- Г-н Бабикян, на какво се дължи според вас внезапният разрив между БСП и ДПС?
- Формалната причина са резултатите от евроизборите. Според мен за тежък разрив между двете партии не бива да се говори. Практиката от последните дни показа, че крайни оценки не бива да се дават. Водоразделът и това, което е под повърхността, е много по-сериозно. И това е съдбата на проекта "Южен поток". Очевидно ДПС не са склонни да застанат срещу Брюксел, срещу САЩ, срещу цивилизования свят, към който ние принадлежим формално. Докато БСП е по-склонна на рискова политика в това отношение. Въпреки твърденията на премиера, че ще съобразим проекта с Еврокомисията, политиката на БСП развали отношенията с ДПС. И явно този конфликт не бе преодолян.
- Това ли е най-голямото различие между двете партии? Решението да се спре проекта "Южен поток" дойде по-късно, след като двамата лидери Сергей Станишев и Лютви Местан дадоха да се разбере, че между тях има сериозни противоречия и се тръгва към предсрочни избори.
- Не смятайте, че спирането на "Южен поток" не е в началото на разговорите. Информацията, която излезе за изявлението на Орешарски, веднага провокира изказвания от рода на: "Ето на, той спря "Южен поток", защото се видя с трима сенатори от САЩ". Това е информацията на повърхността. Въпросът не се дискутира от днес, нито от вчера. Ако се върнете малко по-назад, ще видите как Орешарски след среща с Йотингер (еврокомисаря по енергетика) каза, че България не би предприела нищо, което нарушава европейските правила. Мнозина подцениха казаното от премиера.
- Каква е ролята на премиера Пламен Орешарски в сегашната ситуация?
- Той е един от малкото стабилизиращи фактори в тази болна ситуация. Орешарски се опитва в един кризисен период да не проявява страст, опитва се да не е емоционален. В подобна политическа криза щетите във финансовата и икономическата сфера са огромни.
- Защо ДПС толкова много държи на него? Лютви Местан обяви, че премиерът ще получи подкрепата им за промени в кабинета, но с условието, че самият той остава начело на правителството.
- В момента на хоризонта няма друг гарант за финансовата ни стабилност. Всички други са извадили ножовете и са тръгнали на бой.
- Това означава ли, че ще прескочим варианта със служебен кабинет?
- Не, не означава. Но означава, че Орешарски може да е служебен премиер.
- Как ще се отрази тази криза върху авторитета на БСП като водеща партия в сегашното управление?
- Изграждането на авторитета на БСП е работа на самата социалистическа партия. Кризата я засегна още когато излязоха резултатите от самите избори. Но трябва да си дадем много ясна сметка, че БСП пое властта заедно с ДПС в един много критичен за страната момент. На практика друг тип коалиция в този парламент нямаше как да се сформира. Просто нямаше други играчи, които преминаха процентната бариера. Да държиш властта в рамките на една година след това което се случи на България при управлението на ГЕРБ, е много тежка отговорност и която и партия да беше се нагърбила с това, нямаше как да излезе суха от водата.
- Кризисен пиар ли беше ходът на Сергей Станишев с предложението за задължително гласуване, което да стане с промяна в конституцията? Нещо, което преди това БСП категорично отричаше като възможност.
- Според мен това беше тест както към партньорите му от ДПС, за да се покаже, че БСП има зъби, така и към ГЕРБ, които твърдяха, че са "за" задължително гласуване, а после поискаха референдум. Виждате, че бившите управляващи вече имат по-уклончива позиция. Това, видите ли, щяло да отложи изборите и т.н. Ако беше на принципна позиция, ГЕРБ би трябвало веднага да поиска от БСП да гласуват именно това. Временният приоритет, който е временен от 1 г. насам, да има скорошни избори им се струва по-важен, отколкото истинското им желание да има задължително гласуване. Едни издържаха този тест на Станишев, други - не.
- Дали намеренията за задължително гласуване ще успокоят "гнева на мравките" от площадите, които настояват за промяна на политическата система?
- Разбира се, задължителното гласуване е жест към протестиращите, но те няма да приемат този жест на Станишев. Това няма да удовлетвори протестиращите, тъй като промяната на системата, за която настояват те, няма да се случи автоматично с промяната на гласуване. Това е един от елементите, и то временен. Той решава купуването на гласове, контролирания вот и т.н. Но нека не забравяме, че задължителното гласуване не спаси Гърция. Така че задължителното гласуване не е панацеята на всички проблеми, нито пък е релевантно на промяна на системата. Няма как да очакваш промяна на системата, след като за избори се хвърлят десетки милиони, а се отчитат стотици хиляди. Всички виждат това с очите си и се правят, че не го забелязват. Ясно е откъде идват тези пари. Наясно сме какви ангажименти се поемат срещу тях. Парите на няколко олигарси имат по-голямо значение в управлението на страната, отколкото данъците на всички българи. Именно тези хора с голяма охрана определят политическите ангажименти, морала в политиката. Хората искат нещата да се случват по различен начин.
- Кой ще загуби най-много от задължителния вот?
- Малките партии. Може би ще пострадат и тези, които купуват гласове. Задължителният вот е най-лесната крачка към двупартийна система.
- Според вас как Станишев ще излезе от тази ситуация - разнобой в собствената му партия по редица въпроси?
- Не знам, това е негово лично решение. Едно е ясно със сигурност - че от българската камбанария нещата изглеждат много евтини. "Оставка", "Долу", "Горе", ругатни, липса на вникване в поставените проблеми. В чисто егоистичен план има едни много лесни и много примамливи за политическо и кариерно развитие възможности, които до този момент Станишев не е използвал.
- Какво ще промени един предсрочен вот?
- Ще удовлетвори някои амбиции на хора, които в момента се чувстват недостатъчно близо до властта. Вероятно ще даде надежди за реванш на някои хора. Ще даде възможност Цветан Цветанов да разбере, че повече няма да бъде на власт. И най-вероятно ще даде старт на коалицията ДПС-ГЕРБ.
- Тази възможност категорично бе отхвърлена от бившия премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов.
- Нека да не коментираме Бойко Борисов. Той е човек, който е казал толкова много неща за толкова кратки срокове, включително и за ДПС, половината от които са откровена глупост. Утре ще ви каже друго. Така че не разчитайте много на това, което ви е казал днес. Нали си спомняте какво каза за Ахмед Доган - че е един от най-великите политици в България. Получи генералските си пагони със съдействието на Доган. Затова ви предлагам да не бързаме.
- Кой ще бъде балансьорът в политиката?
- Може да се окажем без балансьор.
- А Бареков и неговата "България без цензура"? Нали той се вижда в тази роля.
- Може да иска, въпросът е дали ще се пребори. Предстои да видим.
- Каква според вас ще е конфигурацията в следващия парламент?
- В момента гадаем на шарен боб. Пак повтарям - вероятната конфигурация на следващото правителство е ДПС-ГЕРБ с Бареков - в единия вариант, и без него - в другия. Възможно е тази управленска коалиция да се сдобие с опозиция в ляво, при това доста сериозна в лицето на БСП. И с някаква опозиция в дясно, ако Реформаторският блок предприеме разумни мерки за разширяването и окрупняването си.
- Колко политически сили са с реални шансове да прескочат изборната бариера на предсрочните избори?
- Зависи от това при какви условия ще избираме. Ако избираме при задължително гласуване, е едно. Ако е при сегашния вариант - е друго. Според мен възможностите са между 4 и 6 политически сили. А може да бъдат и 7.
- Което ще направи един следващ парламент доста нестабилен. Трудно ще се излъчи и правителство. Изобщо перспективите не са розови като че ли.
- Много е рано да говорим за това, защото не се знае какви ще са съотношенията на силите.
|
|