилна до степен на ... уютна.
24 Април 2014 22:55
Калин Донков
24 Април 2014 23:03
Може би ние сме първите, които ще изобретим Вавилон наопаки: не загубата на общия език, а именно появата на такъв ще съсипе усилията и надеждите, ще послужи не за съзидание, а за разрушение - дори на непостроеното още, за десетилетия напред... И отговорни ще бъдем и ние, ако го оставим да ни превземе, да ни обземе и да ни подчини. Дори ако само си запушваме ушите в днешния му предизборен разгул.


Няма да сме първите, но по принцип е така. Проблемът е да се замислим откъде тръгва - не приказната библейска разруха, а съвременната. И дали понякога институциализираната слободия на словото не е тлетворният извор.





24 Април 2014 23:11
И дали понякога институциализираната слободия на словото не е тлетворният извор.


Не, мила ми приятелко. Неинституционализираната свобода на мисълта е родната стихия на злото. Древната, реликтова мисъл-форма на змийския ни мозък.
25 Април 2014 06:34
И дали понякога институциализираната слободия на словото не е тлетворният извор.
„В желанието си да покажем, че има резултати, че има нови кълнове, че има постижения, забравяме малко за опасността… В изложбата на младите* има недобри, нездрави явления. Има явления, срещу които, ако не вземем сериозни мерки, непременно могат да доведат до неща, за които не така спокойно ще говорим, както днес се води разговорът… Ръководството на съюза трябва да вземе отношение към тези неща и да създаде здрава атмосфера с оглед да се преценяват и положителните неща, и проявите на маниящина и чуждо влияние.“**
--------------------------------------------------------------------------------------------------
* Първата Национална изложба на младите художници, открита на 6 март 1961 г.
** Из слово на зам.-министъра на културата пред Съюза на художниците, 31 март 1961 г. (ЦДА на РБ, ф. 1, оп. 5, а. е. 452, л. 62.)
25 Април 2014 07:30
Светъл петък -
----------------
Сайтът на Генек

25 Април 2014 08:10
25 Април 2014 09:13
Аз пък мисля че по-скоро вървим към масова шизофрения-не вярваме на политиците какво говорят, мъчим се да разберем какво всъщност възнамеряват да правят зад това което казват, и аз, а и не само аз, се усещам че вече го пренасям и на битово ниво- слушам какво ми говорят и се мъча да чувам фона- вече почти винаги чувам нещо друго.Като чета- също
25 Април 2014 09:15


Чрез говоренето се избягва в много случаи директния физически контакт.
А иначе е любопитно, че едни и същи хора тук вдигат палче, а и под първата статия за физическата разправа с бежанците -- също!
25 Април 2014 09:34
Та появи се, значи, език, който всички вкупом заговориха, заговориха го обиграно и сочно, сякаш го владеят от рождение.


Верно в гените е този език.

Боже, хвалы моея не премолчи, яко уста грешнича и уста льстиваго на мя отверзошася, глаголаша на мя языком льстивым, и словеси ненавистными обыдоша мя, и брашася со мною туне. Вместо еже любити мя, оболгаху мя, аз же моляхся, и положиша на мя злая за благая, и ненависть за возлюбление мое. Постави на него грешника, и диавол да станет одесную его. Внегда судитися ему, да изыдет осужден, и молитва его да будет в грех. Да будут дние его мали, и епископство его да приимет ин: да будут сынове его сири, и жена его вдова: движущеся да преселятся сынове его и воспросят, да изгнани будут из домов своих. Да взыщет заимодавец вся, елика суть его, и да восхитят чуждии труды его. Да не будет ему заступника, ниже да будет ущедряяй сироты его.Да будут чада его в погубление, в роде едином да потребится имя его. Да воспомянется беззаконие отец его пред Господем, и грех матере его да не очистится. Да будут пред Господем выну и да потребится от земли память их. Занеже не помяну сотворити милость, и погна человека нища и убога, и умилена сердцем умертвити. И возлюби клятву, и приидет ему, и не восхоте благословения, и удалится от него. И облечеся в клятву яко в ризу, и вниде яко вода во утробу его, и яко елей в кости его. Да будет ему яко риза, в нюже облачится, и яко пояс, имже выну опоясуется. Сие дело оболгающих мя у Господа и глаголющих лукавая на душу мою. И ты, Господи, Господи, сотвори со мною имене ради Твоего, яко блага милость Твоя. Избави мя, яко нищ и убог есмь аз, и сердце мое смятеся внутрь мене.[4]

(Псалом 108, стихи 1-22)


25 Април 2014 09:40
Този език е зловещото българско есперанто - единственият, на който общуват цели пластове от днешното общество.

Така наречените "пластове" в нашето общество са едва изразени и нямат никакво значениие. Да оставим кой от къде произлиза, какъв му е произхода.
Ние нямаме самосъзнание, истинско, а не привнесеено отвън.
И езикът ни не е на омразата, а на лъжата. На самозаблудата или дори на илюзиите. Но... тука не е мястото.
25 Април 2014 11:01
Веднъж той казал на роба си: "Сготви ми най-прекрасното ястие на света!" Езоп му сготвил задушен език. Следващия път видният атинянин казал: "Сготви ми най-отвратителното ястие на света!" Езоп отново му сготвил задушен език.

"Но как е възможно такова нещо? - намръщил се елинът. - Аз поисках от теб две напълно противоположни неща, а ти ми предлагаш едно и също!"

"В това няма нищо чудно, господарю! - гласял отговорът. - С езика ние изричаме най-гальовния шепот, отправен към любимите ни същества. С него пеем най-възвишени химни, произнасяме най-прелестните стихове и най-разтърсващите реплики на сцената в амфитеатъра... Ето защо "езикът" е най-прекрасното нещо на света. Но в същото време с езика можем да изречем клевети, да излъжем, да наругаем, да изпратим някого на смърт... Ето защо "езикът" и пак той е най-отвратителното парче месо, което човек може да си помисли!"

Езоп може да коментира Калин Донков
Аз не се осмелявм.
25 Април 2014 11:04
Христо Ботев
НА ПРОЩАВАНЕ
В 1868 Г.
...
Но туй щат братя да видят
и кога, майко, пораснат,
като брата си ще станат -
силно да любят и мразят...
...

Езикът на омразата - тук важното е, между кои е омразата, а в България след 1989-та година демократите успяха да ни накарат да се мразим помежду си: брат с брата, съсед с съседа, баща с сина, майка с дъщерята, приятел с приятеля и т.н.
Разбира се има просто обяснение защо в България след 1989-та демократите направиха така, че да господства езика на омразата - само така демократите можеха да крадат безнаказано. Вместо всички заедно срещу мафията, демократите ни насъскаха едни срещу други.
25 Април 2014 12:09
демократите успяха да ни накарат да се мразим помежду си

На крива ракета, космоса и е крив! Нали е казано "...обърни и другата страна", ама редовия комунист не влиза в църква, той не е Луканов.
Вместо всички заедно срещу мафията, демократите ни насъскаха едни срещу други.

Мафията е пак от тези не влизащи в храма. За какво да ви обичаме!?
25 Април 2014 14:41
Това е езикът на омразата

Това не е точно. По-вярното е, че след 1989-та година в България се появи една болест, ще я нарека условно седерастия. Един от вариантите на тази болест се оказа особено прилепчив към не особено мислещите натури, за които най-важното в живота е да реват като магарета "Долу". Разбира се най-опасния вариант на болестта беше и си остава корупцията и мафиотизирането на политиците в България, както и на съдебната система, вкл. прокуратурата, както и на МВР, т.е. правосъдната и правоохранителната система в България. Това мафиотизиране се посреща с особена радост от заболелите от седерастията, защото така тези системи се отървавали от комунистите!!! Засега лечение от седерастията не е открито.
27 Април 2014 16:16
За Майстора - както винаги:

Инак, то какъвто и да вземем език, та да се опитваме да се изразяваме някак си, на "изхода" ще звучи и изразява винаги все едно и също. Каквото в главите, това и в устите.

Но на краят се стига до етапа където повече няма за какво да се говори. В употреба влизат продълженията на ръцете ни - Оръжията.

Сега вече сполучливо ни докараха до там.
28 Април 2014 23:07
1 Братя мои, не ставайте мнозина учители, като знаете, че ще приемем по-тежко осъждане.
2 Защото ние всички в много неща грешим; а който не греши в говорене, той е съвършен мъж, способен да обуздае и цялото тяло.
3 Ето, ние туряме юздите в устата на конете, за да ни се покоряват, и обръщаме цялото им тяло.
4 Ето, и корабите, ако и да са толкова големи, и се тласкат от силните ветрове, пак с твърде малко кормило се обръщат на където желае кормчията.
5 Така и езикът е малка част от тялото, но много се хвали. Ето, съвсем малко огън, колко много вещество запалва!
6 И езикът, тоя цял свят от нечестие, е огън. Между нашите телесни части езикът е, който заразява цялото тяло и запалва колелото на живота, ни, а сам той се запалва от пъкъла.
7 Защото всякакъв вид зверове, птици, гадини и морски животни се укротяват и укротени са били от човечеството;
8 но езика никой човек не може да укроти; буйно зло е, пълен е със смъртоносна отрова.
9 С него благославяме Господа и Отца, и с него кълнем човеците създадени по Божие подобие!
10 От същите уста излизат благословение и проклетия! Братя мои, не трябва това така да бъде.
11 Изворът пуща ли от същото отверстие сладка и горчива вода?


Това е лекарството на д-р Яков /3гл./ Всяка сутрин по една лъжичка.
29 Април 2014 09:52
На фона на целия ни преход какво трябва? Да редим любовни думи помежду си! На тия пусти интелектуалци празнодумци с кристално чисти душици не им харесва това! трябв да преливаме от любов към всичко и всеки! Мого говорене-нищо неказване!
30 Април 2014 19:26
Реките на Вавилон Натисни тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД