:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,656
Активни 698
Страници 21,586
За един ден 1,302,066
Дежавю

Пряка демокрация - да, но друг път

Политиците умело употребиха инициативата за изборен референдум, след което я захвърлиха
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
За лидерите на управляващата коалиция Лютви Местан и Сергей Станишев изборният референдум не се оказа нищо повече от възможност да демонстрират мускули.
Някой беше казал, че ако изборите променяха нещо, щяха да ги забранят. Но ако това беше вярно, щяха ли партиите да изменят изборните правила при всяка смяна на властта? И щяха ли да направят всичко възможно, за да загробят идеята да се проведе национален референдум за реформа на избирателната система - начинание, което при успех щеше да увеличи неимоверно политическата тежест на бюлетината, която пускаме в урните?

Близо половин година продължи политическото боричкане около инициативата, преди тя да влезе в пленарната зала на парламента, където партиите й видяха сметката след няколкочасово добре синхронизирано театро. Какво се оказа? Всеки е съгласен с референдумите по принцип, никой не отрича, че избирателната система може и трябва да се промени, но накрая излезе, че допитване до гражданите по темата няма да има. Хем всички



на теория бяха "за" пряката демокрация,



хем няма да я практикуваме в действителността.

Този завършек беше до голяма степен очакван, ако вземем предвид политическата история на инициативата. Лансира я избраният от ГЕРБ президент Росен Плевнелиев, който предложи да се постави на допитване въвеждането на мажоритарно, електронно и задължително гласуване. Още тогава стана ясно, че партийното оцветяване на идеята е неизбежно, тъй като мажоритарният и електронният вот бяха заложени в пакет промени в Изборния кодекс, внесени от ГЕРБ през юни 2013 г. и отхвърлени от БСП, ДПС и "Атака". Бившите управляващи сериозно обмисляха да предложат и въвеждане на задължително гласуване. Наследниците им във властта обаче имаха други планове за изборното законодателство и в парламентарната правна комисия направиха на пух и прах предложението на държавния глава. В изготвеното от тях становище юристите от управляващото мнозинство отсъдиха, че въвеждането на задължителен вот е от компетентността на Великото Народно събрание, тъй като само то можело да трансформира избирателното право на гражданите в задължение. Въпросът за мажоритарния вот пък беше определен като неясен, а искането за електронно гласуване - като риск пред опазването на тайната на вота. Това становище беше важно, защото определяше принципната позиция на управляващите по въпросите на референдума, подкрепяйки я с юридическа обосновка. В политически план това представляваше и поредната отстъпка на социалистите към ДПС, тъй като в редиците на червените също се чуваха гласове в полза на задължителното гласуване, а мажоритарният вот влезе в изборното законодателство именно по тяхно искане през 2009 г. Соцдепутатът и автор на сегашния Изборен кодекс Мая Манолова тогава беше сред най-гласовитите поддръжници на смесената избирателна система.

Че позицията на управляващите е фиксирана твърдо против допитването, пролича и в отношението им към подкрепящата го подписка на инициативния комитет, сформиран от група преподаватели и общественици. За по-малко от месец той събра над 570 хил. подписа. Но при последвалата им проверка валидни се оказаха 463 хиляди - по-малко от необходимите 500 хиляди, за да стане допитването задължително, оставяйки съдбата му в ръцете на депутатите. Председателят на парламента Михаил Миков (БСП) обаче



не върна подписката обратно на комитета,



за да досъбере недостигащите подписи, което е неизменна част от определената по закон процедура за иницииране на референдум от граждани. Миков витиевато се оправда, че срокът за процедурата е изтекъл и ако я върне за дооправяне, би им дал нов срок в нарушение на закона за референдумите. Кой е прав в случая ще определи съдът, след като инициаторите на подписката започнаха дело срещу Миков.

Злополучното представяне на БСП на евроизборите и демонстративната арогантност от успеха от страна на ДПС обаче поразклати внимателно изградения консенсус между двете партии. След като две седмици мълча и анализира следизборната ситуация, соцлидерът Сергей Станишев изненадващо откри задължителното гласуване като начин да се направи "рестарт" на държавата. Привидно, разбира се - все някак трябваше да си го върне за публичното унижение, на което го подложи Лютви Местан, който ден преди това на своя глава зададе предсрочни избори до края на годината, дръпвайки килимчето изпод краката на коалиционното управление. Задължителното гласуване нямаше как да не се разглежда като удар срещу ДПС, което разчита на постоянен електорат без периферия. На същия риск се подлага и самата БСП, осланяща се на непрекъснато намаляващ брой застаряващи гласподаватели. Затова и новата позиция на Станишев изглеждаше само като напомняне, че и той може да клати лодката, ако поиска.

По-нататъшното развитие на събитията нагледно показа, че



всичко е само политическа игра



При повторното обсъждане на референдума в правната комисия само ДПС се оказаха категорично против референдума, а социалистите се показаха склонни да го подкрепят, ако бъде сведен само до въпроса за задължителното гласуване. Депутатите на Бойко Борисов пък настояха за целия пакет. В пленарна зала всички се блокираха взаимно при гласуванията на проекторешенията на отделните партии и се оказа, че допитване няма да има. Всичко беше отлично отиграно. Сега ГЕРБ и БСП могат спокойно да се обвиняват взаимно в неотстъпчивост, лицемерие и твърдоглавие и заедно да винят ДПС, че жертва пряката демокрация на олтара на теснопартийния си интерес. От движението пък ще се жалят, че както винаги, никой не е схванал дълбокия смисъл на високия им наратив. И всеки ще може с чиста съвест да казва, че е защитил позицията на партията си и интересите на България.

Но историята още не е приключила - ако съдът отсъди в полза на инициативния комитет, всичко започва отначало. По-важното е друго - българските граждани показаха, че искат промяна. И този глас няма как да бъде заглушен.
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
На председателя на парламента Михаил Миков тепърва ще му се наложи да дава обяснения пред депутатите, ако съдът го накара да върне референдума в парламента.
11
2592
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
18 Юни 2014 20:43
Куманезите я захвърлиха, защото са много загрижени за хората. И правителството трябва да стои, колкото може по-дълго, защото има много важни неща, които трябва да се свършат за хората. А ние знаем кои са хората. Сатанишко, неговата верна другарка Моника, Доган, Пеев и некои др.
18 Юни 2014 21:05
Българските партии изпитват панически страх от пряката демокрация. Никога няма да бъде дадена думата на народа, защото това което би последвало няма да им хареса.
18 Юни 2014 21:38
Democracy means simply the bludgeoning of the people by the people for the people.
от същия
18 Юни 2014 21:55
За приликата между българската демокрация и обещаното ми на времето, колело...
Дано някой не почне да ме убеждава, че и досега кара детското си велосипедче...
19 Юни 2014 00:12
Стига с тия камунези бе глупаци! В момента, а и от 25 години властта е в ръцете на едни хора, за които всяка идеология е само средство за осигуряване на едни пари.
А начинът да ви промият мозъците относно това е да ви внушават, че това са едни камунези или са от ДС и подобни. Единственият, който се опита да спре това е Жан Виденов, за което го и свалиха същите тия, а вие се радвахте и скачахте, а скачайте още, щото нищо друго не ви остава. За пояснение изказването на Айнщайн за ...
19 Юни 2014 00:27
Е, ти вероятно имаш предвид комунисти. Те са друга работа...
19 Юни 2014 01:26
Има една много пряка индикация за фалшивата демокрация. При 100% провалени "политици" същите продължават да безчинстват.
Най-елементарният цяр се нарича достъп до гласуване, "тайната на вота" е фалшив повод за да се фалшифицират резултатите.

Гласуването трябва да заприлича на Интернет-анкета, след което нито един от доказаните некадърници няма да дублира мандата. Но няма!
19 Юни 2014 07:42
Родните политици са се приготвили да надживеят бае ви Тоше.
19 Юни 2014 09:33
Дебатите, по-точно симулацията на дебати за референдума, бяха гнусно представление. А някои гнусотници, като местан, направо надминаха себе си.
19 Юни 2014 11:59
Физическото унищожение е единственият лек срещу българските политици, както плъховете и хлебарките се прочистват, така трябва да се прочистим и от българските политици.
19 Юни 2014 12:02
симулацията на дебати за референдума, бяха гнусно представление. А някои гнусотници, като местан, направо надминаха себе си



Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД