Генерал Абдул Фатах ал Сиси спечели повечето от гласовете на египтяните, които живеят извън страната. Много хора смятат, че той вероятно ще победи на президентските избори на 26-27 май. (Б.ред. Сиси получи 97% от вота на изборите в Египет. Текстът е писан преди тях.) Има много причини, заради които гласоподавателите смятат, че Сиси е правилният избор за върховната длъжност.
Първо, много от поддръжниците му мислят, че е необходимо мъж с опит във военното дело и разузнаването да възстанови сигурността и стабилността на Египет. Те подкрепят възгледите си, като посочват факта, че военните лидери създават далеч по-голяма сигурност и стабилност в новоформираните демокрации в Ирак и Афганистан например.
Второ, хората виждат Сиси като политическа фигура с реалистична програма за бъдещето. Политик, който не се впуска в празна реторика и лъжливи обещания. Много египтяни все още помнят провала на предишния президент Мохамед Морси, който не изпълни обещаните значителни подобрения в първите си сто дни като управляващ. Хората помнят и абсурдните гаранции на Хамдин Сабахи, другия кандидат в президентската надпревара, да даде на всеки млад мъж 10 000 египетски лири (1400 долара), ако бъде избран. Не само че държавната хазна няма ресурси за подобни дейности (които биха били на обща стойност около 300 млрд. лири), но равното разпределяне на такива суми пари - ако това изобщо беше реалистично - би било невъзможно.
Трето, гласоподавателите възприемат Сиси като мъж, категорично верен на Египет. Дейността му в армията усилва това впечатление. Национализмът се възражда в страната, както и чувството, че лоялността към държавата е от първостепенна важност. Това се засилва и заради подозренията на хората, че Морси е бил верен повече на "Мюсюлманско братство", отколкото на египетския народ.
Четвърто - генералът е смятан за разумен заради факта, че му отнема време да отговори на въпросите и да взима решения. Сиси трупа слава на човек, който няма да бъде ръководен от първични емоции и който няма да взема прибързани решения, които може да навредят на страната.
Петият фактор, който окуражава много египтяни да изберат именно него, е предишната му позиция като ръководител на националната армия. Успешното му ръководство на войниците обнадеждава хората, че той ще ръководи страната също толкова добре. Това, разбира се, е и контрастът между него и Сабахи, който не е показал каквото и да е доказателство, че може да управлява толкова огромна и дисциплинирана организация, каквато е египетската войска, да не говорим за цялата държава.
Шесто, навременните действия на Сиси, които свалиха Мохамед Морси от власт, отговориха на желанията на милиони хора, които бяха недоволни от посоката, в която страната се движи. Това му заслужи репутацията на "спасител на Египет", който е защитил нацията от попадането в ръцете на още един "талибан".
Седмо, много умерени мюсюлмани също подкрепят генерала. Той ясно показа отношението си срещу ислямисткия радикализъм и изрази желание да подкрепя мирното разбиране на исляма. В действителност той е смятан за първия президент на Египет, който изразява категорично подобна позиция. Употребата му на текстове от Корана, които окуражават свободата на религията, и откровената му позиция в противовес на проблемите на радикализма дават надежда на много хора, че Египет може да тръгне към прогрес.
Осмият фактор, който окуражава поддръжниците на Сиси да бъдат активни, е чувството им, че той никога не е опитвал да си спечели подкрепа, давайки празни обещания. Това го поставя в съвсем различна позиция от тази на Морси, който гарантира, че ще донесе 200 млрд. долара на страната, ако го изберат в президентската надпревара през 2012 г. По същия начин друг от хората на Морси - шейх Юсуф ал Карадауи, обеща, че Египет ще получи 20 млрд. долара, ако гласоподавателите одобрят ислямистка конституция по време на управлението на президента. Нито едно от тези обещания не бе изпълнено. Липсата на подобни изхвърляния от страната на Сиси всъщност работи добре за публичния му образ, карайки го да изглежда като етичен мъж, който не е готов да си осигурява подкрепа с подлъгване на народа. Обещанието на Сабахи пък за десетте хиляди египетски лири и земя на всеки млад мъж в страната го постави в същата категория като Морси.
Девето, Сиси преодоля конфликта с американската администрация след революцията от 30 юни 2011 г. с огромно достойнство. Фактът, че той възстанови подкрепата на САЩ за египетската войска, като по същото време рестартира преговорите с Русия, му създаде ореола на проницателен, интелигентен, рационален и балансиран политически играч, който може да поведе страната по правилния път. Получавайки и подкрепа от Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Бахрейн, само увеличи доверието в способността да провежда външна политика, основана на равновесие.
Някои хора отиват толкова далеч, че дори сравняват Сиси с Мохамед Али паша, основателя на съвременен Египет. Сиси явно има същите три основни характеристики, които е имал и пашата: визия за създаването на модерна държава, неподправена любов към родината си и способност за взимане на сериозни решения. Действително за гласуващите Сиси сякаш символизира надеждата за бъдещето на Египет.
---
Д-р Тауфик Хамид е ислямски политически мислител и реформатор. Участвал е в предавания по Си Ен Ен и "Фокс нюз", а текстовете му са се появявали в "Уолстрийт джърнъл", "Ню Йорк дейли нюз", "Гласът на Америка", "Франс 24" и АрТи. Той защитава мирното тълкуване на исляма, което е съвместимо с универсалните човешки права и интелектуалната свобода.