:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,306
Активни 353
Страници 21,716
За един ден 1,302,066
От първо лице

И аз съм виновен за трагедията в Сома

Неизбежните последици от мобилизирането на икономиката за създаване на богат елит, който да подкрепя политическия дневен ред, са свързани и с увеличаване на броя на трудовите инциденти, и с разпределението на публични средства сред проправителствени фигури
СНИМКИ ЕПА/БГНЕС
Миньори от Сома отдъхват за кратко, преди да продължат в операцията по издирването на затрупаните си колеги в забоя.
Прекарахме цялата нощ във вторник пред телевизора в очакване на искрица надежда, на добра вест, търсехме усмивка на нечие лице. Умирахме с всяка изминаваща секунда.

Всяка секунда по един работник долу, в мината, умираше. Чухме лошата новина, че броят на липсващите миньори нараства. Информационните агенции първо съобщиха за 17 загинали миньори, после за 201, за 205... Броят им още расте. До сряда сутрин все още нямаше точна информация за това колко миньори е имало в мината по време на инцидента. По обяд вече бе съобщено, че са били 787.

Един от оцелелите предложил да си събуе ботушите, за да не цапа носилката, докато го транспортират към болницата. Бе намерено тялото на един от загиналите миньори - Кемал Йълдъз, само на 15 г.

Министърът каза, че броят на жертвите не е важен. Но не каза кое е по-важно. Обявиха тридневен национален траур и ние плачем за загиналите ни миньори.



Ето така се грижим за работниците си



Вече знаем какво се е случило. Пожарът, избухнал след експлозията на трансформатор в мината в Сома, взе за заложници стотици миньори.

Няма точна информация колко и как са те. Тази трагедия не е първата и най-вероятно няма да е и последната. Но всяко такова нещастие ни казва, че не сме се поучили от другите в миналото. Отдавайки всяка трагедия на съдбата, отлагаме момента, в който да си вземем поука. Смъртта е съдбата на миньора - нима това се отнася до всеки? Нима този, който го казва, е безсмъртен?

Всички знаем, че рискът за сигурността в мините е доста по-висок, отколкото на други работни места. Всеки проблем или неразумна постъпка могат да предизвикат сериозен инцидент или трагедия. Инспекциите и контролът трябва да се правят винаги с тази презумпция, рисковете трябва да се намалят чрез стриктни мерки за сигурност. Властите трябва да заемат по-агресивна и активна позиция по този проблем.

Най-болезнен може би е фактът, че инцидентът е бил почти неизбежен. Депутатът на Народнорепубликанската партия от Маниса Йозгюр Йозел, който е особено активен в областта на човешките права, заяви в предаване на Си Ен Ен Тюрк, че е внесъл предложение за парламентарна анкетна комисия, която да разгледа оплакванията на миньори и техни роднини, и че предложението му е било отхвърлено от депутатите на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР). Йозел също така твърди, че депутат от Маниса от управляващата партия заявил, че държавата е категорична по този въпрос. Йозел заключава, че случилото се в Сома не е инцидент, а по-скоро убийство.



Не сме ли отговорни и ние?



Нека погледнем истината в очите - и ние сме отговорни за това убийство, защото подкрепяме ПСР толкова години, подкрепяме нейните действия за демократизация и цивилизованост, защото бяхме така заслепени от заплахата от военно управление на държавата, че не успяхме да осъзнаем, че правителството почти не обръща внимание на социалните въпроси, че не го критикувахме за липсата на мерки за сигурност.

С други думи - положителните резултати на макрополитическата сцена ни попречиха да забележим отрицателните аспекти в други сфери.

Разбира се, че е важно и препоръчително държавата да приватизира публичните институции за по-голяма производителност и ефективност. Но ефективният държавен контрол е задължителен, за да имат смисъл тези усилия. Този контрол е особено важен в секторите, в които е по-вероятно да се случват трудови злополуки.

Трудовата злополука, случила се в ситуация, в която няма ефективен контрол, е въпрос на избор, не е съдба.



Неотдавна в интервю собственикът на минната компания



Алп Гюркан заяви, че е намалил цената на добив на тон въглища от 140 долара на 23.80 долара. Той отдава този успех на факта, че мината се управлява от частна компания. Но ако стилът на собственика означава намаляване на мерките за защита на човешкия живот, увеличаване на работното време и наемане на младежи под 18 г., държавата също е отговорна за тази трагедия.

Аз също съм отговорен за нея. Отговорен съм, защото никога не поставих под съмнение икономическия растеж, защото не обръщам голямо внимание на смъртта на работници, защото не се интересувам от това как работи икономическата система и защото сведох демокрацията и цивилизацията единствено до ограничаване на властта на военните и на бюрокрацията. Сома доказва за пореден път, че трябва да има демокрация не само в политиката, но и в икономиката.

Движим се по посока на партийна държава в правосъдието и законодателството, същият проблем възниква и в икономиката.

Неизбежните последици от мобилизирането на икономиката за създаване на богат елит, който да подкрепя политическия дневен ред, са свързани и с увеличаване на броя на трудовите инциденти и разпределение на публични средства сред проправителствени фигури.

ПСР, която в политическия живот изкопира еднопартийната система, прави същото и в икономиката. Тази партия дава нови ресурси и възможности за поддръжниците си чрез държавния апарат. Накратко, това задълбочава структурните проблеми.

Няма нужда да говорим повече. Телата и лицата на миньорите, които бяха спасени, казват всичко. Трябва да се срамуваме, ако все още сме хора.

 Турският премиер Ердоган говори с роднини на миньори в Сома
6
3091
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
16 Май 2014 02:10
16 Май 2014 06:23
16 Май 2014 07:40
Няма работник на 15г. в мината (19г. е най-малкия) и много от написаното е пълна глупост, автора да си опресни информациите от Турция.
16 Май 2014 08:37
Подземният въгледобив е бил винаги много опасен..... особено на дълбочина 2 км и на разстояние 4 км като в случая....
Затова ине трябва да се дава на капиталетата, а трябва да е под държавен контрол....... ама пуста алчност......
16 Май 2014 09:34
Няма работник на 15г. в мината (19г. е най-малкия) и много от написаното е пълна глупост, автора да си опресни информациите от Турция.
ти си ги опресни, автора е от вестник "Заман". По СНН-тюрк също съобщиха за загинал 16 годишен миньор, за другото е прав осбоно че АКП раздваа на приближени бизнес.
16 Май 2014 14:55
"Сома доказва за пореден път, че трябва да има демокрация не само в политиката, но и в икономиката."

Това е най--важното послание. А повече демокрация в икономиката се създава с подходящи закони и регулации.

Това всъщност е и глобален въпрос. В САЩ например, където стандартите по отношение на труда би трябвало да са високи, има много ""бели петна" в тази област, които са създадени умишлено или не.
Например във всеки щат има действащ Labor Act. Но той не определя съществени неща, свързани с максимално допустимата продължителност на работния ден и работната седмица за редица професии ( колкото и да е странно!!), което създава възможност за истински злоупотреби. Не се третира подобаващо и реципрочно служителя/работника при прекратяване на трудовите взаимоотношения. Ако някой иска да напусне, той трябва да даде 2-седмично предизвестие, иначе има вероятност да загуби част от възнаграждението си и да не получи заслужаващата препоръка. Същевременно може да бъде уволнен веднага, без всякакво предизвестие. И много още подобни детайли, чийто преодоляване би довело до повече прозрачност и права на служителя или работника. А иманно това е икономическата демокрация..........
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД