:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,016
Активни 437
Страници 21,581
За един ден 1,302,066

Ще има още бедствия! Свиквайте!

Дерета, шахти, канали, диги, корита, бентове, водосбор, въздушни фронтове – властите ни трябва да почнат да лягат и стават с тези понятия. Превенция е нужна повече от всякога
Снимка: БГНЕС
С една дума - в "Аспарухово" имаше и хубаво, и лошо. Този, който мрази циганите, определено видя тарикатлъка им, не видя труда им. Обратно - тия, които непрекъснато се борят за правата на циганите, искаха да ги изкарат жертва, дори когато им се помага.
Тези дни се чувствам странно. Репортерската работа във Варна, както и десетки други колеги, ме накара да бъда съпричастен на трагедията в "Аспарухово". Знам, точно в такива моменти се казват много неща, често неверни, вихри се фалш, правят се "обобщения" според политическия интерес. Затова не следя коментари и оценки. В "Аспарухово" загинаха 12 души, сред които три деца. Издирва се четвърто. Работата е твърде сериозна, за да хвърляме леки думи. Самият аз още не зная какво и как се случи, затова единственото, което се старая, е да бъда честен.

Впечатленията по-долу са мои, те са лични свидетелства. Не сочат виновници, не намират герои, не веят байраци. Умишлено.



Превенция



Вече е ясно, че такава конкретно за трагичния 19 юни липсваше. Облакът се движеше от запад на изток, приближаваше Варна. Но освен стандартните предупреждения за жълт код, които тази година ги има поне веднъж седмично (реално кодът не значи кой знае какво), друго нямаше. Ясно е - никой не е очаквал толкова много дъжд, такъв натрупан водосбор. Дали науката е способна да предвиди водосбора, дали има институция, която трябва да го мери - не знам. Знам със сигурност, че няма такава, която да изчислява събраната вода на баирите над Варна.

Още повече е ясно, че няма дългогодишна превенция. Дерето на смъртта е било затлачено от боклуци, застроено от къщи, още през комунизма е допусната грешка там да бъдат заселени роми. През демокрацията процесът се ускорява, като в магически фокус повечето постройки стават законни. Над квартала, в местността Джанавара, от години се сече. Ефективни наказания, въпреки гражданските протести, няма.

Аз обаче не казвам, че всичко това е причина за смъртта на толкова много хора. Казвам, че е трябвало да бъдат направени неща, а не са. Казвам също, че валя много, адски много. И не съм сигурен, дали ако дерето беше чисто, дали ако нямаше къщи, или ако липсваше сеч, нямаше пак да се случи трагедия. Кварталът е проектиран преди страшно много години, без дори да се предполага, че в умерен климатичен пояс, без околни язовири, реки и бентове, при такъв лек релеф, може да тръгне чудовищна вълна. Фаталната улица "Горна студена" не е в самото дере. Почва в него, но се плъзга встрани. Затова който казва, че ужасът е можел да бъде предотвратен, явно мисли, че човек е всесилен. Не, спрямо природата не е.



Организацията след бедствието



В първите часове на трагедията кметът на Варна Иван Портних се оплака от липса на комуникация с държавата, после премиерът Пламен Орешарски и министрите контраатакуваха с обвинения към него. Времето и физическите усилия не ми стигнаха да разбера кой на кого звъни, не вдига телефона и т.н. Но моите впечатления са, че варненци ужасно се отвратиха от тази разпра, най-вече от кмета. Той я почна. Не схващаше, че за хората той е държавата. Избиран е мажоритарно - гордост е, но и отговорност. Портних остаря за два дни и лично вадеше хора - това е важно. Важен обаче е и фактът, че не е работа на един кмет лично да вади хора. Не му е виновен само Орешарски за проблемите.

Когато настане трагедия, обичаме да говорим наедро - обобщаваме, правим изводи, теглим чертата. Това "накуп" обаче прикрива детайлите. И ни пречи да видим къде точно се къса веригата. Много хора от "Аспарухово" се оплакаха, че не са могли да се свържат с телефон 112 - ето това е голям проблем. В първите петъчни часове доброволци сигнализираха, че не са намерили лопати - това също е голям проблем. Имаме Държавен резерв, абсурдно е 8-10 часа след бедствието да не са доставени пособия за разчистване. Пак за доброволците - някой бяха връщани в петък, в неделя вече се бяха стиковали с институциите и се оказаха най-голямата сила - не се знае, а трябва, как да действа доброволчеството в такива ситуации.

Но това не значи, че институциите следват да бъдат винени за всичко. Много ни се иска, като се зададе стихия, да бъде овладявана, действията да бъдат по учебник. Но трябва да признаем, че това просто не е възможно. Представете си какво се е случило - тръгва вълна насред порой, повлича хора, блъска стотици къщи. В целия квартал токът спира. Поразено е ромското гето, поразени са улици на километър от него, край брега. Коли, оказали се на пътя на вълната, са хвърлени в морето. Цяла Варна по това време беше притисната от порой, улици преливат, хиляди автомобили се пълнят, поднасят, притъмняването, придружено с гръмотевици, лишава водачите от видимост. Хиляди семейства се молеха вечерта да се съберат в пълен състав, джиесемите също изключиха. Това беше в отрязък 2-3 часа. Как мислите, след това къде точно трябваше да се реагира? Къде първо? На кого да се помогне? Няма власт в света, която да овладее такова положение. Спасението на давещите се е било в ръцете на самите давещи се, но колкото и отвратително да е, следва да признаем, че друг начин няма (затова наводненията вземат жертви и в далеч по-развити държави).



Хубави и лоши хора



За доброволците трябва да се пише много. Да гледаш как прекрасни младежи помагат, без никой да ги кара, сами търсят пострадали, е... не знам, не мога да го опиша. Вълнувам се. Та нали всеки ден виним същите, че са прости, необразовани, слушат чалга, не уважават възрастните... Растели безчовечни. Ха! Спирам. В такива моменти не се радвам, че съм българин. Радвам се, че съм човек.

Чух, че ромите стоят със скръстени ръце и не ринат, както и че българи ходят да помагат само в българските къщи. Напротив - циганите чистеха съборените си домове, българите им помагаха. Видях състрадателни мургави лица, както и на варненски политици, които - повярвайте - в друго време щяха да мислят какво да краднат. Но сега бяха изплашени и страдащи. Видях също и роми, които се мъчат да вземат по няколко пъти храни и дрехи на аванта. Но, разберете, има хора и хора - сред всички етноси. Ето пример от българския: частна фирма, работеща в образованието, бе накупила храни, почистващи препарати, лопати и ботуши, раздаваше ги. Нервна жена от фирмата с мъка отбиваше нахални роми. Но тя изрично настоя дарителството да остане анонимно. Тази скромна красота контрастираше с представител на влиятелна неправителствена организация, който, разтоварвайки камион, силно държеше благодетелната НПО да бъде похвалена в медиите.

С една дума - в "Аспарухово" имаше и хубаво, и лошо. Но се убедих, че този, който мрази циганите, определено видя тарикатлъка им, не видя труда им. Обратно - тия, които непрекъснато се борят за правата на циганите, искаха да ги изкарат жертва, дори когато им се помага.

Ромската тема обаче не бива да спира дотук. Дебело трябва да се каже, че гетата са проблем. Сега потопът бе във Варна, утре - в други селища. Навсякъде ромите се заселват без план, регулация, разрешения. В дерета, до жп линии. След това страдат всички. В "Аспарухово" трагедията настана в ромското дере, пострада техният етнос, а гората горе я секат пак те. Лично се убедих, че някои от тях, особен млади, трудно говорят български. Не виждам как ще се интегрират. Смятам, че вината за това положение е двустранна - както на политици и управници, които ги обграждат с привилегии поради политически съображения, така и на самите роми. Много от тях искат да живеят порядъчно, но още толкова не искат - факт е, защо да мълчим?



Бареков на квадрат



Пред очите ми три частни телевизии раздаваха подаръци, "звездите" им ринеха кал, снимайки с камери великото дело, после излъчвайки обширни репортажи как "спасяват Варна". Само ще кажа, че лицемерието им се обсъжда широко, предизвиква горчив смях, най-много някой да се възхити от перушината на тези палета. Искат да са тигри, получава им се - колкото на Бареков. Много други журналисти, актьори, популярни хора помагат, но не бият тъпана, странят от кални борби за пари и рейтинг.



Големият проблем



По една тема в България не се говори много, а трябва. Това е постепенното изменение на климата у нас - от умерен става субтропичен. Процесът е бавен, протича десетилетия, но е факт - налице са десетки наши и чужди научни публикации по темата. Знам, че въпросът изглежда отнесен, не касае настоящето, следователно общото мнение е, че е безинтересен. Но ако искаме да бъдем умни, трябва да му обърнем внимание. Следва да гледаме дългосрочно, да се вземем в ръце, защото друг избор нямаме.

Промяната в климата ще повиши температурите, ще увеличи резките изменения (след жега - хлад, след суша - порой, и т.н.). Това ще измени не само икономиката ни, но и кардинално начина на живот - от какви болести страдаме, в какви къщи живеем, градоустройството и т.н. Ще се променят гората, растенията. Когато говорим за порои, суши, урагани, градушки, трябва да знаем, че ще се увеличават. Това не значи, че от утре заживяваме в потоп. Значи, че постепенно ще зачестяват природните явления, които сега смятаме за аномалии. Ще се повишат рисковете. Ще има още бедствия - трябва да свикнем с тази перспектива. Разбира се, не искам да се случват и не съм пророк. Но трябва да заживеем с усещането, че аномалиите ще зачестят, няма да са нещо, което ни връхлита случайно. И е нужно да има превенция повече от всякога.

Дерета, шахти, канали, диги, корита, бентове, водосбор, въздушни фронтове - властите ни трябва да почнат да лягат и стават с тези понятия. Трябва да има подготвени кадри, които да разбират от тези работи, да тренират спасяване, дирене, първа помощ, втора, координация... Гражданска защита да се учи в училищата.

Вече чувам гласове - "Ами имаше министерство на бедствията и авариите, ГЕРБ го махна". Хора, не опира до партии и структури, не разбирате ли? Опира до климат, до управленски съвест и качества. Много е сериозно положението.

Снимка: Импактпресгруп
Климатичните аномалии вече няма да са аномалии. И трябва да сме подготвени за тях - да има превенция, да знаем как се оказва първа помощ и т.н.
Снимка: Импактпресгруп
На 19 юни вечерта валя много, адски много. И не съм сигурен, дали ако дерето беше чисто, дали ако нямаше къщи, или ако липсваше сеч, нямаше пак да се случи трагедия. "Аспарухово" е проектиран преди страшно много години, без дори да се предполага, че в умерен климатичен пояс, без околни язовири, реки и бентове, при такъв лек релеф, може да тръгне чудовищна вълна.
25
4624
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
23 Юни 2014 20:20
Репортерската работа във Варна, както и десетки други колеги, ме накара да бъда съпричастен на трагедията в "Аспарухово".

Дали ако не беше работата, десетките журналисти щяха да са съпричастни?
---------------------------------
Сайтът на Генек

23 Юни 2014 20:21
Опира до климат, до управленски съвест и качества.

Добро откритие... Следва велосипедът...
---------------------
Сайтът на Генек

23 Юни 2014 20:27
Много от тях искат да живеят порядъчно, но още толкова не искат - факт е, защо да мълчим?

Че кой мълчи? Сички говорят, нали това и е убавото на демокрацията, можеш да говориш, колкото ти е кеф. Ми говори си.
23 Юни 2014 20:37
Айде да не се заяждаме, статията е много добра.
23 Юни 2014 20:46
Епа казани са неща, дет си ги знаем.
И?
После?
Какво правим?
23 Юни 2014 20:54
Като цяло,

Бих добавил, трябва да се научим да мислим и да реагираме на "черни лебеди" (по Талеб). С климата е ясно - "дебела опашка". Тепърва ще го осъзнаваме.

Парадоксално, но и покрай КТБ и покрай Аспарухово все имаме повод днес да се сетим за Насим Никълъс Талеб. Нещата се преплитат по странен начин. Талеб казва "нуждаем се от системи, които не се разпадат, когато направим някоя грешка". Това свойство той нарича ... антикрехкост.
23 Юни 2014 21:02
Как какво... минават три дни и забравяме... после въртим плочата... Калоян, Бисер, национален траур... днес са прегазили две деца... скачаме от безобразие в безобразие, темите се подменят и така...

Апропо, като заговорихме за пиара на "звездите" от "националните телевизии", ето те как спазват законите... (пътят е основен и обходен, след като този за кв Галата беше затворен за Градски транспорт) ... обозначени са служебните коли, но паркираните "цивилни" също са на служители от "националните телевизии". Наслаждавайте се:

(снимка: натиснете тук)

паркирали са в насрещна лента в двупосочен път, пак казвам, основен и обходен за живеещите на кв Галата и местностите на юг, в които живеят много варненци... бързат да се напудрят, за да си направят включванията... законите за които често говорят с наставнически и обвинителен фасон, те ги нарушават и не им дреме... иначе са морални съдници... келемета
23 Юни 2014 21:05
"нуждаем се от системи, които не се разпадат, когато направим някоя грешка"

Всяко живо същество е такава система. Само че отделните съставляващи системата, работят не за себе си, а за общото благо. Няма паразити и няма свободен пазар, лични права и еврогейска свобода. Появят ли се такива дет работят само за себе си или живеят на чужд гръб, казваме че живата система е болна от рак и я режем и/или закопаваме.
Аз не виждам, какво може да помогне на България. Рязане не може да има /няма как да стане/ и скоро ще ни закопат. Не си струва да се кахърим за дреболии, кат въпросната случка в Аспарухово.
23 Юни 2014 22:21
Така ще след като частният интерес е много пред обществения интерес. Когато е въпрос на чест да си изхвърлиш буклука в дерето, а не където му е мястото. Когато е най-голямата далавера да строиш в дере. Или на 5 метра от друга сграда. Или да си паркираш в градинката. Апартамента да ти струва 100 хил. а пък да се оправдаваш, че нямаш 100 лева за поправка на покрива на блока. И да не плащаш. А когато падне покрива да търчиш и да искаш държавата, т.е. другите данъкоплатци да ти плащат за скъперничеството.

23 Юни 2014 22:28
Когато не загиват виновни, загиват невинни.


В статията на прима виста открих около 15 "кандидат-студенстски бисери", като се започне от заглавието което сякаш е писано от форумен трол.
23 Юни 2014 22:43
Господина откри топлата вода, що го коментираме, нима казва нещо ново...Хонорар..бръъъъ
23 Юни 2014 22:48
що го коментираме, нима казва нещо ново


Какво ново да ти каже ... В случая същественото е ... как го казва.
23 Юни 2014 23:08
Вече се знае, че това е цигански квартал. Какво сте се затюхкали, като дърти свати.
23 Юни 2014 23:14
Автора сега видял удавен ,разбрал че има цикличност,видял че хора умират.Не ми се мисли ако беше видял деца да мрат заради безхаберие,сега разбрал че има климатични цикли(всъщност още не сме излезнали от мини-ледниковия период почнал 14-15 век)Натисни тукКазано е,определено е.Има норми.Има ЗУТ.Има служби.Не се спазва,не работят.Плаща се.Заделя се ресурс....И умират хора.Заради "ден да мине..."Умират хора-поради разпад.Автора сега разбрал че "цигани" не определя дали си човек или не си,но не видял и че и "българи" са на опашката ,докато други разчистват.Сега разбрал че расизма има две лица....Етноса няма връзка.Излязал на терен и установил че мирише на лайна.Ами де си седял до сега?!Утре ще се забрави всичко.Както преди пет години.След пет-пак климата ще е виновен,пак ще има изненадани че хората не се делят по цвят,пак ще питаме "защо".Аман от спорносексуални ,расли на паветата.


(за протокола- видял съм го.После пътувах.Такава ми беше работата.В "провинцията".Пристигах при клиентите преди пожарната и спасителните служби.Пращаха ме да проверя какви са загубите в "стока".Никойне питаше за хората.Тия "констатации " ги слушам от 20 години.И после пак умират хора по същите причини.Да видя след 3 месеца потресения дописник дали ще се сети да попита какво направиха за да се промени......
Ще е забравил.И след 5 години пак ще пише трогателни репортажи.С разбиране не става.С опрощаване не става.Намерете отговорен и го одерете жив.Да запомнят писъците му.Защото никой не е чул когато са се давили децата...След това ще си пазят кожата.)
24 Юни 2014 00:18
Е, всеки разбира това, което чете, по различен начин. Според мен например "дописникът" се опитва да предизвика някаква промяна в мисленето ни - предвиждане на възможните бедствия, възможната подготовка за намаляване на разрушенията, такива неща. А не само обвинения и обобщения в каква ужасна държава живеем.
24 Юни 2014 00:34
На запад от България не знаят какво е "незаконно строителство". Никой не си помисля да отсече дърво, да не говорим за цели гори. За всяка книжка или фас веднага яка глоба. Обаче отнесено към безпаричните цигани в БГ - това с глобите не работи. Но глобите на природата са жестоки, помитат всичко по пътя си ... Обзалагам се, че и този урок ще остане ненаучен. Няма нужда от министерство на бедствия и аварии. Цяло правителство 3 дни не успява да отвори ДР, въпреки питанията от медиите. Да се направят доброволни спасителни отряди, да се обучат от БЧК и при нужда да се изпращат в райони на бедствия като им се осигурява служебен отпуск. Да се тренират общинските администрации на всеки 3 месеца.
24 Юни 2014 02:09
Някой участвал ли е на практика в операция "събаряне на незаконна циганска къща"? Освен в Катуница.
24 Юни 2014 06:42
nikolay_rs
24 Юни 2014 02:09
В Бургас кв. Горно Езеро сринаха не една. Но кой знае колко още има ( не само в този квартал ). Как да ги сринат - т.н. рибарско селище в Парк Росенец си стои. А там всичко е незаконно, построено в гората, която е държавна.
24 Юни 2014 06:58
Някои продължават да говорят, без грам да познават разположението на етносите в кв Аспарухово... по ул. Моряшка няма цигани, освен две три къщи. Всичко е на българи. И всички големи масивни строежи са на българи. С години те строят в дерето, давали са подкупи, рушветите в годините са ги взимали различни кметове и администрации.

Цъкнете тук, за да видите за какви китайски стени в дерето иде реч. НЕЗАКОННИ!

Натисни тук

и пак по ул. Моряшка

Натисни тук

и хоп, дерето се появява... в дъното се вижда НЕЗАКОННИ постройки от магазини... много магазини... това е централното пазарче в Аспарухово

Натисни тук

ето как изглеждаше в петък...

(снимка: натиснете тук) и (снимка: натиснете тук) и (снимка: натиснете тук)

та така... циганите са едно на ръка... там са паянтови постройки, само в една колиба са загинали 6-ма... те си страдат от собственоръчно изхвърлените боклуци и изсичане на гората в Джанавара...
24 Юни 2014 07:14
Затова който казва, че ужасът е можел да бъде предотвратен, явно мисли, че човек е всесилен. Не, спрямо природата не е.

Пак журналистическо каканижене!
За специалистите не е никакъв проблем да изчислят водосбора на подобно дере и съответно да проектират такива съоръжения по пътя на водата до морето, които да издържат на екстремни валежи - например 100-120 л/кв.м. Това толкова космическа и неземна технология ли е? Разбира се, че не е. И когато тези съоръжения се поддържат, не се случва нищо. Просто водата се оттича. И няма нужда от вайкане, ридания, подвизи на побелелия за два дни кмет, нито многодневно умопомрачително бръщолевене на политици и журналисти по всички медии.
Да, има мащабни бедствия, срещу които човек е безсилен: земетресения от 9 степен, тропически пожари, урагани със скорост на вятъра над 150-200 км/ч, цунами, торнадо... Срещу такива бедствия масовата, дори и добре изградена инфраструктура на големи градове, е безсилна. Някъде все поддава.
Случаят в "Аспарухово" изобщо не е такъв. Паднали са 73 л/кв.м - нещо, което изобщо не е голяма рядкост и става по няколко пъти на година на различни места у нас. В същия ден в Шабла например са паднали 120 л/кв.м. И няма удавени.
В България има много язовири. Немалко от тях са построени на терени, намиращи се по-високо от много селища. И какво трябва да се прави? Да се премахнат селищата ли? Да се тръпне в страх, че всеки момент могат да бъдат залети ли? Или да се направят такива съоръжения, които в случай на авария да отвеждат водите встрани от селищата? Нима е толкова трудно да се стигне до този извод и да се построят такива съоръжения?
Очевидно за нашите власти това е технология неземна. Написах в Чичко Гугъл: "Язовир заля село", и излезе цял поменик за подобни събития от последните години. Не ги помним, защото са се разминали без жертви.
Апропо, хубава обобщаваща статия: Натисни тук
Не като есеистичните напъни, под които пишем...
24 Юни 2014 07:22
И още една статия която си струва, за разлика от нищоказването тук...

Натисни тук
24 Юни 2014 07:35
Всички се бутат да живеят на едно място.. градовете не се разширяват. Защо? Защото така има голяма далавера - общините няма нужда да създават нова инфраструктура. Инвеститорите и строителите пък печелят ужасно много. Продават и бягат. Собствениците пък си мислят, че са направили сделката на живота си.. щото после няма нормални данъци върху имотите.. само, че така инфраструктурата не се поддържа.. общините нямат елементарни средства за поддържане на улиците.. пък какво да кажем за канализацията/дъждовна, мръсен канал - който си мисли, че с плащане на ВиК на база потребена вода.. може да се поддържат тия канализации се е побъркал/...

Прекалено големи печалби има в строителството в момента, заради това и законите не се спазват.

Натисни тук
24 Юни 2014 08:24
Късно е, приватизацията и частната инициатива унищожиха цялата инфраструктура.
24 Юни 2014 09:26
Натисни тукВижте какво са правили 2010-2011.
24 Юни 2014 16:32
ако се надявате на властите, много ще има да чакате!!

Спасяването на давещите се е в ръцете на самите давещи се.... не на Портных или който и да е там....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД