:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,681
Активни 753
Страници 29,246
За един ден 1,302,066

Кой се страхува от социологията?

Осем въпроса, с които се сваля мистиката от предизборните анкети
И-НЕТ СНИМКИ
Христофор Караджов
Да се наричат абсолютно всички предизборни допитвания у нас "социология" е същото, както пломбирането на зъби да се квалифицира като хирургия. Особено когато обикновено става въпрос за онова, което на английски се казва polling (т.е. анкети), а практикуващите го - pollsters. Това е специализиран занаят, който в конкретната си версия - предсказването на изхода от вота - всъщност има колкото общо с политологията, толкова и със социологията.

Ако спазването на правилна терминология беше най-големият проблем в жанра, свещ щях да запаля. Тъжно е, че "социолозите" в България редовно са наричани "шамани" и "манипулатори". В общественото съзнание хората, които правят допитвания, изглежда са с една степен над журналистите, и вероятно под хлебарките. Не бих посмял да обвиня някоя агенция в откровена манипулация, колкото и да е сгрешила в прогнозата. Предсказването на избори е може би най-трудният вид краткосрочна обществена прогноза поради простия факт, че вотът измерва предпочитанията с точност до стотни от процента, докато и най-доброкачественото допитване ще има неизмеримо по-голяма грешка.

Вместо да търся вина и умисъл,



искам да предложа някои сравнително прости правила,



по които любознателният читател и съвестният журналист могат да отсяват зърното от плявата. Те няма как да елиминират откровената лъжа и фалшификация на данните, но поне създават някаква база, върху която да се задават конкретни въпроси. Ако насреща няма задоволителни отговори, като редактор бих отказал да пускам подобни допитвания, а като читател не бих им вярвал. И най-важното е, че критично отношение към данните прави предоставящите ги по-отговорни. Или поне така се надявам.

Дори най-краткото допитване ("За кого ще гласувате?") трябва да има строга методология зад себе, ако претендира за някаква валидност. Като наричам тази дейност "занаят", изобщо не подразбирам отсъствието на научен подход, умения, знания, прилежност, добросъвестност и честност, без които, вместо да се разкрият обществените нагласи, се приготвя манджа с грозде. Просто до квалификацията "наука" има поне още една степен на познание (примерно, да се открие какво точно кара хората да гласуват така, а не иначе).

На моите студенти по журналистика предлагам да задават няколко въпроса, които и наръчникът на "Асошиейтид прес" препоръчва по отношение на всяко допитване. Няма причини "социолозите" (нека все пак употребя привичния термин) да не отговорят изчерпателно на всеки от тези въпроси. Когато липсва място за подробно обяснение поради естествените ограничения на новинарското пространство и време, изясняването им остава задължение на журналистите, точно както се проверяват останалите източници на информация.

Ето въпросите, които трябва да се задават към всяко проучване, с някои мои модификации:



1. Кой е извършил допитването и кой плаща за него?



Това понякога е очевидно, понякога не. Би било чудесно, ако някой следеше за качеството на работата на отделните агенции за изследване на общественото мнение и периодично ги анализираше публично. Качеството на предишната работа (да речем, способността да се предвиди вотът точно или да се улови важно обществено настроение) е необходимо, макар и не достатъчно условие за изграждане на доверие. Отделна тема е, че примерно в САЩ фирми, работещи с демократите, не са канени от републиканци, и обратното. Още по-малко ще им се вярва, ако собствениците на агенции са с открита партийна обвързаност (което не им пречи да обслужват своя "цвят", но това обикновено са анализи само за вътрешна консумация). Подозрението за пристрастност е твърде силно, за да им вярва обществото като цяло. Извън това обаче има компании със сериозен престиж, които са доказано надпартийни - с точни резултати независимо от изхода на изборите, чиято репутация зависи от качеството им на работа. Същото важи и за организациите, поръчващи допитванията. Неолибералните тинк-танкове и техните леви колеги могат да се изкушат, ако не да извратят резултатите, предоставени им от иначе безукорна агенция, то поне да ги съобщят на медиите избирателно. Винаги е добре да се има това предвид.



2. Колко души са питани и как е набрана извадката?



За национални допитвания нищо под 500 души не е допустимо, а стандартът си е около хиляда респондента (дали е България или САЩ няма значение). При това най-много наука (и майсторство) се влагат в подбора им. Най-качествени по идея са извадките, в които всеки участник е имал еднакъв шанс да попадне в нея (случаен подбор, random sampling). На практика това е много трудно да се постигне, но си струва да се докара поне нещо приблизително. Подборът на хора чрез онлайн сайтове, с раздадени в мола въпроси или само от определени населени места (град или провинция) е некачествено свършена работа, да го кажа най-меко. Националните допитвания трябва да представляват нацията, това е.



3. Кои точно са запитаните?



Един от най-големите проблеми на предизборните допитвания е отсяването на гласуващите от негласуващите. Ако допитването е пълно с хора, които после не отиват да пуснат бюлетина, валидността му започва да става съмнителна. В САЩ залагат на т.нар. регистрирани избиратели, но в България всеки е номинално такъв, и това усложнява нещата. Помислете си - след като две трети не гласуваха на последните избори миналата неделя, какъв е шансът много от тях да са били питани преди това кого ще подкрепят? Колко от негласуващите са си признали, че няма да застанат пред урните? А колко са се отказали в "деня за размисъл"? Или са променили мнението си в последния момент? Или са попълнили грешно избора си? Всяка сериозна агенция за допитвания до общественото мнение има свои предпочитания как да се справи с подобни проблеми. Примерно някои питат на колко предишни избори сте гласували или каква е вероятността сега да гласувате? Или ще имат някакъв друг филтриращ въпрос. Не винаги съществува единство в мненията кой е най-правилният подход. Но методологията, поне в най-общи линии, винаги може да бъде обяснена, когато репортер попита за нея. А публиката трябва да очаква внятен отговор.



4. Как е извършено допитването?



По телефона (особено) или лично ще бъдат двата най-предпочитани начина в този конкретен случай (пощата е твърде бавна, а онлайн изключва твърде много хора). Но дори между тези два стандартни подхода може да се очакват разлики в резултатите. Огромно значение има и дали интервюиращите са достатъчно подготвени, прилично платени и добре мотивирани (дочувам, че фалшификацията на анкетни карти е сериозен проблем в България, но бих оставил съждението за това на професионалистите, работещи на терен).



5. Кога точно е проведено допитването?



Това би трябвало да е очевидно изискване, понеже мненията могат да се променят бързо (да речем, в резултат на някакво събитие или нова информация). Допитвания разтеглени във времето имат различен изход от онези направени за един следобед. Питания чрез телефонни обаждания или посещения вкъщи през работно време, примерно, могат да завишат изкуствено броя на пенсионерите в извадката на потенциално гласуващите (особено ако допитващите не упражняват достатъчен контрол). И така нататък. Естествено, колкото по-далеч са изборите, толкова по-трудно, по-интересно и по-изкушаващо е те да се предскажат.



6. Каква е извадковата грешка?



Тя трябва да бъде съобщавана абсолютно винаги, с точност до десетичен знак. Това е може би любимият ми повод да се ядосвам с материали, обобщаващи предизборни допитвания! Вторачването във всеки половин процент разлика не е само български феномен - срещам го и в САЩ. Средно погледнато, при около хиляда души, запитани съвсем коректно в национално представително допитване, и при най-добри условия и пълен професионализъм, ще очакваме поне около 3 процента извадкова грешка. Т.е. ако БСП (да речем) има 20 процента в това изследване, реалистичният им изборен резултат (при абсолютно ликвидиране на всякакви други източници на грешка, всички са честни, гласуват, и т.н.!) е някъде в интервала между 17 и 23 процента. Толкова можем да кажем и нищо повече. Значи, ако БСП вади 20 процента, и ГЕРБ излиза с 22 процента, не може да се твърди, че вторите водят, понеже разликата е в рамките на извадковата грешка. Въпрос на чиста математика, с която няма да ви занимавам. Има, разбира се, начини тази грешка (или несигурност) да бъде намалена или чрез по-големи извадки (скъпо!), или чрез агрегация на допитванията от една или няколко агенции. Или чрез повтарящи се изследвания, които търсят тренд. Нямам място за детайли, но наистина вторачването в частите от процента е безсмислено като занятие, освен ако не се използва единствено за партийна мобилизация ("Днес сме с един процент повече! Вървим нагоре!"). Това особено важи за малките партии, за които минимални разлики могат да означават влизане в парламента или отпадане. Е, съжалявам, но само Ванга може да ви го предскаже по-добре.



7. Какви въпроси са зададени?



Разликите между "За кого бихте гласували, ако изборите са днес?" и "За кого е най-вероятно да гласувате на следващите избори?" могат да бъдат (или да не бъдат) доста сериозни. Зависи как, кого и кога питаш. Виждал съм феноменални разминавания според наглед малки вариации в словореда. Подредбата на въпросите също може да има влияние, при това понякога доста драматично. Затова е коректно да се сравняват само абсолютно еднакви питания, зададени по един и същи начин, без съществени промени във въпросника като цяло. Навеждащите въпроси (тези, които крият очакван или предпочитан отговор) са абсолютно недопустими. Както и онези, които са двусмислени по някакъв начин. Допитванията не са мястото да се правят словесни каламбури - и колкото по-просто, директно и ясно се пита, толкова по-добре. Точният въпрос, както е зададен, със сигурност трябва да бъде известен. Ако се крие, най-вероятно има защо.



8. Какви други потенциални проблеми може да има в допитването?



Питайте агенцията - нещо да са пропуснали, нещо да ги притеснява? Може пък и да си кажат, особено ако държат на професионалната си чест. Както писах по-горе, предсказването на избори е адски трудна, силно специализирана задача. Не е срамно да сгрешиш - срамно е да излъжеш за грешката си.

Всеки опит да се изследват някакви обществени нагласи и настроения е като лодка, която трябва да излезе отвъд прибоя в чиста вода. Най-малкото несръчно движение с веслата, и можете да се разбиете в кораловия риф на действителността. Най-честият проблем е набирането на представителна извадка (т. 2-3) и особено определянето на това кой наистина ще гласува. Но може да има какви ли не други източници на грешка, да не говорим за откровени фалшификации или просто немарлива, некомпетентна работа, които не са обект на моя анализ.

Като знам какви са опасностите и колко е трудно да се отговори на простия въпрос "Кой колко процента ще вземе на изборите?", понякога ми е чудно, ако лодката изобщо стигне до спокойни води.



Затова се възхищавам на специалисти като Нейт Силвър



(fivethirtyeight.com), който постигна завидна точност в предсказването на изборите в САЩ от 2008 г. насам. Нищо чудно, че с опита и таланта си той вече се занимава предимно с комерсиално-спортни проекти, като заряза сравнителното безпаричие на политическото пророчество.

Това не са само въпроси, които имат отношение към предизборните допитвания. Те трябва бъдат прилагани към всяко проучване на общественото мнение, което се прави публично достояние чрез медиите. Българските "социолози" (пак използвам термина за удобство, а не в ироничен план или защото го намирам за правилен), разбира се, отлично знаят критериите, отличаващи качествените допитвания от фалшификатите и полуфабрикатите. Те трябва да са честни професионалисти преди всички останали. Но не по-малка е и отговорността на медиите, които им дават трибуна, затова се надявам редактори и продуценти да ми обърнат внимание.

И още: в САЩ също има зле извършени или тъпо представени допитвания. Също както има и манипулативна журналистика. Но стандартите са относително високи. По-трудно се лъже или подвежда, когато има някакви ясни критерии и мистиката на допитванията е изчистена чрез задаването на някои основни въпроси.

За това става дума.

Илюстрация: сп. "Социологическо разследване"
--------

Нейт Силвър

 Нейт Силвър
36-годишният Нейт Силвър е статистик, социолог и писател. Публична известност получава заради алгоритъма PECOTA, наречен на Бил Пекота. С него Силвър прогнозира ефективността на бейзболните играчи.

През 2007 г. започва да публикува с псевдонима Poblano анализи и прогнози за предстоящите през 2008 г. президентски избори в САЩ. Паралелно с това открива и сайта FiveThirtyEight.com. Точността на прогнозите му за изборите 2008 г. прави Сълвър много известен. Единствената му грешна прогноза е за щата Индиана. Той посочва съвсем точно всички 35 победители в изборите за Сената. За сайта му в момента работят 20 програмисти и журналисти, които анализират спорта, политиката, икономиката, науката и обществото.

Списание "Тайм" го нарежда през 2009 г. сред стоте най-влиятелни личности в света. За президентските избори през 2012 г. Силвър прогнозира абсолютно точно всички победители в 50-те щата и окръг Колумбия.
19
4206
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
29 Май 2014 20:38
Тоа модел го беф забравил. По едно време списуваше от я бреговете на Ысык-Кул, я от кратеро на Попокатепетъл и чат-пат от Алфа Кентавър...
29 Май 2014 20:50
.
29 Май 2014 20:54
доцент по масови комуникации в Калифорнийския щатски университет, Лонг Бийч


Ясно!
29 Май 2014 21:12
Нещо ново ли казва авторът ?
Или щото е Лонг Бийч, нали..... , по-така , друго си е ?
Жива риба - ах ,ще умра .
29 Май 2014 21:47
Христофор Караджов
Много интересно ми беше да прочета материала!
29 Май 2014 22:12
Хубаво е пльоснат Нейт Силвър под многословната статия, само дето няма връзка.

Г-н Караджов трябва да разбере, че социолози, политолози и всичколози в Булгаристан има назначени от партийни/мафиотски централи за да формират и манипулират общественото мнение. Въпреки дето общество отдавна липсва тъдява...

Когато се прави поръчката, се искат много точни данни за действителните нагласи и много нагласени "факти" за желаното от поръчителя. Напълно естествено, се публикуват само правилните...
29 Май 2014 22:17
П.П Имам идея защо се появява тази статия, толкова голяма лъжа не бяха си позволявали в последните години т.нар. социолози - всичките им прогнози даваха минимални разлики м/у първите печеливши, но не и десетки процентни пунктове. Реално 33% грешка, което е недопустимо!
29 Май 2014 22:22
Meat 29 Май 2014 22:12
Г-н Караджов трябва да разбере, че социолози, политолози и всичколози в Булгаристан има назначени от партийни/мафиотски централи за да формират и манипулират общественото мнение. Въпреки дето общество отдавна липсва тъдява...

Когато се прави поръчката, се искат много точни данни за действителните нагласи и много нагласени "факти" за желаното от поръчителя. Напълно естествено, се публикуват само правилните...


Смея да мисля, че в САЩ картината не е по-различна от нашенската, защото нашенската е абсолютно точно копие на тяхната.
Вярно - нашенци често се опитват да се изкарат по-големи робовладелци от самите робовладелци, но да се надяваме, че с времето ще преболедуват тази отвратителна комплексарщина.
Да не забравяме, че най-изтънчената, и същевременно най-грубата, манипулация е в САЩ, което не означава, че при тях пропагандата и изопачението не са най-драстични.
29 Май 2014 23:27
Единствената прилика м/у нас и сащисаните Ганий, е МИЛИЦИЯТА.
30 Май 2014 08:00
Когато тази седмица на авторитетните страници на НАБЛЮДАТЕЛ започнаха интервютата със социолозите, носители на "Златен скункс", бях леко отвратен и написах:
27 Май 2014 07:54
Мнения: 2,217
От: Bulgaria
Не сте ли се замисляли, че изборът кого да интервюирате определя и Вашето ниво като медия?
Субектът е непрофесионалист или продажен - изберете сами.
За пореден път стана ясно, че само Боряна има достатъчно познания и достойнство (като за първи път към нея се присъедини и Лидия с новата Екзакта). Едно интервю с тях би показало уважение към професионализма им.
Разбира се, много по-интересно е да говориш с някой, който вади от 9 кладенеца вода, за да обясни че е глупав, а не платен.


Радвам се, че Фори Караджов е изразил мнението ми толкова добре.
Впечатлен съм от силата на духа, която показва.
Пожелавам му да се възстанови колкото е възможно и да не се озлобява. Защото понякога леко избива в писанките.
30 Май 2014 08:46
Предсказването на избори е може би най-трудният вид краткосрочна обществена прогноза поради простия факт, че вотът измерва предпочитанията с точност до стотни от процента, докато и най-доброкачественото допитване ще има неизмеримо по-голяма грешка.


Егати бисера!
Че кой е казал, че социолозите трябва да предсказват с точност до стотни от процента?
Те цифрите преди десетичната запетая да успеят да прогнозират - предостатъчно е.
Ама и това не могат...
30 Май 2014 09:04
Предсказването на избори е може би най-трудният вид краткосрочна обществена прогноза поради простия факт, че


А кому е изгодно и нужно предсказването на избори? Ей те на тоя въпрос следва да се отговори прямо и честно като начало. Ако отговорът е достатъчно честен, неминуемо ще обезсмисли съществуването на тая пишман-наука, дори не барем изкуство, а привичен полит-кич.

30 Май 2014 10:40
В България, социологията се използва за манипулации. И пропаганда.
30 Май 2014 12:17
Много ми е интересен въпросът, дали със социологическите методи може да се хване процента на контролирания вот... Всички говорим, че има такъв. Ясно е, че социолозите не могат да го предвидят до каква степен е (освен ако не им подскажат предварително, но не го вярвам).
И тук изниква друг страховит въпрос - разликата между социологическите изследвания (в техните различни вариации, влизащи в т.нар. статистическа грешка) и реалните резултати от изборите дали не се дължи на контролирания вот...?
ИСКРЕНО СЕ МОЛЯ И НАДЯВАМ ДА НЕ Е ТАКА!!!
ДАНО ДА ИМАМЕ НЕГРАМОТНИ СОЦИОЛОЗИ, А НЕ УМИРАЩО ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО!
30 Май 2014 12:25
Въпросите, които авторът предлага на журналистите да задават, са напълно нормални. Не представляват нищо ново - учат се още в първи курс по социология. Но е очевидно, че за българските журналисти са нещо съвсем непознато. Та за това дава съват момчето.
30 Май 2014 14:51
Стига сте плакали като вдовица за х.й...ами по-добре вземете сравнене прогнозите за времето утре от 5 произволни сайта и ще видите какви потресаващи разлики има. После си направете да сравните 5 и 10-дневните прогнози и ще се хванете за главата. При това се прогнозират физически събития..
30 Май 2014 16:24
Я Христофор отново има статия тук.

Изненада. Едно време четях с интерес неговите неща отвъд голямата локва. Помня, че пускаше доста линкове.

Дали отново ще има рубрика или това е единичен случай?

30 Май 2014 20:20
Статията е предназначена за журналисти. Да се сещат какви контролни въпроси да задават без да се опасяват, че ще изпаднат в глупаво положение.
30 Май 2014 23:21
Принципно винаги е интересно да чуеш мнение отвъд океана и то дори от западния бряг. Но като човек убедил се, че изборите отдавна са без избор, какво мога да кажа за тези, които прогнозират резултатите им - гнусни манипулатори. За средноинтелигентния човек отдавна е ясно, че няма значение кой ще спечели изборите. В Америка поне може да им се признае, че единственият залог е между синьо и червено, слончето и магарето., и така се спестява енергия и средства за нещо ново като НДСВ, ГЕРБ, ББЦ, Атака, и партията на недуразумения като Яне, чието име забравих. Уви, авторът едно време пишеше по-добре от Сан Диего. Явно смяната на университета и работата в световно неизвестния щатски университет на Лонг Бийч е причина за днешната му интелектуална немощ и напъни. Пожелавам му да се премести в нещо по-качествено като образователна институция в Калифорния.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД