Само преди няколко дни американският президент Барак Обама предложи създаването на фонд от 5 милиарда долара за борбата срещу тероризма. Той направи това в реч във военната академия в Уест Пойнт, щата Ню Йорк. "Днес призовавам Конгреса да защити предложението за нов партньорски фонд срещу тероризма на стойност до 5 милиарда долара", съобщи американският ръководител. "Това ще ни позволи да тренираме, да засилваме капацитета си и да улесняваме работата на страните партньори, които са на първа линия", обясни Обама. И още: "Тези ресурси ще ни дадат необходимата гъвкавост, за да изпълняваме различни мисии, включително обучение на силите за сигурност в Йемен, които преминаха в офанзива срещу "Ал Кайда", подкрепа за многонационалните сили за поддържане на мира в Сомалия, работата с европейските съюзници за създаване на сили за сигурност в Либия, полиция по оперативните граници и помощ за френските военни операции в Мали".
Сигурно мнозина вече се питат
какво общо има това с България?
Едни хора от едни служби обаче вече знаят. И вътрешният министър Цветлин Йовчев очевидно знае, вероятно и заради двете му ходения в САЩ и Израел.
А и защото тук някъде се дислоцира и новината за скорошното създаване на новия антитерористичен център в ДАНС.
Неговото структуриране бе рекламирано именно от Йовчев още на 30 април. Той обяви, че центърът ще се изгражда с помощта на САЩ, а български специалисти ще отидат зад Океана на обучение. Центърът щял да функционира 24 часа. "Вече е договорено със САЩ през месец май български екип да замине там за обучение и обмяна на опит", каза тогава още министърът. Обособяването на центъра няма да е свързано със сериозни финансови средства за бюджета, добави той. Според Йовчев изграждането на центъра ще допринесе в огромна степен за гарантирането на сигурността на българските граждани. По думите му, когато има подаден сигнал за евентуална заплаха, независимо по кое време на денонощието, този център ще осигури съвместните действия и ще координира взаимодействието между отговорните институции.
Тук някъде се породиха съмнения за това какво точно ще прави този център и дали няма да има възможност във всеки един момент под претекст борба с тероризма да следи и подслушва хора и фирми.
Малко по-късно бе лансирана версията, че структурата нямало да има оперативни функции, а
ще подготвя аналитични доклади
за премиера, президента и председателя на Народното събрание. И че нямало да е нова служба, а идеята е там, по чуждестранен модел, да се събира информация от ДАНС, военното разузнаване, Националната разузнавателна служба (НРС) и МВР.
Всъщност и сега в ДАНС функционира такова звено. Координационният център за противодействие на международния тероризъм, който беше създаден преди време към Национална служба "Сигурност" (когато тя бе към МВР. После НСС стана една от основните структури, която се вля в ДАНС - заедно с военното контраразузнаване и с финансовото разузнаване), в момента е отдел от спецагенцията. Той осъществява контакти с другите специални служби, извършва анализи на риска от действията на терористични групи.
Функцията му е разписана в Националния план за противодействие на тероризма. Тази структура трябва да се превърне в основата за създаването на новия център. По всяка вероятност идеята е сегашният отдел да бъде издигнат до ранга на специален координационен център. Всъщност и досега изобщо не е ясна причината за създаването на центъра. Един от аргументите е модернизация на вече съществуващата структура и по-добро взаимодействие между службите.
При първото лансиране на центъра от страна на Йовчев все пак той обяви, че там ще се работи 24 часа - 7 дни в седмицата, при това като ситуационен център. "ДАНС има функции по закон за противодействие на международния тероризъм. Този център ще създаде по-различна организация на дейността, която към момента не е въведена в България. Ако не въведем такава организация, винаги
ще имаме известно закъснение по отношение на нашите реакции
На първо място този център ще реагира при подаване на сигнал, който може да е свързан с терористична заплаха за територията на България. Тъй като в този център ще работят и служители на МВР, служители на митниците, на данъчните и други институции и организации като офицери за връзка, този център ще е в състояние в много кратък период от време да отработи тези сигнали и да предложи необходимата реакция", обясни тогава Йовчев.
И още, че тези офицери за връзка ще имат съответните правомощия, те ще са наясно към кого "да се обърнат в съответната структура и съответното ведомство и те ще подпомогнат предприемането на бързи и незабавни действия", каза още министърът.
"Втората основна цел на този център е да събира цялата информация, която може да бъде свързана с възникване на терористични заплахи, включително от разузнавателните служби, да обработва тази информация, да извършва анализ на риска и да предлага конкретни мерки, така че да намалим рисковете от терористична атака спрямо територията на България. Идеята е
този център да работи 24 часа - 7 дни в седмицата
като ситуационен център, който ще реагира при всеки един сигнал и всяка една заплаха", коментира преди месец той. Именно така разписана, структурата и досега поражда подозрения, че наистина може да бъде ползвана като отделна служба по западни образци, които всъщност си правят безконтролно каквото поискат под знамето на борбата с тероризма.
Освен това подобен род структури са наистина добър механизъм за получаване на пари по различни проекти, включително и от чужди разузнавателни служби.
Преди време например МВР действаше с подобни центрове, като на практика по този начин се привличаше ресурс, включително и донорски пари, от различни държави и чужди служби. Такъв пример беше специалната структура за противодействие на наркотиците в рамките на ГДБОП, която получаваше помощ и от Германия, и от службата срещу наркотици на САЩ ДЕА.
Иначе и в ДАНС вече има пример с отделен център. През март 2012 г. правителството обяви Държавна агенция "Национална сигурност"
за Национален координационен център по контрапролиферация
По тази линия ДАНС осъществява координация между отделните служби и ведомства за защита на националната сигурност от заплахи, свързани с разпространението на оръжия за масово унищожение.
Подобна е историята и около Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет, известен още и като БОРКОР. И в него отидоха много добри специалисти от различни министерства, служби.
През ноември 2009 г. българското правителство прие "Национална стратегия за превенция и борба с корупцията и организираната престъпност" и записа като инструмент за нейното реализиране
националния проект БОРКОР
По собственото му описание БОРКОР "е комплексен кибернетичен модел за централно планиране и разработване на ефективно действащи мерки и системи от мерки срещу корупцията". Както и че за "постигането на тази цел планираните дейности се разработват и осъществяват в съответствие с нормите на стандарта за изпълнение на проекти на правителството на ФР Германия (V-Modell XT)".
Като автор на концепцията е обявен германският експерт Ролф Шлотерер, който беше съветник на българското правителство (март 2009 - октомври 2013). Именно специално за реализацията на проекта БОРКОР беше създаден "Център за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност" към Министерския съвет (ЦППКОП). Центърът е юридическо лице, второстепенен разпоредител с бюджетни средства и беше създаден със специално правителствено постановление.
По норматив
центърът набира данни и регистрира информация
от всички уязвими за корупцията области. Освен това е записано, че "с помощта на комплексни аналитични техники оценява събраната информация и установява слабите места на корупцията". За него изрично е посочено, че не е оперативно действаща структура, не ползва класифицирана информация и не обработва лични данни. Както и че не се обработват сведения от следствена информация или сигнали за корупцията.
Само преди няколко месеца обаче се разбра, че ще се приемат всякакви сигнали. Така и не стана ясно обаче какво точно ще се прави. В крайна сметка независимо от всички слухове и подозрения, че този център ще бъде закрит, то той си работи и се финансира и до момента.
Изобщо всички тези центрове, както и вероятно още десетки не толкова известни, със сигурност са добро място за прикриване на власт, кадри и финансиране по различни проекти, програми и от различни фондации и служби. А както е известно, именно в такива е властта по цял свят. Просто постепенно и България започва да изпълва европейските и световните стандарти. Друг е въпросът дали всичко, което е извън очите на хората и обществото, рано или късно не се изражда във властова бухалка срещу обикновения гражданин.