:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,198
Активни 680
Страници 20,665
За един ден 1,302,066
Разходи

Кой ще разсее мъглата около партийните финанси?

С публичните отчети се спазва законът, но от тях се разбира твърде малко
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров е яростен бранител на правдата и противник на колонизирането на България, но не е словоохотлив за пътуването си до слънчева Хавана.
В съзнанието на обикновения българин се блъскат какви ли не парадокси, един от друг по-причудливи, и го карат да се пита дали пък не живее във филм на Хичкок. Така например в края на миналата година половината страна ревна от възмущение след разкритията за воаяжа на националистическия вожд Волен Сидеров и обкръжението му до плажовете на слънчева Куба, който те оправдаха с партийни ангажименти. В същото време, когато наскоро партиите публикуваха годишните си финансови отчети, любопитството защо аджеба в тях няма и ред дали и колко са харчили от държавната си субсидия атакистите за митарства зад граница, заби директно в стената на политическия тунел.

Това противоречие откроява ясно проблема, с който се сблъсква обществото, щом се изправи пред



сенчестия свят на партийните финанси



Повечето време въображението на публиката е заето с неясните истории за черни каси, натъпкани с пари от фирмени обръчи, щедри олигарси и откровени престъпници. Рядко някой обаче обръща внимание каква гъста мъгла се стеле и над легалните пари на партиите. А партийците нямат никаква изгода да я разсеят. Всяка година внасят купчинка документи в Сметната палата, които уж трябва да дадат представа за техните харчове. В действителност от тези електронни отчети не се разбира абсолютно нищо.

Нека пак да вземем за пример "Атака". На средностатистическия гражданин със сигурност би му било интересно да узнае колко са стрували на партията всички онези билбордове и пана със суровата физиономия на Сидеров, които ни гледат от улици, блокове и булеварди. Или пък на каква сума възлизат даренията, на които националистите се отдадоха по време на предизборната кампания през 2013 г. Тогава плащаха наред сметки за ток и болнично лечение, че дори раздаваха и студентски стипендии. От нашите пари, които хазната благородно им раздава, за да упражняват партийната си дейност.

Същото беше и когато ГЕРБ реши да се раздели с част от огромната си субсидия заради тежкото наводнение в с. Бисер. Или когато знайни и незнайни герои без субсидия цъфват от билбордове по българските магистрали.

Може ли да разбере това от публичните финансови отчети? Не. Ако на човек му се занимава да оглежда няколкото таблички, които са му предоставени според изискванията на Закона за политическите партии (ЗПП), ще се запознае с годишното счетоводство на едно средно голямо предприятие и нищо повече. Каква информация ни дава фактът, че активите на "Атака" в частта "Съоръжения" са нараснали на 547 хил. лв. през 2013 г. в сравнение с 292 хил. лв. през 2012 г.? Какво се очаква да разберем, ако прочетем, че разходите на партията за "Външни услуги" миналата година са били за 2 млн. и 22 хил. лв.?

Тук се вижда ясно основният проблем - дори и да са изрядни от гледна точка на изискванията на закона,



подобни документи не ни казват нищо



за това, което реално бихме искали да знаем за партийните харчове. За политиците те са удобни, тъй като им дават възможност да представят разходите си във възможно най-общ вид, който не позволява да се проследят детайлите. Но за гражданина, който иска да се информира, отчетът в този си вид е абсолютно безполезен. Ровене е необходимо, защото все пак тук става въпрос за нашите пари, събирани с данъци, такси, осигуровки, санкции и глоби. В Германия например партиите разчитат в еднаква степен на публични средства, на членски внос и на дарения, за да покриват нуждите си. Докато у нас зависимостта на политическите субекти от държавната субсидия е просто умопомрачителна. Бившите управляващи от ГЕРБ са получили близо 18 млн. лв. от държавата през 2013 г. В същото време приносът на членовете към партийната хазна е едва 61 хил. лв., а даренията възлизат на една голяма кръгла нула.

От тази гледна точка десетте най-успешни български партии, имали шанса да уловят държавната субсидия, се вместват доста добре в модела на черната кутия - в тях потъват десетки милиони левове всяка година, а излизат няколко счетоводни документчета с числата за приходи, разходи и баланс. Като стана дума за черна каса - класически пример са безотчетните на депутатите. Всеки месец те получават спретнати суми за експерти, зали и пр., за които дори и отчетен документ не им се иска.

Изходът е ясен - законодателни промени, с които да се въведе нов вид отчетност за партиите, при която ще предоставят документ за параметрите на всеки направен от тях разход до последната стотинка. Бумащината със сигурност няма да се увеличи - просто табличките през одиторите ще станат по-прегледни. Ако искаме прозрачност и ако изобщо някой пита за нещо обикновения гласоподавател, след като е минал вотът.
7
2138
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
25 Април 2014 01:36
/:/_ "...Изходът е ясен - законодателни промени, с които да се въведе нов вид отчетност за партиите, при която ще предоставят документ за параметрите на всеки направен от тях разход до последната стотинка..."
............................................................................
Людмиле, авторе, да ти напомня, че:
Партия "Атака" беше учредена(аз съм един от учредителите й) на 17 април 2005 г.- преди дни й чествахме 9-тия й Рожден ден!- а беше регистринана съдебно на 12 юЛи 2005 г.! До ден-днешен партия "Атака" нито е имала Мнозинство в Парламента, нито е имала съставено от нея нейно Правителство! Сиреч, през всичките тези 25 години на Прехода, други партии, а НЕ партия "Атака", са имали и имат Мнозинство в Парламента и техни Правителства, а НЕ на "Атака", са управлявали и управляват България- и тези други партии са приемали законите, вкл. и относно държавните субсидии и контрола върху харченето им!
Да ти напомня и, че партия "Атака" внесе законопроект, с който искаше да отпаднат държгавните субсидии(аз НЕ съм съгласен с това!), но ДРУГИТЕ партии отхвърлиха предложението на партия "Атака!
Ако ти знаеш и твърдиш, че ръководството на партия "Атака" е злоупотребило и/или злоупотребява с държавната субсидия за нея, кажи го тук, с отговорност на Очевидец/Свидетел или на потенциален Клеветник! А, още по-добре и още по-отговорно( и с НЕанонимен подпис!?) го кажи в Проктуратурата и/или Сметната палата- за да бъде проверена и наказана партия "Атака" (или ти да бъдеш съден за Клевета или Набедяване!)!? Бъди мъж и го направи! А НЕ да пишеш ала-бала и тинтири-минтири!
Отделно, че ако считаш и твърдиш, че щом български депутат е бил на няколкодневна почивка в Куба (или в Брюксел, или в Париж и прочие), то значи, че този български депутат НЕПРЕМЕННО е откраднал и харчил престъпно пари за това от държавната партийна субсидия, или е ограбил банка, или е получил подкуп и прочие, значи просто лъжеш и манипулираш! Сидеров и другите депутати от "Атака" публично заявиха, че с лични средства са платили тези почивки! Нима ти наистина си вярваш, че българският депутат е толкова беден, че НЕ може да си го позволи това с лични пари?!
Ти или много ПОДценяваш Сидеров и другите от ръководството на "Атака", или много НАДценяваш себе си?! Или и двете!?
25 Април 2014 01:52
Изходът е ясен - законодателни промени, с които да се въведе нов вид отчетност за партиите, при която ще предоставят документ за параметрите на всеки направен от тях разход до последната стотинка.

Не, авторе. Изходът е съвсем другаде. И СЕГА има държавна субсидия. На партиите трябва да се ЗАБРАНИ да бъдат финансирани по друг начин, освен от държавата, с изключително строги санкции. А пък те да си ги харчат как си знаят, не ме интересува, стига да се разпростират строго според чергата си.
25 Април 2014 06:23
На партиите трябва да се ЗАБРАНИ да бъдат финансирани по друг начин, освен от държавата, с изключително строги санкции. А пък те да си ги харчат как си знаят, не ме интересува, стига да се разпростират строго според чергата си.

Спасе - и едно малко допълнение от мен, ако позволиш - и от членски внос. Като средствата от членски внос да се доказват със съответните документи.ще се съгласиш с мен, че никой не може да забрани на членовете на една партия да внасят членски внос в касата и.
Надявам се,
25 Април 2014 09:22
Според мен пък да им спрат държавната субсидия! И без това вземат пари от спонсори и прокарват лобистки закони. И да им спрат безотчетните пари към заплатата. Защо за всяка частна фирма в закона за счетоводството има твърди норми какво се приема за разход, а за тези които харчат държавни пари-няма, че и документи за разходи не представят, докато за фирмите стандарта е ясен- разход е фактура с касова бележка или документ за банков превод
25 Април 2014 10:09
duzov 25 Април 2014 06:23

25 Април 2014 19:06
Не става с още и още писане на закони, след като самите закони съществуват и преди човечеството да го е имало. Достатъчно е, например, да възникне влиятелна политическа партия, която отчита публично, подробно и надлежно всеки лев, постъпил и разходван за нейната дейност, така че хората, а и конкурентните политически сили, да могат да го виждат и разбират
25 Април 2014 19:27
Спас 25 Апр 2014 01:52

Не, авторе. Изходът е съвсем другаде. И СЕГА има държавна субсидия. На партиите трябва да се ЗАБРАНИ да бъдат финансирани по друг начин, освен от държавата, с изключително строги санкции. А пък те да си ги харчат как си знаят, не ме интересува, стига да се разпростират строго според чергата си.


И защо да трябва?

Кога въведоха държавните субсидии у нас?

Как беше преди това?

Каква е разликата със сега?

Та защо да "трябва"?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД