:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,100
Активни 572
Страници 21,665
За един ден 1,302,066
ЕКСПАНЗИЯ

Китайската колонизация на Латинска Америка и Африка

Страните от двата континента често критикуват Пекин заради икономическата му политика, при положение че 70% от външната им търговия е именно с Китай
Бразилската петролна компания "Петробас" продаде м.г. една от своите големи рафинерии в Суапе за 2.6 милиарда долара на китайската национална петролна компания.
Китай се намира в драматичен етап от своето развитие, след като започна активно да въвежда своите идеи за стимулиране на потребителския пазар. Това става заради стремителното увеличение на населението на страната, което създава големи проблеми на нейните ръководители. Милиони китайци живеят добре и процъфтяват. Селското стопанство обаче остава ограничено и вече не може да изхрани селяните, които са принудени да напускат своите родни места и да се отправят към градовете, където търсят по-добър живот. Бедността в Китай всяка година провокира голям брой социални конфликти и засега не се вижда как това може да бъде избегнато. Всички прекрасно разбират, че ако не бъдат предприети екстремни мерки, то в бъдеще Китай може да потъне в хаос. Именно затова китайските власти постоянно се опитват да намалят ролята на интернет и да установят контрол над социалните мрежи, за да предотвратят добре координирани масови улични протести, както вече се случи в редица други страни. Пекин дори рязко вдигна военните си разходи, за да е в готовност да потуши евентуални народни вълнения след време. Заедно с това управляващите в Пекин много добре разбират, че ако се стигне до протести на десетки милиони китайци, то те няма да имат силите да ги потушат.

Първата крачка на китайските лидери за излизане от тази сложна ситуация е



тясното сътрудничество с капитализма



независимо от изповядваната комунистическа идеология. Китай предложи на света евтина работна ръка, от която той трудно може да се откаже. В момента Китай също така е несъмнено световен лидер в много сфери. Затова той отхвърли настрана военната тактика и стратегия на известния китайски пълководец, стратег и мислител Сун Дзъ с неговия трактат "Изкуството на войната", като тръгна по пътя на икономическото завладяване на света и избра за свое оръжие парите. В момента в Китай работят всички водещи компании и банки, като на практика всички правителства по света имат дългове към Пекин. Следващата крачка на китайското ръководство бе стимулирането на бягството на селяните към градовете, където на тях им бе предоставена възможността да си намерят работа в промишлените предприятия, които произвеждат дрехи, играчки и битови прибори. Много бързо обаче стана ясно, че възможностите в тези сфери са ограничени. Затова третата крачка стана насърчаването милиони китайци да емигрират в други страни. Днес само в Африка вече живеят над половин милион китайци.

За поддържане на високите темпове на икономически ръст на Китай са необходими



нови територии и ресурси,



като се започне от петрола и се завърши със зърното. В същото време страните от Латинска Америка и Африка имат остра нужда от инвестиции, кредити и опитни специалисти. Пекин пък иска да запази стабилността в страната, като осигури на китайците работа и храна. Няма никакво съмнение, че инвестициите на Китай в другите страни преследват именно тези цели. Като цяло лидерите на страната с голямо желание влагат пари в строителството и разширяването на морските пристанища, жп транспорта, което се обяснява с осигуряването на постоянни доставки на суровини и природни ресурси в Китай. Държавата обаче не се ограничава само с икономическата експанзия и активно развива сътрудничеството с чужди страни в сфери като армията, културата, образованието и международната политика. Чрез тясното преплитане на взаимните интереси Пекин осъществява на практика един вид "колонизация на своите метрополии". Този подход предвижда пълно подчинение на "колониите" на китайските интереси и извличане на максимални печалби от това. В резултат на такава политика местната промишленост не издържа на жестоката конкуренция с китайската продукция и постепенно бива унищожена.

Политиката на Китай по отношение на държавите от Африка и Латинска Америка се основава на превръщането им в придатъци за суровини, при което се създават устойчиви пазари за китайската продукция на територията на тези страни. В редица от тях например се създават специални икономически зони, където се преместват китайски предприятия, на борсите се пускат ценни книжа в юани, за да може по този начин китайската национална валута да стане международна. Всичко това предизвиква определен дисбаланс в международната търговия, което затруднява съвместните инвестиции. Китай също така набляга на стария модел да превръща своите търговски партньори в доставчици на промишлени и селскостопански суровини. Така на правителства, които изпитват дълбока неприязън към САЩ поради идеологически и политически разминавания, не има остава нищо друго, освен да се обръщат към Пекин.

Китайците притежават невероятното свойство да



извличат полза от всичко



Така създаването на Африканския съюз стана за Пекин "манна небесна". Китайците веднага се хвърлиха да строят в Африка пътища, болници, стадиони и да инвестират в развитието на нови технологии в селското стопанство. В замяна те получиха достъп до 1/3 от африканските залежи на петрол, въглища от Южна Африка, желязо от Габон, ценни дървени материали от Екваториална Гвинея и мед от Замбия. Освен това евтините китайски стоки напълниха догоре магазините и пазарите в Йоханесбург, Кайро, Луанда, Лагос, при което бе унищожена местната промишленост. Успоредно с това всички големи договори за добив на полезни изкопаеми получават именно китайските бизнесмени, които въвеждат в своите предприятия ограничено трудово законодателство, което на свой ред води до социално напрежение. Затова може със сигурност да се говори за това, че в Африка сега може да се срещне само китайска продукция. Китай всъщност се явява главният търговски партньор на Черния континент.

Тази нееднозначна политика на китайските власти, която е придружена от масова имиграция на китайци, предизвиква критика от страна на страните от Латинска Америка и Африка. Само на Черния континент китайците вече изкупиха над 3 милиона хектара плодородна земя и напълно контролират добива на природни суровини, както и инфраструктура. Латиноамериканските и африканските страни с право могат да бъдат наречени житниците на Китай, където са съсредоточени неговите главни енергийни ресурси. Сегашната ситуация може в бъдеще да предизвика сериозни социални сътресения в тези държави, но положението едва ли ще се промени, защото именно този контрол над природните богатства в Южна Америка и Африка помага на комунистическата партия да се задържи на власт в Китай. В т.нар. "Бяла книга" на китайското външно министерство, която бе публикувана през 2008 г., се съдържа препоръка към китайските бизнесмени как да проникват и завоюват пазарите в тези страни. Китай дори има сключено споразумение за стратегическо партньорство с Южноамериканския общ пазар (Меркосур) и Тихоокеанския съюз. Става дума за сътрудничество в сфери като селско стопанство, енергетика и инфраструктура.

Китай се явява



главен търговски партньор на страни като Бразилия,



Чили, Аржентина, Мексико и Уругвай. Пекин купува там суровини и пълни местните пазари с евтини стоки за масова употреба, като по този начин унищожава местната промишленост. Като цяло китайските инвестиции в региона на Южна Америка се равняват на 13% от общото количество чужди инвестиции. От 2012 г. Китай е предоставил кредити на стойност 50 милиарда долара на редица страни от региона. Държавите от Африка пък са получили китайски кредити за над 100 милиарда долара. Външнотърговският оборот между Китай и Латинска Америка за последните години се е удвоил и стигна 261 милиарда долара. За Африка това число е $210 млрд. Пекин излива финансови потоци, които превишават помощта на Световната банка, Междуамериканската банка за развитие, както и тази на САЩ.

По оценка на Икономическата комисия на ООН за Латинска Америка и Карибския басейн (CEPAL) през 2016 г. Китай ще измести САЩ по обем на външнотърговския оборот с Южна Америка. При това не трябва да се забравя, че 72% от външнотърговския оборот на Пекин отива именно за природните ресурси. Заедно с икономическата експанзия върви и културното завоюване на държавите в двата континента. В последно време Китай откри 30 свои културни центъра само в Латинска Америка. Вече върви китайски телевизионен канал на испански език в региона и се издава ежедневникът Diario del Pueblo, пак на испански език. В тези медии се канят на работа най-добрите латиноамерикански журналисти. По този начин китайските власти разчитат да създадат благоприятен имидж на Китай и да успокоят социалното напрежение.

СНИМКА: www.asianews.it
Южноафриканският президент Джейкъб Зума (вляво) подписа преди няколко години редица икономически и търговски договори с китайски си колега Ху Дзинтао.
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Бразилски текстилни работници протестират в Сао Пауло срещу вноса на продукция от Китай. Само през м.г. в този отрасъл бяха закрити 55 000 работни места заради непосилната конкуренция с китайските стоки, които са наводнили местния пазар.
26
3928
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
12 Май 2014 21:44
Страховито!
12 Май 2014 21:51
В най-големия разгар на т.нар. Студена война най-голям приятел и дарител (сега му викат донор!) на т.нар. Трети свят бе Китай...
Дето е текло - тече си...
Има и друг момент (вече съм го споделял) - че най-трудното нещо е да се скараш с Китай и някакъв руснак разпалено твърдеше, че ако възникне проблем в някоя страна (преврат, едно друго) Китай лееееееееееко се изнизвал от горещата точка, независимо от претърпените вреди.
Малко ги подценяваме китайците, ма те наистина може да се окажат най-мъдри!
12 Май 2014 21:52
Не е по-страховито от африканските експедеции на кралството в миналото...
Ганий мили,
една пет хиляди годишна история има свойството да тече в свое Време и по свой Начин...
12 Май 2014 22:01
beagle 12 Май 2014 21:52
Ганий мили,
една пет хиляди годишна история има свойството да тече в свое Време и по свой Начин...


Туй ми напомни какво казал Дън Сяо Пин, когато една французойка вземала интервю от него и го попитала каква е оценката на Френската буржоазна революция от гледна точка на КНР, ККП и от негова:
Той отговорил: `Още е твърде рано да се дават оценки... Трябва да минат няколко хилядолетия...`
12 Май 2014 22:45
Ганий
Туй ми напомни какво казал Дън Сяо Пин, когато една французойка вземала интервю от него и го попитала каква е оценката на Френската буржоазна революция от гледна точка на КНР, ККП и от негова:
Той отговорил: `Още е твърде рано да се дават оценки... Трябва да минат няколко хилядолетия...`

Всъщност още по-интересна е причината поради която френската журналистка е задала този въпрос (случаят е автентичен и документиран подробно)
Дън Сяопин е завършил Сорбоната и докторската му десертация, която е защитил в Париж, е на тема "Френската буржоазна революция и нейното влияние в Китай". Между другото той е бил страстен бриджьор и винаги е подчертавал, че бриджа е истински стратегическа игра, за разлика от шаха който според него, е тактическа. Също така 7-8 години той е бил личен секретар на Председателя, преди да стане политкомисар на 8-ма армия, независимо, че Дън е конфуцианец, а Председателя е даоист....
12 Май 2014 22:54
дао 12 Май 2014 22:45
Между другото той е бил страстен бриджьор и винаги е подчертавал, че бриджа е истински стратегическа игра, за разлика от шаха който според него, е тактическа.


Не знаех, че е бил колега-бриджор (това го издигна още повече в моите очи!!!), което е мой съществен пропуск в образованието и общата култура. Благодаря, че ме осветли!
Но, бидейки страстен бриджор (в миналото) и страстен шахматист (и понастоящем), не бих се съгласил с Дън Сяо Пин...
Абсолютно погрешно съждение! С две думи - издънил се е!

13 Май 2014 00:01
Китай е толкова голям и мощен икономически, че вече е заплаха номер едно за планетата. Но докато им уврат тиквите в УСА и ЕС може да е късно.
13 Май 2014 00:49
Но, бидейки страстен бриджор (в миналото) и страстен шахматист (и понастоящем), не бих се съгласил с Дън Сяо Пин...
Абсолютно погрешно съждение! С две думи - издънил се е!

Не знам и не мога да преценя, понеже съм а-типичен Homo Ludens, и независимо че съм ги практикувал и двете велики игри, съм оставал доста безразличен към тях. Просто имам други интереси и хобита...
13 Май 2014 01:09
Китай навлиза в стадия на империализма. Нищо ново под слънцето.
13 Май 2014 01:44
Engels
Китай навлиза в стадия на империализма. Нищо ново под слънцето

Не искам да те напрягам излишно, но Китай е в този стадий, вече има-няма 2 000 г. и му е видял и лицето и опакото. Западните мярки изобщо не го ловят...
13 Май 2014 02:28
Имам предвид, че започва да колонизира и други континенти. Това е истинския империализъм.
13 Май 2014 06:30
Пропуснаха една енергийна империя която бързо и уверено се превръща в китайски енергиен придатък
13 Май 2014 06:47
Пропуснаха една енергийна империя която бързо и уверено се превръща в китайски енергиен придатък
Газената империйца се подразбира.
Китайците прибраха тюркменсикия газ и казахския нефт и газената империйца не посмя да шукне.
***
Сега е ред на ненецкия газ.
Ненците са си чисто китайско малцинство поробено от руснаците.
Референдум, 23 милиона ненецки опълченци с ватенки и АК-47 и готово...
13 Май 2014 10:22
Заедно с икономическата експанзия върви и културното завоюване на държавите в двата континента.

И де е проблема? Че не е американската култура ли? Китайците поне имат какво да покажат - 5000 годишна документирана история не е малко...Да не споменаваме приноса в областта на философията, че там са дълбоки води. Африканец - конфуцианец или даоист - това е свеж полъх на фона на последните новини за африканските мюсулмани.
От статията оставам със следния извод - китайците са лоши, щото инвестират и развиват региони, от които другите бягат, а не крадат безогледно, както е прието от всички останали.
13 Май 2014 11:08

Пегелите обикновено ги слагам накрая, но в случая те много пасват на Китай.
Лакомията е видяла сметката на не една империя. С други думи Китай става опасен най-много са самия себе си!
Имаше един тъп виц : "Кога ще настъпи революция в Китай ? Когато китайците разберат , че ядат само гарнитурата на ястията !"
Е, вече разбраха !
13 Май 2014 11:30
Няма как, нещата в Света вървят към промяна...... яка промяна!!!
13 Май 2014 12:40
Това любопитно мат'рялче от ZoomNews е отражение на яростната медийна дискусия, която водят в средите на западноевропейските и американските финансово-икономически гуру-та, дали през тази година Китай вече официално ще бъде признат за икономика № 1 в света, или това ще се случи в следващите 1-3 години. Всъщност, според експертите на Световната банка, Китай в момента има повече от два пъти по големи златно-валутни резерви, отколкото всички страни от цял свят взети заедно. А китайските икономически светила многозначително си мълчат и искрено се забавляват с глупостта и невежеството на западноевропейските и американските гай-джини нобелисти и видни "експерти"....
Още по-интересно е, че китайското ръководство планира най-късно в 2019 г. страната им трябва да бъде световна сила № 1 във финасово икономическо, военно и политическо отношение...Както се казва "Кой разбрал,разбрал...."
13 Май 2014 12:42
Всъщност, според експертите на Световната банка, Китай в момента има повече от два пъти по големи златно-валутни резерви, отколкото всички страни от цял свят взети заедно.

как беше - една лъжа повторена сто пъти....
13 Май 2014 12:55
rki,
Понеже си агресивноНБУ- неграмонен илитерат и един от най-тъповатите НПО/РъБ тролчета във форума, просто ми се налага да те пообразовам, нещо което твоите НБУ пишман-"професорчета" не са си направили труда да сторят, по очевидната причина, че и те са като тебе. Или по-лошо, просто им плащат да фабрикуват такива агресивно-просташки продажен НПО офисен планктон ...

Натисни тук

Китай може да купи златните резерви на целия свят

Запасите в чуждестранна валута на Пекин надминават два пъти стойността на резервите в злато на всички централни банки



Резервите на Китай в чуждестранна валута са толкова големи, че с тях могат да се купят държавните златни запаси на всяка една централна банка по света – и то два пъти.

Размерът на валутните резерви на голямата азиатска държава са се увеличили с повече от 700% от 2004 г. насам, пише агенция „Блумбърг“.

По краткосрочната статистика на агенцията се вижда как запасите на Пекин в чуждестранна валута надминават стойността на всички държавни резерви през януари 2004 г. В края на 2012 г. те вече се увеличават до 3,3 трлн. долара.

Цената на златото се увеличава с 263% от 2004 г. до края на февруари 2013 г., показват данни на Международния валутен фонд (МВФ). Китайските резерви нарастват със 721% до края на 2012 г. За сравнение общият размер на тези на Бразилия, Русия и Индия се увеличават с около 400% до 1,1 трлн. долара.

Доларите, влизащи в Китай, се продават на банките, които на свой ред продават американската валута на Централната банка, увеличавайки по този начин резервите. Процесът в голяма степен е задвижен от търговията - Китай надмина Германия като страната, която е най-голям износител през 2009 г.

Според Джо Янг от базираната в Южна Корея финансова компания Mirae Asset Financial Group значителният размер на валутните резерви означава, че правителството може да прави големи промени в своите авоари на отворените пазари (пазари на свободна търговия, терминът се използа и за междубанковата търговия с ценни книжа).

„Китайските резерви в чуждестранна валута са благословия в лоши дни, но проклятие в добри“, смята Джо Янг, работил преди това за МВФ.

Близо две трети от активите на Китай са в долари, а една четвърт са в евро, смята икономистът от намиращата се в Хонг Конг Societe Generale Йо Уей. Пекин в момента насърчава компании и физически лица да държат повече чуждестранна валута. Това е стратегия, определена като „криене на чуждестранна валута сред хората“, което означава, че правителствените резерви могат постепенно да намалеят в последствие, обяснява Йо Уей.
13 Май 2014 13:09
Понеже си агресивноНБУ- неграмонен илитерат и един от най-тъповатите НПО/РъБ тролчета във форума, просто ми се налага да те пообразовам, нещо което твоите НБУ пишман-"професорчета" не са си направили труда да сторят, по очевидната причина, че и те са като тебе. Или по-лошо, просто им плащат да фабрикуват такива агресивно-просташки продажни неграмотници...

благодаря - запазвам го за поколенията - да се види интелектуалното ниво на китайските руси.
и една малка задачка за тях - открийте разликите между двете твърдения:
Запасите в чуждестранна валута на Пекин надминават два пъти стойността на резервите в злато на всички централни банки


Китай в момента има повече от два пъти по големи златно-валутни резерви, отколкото всички страни от цял свят взети заедно.

за да ви улесня съм ги подчертал.
истинността на горните твърдения може да бъде обсъдена отделно, но се съмнявам, че IQ-то ви ще позволи да разчетете числата от статистиките правилно.

13 Май 2014 13:38
rki
Благодаря, че отново категорично потвърди мнението, че НБУ-образованието и продажния нео-колониален НПО-офисния планктон си е много сериозна клинично-ментална диагноза...
13 Май 2014 14:16
Откакто Китай почна да мачка /буквално в смисъл на нарочни сблъсъци на кораби/ по-малките и бедни държави като Виетнам и Филипините, за да добива петрол в морето на първите и да лови риба в морето на вторите, стана ясно че нищо лошо от имперската политика не са забравили. Може и накрая да свършат като нацистка Германия или Япония с тази борба за територия и ресурси, което ще е голям успех за китайците, имайки предвид благосъстоянието сега на гражданите на тези две държави. Виетнам има опит вече в разгромяването на империи
13 Май 2014 17:46

Всъщност, според експертите на Световната банка, Китай в момента има повече от два пъти по големи златно-валутни резерви, отколкото всички страни от цял свят взети заедно.

как беше - една лъжа повторена сто пъти....


Чики-рики, споко бе, пич...твойта нова родина още 1000 г. ще е № 1.
13 Май 2014 21:25
обратната страна на "китайското чудо"
http://www.youtube.com/watch?v=iJAO4oFpxoE
13 Май 2014 22:41
Ганий 12 Май 2014 22:01
Туй ми напомни какво казал Дън Сяо Пин, когато една французойка вземала интервю от него и го попитала каква е оценката на Френската буржоазна революция от гледна точка на КНР, ККП и от негова:
Той отговорил: `Още е твърде рано да се дават оценки... Трябва да минат няколко хилядолетия..
Дън каза :"Рано е да се каже." Прагматини европейски умове, даже не разбраха веднага смисъла на казаното от Дън.
А човека казваше че държавата е система с голям пространствено времеви размах и следствията от делата и се проявяват след много десетилетия и дори столетия.
Нашите правят Стратегия за национална сигурност, с обхват 10 години. Причина -- правят я по задание от вънка. И не знаят какво ще им измислят от отвънка. И доктрината, прекръстена на национална стратегия, по американски тертип ( само че САЩ си имат тайна доктрина; не е възможно да имаш стратегия без доктрина/учение, както не е възможно да имаш и доктрина, ако в нея няма заложена ясна концепция), та в т..н. национална стратегия няма нищо определено, а само обща теория. На практика, държавна стратегия, (или доктрина, казано по точно, стратегията е конкретна дейност произтичаща от доктрината) Та нашата държава няма доктрина, а само документ с някакви общотеоретични намерения, предвидени за промяна на всеки 10 години.
Не се чудете защо държавата е такава. Тя се движи по способа << Хрумна ми, скимна ми >>.
14 Май 2014 10:54
А човека казваше че държавата е система с голям пространствено времеви размах и следствията от делата и се проявяват след много десетилетия и дори столетия.


Правилно е съждавал Дън Сяу Пин, последиците от действията на католическата църква от средновековието, та до Възраждането едва сега започват да показват своите драматични размери. Европейци още дълго ще си блъскат главата, че са си унищожили почти цялата интелигенция и будни умове. Сега имат много овце, които чакат някой да им каже на къде ще е следващата паша!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД