Вътрешното министерство няма никакъв проблем да аранжира показните си акции, но има сериозно затруднение с разкриването на повече от 600 000 престъпления. |
И без съветите на МВР всеки, който може, укрепва дома си по всякакъв начин. Въпросът обаче е
защо тогава даваме над 1 млрд. лв. годишно на МВР?
Нали тези пари са точно за да пази полицията живота, здравето и имуществото на гражданите. А не да дава екзотични съвети и да играе ролята на ведомствен психоаналитик.
Неотдавна МВР за първи път си призна, че българите нямат доверие в полицията и затова масово не се обръщат към нея, когато станат жертва на престъпление. "Процентът на нерегистрираната престъпност е много висок. Битовата престъпност е огромен проблем, който вече касае националната сигурност", обяви вътрешният министър Цветлин Йовчев. Той представи данни от официалната статистика, според които над 130 хил. души са пострадали за една година от битова престъпност. "Действителните жертви са много повече, но
те не информират полицията, защото й нямат доверие,
че може или че иска да се справи с проблемите", посочи още Йовчев. В същото време обаче мерките за справянето с проблема са популистки и дори наивни. В селата за известно време бе пратена жандармерия. Крадците излязоха във ваканция, от която се върнаха веднага щом униформените се прибраха отново в градовете. "Успехите" се изчерпаха с предотвратени кокошкарски кражби.
Трябва да се признае, че проблемът не е нов и вина за него нямат само настоящите управляващи. На 600 000 престъпления годишно изобщо не са разкрити извършителите, установи прокуратурата. "Развитието на спрените дела срещу неизвестен извършител зависи основно от активизирането на оперативната и издирвателната дейност на полицията. В тази насока следва да се повишат активността и настойчивостта на прокуратурата по отношение на разследващите органи с цел недопускане на прекратяването им поради изтекла давност", посочиха от държавното обвинение. Това на практика означава, че виновните за над 660 000 престъпления в момента се разхождат на свобода и вината за това не е на законите, съда, адвокатите или някой друг, а на полицията, която не ги е разкрила. През последните няколко години
бяха прекратени и други над 1 млн. дела
срещу неизвестен извършител, по които изтече абсолютната давност. Хиляди са преписките по жалби на хора, по които прокуратурата или МВР са отказали изобщо да работят с аргумент, че няма извършено престъпление и проблемът е гражданско-правен. Защото просто не им се занимава. И тук не става дума и за някакви сложни стопански дела, за корупция, за някаква кой знае каква организирана престъпност. А престъпниците не са от онези, за които МВР твърди, че ги хваща, а съдът ги пуска. Тук става дума за доказани престъпления, при това тежки. При тях има ограбени или изнасилени жени, десетки хиляди домови кражби, грабежи, измами, убийства.
Тук може да добавим и данните от Националния статистически институт, който
отчете драстично недоверие към полицията
в свое изследване за нерегистрираната престъпност в България. То потвърди това, което досега само се говореше по форуми - че има сериозно разминаване между данните на полицията, прокуратурата и съда и действителното състояние на престъпността в страната. Многократно въпросните институции бяха атакувани, че не са наясно с нивото на латентна престъпност, че имат проблеми в собствените си данни и статистики, но те винаги се защитаваха упорито. И се оправдаваха, че все още не е готова единната информационна система, която да отчита жалби, обвинения, присъди и т.н. От обявеното изследване на НСИ стана ясно, че 40% от жертвите на кражби, грабежи, измами вече изобщо не се обръщат към органите на реда. Според статистиката определено имало тенденция, според която "пострадалите лица са по-малко мотивирани да съобщават на компетентните органи". Защо ли?
Ами защото, не само че не разкриват престъпленията, но често органите - МВР и прокуратурата, превръщат жертвите в двойни жертви. Влачат ги постоянно по разпити, очни ставки, обвиняват ги, че едва ли не си измислят, само и само да не им се води неразкрито престъпление. А след някоя година съответно образуваното дело се прекратява. Звучи направо невероятно, но над 50 000 полицаи и оперативни работници не могат да се справят с около 1000 крадци. И то не защото са некадърни. А защото примерно кражбите на коли се извършват от стройно организирани групи, които по всяка вероятност са добре "пазени" от служители на правоохранителната и на правораздавателната система. Тази безнаказаност няма как рано или късно да не се стовари върху властта. И вероятно ще я погребе.