:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,495
Активни 468
Страници 5,060
За един ден 1,302,066
Еко

Неравната битка с найлоновото чудовище

60% от боклука по морското дъно е пластмаса, но и хартиените торбички не са "зелено" решение
И-НЕТ СНИМКИ
Пластмасовата напаст изяжда тротоарите.
Найлоновите пликове се превърнаха в огромен екологичен проблем в много страни. Всички сме чували за вредите от тях. Тези, които не се рециклират, нанасят особено големи щети в морските области. Те се разграждат за около 100-200 до 500 г. и със сигурност ще живеят много по-дълго от нас. Повече от 60% от всички отпадъци по морското дъно са пластмаса. Освен че нанасят непоправими щети на околната среда, за производството им се изразходва много петрол.

Редица европейски държави вече взеха мерки за "борба с найлона". Наскоро и Европейският парламентът постави ясни цели на държавите от общността - до 2017 г. да намалят употребата на найлоновата напаст наполовина, а до 2019-а вече да са постигнати 80% съкращения.

Всъщност европейските държави водят битката отдавна.

Още през 2002 г. Ирландия въвежда допълнителна такса за всяка найлонова торбичка в размер на 0.15 евро. Ефектът е светкавичен и за изключително кратко време употребата на полиетиленови пликове намалява с внушителните 90%. След още едно увеличение през 2007 г. (до 0.22 евро) търговците окончателно се ориентират към торби от биоразградими продукти. Белгия през 2007 г. забранява употребата на найлонови торбички с декрет.

От 2009 г. във Великобритания торбите за еднократна употреба (найлонови и хартиени) се заплащат. От същата година и големите магазини в Румъния не предлагат безплатни найлонови пликчета -



за всяка торбичка от неекологичен материал се събира такса



в размер на 0.20 леи (0.10 лв.).

От началото на 2011 г. използването на полиетиленови торбички е забранено и в Италия. Магазините могат да предлагат заместители от материали, щадящи природата - плат, хартия и др.

И България води екологична политика и найлончетата тип потник се заплащат. По данни на Министерството на околната среда и водите у нас се купуват годишно по около 3 200 000 000 бройки. Всеки българин използва средно по 1 найлонова торбичка дневно. 80% от тях се използват еднократно. Ако завържем една за друга тези найлонови торбички и ги опънем като въже, дължината му ще е равна на два пъти и половина разстоянието до Луната.

Смята се, че една от алтернативите на пластмасовите торбички са хартиените.



Но дали това наистина е решение?



"Хартиени или найлонови торбички" е много стар въпрос. Изглежда като съвсем лесен избор, но има невероятен брой детайли, скрити в употребата и в жизнения цикъл на всяка чанта - много повече от това, което виждаме на пръв поглед.

Нека видим откъде идват кафявите торби. Хартията за тях се произвежда от дървесина - от много, много дървета. Тази промишленост е внушителна, а процесът на производство е дълъг, мръсен и враждебен към околната среда. Дърветата се избират, маркират се и се изсичат. В резултат цели екосистеми са напълно унищожени.

Мегамашини и камиони изнасят трупите, а в по-отдалечени райони се използват и хеликоптери. Тази техника се нуждае от изкопаеми горива, за да работи и да се придвижва. След като трупите се съберат, те трябва да съхнат най-малко 3 години, преди да се използват. Още техника е необходима, за да се премахне кората, дървесината да се нареже и да мине през топлинна обработка под огромно налягане. След това сместа се "сварява" с варовик и киселина и след няколко часа "готвене" някогашната гора се превръща в каша. За получаването на 1 тон целулоза са необходими 3 тона дървени стърготини.

Следващият процес е измиване, избелване и оцветяване на целулозата. И за трите етапа са нужни хиляди литри чиста вода. За да се получи хартия, трябва да се смесят 1 част от вече приготвената целулоза и около 400 части вода. Сместа се "отцежда" от водата през мрежа от бронзова тел. Целулозата, вече превърнала се в хартия, се навива на огромни рула.

И това е само за направата на хартията. Трябва да добавим и цялата енергия - химична, електрическа, изкопаемите горива, необходими за всички машини, пренасящи дървесината, превръщането й в хартия и разпространението на крайния плик до обикновения консуматор.

Ето защо най-чистият вариант е да се откажем и от хартиените, и от найлоновите торбички и да заложим на пазарските мрежи и чанти за многократна употреба. Пък и доста от големите вериги магазини вече ги предлагат.



(по материали на Грийнливинг.бг)
И-НЕТ СНИМКИ
Често ги виждаме "цъфнали" на дърво.
 Спасението е в торбичите за многократна употреба.
И-НЕТ СНИМКИ
Полиетиленът "напада" и влечугите.
И-НЕТ СНИМКИ
Гигантски 18-метрови охлюви, направени от 40 000 цветни найлонови пликчета, "пълзят" към катедрала в Анже, Франция. С композицията си известният холандски художник Флорентин Хофман илюстрира бавната разруха на консуматорското общество.
17
3654
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
11 Май 2014 19:30
Проблемът не е, че найлоновите торбички се разграждат бавно, а че ние живеем кратко.
И всъщност защо ги наричаме найлонови когато материалът, от който са направени, не е найлон?
11 Май 2014 21:00
Щото тия , дето са писали горната дописка, хал-хабер си нямат от темата.
11 Май 2014 22:22
Мненията на Патриота и Хъша ми си струват много безотговорни. Положението е по-сериозно отколкото те си го представляват.
12 Май 2014 06:33
хартиените торби, които се използват в магазините, са направени от рециклирана хартия,и не е съвсем коректно да се пише, че се изсичат гори
12 Май 2014 09:15
България води екологична политика и найлончетата тип потник се заплащат.

на пазара "Красно село" това никога не ми се е случвало
12 Май 2014 09:21
Решението е елементарно. Слагат от 5 до10 ст. изкупна цена на торбичка и проблема е решен. Но крадливите управници не искат да се разделят с екотаксите. По скоро ще ги увеличат за да си пълнят гушите. Това е целта на врявата. Евтини еко номера, които все още минават.
12 Май 2014 10:05
Стига с тези "найлонови" торбички! Първо не са найлонови , а полиетиленови, а той полиетиленът в природата се разпада доста бързо (от слънцето - ултровиолетовите лъчи). Като искат да се реши проблема да се стимулира производството на опаковки от биоразградими материали - вече съществуват много такива. Само, че това не отговаря на икономичвските интереси - сега, когато цената не днешните торбички е под една стотинка, в магазина ни вземат 10, и какво мислите - че тези пари отиват за еколоически проекти ли? Зелените талибани просто са набарали конюктурата и цицат, това е.
12 Май 2014 10:30
То да са само торбичките. Ами опаковките на минералните води, боза, айран, сокчета и каквото се сетите, ами детски играчки, наистина живеем във века на пластмасата. Някога почти всичко беше в стъклени опаковки, които не вредят на здравето.
12 Май 2014 10:39
дядо Илия, ,
Решението е в бързоразградими материали, които вече навлизат масово.
До 1-2 години макс пластмасите просто се разпадат.
Целият вой в случая е за пари.
12 Май 2014 11:02
А в какво пазарната икономика ще опакова стоките си? Най-малкият дерт са пазарните торбички. Проблема идва от опаковките.
12 Май 2014 11:18
Досега не ми се е случвало да си хвърлям полиетиленовата торба на морското дъно. Да не би да става въпрос за някакъв напълно различен проблем, от този който се описва?
12 Май 2014 12:39
Съгласен съм и с Дядо Илия и с Len и с Yantar.
Но го има и другото - от години ходим на пазар с платнени торби. И си разделяме боклука /въпреки че май няма полза/.
Дребни неща са, но си мисля, че са от полза, по принцип, за средата в която живеем.
12 Май 2014 12:47
Много лесен начин за справяне с проблема ще е да се въведе оборотна торбичка, както има оборотни бутилки в Германия:
плащаш 25 цента (нека да е стотинки за торбичката), ползваш я и като я върнеш - получаваш парите си обратно. Няма значение дали тя вече е скъсана или просто искаш да си вземеш парите обратно. Мисля, че ще е доста добър стимул човек да си върне торбичката. Имаше нещо подобно въведено от тимаджиите в Пикадили...
12 Май 2014 13:24
Още го има това в Пикадили. Така че който пазарува с тези торбички може да си ги върне и му приспадат стотинките.
Но - проблема не е за колко време и дали се разграждат т.н. найлонови, полиетиленови и прочее торбички. Целия проблем е в мърлячите. Една торбичка не може сама да се хвърли където и да било. И да са неразградими, а могат да се преработват от индустрията, то, ако мърлячите не хвърлят където им падне, а на определени места, то няма да има проблем. Скоро да сте виждали празна пластмасова (или каквато и да е) бутилка да се въргаля в София? Каруците се издокараха с едни огромни стени от мрежи и там наши сънародници събират всяка една бутилчица. Ама защото започнаха да им ги заплащат тези бутилки. А в Германия като си върнеш такава бутилка в магазина ти връщат пари. Тук не е така, но има предприятия за които това е суровина.
Но генерално идеята е да не се мятат тези торбички както някои говеда си мятат фасовете по улици и градинки.
12 Май 2014 15:38
Много лесен начин за справяне с проблема ще е да се въведе оборотна торбичка, както има оборотни бутилки в Германия:
плащаш 25 цента (нека да е стотинки за торбичката), ползваш я и като я върнеш - получаваш парите си обратно. Няма значение дали тя вече е скъсана или просто искаш да си вземеш парите обратно. Мисля, че ще е доста добър стимул човек да си върне торбичката. Имаше нещо подобно въведено от тимаджиите в Пикадили...


Пикадилито всъщност съвсем доскоро беше собственост на някаква белгийска фирма. Затова сигурно са вкарали това с торбичките, по западен модел. Сега обаче пикадилито го купиха тези от Пиле Градус, та може да са решили да се върнат назад.
12 Май 2014 16:28
Бързоразграждащи се торбички, хартиен амбалаж, навсякъде, където е възможно, и само стъклени бутилки и буркани, само метални кутии и капачки. Това е начинът.
Естествено, това не бива да пречи на разделното събиране и пунктовете за изкупуване на метални отпадъци и стъклен амбалаж. Ще се върнем в соца, ама в случая това ще е за добро. В Германия е нещо подобно.
12 Май 2014 17:22
popangelov

Малко Off:
"Сега обаче пикадилито го купиха тези от Пиле Градус"
Зад Градуса стои Миро Мършата. Негов е. Само за информация.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД