:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,240
Активни 668
Страници 20,707
За един ден 1,302,066
Патило

МВР стана психоаналитик за 1 млрд. лв. годишно

Не разчитайте на полицията срещу кражби, вземете си куче и си сложете решетки
Снимка: МВР
Вътрешното министерство няма никакъв проблем да аранжира показните си акции, но има сериозно затруднение с разкриването на повече от 600 000 престъпления.
"На еднофамилните къщи и вилите се препоръчва монтирането на здрави решетки на прозорците, обезопасяване на пространството пред входната врата, мощна лампа с рефлектор. Ако имате възможност, вземете си куче от порода, подходяща за домашен пазач. Вратите на апартаментите също трябва да са с подходящи брави, секретните им патрони да не се подават отвън, тъй като крадците ги хващат с водопроводен или специално направен ключ и с рязък удар ги пречупват в най-тънката им средна част. Добър ефект имат двустранно и многостранно заключващи се брави. Балкон на партерен, надпартерен или най-горен етаж, или граничещ със стълбището на блока, да бъде оборудван с решетки или остъклен с рамки от малки клетки, през които не може да се премине." Това са само част от съветите към хората в кампанията на полицията за противодействие на кражбите от жилища, провеждана в Кърджали.

И без съветите на МВР всеки, който може, укрепва дома си по всякакъв начин. Въпросът обаче е



защо тогава даваме над 1 млрд. лв. годишно на МВР?



Нали тези пари са точно за да пази полицията живота, здравето и имуществото на гражданите. А не да дава екзотични съвети и да играе ролята на ведомствен психоаналитик.

Неотдавна МВР за първи път си призна, че българите нямат доверие в полицията и затова масово не се обръщат към нея, когато станат жертва на престъпление. "Процентът на нерегистрираната престъпност е много висок. Битовата престъпност е огромен проблем, който вече касае националната сигурност", обяви вътрешният министър Цветлин Йовчев. Той представи данни от официалната статистика, според които над 130 хил. души са пострадали за една година от битова престъпност. "Действителните жертви са много повече, но



те не информират полицията, защото й нямат доверие,



че може или че иска да се справи с проблемите", посочи още Йовчев. В същото време обаче мерките за справянето с проблема са популистки и дори наивни. В селата за известно време бе пратена жандармерия. Крадците излязоха във ваканция, от която се върнаха веднага щом униформените се прибраха отново в градовете. "Успехите" се изчерпаха с предотвратени кокошкарски кражби.

Трябва да се признае, че проблемът не е нов и вина за него нямат само настоящите управляващи. На 600 000 престъпления годишно изобщо не са разкрити извършителите, установи прокуратурата. "Развитието на спрените дела срещу неизвестен извършител зависи основно от активизирането на оперативната и издирвателната дейност на полицията. В тази насока следва да се повишат активността и настойчивостта на прокуратурата по отношение на разследващите органи с цел недопускане на прекратяването им поради изтекла давност", посочиха от държавното обвинение. Това на практика означава, че виновните за над 660 000 престъпления в момента се разхождат на свобода и вината за това не е на законите, съда, адвокатите или някой друг, а на полицията, която не ги е разкрила. През последните няколко години



бяха прекратени и други над 1 млн. дела



срещу неизвестен извършител, по които изтече абсолютната давност. Хиляди са преписките по жалби на хора, по които прокуратурата или МВР са отказали изобщо да работят с аргумент, че няма извършено престъпление и проблемът е гражданско-правен. Защото просто не им се занимава. И тук не става дума и за някакви сложни стопански дела, за корупция, за някаква кой знае каква организирана престъпност. А престъпниците не са от онези, за които МВР твърди, че ги хваща, а съдът ги пуска. Тук става дума за доказани престъпления, при това тежки. При тях има ограбени или изнасилени жени, десетки хиляди домови кражби, грабежи, измами, убийства.

Тук може да добавим и данните от Националния статистически институт, който



отчете драстично недоверие към полицията



в свое изследване за нерегистрираната престъпност в България. То потвърди това, което досега само се говореше по форуми - че има сериозно разминаване между данните на полицията, прокуратурата и съда и действителното състояние на престъпността в страната. Многократно въпросните институции бяха атакувани, че не са наясно с нивото на латентна престъпност, че имат проблеми в собствените си данни и статистики, но те винаги се защитаваха упорито. И се оправдаваха, че все още не е готова единната информационна система, която да отчита жалби, обвинения, присъди и т.н. От обявеното изследване на НСИ стана ясно, че 40% от жертвите на кражби, грабежи, измами вече изобщо не се обръщат към органите на реда. Според статистиката определено имало тенденция, според която "пострадалите лица са по-малко мотивирани да съобщават на компетентните органи". Защо ли?

Ами защото, не само че не разкриват престъпленията, но често органите - МВР и прокуратурата, превръщат жертвите в двойни жертви. Влачат ги постоянно по разпити, очни ставки, обвиняват ги, че едва ли не си измислят, само и само да не им се води неразкрито престъпление. А след някоя година съответно образуваното дело се прекратява. Звучи направо невероятно, но над 50 000 полицаи и оперативни работници не могат да се справят с около 1000 крадци. И то не защото са некадърни. А защото примерно кражбите на коли се извършват от стройно организирани групи, които по всяка вероятност са добре "пазени" от служители на правоохранителната и на правораздавателната система. Тази безнаказаност няма как рано или късно да не се стовари върху властта. И вероятно ще я погребе.
18
4937
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
24 Април 2014 21:27
Кат'си пееш Пенке ле, кой ли те чува..
24 Април 2014 21:38
Полицията която пази къщите на хората трябва да е общинска. Държавната би трябвало да има разследващи функции и охрана на важни държавни обекти. Т.е. общините трябва от техните приходи и данъци да могат да си поддържат освен инфраструктурата и да охраняват имуществото на хората. Националните данъци няма как да обхванат охраната на имотите, щото един има 1 друг 5 имота - националните данъци не зависят от броя и цената на имотите.

Та какви данъци се плащат за имотите и какво покриват тия данъци? И когато се оплаквате, че нямате охрана, че имате разбити улици около имота си.. спомнете си какъв данък имоти плащате.. и си направете една сметка за какво би стигнал той, ако вие предлагате услугите за охрана и за поддържане на улиците.

Натисни тук

МВР и 2 милиарда да му направят бюджета, пак няма да има интерес от охрана на къщите на хората. Щото ще има по-важни други функции.

24 Април 2014 21:48
Не разчитайте на полицията срещу кражби, вземете си куче и си сложете решетки


Не слушайте необмислени съвети. Ако кучето нахапе крадците, после те могат да ви съдят до дупка, защото са им причинени телесни повреди. За кражбата няма кой да ги гони. Полицията обяснява, че нищо не може да се направи, защото после съдът..., частно-правни спорове и пр. и пр. глупотевини. И не си мърда пръста за нищо, от което няма да има някаква файда. Това е положението. Но за да е така, значителен "мръсен" пръст има и т.н. ЗАКОНОДАТЕЛ. Дали само поради нисък капацитет или и по други причини, но законодателят въобще не желае законите му да работят. Защото му е ясно, че съгласно чл.69 на Конституцията ТОЙ, ЗАКОНОДАТЕЛЯТ, е приравнен със селския дебил, които не отговаря за действията и постъпките на село, а нашият - в Парламентата. Това е положението по тия земи...
24 Април 2014 22:58
...българите нямат доверие в полицията и затова масово не се обръщат към нея, когато станат жертва на престъпление.


Сигурно е така, поради факта, че когато направиш грешката да сигнализираш родната полиция по телефона за извършвано в момента закононарушение, отговорът е: "Елате в участъка и подайте жалба!"...
24 Април 2014 23:00

Та какви данъци се плащат за имотите и какво покриват тия данъци?


Абре, мичко, стига си писал глупости. Сам си написал, че бюджетът и да се удвои, пак няма да има файда. Не може първо да искаш пари, пък после да кажеш как ще ги харчиш. Първо трябва да се оправи харченето на парите, а после събирането. А и двете се оправят чрез оправяне именно на съдебната система и МВР-то.
25 Април 2014 06:30
Абре, мичко...
Гоша , когато е прав Микчо е прав, а че "чукча писатель" Мик в случая вина няма, написал - не МВР, а общинска полиция трябва да пази имотите
25 Април 2014 08:20
гошо 24 Април 2014 23:00 - държавата и общините не са фирми. Те са нещо като етажната собственост, но в много по-голям мащаб. Та във вашия вход - как правите? Първо събирате пари за ремонт и след това ремонтирате или обратното? Грешка сигурно въобще не ремонтирате нищо.. то нали такава беше приказката - имотът вода и храна не иска. Или най-разпространеното.. чакате в мизерията .. някой да му писне и сам да свърши цялата работа? Всъщност това е най-разпространената практика в България. Стоиш и чакаш, и гледаш да не се минеш.. все някой балама ще трябва сам да свърши работата. Както например с ремонта на покрива - който е на последния етаж.. сам го ремонтира в повечето случаи, щото другите си правят оглушки.

Та и тук с МВР - откъде на къде с националните данъци, от общия кюп, ще се плаща за охрана на имотите? Та всеки има различни имоти. Няма никаква връзка между националните данъци и цената на охраната на имотите. Е как да има достатъчно охрана? След като не излизат сметките? Същото се отнася и за поддържането на инфраструктурата около тях. В момента общините чакат пари от държавата, т.е. някой друг плаща за удобствата на хората в дадена община - не самите хора в общината.

Според мен - МВР трябва да се занимава само с разследване и охрана на национални обекти. Може да му се намали бюджета. В момента има прекалено много функции, които няма как да изпълнява. Охраната трябва да се поеме от съответните общини.

25 Април 2014 08:42
Единствено правото на свободното притежаване на огнестрелно оръжие за самоохрана по домовете от всеки пълноправен български гражданин ще намали битовата престъпност. Като дадат фира 100-на крадци другите ще се замислят дали да влязат някъде непоканени.
25 Април 2014 09:05
За бога, само не въоръжавайте бабите на село! Много лесно ще им отнемат оръжията и крадците освен всичко останало ще са и добре въоръжени
25 Април 2014 09:18
Че имат трески за дялане имат, но не полицаите са виновни за всичко.
Личният ми опит е коренна противоположност на това в статията. Обраха къщата ми на село. Обадих се на 112 и полицаите дойдоха. Огледаха, разпитаха и всеки си тръгна по работата. И аз си мислех, че нищо няма да стане, но след седмица ми се обадиха, че крадецът е задържан и дори ми заплатиха нанесените щети по оплакването ми. Не мога да кажа нищо друго освен БРАВО.
Може да съм късметлия, но моя случай показва, че полицаите могат да си вършат работата и не само те са виновни за криминалната ситуация в страната.
Аз винаги ще разчитама на тях.
25 Април 2014 09:31
tatyana1
25 Април 2014 09:05
За бога, само не въоръжавайте бабите на село! Много лесно ще им отнемат оръжията и крадците освен всичко останало ще са и добре въоръжени

Танче, те, крадците, и сега са си достатъчно добре въоражени.
Пък и не подценявай бабите.
25 Април 2014 09:38
Според мен, всеки има право. Имам приятелка, която казва, че гледната точка е като къща с хиляди прозорци. Всеки, който гледа от прозореца има своя истина. И всички са верни. А истината е обща. И затова мисля, че
1) наистина засега ОГРОМНИЯ брой полицаи (и оперативни работници, а също така и администрация и команден състав) просто не оправдават съществуването си. За тези пари, с този състав, те просто безделничат. Верно е, това, което казва Гошо: ”..... когато направиш грешката да сигнализираш родната полиция по телефона за извършвано в момента закононарушение, отговорът е: "Елате в участъка и подайте жалба!"...” Но когато заочнеш да пишеш все пак...всеки който го е правил си знае – започват „приятелки” съвети, че това по принцип е безсмислено и след известн месеци (години)разтакавани почти никога няма резултат.
2) Не само в полицията е причината. Ако ВСЕ ПАК се стигне до залавяне, съдене..., това е много малко вероятно. Истина казва aldycrown, че „...законодателят въобще не желае законите му да работят......”. Затова и съдът се задейства с адска скорост, когато „.... Ако кучето нахапе крадците, после те могат да ви съдят до дупка, защото са им причинени телесни повреди…..” пак aldycrown.
3) И затова си мисля, че за сегашното положение, прав е Гошо – полицията да бъде така добра, въпреки, че май не й влиза в задълженията (?!) да опазва нас и нашата собственост, да бъде така даобра да се заеме с тази функция. А законодателя по най-бърз начин да се заеме с:
а) създаване на нормално платена и безотказно работеща, с добра подготовка общинска полиция, с достатъчно правА. На МВР драстично да се съкрати числеността, както съответно и бюджета – може част от бюджета да се даде на общинската полиция. Де не се дразним, че тези, които имат големи имоти ще са по-облагодетелствани – те си се охраняват по други начини. И като че ли всички ние ги знаем, нали. Mick
б) Оправяне на законодателството така, че като се хванат крадци (всякакъв вид), съсът да бъдет толкова пъргав и ефективен, колкото сега, когато съдят постърпевшите за това, че са се защитили. аldycrown, mick
в) А засега и занапред, да се даде възможността на хоряата да защитават себе си и собствеността си – законодателно . geovel
25 Април 2014 10:49
Не става ясно защо в статията се прокарва тезата, че МВР не си върши работата ....
Основната задача на МВР-то на всяка една държава е да пази властимащите. МВР-то в България пази ли властимащите? Пази ги разбира се и то много добре. Това, че някои невластимащи си мислят, че МВР-то трябвало да пази и тях, си е техен проблем. Доказателството, че МВР си е изпълнява много добре основната задача след 1989-та година е факта, че каквито и поразии и кражби да направят властимащите демократи в България, МВР-то твърдо ги пази и охранява, най-вече от народния гняв.
25 Април 2014 12:26
Чух един чичо наскоро да казва в кварталното кафене:

"Е.ем ти бананите, дето ги докараха с демокрацията, като не можеш да си пуснеш спокойно детето на улицата"
25 Април 2014 12:35
правото на свободното притежаване на огнестрелно оръжие

Притежаването не върши работа, освен ако си правиш колекция. ИЗПОЛЗВАНЕТО при законна самозащита, без страх от наказателна отговорност, е ключът към решаването на проблема. Както е в много страни по света.
25 Април 2014 13:14
Dax
25 Април 2014 12:35
правото на свободното притежаване на огнестрелно оръжие

Притежаването не върши работа, освен ако си правиш колекция. ИЗПОЛЗВАНЕТО при законна самозащита, без страх от наказателна отговорност, е ключът към решаването на проблема. Както е в много страни по света.


Те да не са луди да разрешат такова нещо? Нали в законната самозащита спокойно може да се приеме и трепането на крадливи и калпави политици, както и злонамерени законотворци?

Ще добавя само едно свое впечатление от разговор с представители на полицията:
- полицаят, близък до оперативната работа, на ниско ниво, ми обясняваше КАКВО МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ за предотвратяване на нарушение, съответно наказване на виновниците,
- неговият високопоставен шеф обясняваше КАК НИЩО НЕ МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ по същия казус и напоително ми обясняваше, че няма смисъл да се обръщаме към тях, защото законите..., съдът..., в България е така..., времето... и т.н.

Та май грузинският вариант е все по-наложителен.
25 Април 2014 14:50
Като стана дума за законно притежавано оръжие за самозащита от гражданите,съвременните управляващи никога,ама никога няма да го допуснат.Те трудно се справят с 5-10 хил. въоръжени с плакати ,знамена и балончета протестиращи, а ако си носят и оръжията за самозащита тези протестиращи?Много пъти се е повдигал този въпрос по различниТВ студия и ... моментално като ужилени се юрват политици,министри,меверейци,юристи,психолози,педагози,общественици,
правозащитници и всякаква п..лач каквато може да съществува по българските земи,да ни убеждава какво лошо нещо е това да имаш оръжие в къщи и колко не сме дорасли като общество за такива мерки.Ами то докато дораснем и ще изчезнем като народ(имам в предвид българите,а не българските граждани като цяло)
25 Април 2014 22:31
Като начало може да се съкратят половината полицаи. Да се пооправят заплатите на останалите и да почнат да работят. Ако се окаже че няма работа за всички може да се направи второ съкращение.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД