:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,853
Активни 750
Страници 21,418
За един ден 1,302,066
АБСУРДИ

Инфарктите във Видин се лекуват... във Враца

Линейката за спешно кардиологично състояние трябва да дойде от 140 км, докато двете болници край Дунава - държавната и частната, се съдят
Снимка МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Медици от новата, все още нефункционираща болница протестираха под прозорците на здравния министър.
Раздута болнична мрежа, неефективно разходване на ресурси, блокиране на реформите - това са само част от критиките на Брюксел към страната ни в областта на здравеопазването. Всъщност забележките нито са нови, нито са се променили през годините. Проблемът е именно, че нищо не се е променило, напротив - проблемите се задълбочават. Щом се стигна до там здравният министър да предлага чисто административни мерки за преструктурирането (разбирайте закриването на "излишните" болници), а ресорната комисия в парламента да го бламира, нещата не са на добре. Заради липсата на пари и заради проблеми, трупани с години, здравната система е на път да изгърми като бушон. Общественото търпение е на ръба да се превърне в опълчение, тъй като хората искат да получават адекватна и навременна помощ. Медиците са се превърнали в боксова круша, която поема недоволството на хората от неадекватните управленски (без)действия, а шефовете на болниците - търговски дружества, се опитват да лавират между интересите на всички страни и да правят нещо средно между медицина и търговия със здравни права. Печеливши при този модел едва ли има. Губещи най-вече са пациентите, които са главните потърпевши от липсата на адекватно финансиране, ясни правила за осъществяване на здравната помощ и принудата на докторите да си играят на мениджъри.

Типичен пример за нелепата ситуация, в която е изпаднало родното здравеопазване, е Видин. Областта е една от най-закъсалите - висока безработица, слабо развита икономика. Населението е около 100 хил. души, в областния град са около 46 хил. души. В града има спешен център, но в многопрофилната болница "Св. Петка" има само отделение по вътрешни болести, в което се осъществяват "дейности по кардиология". Ако някой получи инфаркт, трябва да чака линейката от Враца. А годишно случаите на инфаркт във Видин са около 200. Представете си колко спешна е тази "Спешна помощ", при която



линейката идва от 140 километра



При инфаркт времето е най-важният фактор за оказването на помощ и за последващото възстановяване на пациента. Преди два месеца в очакване на реанимобила от Враца е починал от инфаркт специалистът по пневмология от болницата в областния град д-р Илия Венков. Тогава този трагичен случай стана повод с нова сила да се разрази скандалът за лиценза на новата кардиологична болница във Видин.

Ситуацията е съвсем абсурдна. Новата частна кардиологична болница от няколко месеца чака разрешително от Министерството на здравеопазването, за да заработи и да приема пациенти. През това време ръководствата на двете лечебни заведения - частното и областното, които на всичкото отгоре са в обща сграда, водят задочна война по медиите. Многопрофилната болница "Св. Петка" и Специализираната болница за активно лечение по кардиология взаимно се обвиняват за неизгодните договори, сключени при предишното ръководство на държавното лечебно заведение. Версиите на "враждуващите" страни, разбира се, са съвършено различни.

Новата болница за активно лечение по кардиология във Видин е на Българския кардиологичен институт. Подобни частни клиники вече са изградени във Велико Търново, Варна и Ямбол. Нефункциониращата частна болница във Видин е разположена в помещения на работещата държавна. Помещенията са взети под наем и са основно ремонтирани за сметка на частните инвеститори. Според становище на Регионалната здравна инспекция във Видин от декември 2013 г. новото здравно заведение отговаря на изискванията и се предлага на Министерството на здравеопазването да издаде разрешение за дейност. Междувременно обаче ръководството на държавната болница, което се назначава от министъра на здравеопазването като принципал на дружеството, прекратява едностранно част от съпътстващите договори за някои дейности, което създава основания за неизпълнение на изискванията за болнична дейност.

Според ръководството на МБАЛ "Св. Петка" част от договорите за наем, сключени от предишната управа, са неизгодни. Наемът бил неприемливо нисък, което



ще доведе държавната болница до фалит



Договорите трябва да се ревизират, настояват от държавното лечебно заведение. От Българския кардиологичен институт обаче твърдят, че държавната болница е получила дарение в размер на 50 000 лв. и е приела инвестиция за 3.5 млн. лв., които са вложени в реконструкция на кухненски блок и модерно оборудване. Ако частната болница работи, държавното лечебно заведение ще получава по 250 000 лв. годишно от наеми и съпътстващи дейности. На обвиненията за неизгодните договори и вече изпратените предизвестия за прекратяването им частниците заплашват с иск за неустойки за 2.4 млн. лв. От частното лечебно заведение посочват, че договорите за изследванията, които ще се правят от държавната болница, са на по-високи цени от тези на здравната каса.

Забавянето на разрешителното за частната болница стана причина за протест на около 50 лекари и пациенти, които дойдоха в София и изразиха недоволството си под прозорците на здравния министър. Тогава протестиращите заявиха, че подобна болница е единствена в района, заради което е жизненонеобходима. От здравното ведомство пък отвърнаха, че лицензът не е издаден заради законови несъответствия. От пресцентъра на ведомството тогава уточниха, че според Закона за лечебните заведения на територията на държавна или общинска болница може да осъществява дейност друго лечебно заведение само при условие, че клиниките и отделенията в него извършват различна медицинска дейност. За да се издаде лиценз, трябва да се изчистят проблемите с дублирането на дейности, е позицията на здравното министерство.

"На територията на Видин и въобще на територията на Северозападна България няма друга болница, която да лекува пациентите с инфаркт. Тези пациенти и до ден днешен пътуват с линейки до Плевен, Враца, София. Става дума за инфаркт, а от това се умира.



Сърдечносъдовата смъртност във Видин



е изключително висока поради липсата на такова звено, което да лекува тези болни и много често болните умират в линейките и не стигат доникъде. Аз не мисля, че има какъвто и да е договор и каквато и да е причина да не ни се разреши ние да спасяваме хора", заяви по време на протеста директорът на кардиологичната болница д-р Даниела Макавеева. В спора - случайно или не, беше намесен и шефът на парламента Михаил Миков, който от години е депутат от Видинския регион. В официално съобщение до медиите от Българския кардиологичен институт обвиниха Миков, че определил проблемите между двете болници за силно политизирани.

В скандала с новата кардиологична болница във Видин като в криво огледало се отразяват проблемите не само на пациентите от този регион, а на болните у нас изобщо. Ако решението се бави заради субективните преценки на шепа здравни чиновници, пък макар и на най-висше ниво, те трябва да се решат по единствено възможния начин - чрез бързи и адекватни управленски решения. Ако противоречията се загърбят, двете болници могат да се превърнат в добре работещ тандем, от който ще печелят и дружествата, и пациентите.
СНИМКА: БГНЕС
Най-новата линейка на МБАЛ "Св. Петка" - специално оборудван медицински автомобил, дарен от БЧК преди 2 месеца.
Снимка МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
На протеста лекари и пациенти очаквано поискаха оставката на Таня Андреева.
9
3195
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
23 Юни 2014 22:37
Нещо тук намирисва.
Значи, във Видин има всичко необходимо за лечение на инфаркти - частна болница, оборудване, лекари. Особено важно - лекари. Които, както се вижда, половин година (от декември 2013-а) чакат да получат разрешително за работа. Къде работят междувременно и от какво се издържат - не е ясно.

Това добре.

Новата частна болница ще се издържа, естествено, от пари по клинични пътеки на НЗОК. Видин не е мястото, където изобилстват богаташи, готови да си платят няколко хилядарки за частно лечение на инфаркт. Защо на частната болница и частните лоекари е изгодно да работят по клинични пътеки, пък на държавната - не, е велика загадка. Почитателите на пазарната икономика ще ревнат, че частникът е по-ефективен, ама този номер вече не минава.

Остава основателното подозрение (подкрепено от практиката), че частната болница ще прехвърли на държавната нископлатените 'съпътстващи' дейности, пък ще си запази високоплатените. Честно казано, не виждам друго обяснение. Така че идеята за неизгоден договор е съвсем разумна.

И не виждам какво им е крива на местните видински докторски мафии здравната министърка.
23 Юни 2014 23:20
Защо има частна кардиологична болвица, а не частна инфекциозна или пулмологична? Цените на пътеците за едните са по 4-500 лева, за другите по 5-6000, че и повече (НЗОК плаща консумативите отделно) Точно в тези случаи няма нужда от публично-частно партньорство или даване на помещения на болницата под наем на частна фирма. Тези 3-4 млн. инвестиции се избиват за по-малко от година. Защо държавата не вложи малко средства и не създаде отделения по инвазивна кардиология в повечето областни болници? Апаратурата не е дефицитна или много скъпа (един скенер е пъти по-скъп), отделно, че в доста случаи става въпрос за апаратура втора употреба. Процедурите не са нищо изключително - правят се от деситилетия.

И не виждам какво им е крива на местните видински докторски мафии здравната министърка.


В тези случаи не става въпрос за "местни мафии". Тук корупцията е по високите етажи на МЗ и НЗОК.
23 Юни 2014 23:31
От частното лечебно заведение посочват, че договорите за изследванията, които ще се правят от държавната болница, са на по-високи цени от тези на здравната каса.


Всички изследвания са включени в цената на клиничната пътека. Не съществува такова нещо, като цени на здравната каса за изследвания в болничната помощ. Няма как да се направи сравнение.
24 Юни 2014 08:55
В тези случаи не става въпрос за "местни мафии". Тук корупцията е по високите етажи на МЗ и НЗОК.

Нима ?
И каква е тази корупционна схема ? Държавната болница иска да развали договора с частници. Министерството не им дава лиценз. В резултат болните се лекуват във Враца, пак в държавна болница. Къде е корупционният интерес ?
Защо държавата не вложи малко средства и не създаде отделения по инвазивна кардиология в повечето областни болници?

Да, наистина, защо ?
Без да имам доказателства, подозирам, че няма лекари, които да искат бъдат на щат в държавна болница. Предполагам, че в частната проблемът ще се реши по модела на провинциалните университети - с гастрольори.
24 Юни 2014 09:31
Всичко ще се оправи, когато НЗОК окончателно фалира
24 Юни 2014 10:01
Защо частникът не си направи болница, със всички необходими структури, а се намества в държавната болница, за да ползва нейните? Това дори не е пълноценно кардиологично отделение, не работи по всички кардиологични пътеки (има и такива по 5-600 лева, с по 7 - 10 дни продължителност на лечението). Сключват договор само за 2-3 скъпоплатени пътеки, с престой от ден-два. Всички пациенти усложнения, необходимост от лечение на придружаващи заболявания се "шътват" на държавната болница. Тези 250 000 лева не стигат за тяхното лечение. Къде е корупцията - много трудно става разкриването на такава дейност в общинска или областна болница, спънките са главно от страна на МЗ и НЗОК. Когато се появи частник тези проблеми много бързо изчезват. Не знам какво се е объркало в случая, може би рушветът е бил недостатъчен.
24 Юни 2014 10:08
24 Юни 2014 10:19
Според ръководството на МБАЛ "Св. Петка" част от договорите за наем, сключени от предишната управа, са неизгодни. Наемът бил неприемливо нисък, което ще доведе държавната болница до фалит.

Договорите трябва да се ревизират, настояват от държавното лечебно заведение. От Българския кардиологичен институт обаче твърдят, че държавната болница е получила дарение в размер на 50 000 лв. и е приела инвестиция за 3.5 млн. лв., които са вложени в реконструкция на кухненски блок и модерно оборудване. Ако частната болница работи, държавното лечебно заведение ще получава по 250 000 лв. годишно от наеми и съпътстващи дейности. На обвиненията за неизгодните договори и вече изпратените предизвестия за прекратяването им частниците заплашват с иск за неустойки за 2.4 млн. лв. От частното лечебно заведение посочват, че договорите за изследванията, които ще се правят от държавната болница, са на по-високи цени от тези на здравната каса.


Ех, мили мамини бели престилчици!

От една страна безумният МБАЛ - щял да фалира, щото наемите ниски. Абе, докторите, вие лечебно заведение ли сте или рентиери на държавната собственост?

От другата страна хитреците-частници. "Приела инвестиция за 3,5 млн. лева" ще рече, че МБАЛ са си наденали примката. Тази "инвестиция" е подобрение и приращение в чуждия имот. Ако наемното правоотношение се разтрогне и последва "на ти си куклите, дай си ми парцалките", тази "инвестиция" няма как да се отдели от основната вещ и се дължи ... обезщетение. А "приетия", разбирай "признатия" размер е ... 3,5 млн. лева. Я има капитал МБАЛ за толкова, я няма. Навремето ги регистрираха с капитал по ... балансова стойност на активите, когато ги правеха "търговци". И така? Ами ... така - нарастване на капитала с тези 3,5 млн. лева и кога се огледаш, частната болница станала мажоритарен собственик на държавния МБАЛ. Ама не можело по закон да се увеличава (без разрешение!) капитала, ако това води до намаляване на дела на държавата или общините в капитала на дружеството. Ами да извади кеш пара държавата, барабар с видинските общини, пък да си покрие ... обезщетението или пък своя дял от нарастването, как ще. Другото ... Другото е да си ... трае. А, сефте!

Та така! 250 000 кеш парасъ и трайко-трайчев, щото иначе лошо. Пък че си избират за кейс микса частниците клинични пътеки като от ... шведска маса ... А, сефте! Ама цените им високи! Ами бий 140 километра с инфарктясалия по дупките до Враца, кой те спира! ЛаФка!
24 Юни 2014 15:51
Болницата във Видин е получила от НЗОК 6 милиона лв за 2012г.
Кардиологичната болница на Чайка фарма във В. Търново е получила също 6 милиона лв за същата година,
а МБАЛ В.Търново е получила 10 милиона лв.
Виждайки това, МБАЛ В.Търново взе и си направи собствена инвазивна хирургия. Това са 6 милиона лв приходи, ей!
Естествено и МБАЛ Видин ще иска да направи същото и вече го прави.
Друг е въпросът, че това наистина е една търгашеска работа - имаш, нямаш нужда, току кардиологът те изпраща
и най-малко ще ти направят коронарография, пък може и стент да ти сложат.
И всички по веригата са доволни, пък пациента - кучета го яли.
Как така инвазивните кардиолози получават минимум 20 000 лв заплата, а обикновените доктори, от които
също чакаме сериозна здравна помощ - около 1000лв, това е друг проблем, произтичащ от подценяването
на някои медицински дейности, и от надценяването на други.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД