:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,833
Активни 767
Страници 10,398
За един ден 1,302,066
Анализ

Икономическият бум на Турция струва скъпо

Страната изпитва енергиен глад и е в растяща зависимост от вносни горива. Само за петрол се харчат около 25 млрд. долара годишно
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Турция, която несъмнено регистрира бърз икономически подем по време на управлението на Ердоган, се сблъсква с все повече проблеми, отколкото в Анкара смеят да признаят. На снимката - Ердоган прави първа копка на третото международно летище в Истанбул, което ще се намира в Арнауткьой. То ще е най-голямото в света със 100 млн. пътници.
Годината е 2010 г. В Европа бушува еврокризата. Гърция почти е удавена в своята дългова криза и трябва да бъде спасявана с общи усилия. Съчувствие към Атина идва точно от Турция, дългогодишния кръвен враг: "Ние гледаме със съжаление тежкото положение на Гърция, защото гърците са наши съседи и приятели", заяви премиерът Реджеп Тайип Ердоган по адрес на Атина.

Силният човек в Анкара обаче не пропуска при това да подчертае постиженията на своето консервативно ислямско правителство - бърз икономически растеж и намаляване на публичния дълг. В този контекст Ердоган не успява да устои и на споменаването на Европейския съюз - "Турция изпълнява условията за присъединяване към ЕС по-добре, отколкото някои държави, които днес са член на съюза", припомня думите му германският телевизионен канал N-TV в свой анализ.

Докато европейските лидери обсъждат възможните спасителни планове и спорят в продължение на цели нощи за правилните посоки, турският лидер ликува. Неговият главен съветник Игит Булут пояснява в интервю за Financial Times през октомври 2013 г. какво мисли за европейците Ердоган: "Турция от ден на ден вижда по-светло бъдеще, а европейските държави, които винаги са наричали Турция "болния човек на Босфора", сега все по-бързо се движат към края си".

Но Булут отива още по-далече: "Ако днес има референдум, 51 процента от гърците ще гласуват за напускане на ЕС и за присъединяване към Турция". Заради собствената си сила Турция въобще не се нуждае толкова много от присъединяване към ЕС - това е всъщност есенцията на изказването.

Процъфтяващата Турция на Ердоган, от една страна, и боледуващата Европа, от другата - тази картина, представена от турския министър-председател, вече е повредена. Турция, която несъмнено регистрира бърз икономически подем по време на управлението на Ердоган, се сблъсква с все повече проблеми, отколкото в Анкара смеят да признаят.



Икономиката продължава да расте, но не с толкова силни темпове



Ердоган трябва да осъзнае, че той действително е в състояние да повлияе на процесите в своята страна, но е безсилен срещу глобализацията. Към това се включват трудностите, които Турция и други държави с развиващи се икономики ще имат във връзка с намаляването на покупките на облигации от Федералния резерв на САЩ. Милиарди долари ще бъдат изтеглени от страната.

Неолибералната политика на Ердоган за растеж без оглед на загубите достига своите граници. Сега се оказва, че събитията около парка "Гези" в Истанбул миналата година са били едва началото на нарастващото недоволство сред турците от техния автократичен премиер. Многобройните случаи на корупция и особено реакцията на Ердоган на тежкия инцидент в мината в Сома със стотици мъртви допълват списъка на греховете на правителството на Партията на справедливостта и растежа (ПСР).

Икономическият бум и нарастващият просперитет за част от населението предизвикат истински глад за енергия. Турската консумация на енергия почти се е удвоила през последните десет години. Макар страната да разполага с разнообразие от минерални ресурси, енергийните източници са рядкост.

Турция има малки запаси от въглища, а нефт и газ се внасят най-вече от Иран и Русия и се заплащат с долари. Тази зависимост е особено болезнена за Турция, защото силният спад в стойността на лирата спрямо американската валута предизвика голяма дупка в хазната. Въпреки че сериозното повишение на лихвения процент от Турската централна банка се погрижи за отпускане на валутния фронт, непрекъснатото увеличаване на вноса на основни енергийни източници, като нефт, газ и въглища, на високи цени повишава външния дълг на Турция. Тя е принудена да харчи само за вноса на петрол около 25 млрд. долара на година.



Правителството на Ердоган се опитва да промени това



До 2023 г. делът на нефта и газа за задоволяване на електричеството трябва да бъде намален от сегашните 50 до 30 процента. Съответно по-важна става ролята на лигнитните въглища. Те се добиват в големи количества в Сома и Елбистан в провинция Кахраманмараш. Огромни находища също съществуват в Карапинар в провинция Коня, като според експерт там в земните недра лежат 1.80 милиарда тона въглища. Успоредно с това се очаква да се увеличи и капацитетът на електроцентралите на лигнитни въглища, което означава и изграждане на нови съоръжения.

Въпреки това лигнитните въглища няма да решат турския енергиен проблем в дългосрочен план. От една страна, енергийното съдържание на лигнитни въглища е значително по-ниско, отколкото в каменните въглища, от друга страна, тази енергийна политика води до голямо замърсяване за околната среда. Към това следва да се добави и огромният натиск на разходите заради приватизацията на мините. Сома е ярък пример за това. Операторите, които се стремят логично към максимална печалба, не спазват съвсем стриктно правилата за безопасност, а властите следят посредствено за правоприлагането.

Вероятно Турция се нуждае от един вид енергиен преход. За да се получи това, е нужно разширяване на енергията, добита чрез вятър и слънце. В Турция в тази насока има добри природни условия, но за производство на зелена енергия все още липсва по-силно лоби. Спорно е и използването на водната енергия. Така например планираното изграждане на водноелектрически централи предизвика протести сред еколозите и съседните държави. При изграждането на язовира "Ататюрк" на река Ефрат, а той е в експлоатация от 1992 г. насам, са били наводнени исторически и археологически обекти, включително древния град Самосата. А и капацитетът на съществуващите ВЕЦ-ове не е достатъчен, за да отговори на нарастващото търсене на енергия.

Така се оказва, че



Турция се намира в енергийно-политическа безизходица



Правителството на Ердоган търси изход от цялата ситуация. В допълнение към лигнитните въглища то поставя акцент върху ядрената енергия. За разлика от Германия, която постепенно се сбогува с този вид енергия, Турция разширява сектора. Три нови атомни електроцентрали ще бъдат построени от чуждестранни компании през следващите десет години. Докато обаче те бъдат свързани в мрежата, ще се добиват все повече и повече кафяви въглища.

И така - "Гези", корупцията, драмата в Сома - Ердоган, който очевидно се стреми към поста на президент, е изправен пред растящи протести. Ако се вземат предвид резултатите от последните местни избори, повечето турци продължават да подкрепят 60-годишния Ердоган. Броят на противниците му обаче расте, тъй като голяма част от турското население не успява да усети по личните си финанси икономическия подем. Сред тях са и много хора, които са се преместили от провинцията към градовете и там срещат проблеми с намирането на жилища на достъпни цени. Ако те се наредят пред урните, ситуацията ще стане опасна за Ердоган.

Без съмнение, Ердоган успя да придвижи напред страната си по време на единадесетгодишното си управление. Но същевременно е факт също, че Турция плаща висока цена за своя икономически бум, заключава N-TV.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
По-важна става ролята на лигнитните въглища. Те се добиват в големи количества в Сома и Елбистан в провинция Кахраманмараш. Но в средата на май в Сома стана тежка авария, при която десетки миньори бяха живи погребани в рудника заради срив в електрическата мрежа. Истанбул, Анакар, Измир, Сома бяха залети от бунтове срещу лошите условия на труд.
архив СЕГА
Турция е изправена пред сериозни енергийни предизвикателства
9
3031
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
10 Юни 2014 21:00
Икономоческото оживление изисква енергия. При стагнация енергията става излишна. Сравнете България и Турция и си правете изводи.
Не вярвам че половината гърци искат обединение с Турция, но вярвам че й завиждат.
10 Юни 2014 23:10
На чужд гроб е рисковано да се плаче, защото не се знае кое къде е разположено. Потреблението на енергия е показател за истинско развитие, а икономията е майка на мизерията.

Тайип действително е крадец, но направи Р Турция реален икономически фактор, а много други крадци (практически всички политици) направиха "богати" единствено себе си и близкото обкръжение от всякакво естество.
11 Юни 2014 00:45
Процъфтяващата Турция на Ердоган, от една страна, и боледуващата Европа, от другата - тази картина, представена от турския министър-председател, вече е повредена.
Картината е напълно вярна. Повредата е във вашия телевизор.
трудностите, които Турция и други държави с развиващи се икономики ще имат във връзка с намаляването на покупките на облигации от Федералния резерв на САЩ.
Неграмотно написано, кой от кого купува облигации, но се досещаме... Но не се досещаме логиката, за трудностите. Логиката се не види, а се види измамно внушение да се харчат парите за чужди облигации, т.е. да се държат на склад пари, вместо да се завъртят в икономиката.
Икономиката продължава да расте, но не с толкова силни темпове
.
Икономическият бум и нарастващият просперитет за част от населението предизвикат истински глад за енергия.
.
Турската консумация на енергия почти се е удвоила през последните десет години.

много хора, които са се преместили от провинцията към градовете и там срещат проблеми с намирането на жилища на достъпни цени.

Дет се вика "Да им имам проблемите"
нефт и газ се внасят най-вече от Иран и Русия
Те за това е болката, май и голямото реване
До 2023 г. делът на нефта и газа за задоволяване на електричеството трябва да бъде намален от сегашните 50 до 30 процента. Съответно по-важна става ролята на лигнитните въглища. Те се добиват в големи количества в Сома и Елбистан в провинция Кахраманмараш. Огромни находища също съществуват в Карапинар в провинция Коня, като според експерт там в земните недра лежат 1.80 милиарда тона въглища. Успоредно с това се очаква да се увеличи и капацитетът на електроцентралите на лигнитни въглища, което означава и изграждане на нови съоръжения.
Разумно държавническо решение ...
Вероятно Турция се нуждае от един вид енергиен преход. За да се получи това, е нужно разширяване на енергията, добита чрез вятър и слънце.
Бе що направо не писа -- зае_бете нефта от Иран и Русия и правете слънчеви и вътърничави централи... Разбрахме тънкия намек ...
В Турция в тази насока има добри природни условия, но за производство на зелена енергия все още липсва по-силно лоби
Ай ся и лоби ... стига с тая корупция маскирана зад красиви западни думи...
Така например планираното изграждане на водноелектрически централи предизвика протести сред еколозите и съседните държави.
Само вятърничави и слънчеви електроцентрали, с няколко пъти по скъп ток. заради рахеологически обекти ... А колко такива бомбандираха САЩ и НАТО, от втората световна насам. Тъй че човек със сичкия си, не вярва на еколози... Те са маша, инструмент.
Турция се намира в енергийно-политическа безизходица
Ха посмали малко ...
Ердоган търси изход от цялата ситуация. В допълнение към лигнитните въглища то поставя акцент върху ядрената енергия. За разлика от Германия, която постепенно се сбогува с този вид енергия, Турция разширява сектора.
Изходът дето е намерил Ердоган е логичен. Тва че Германия се сбогувала с нещо си е нейна работа. Държавникът, пет пари не дава за действията на другите, а се съобразява с потребностите на страната си. Най-много да се съобрази със съседите си, така като е при хората
Ердоган, който очевидно се стреми към поста на президент, е изправен пред растящи протести
Знайм ги тези протести. Спонтанно възникнали навсякъде, където нещо не е станало по демократичному -- т.е. така както иска чич Сам
Ако се вземат предвид резултатите от последните местни избори, повечето турци продължават да подкрепят 60-годишния Ердоган. Броят на противниците му обаче расте, тъй като голяма част от турското население не успява да усети по личните си финанси икономическия подем.
Кво, да кажем ний с Европата, за усещането на финансите си и подема икономически ...
Турция плаща висока цена за своя икономически бум, заключава N-TV.
Щом го е казала N-ската западна телевизия, нема начин да не'й тъй -- аутоматически попада у графа истина по западни цености
11 Юни 2014 07:02
Елементарна, повърхностна и манипулативна статия, базирана на буквално измислени "факти".
11 Юни 2014 08:10
Кога ли ще гръмне балона и на този икономически тигър?
11 Юни 2014 09:57
Анализът повдига само проблемите, не и постиженията на Турция.
За годините, през които ЕС/вкл България/ тъпка на място, турците вървяха напред.
11 Юни 2014 11:05
ами ясна е картинката стоки от турция се внасят тук без МИТО. нашите там не припарват.имат си и негласно завладени нови територии, от ирак от булгаристан.

преди години мощен подем на куфар на търговия руснаци румънци с автобуси с по 2ма човека и безмитни стоки..
13 Юни 2014 11:37
Ще им се на Money.bg ще им се, гладна кокошка просо сънува......
13 Юни 2014 13:04
Кога ли ще гръмне балона и на този икономически тигър?

Дълго ще има да чакаш.....
Няма да е скоро, Османската империя трая таман 600 години.... а Турската република няма и 90 години откакто е образувана....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД